stetoskop na brzuchu
Arkadiusz Dąbek

„Burczenie w brzuchu” pomoże w diagnozie chorób układu pokarmowego?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przyczynili się do opracowania nowej metody, wspierającej diagnozę chorób gastrologicznych. Skutkiem analizy aktywności akustycznej przewodu pokarmowego okazało się nieinwazyjne rozwiązanie, przydatne w praktyce lekarskiej.

Burczenie w brzuchu nośnikiem ważnych informacji

Występowanie dźwięków dochodzących z układu pokarmowego nie powinno być nam obce. To powszechne zjawisko  odgłosy bulgotania w brzuchu są związane z procesami trawiennymi i zwykle nie powinny one stanowić powodu do niepokoju. Okazuje się jednak, że dźwięki jelitowe warto badać, gdyż skrywają informacje dotyczące pracy naszych narządów. Aktywność akustyczna przewodu pokarmowego może być cennym wsparciem dla lekarzy np. w diagnozie zespołu jelita drażliwego.

IBS (ang.  Irritable Bowel Syndrom) to stan związany z zaburzoną pracą jelit, który powoduje wzdęcia, biegunkę i zaparcia. Szacuje się, że dotyka ponad 10% światowej populacji. Zespół jelita drażliwego może być trudny do zdiagnozowania i często wymaga od pacjentów poddania się kolonoskopii.

Za wynalezienie innowacji odpowiada grupa naukowców pod przewodnictwem prof. Roberta Nowaka z Zakładu Sztucznej Inteligencji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiego. Badacze znaleźli metodę pozwalającą na analizę dźwięków przewodu pokarmowego. W projekcie badawczym wzięła udział także kadra z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która zajmowała się gromadzeniem danych i prowadzeniem testów klinicznych.

Prace zostały opisane w publikacji ukazanej na łamach „Sensors”. Naukowcy na wstępie zaznaczają, jak ważne jest opracowanie skutecznej metodyki badań tego, co potocznie nazywamy burczenia w brzuchu. Już starożytni ludzie próbowali pozyskiwać informację o kondycji narządów za pomocą dźwięków z układu pokarmowego. Tymczasem w latach 60. cały świat ogarnęła gorączka badań w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. Jednak ze względu zarówno na ogrom materiału badawczego, jak i brak klarownej metodyki w pracach klinicznych tempo naukowych dociekań spadło.

Dźwięki w rytm skurczów jelit

Obecnie w diagnostyce chorób jelit stosuje się m.in. kolonoskopię lub doustne czy doodbytnicze znaczniki izotopowe. Te metody są inwazyjne i nieprzyjemne, a nawet bolesne. Lecz trudno o inne sposoby, ponieważ ocena aktywności motorycznej jelit stanowi nie lada wyzwanie. Niemniej dzięki korelacji między dźwiękami jelitowymi a skurczami narządów można uzyskać dane na temat motoryki jelit.

Badacze przyrównują dźwięki układu pokarmowego do tonacji bicia serca, które są wyrazem procesów życiowych. Te pierwsze wprawdzie występują często, ale nieregularnie. Mogą również ulec zmianie zarówno za sprawą czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mają znaczący potencjał, aby stanowić ważny element w nieinwazyjnej diagnostyce, chirurgii czy analizie motoryki przewodu pokarmowego.

Według objaśnień prof. Roberta Nowaka, jelita tworzą wiele dźwięków, a większość z nich należy do tych cichych, które są zagłuszane przez bicie serca, szumy układu oddechowego lub krwioobieg. Jeżeli natomiast zastosuje się odpowiednie filtry, aby wyciszyć zakłócenia, naukowcy zyskują możliwość zmierzenia dźwięków przypadających na określony czas. Następnie, wyciągając z pomiarów pewną normę, rejestruje się odstępstwa, których źródłem mogą być choroby.

Powiązane produkty

Pomiary ramek dźwięków jelitowych

Naukowcy jednak stanęli przed poważnym kłopotem, gdyż w studiach należało uzyskać próbki rzędu kilkugodzinnej sesji z nagrania dźwięków. Potrzeba taka wynikała z konieczności posiadania miarodajnych danych. Badacze więc podkreślali niemożność fizycznego przebywania z pacjentem, np. przez jedną noc, aby pozyskać jedno nagranie. Ponadto programy komputerowe nie potrafiły przetworzyć ogromu informacji.

Niezastąpioną pomocą okazała się technika, ponieważ za sprawą komputerów o większej mocy obliczeniowej oraz sztucznych sieci neuronalnych badacze uzyskali dokładne pomiary. Wyjaśniają, że mowa tu o liczbie dźwięków na minutę, a także sekwencjach, w jakich występują, np. pojedyncze i miarowe lub grupowe oraz chaotyczne. Algorytm opracowany przez polski zespół osiągnął szczegółowość rzędu 97,7 proc. dokładności, 99 proc. swoistości i 77,3 proc. czułości przy zbiorze danych obejmującym 321 000 rekordów.

Według tłumaczeń prof. Roberta Nowaka, algorytmy sztucznej inteligencji dobierają parametry na podstawie danych z analiz. Wstępnie jeden program usuwa zakłócenia dzięki zastosowaniu filtrów. Następnie badacze tworzą przyporządkowanie, tzw. ramki zawierające jeden dźwięk. Program komputerowy na podstawie sztucznej sieci neuronalnej definiuje, czy w ramce występuje dźwięk lub nie. W ostatnim etapie zlicza się dane, które zostaną opracowane statystycznie. Tak przygotowany wynik będzie mógł zostać przekazany lekarzowi.

  1. Ficek J., Radzikowski K., Nowak J.K., Yoshie O., Walkowiak J., Nowak R., Analysis of Gastrointestinal Acoustic Activity Using Deep Neural Networks, „Sensors”, nr 21 (22) 2021.
  2. Dźwięki jelitowe pomogą w diagnozie chorób układu pokarmowego, „naukawpolsce.pl” [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C91544%2Cdzwieki-jelitowe-pomoga-w-diagnozie-chorob-ukladu-pokarmowego.html (dostęp 16.03.2022)
  3. Listening to gut noises could improve diagnosis of irritable bowel syndrome, „sciencedaily.com” [online], sciencedaily.com/releases/2018/06/180605103442.htm

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij