próbka krwi w probówce badanej na obecność boreliozy
Arkadiusz Dąbek

Nowy, skuteczniejszy test wykrywający boreliozę

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, której przyczyną jest bakteria – Borellia burgdorferi. Zakażenie dotyka wielu układów i jest trudne do rozpoznania. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali nowy, szybszy test wykrywający boreliozę. Dzięki niemu możliwe będzie zdiagnozowanie boreliozy na wcześniejszym etapie niż ma to miejsce obecnie.

Naukowcy z Bostonu opracowali nowy, szybszy i skuteczniejszy niż obecnie wykorzystywane, test wykrywający boreliozę. Identyfikuje on swoiste autoprzeciwciała antyfosfolipidowe, które pojawiają się we krwi niedługo po zakażeniu bakterią Borrelia burgdorferi. Jeśli kolejne badania potwierdzą jego skuteczność, będzie dostępny dla pacjentów w ciągu kilku lat.

Naukowcy opracowali nowy test na boreliozę

Naukowcy z Tufts University School of Medicine w Bostonie (USA) opracowali nowy test wykrywający bakterię wywołującą boreliozę (łac. Borrelia burgdorferi). Rozpoznaje on specyficzny, zupełnie inny niż dotychczas, rodzaj immunoglobulin, które organizm zakażonej osoby wytwarza po zetknięciu z substancją, której bakteria potrzebuje do namnażania się i wzrostu.

Badacze odkryli, że Borelia „pobiera" od osoby zakażonej tłuszcze zwane fosfolipidami i umieszcza je na swojej powierzchni. Układ odpornościowy rozpoznaje je jako obcą substancję i wytwarza przeciwciała, które test jest w stanie wykryć. Badanie zostało opublikowane w „Journal of Clinical Investigation”.

Jakie objawy daje borelioza?

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to zakaźna, wieloukładowa choroba odzwierzęca (zoonoza). Jest wywoływana przez krętki Borrelia burgdoferi przenoszone przez kleszcze (głównie z rodzaju Ixodes). Pierwszy jej objaw to rumień wędrujący – miejscowe zaczerwienienie skóry pojawiające się w ciągu 3–30 dni w miejscu ukłucia przez kleszcza. Nie wstępuje on jednak u wszystkich zakażonych, co w wielu przypadkach znacznie utrudnia postawienie diagnozy.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest borelioza i jak się ją leczy

Niekiedy symptomy boreliozy pojawiają się znacznie później, nawet po kilku latach od ukąszenia. Są to m.in. nawracające zapalenie stawów, przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia neurologiczne. Podstawą rozpoznania choroby z Lyme są obraz kliniczny oraz dwustopniowa diagnostyka serologiczna. Najpierw wykonuje się badanie przeciwciał metodą immonoenzymatyczną ELISA, a w przypadku dodatniego wyniku również metodą wykorzystywaną w biologii molekularnej – Western blot.

Powiązane produkty

Problemy w diagnostyce boreliozy

Obecnie dostępne testy na boreliozę mają pewne ograniczenia – wykrywane przez nie przeciwciała pojawiają się kilka tygodni po zakażeniu i mogą być identyfikowane jeszcze długo po przechorowaniu. W rezultacie w przypadku niektórych chorych lekarze mogą nie być pewni, czy pacjent został wyleczony i był ponownie zarażony krętkiem borelii, czy też został wyleczony i cierpi na inne schorzenie, którego objawy są podobne do symptomów boreliozy.

Test opracowany przez naukowców z Bostonu wykrywa autoprzeciwciała antyfosfolipidowe, które rozwijają się szybciej niż te tradycyjne, dzięki czemu umożliwia rozpoznanie boreliozy we wczesnym stadium, a co za tym idzie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki niemu będzie też możliwe jasne określenie, czy pacjent ma reinfekcję.

Jeżeli odkrycie badaczy zostanie potwierdzone w kolejnych badaniach, nowy, szybszy i skuteczniejszy test na boreliozę będzie dostępny w ciągu kilku lat.

  1. P. J. Gwynne, L. H. Clendenen, S.-P. Turk i in., Antiphospholipid autoantibodies in Lyme disease arise after scavenging of host phospholipids by Borrelia burgdorferi, “The Journal of Clinical Investigation” 2022, nr 132(6), s. 1-14.
  2. J. Rafferty, A potential new test for diagnosing Lyme disease, “now.tufts.edu” [online], https://now.tufts.edu/articles/potential-new-test-diagnosing-lyme-disease, [dostęp:] 24.03.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij