W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?
Justyna Piekara

W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

Ograniczenie kaloryczności posiłków może spowolnić wzrost komórek nowotworowych

Komórki nowotworowe szybko rosną i namnażają się. Potrzebują do tego dużej ilości energii, którą czerpią z glukozy. Dlatego postawiono hipotezę, że diety, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów (np. dieta ketogeniczna, dieta ograniczająca kaloryczność posiłków), mogą spowolnić wzrost guza nowotworowego.

Rezultaty przeprowadzonych wcześniej eksperymentów sprawiły, że naukowcy z MIT zaczęli podejrzewać, że glukoza może jednak nie odgrywać głównej roli w tym procesie. W nowym badaniu zespół przeanalizował te dwa rodzaje diet u myszy z guzami nowotworowymi trzustki. Okazało się, że choć oba sposoby odżywiania wpływają na zmniejszenie ilości cukru we krwi, to jedynie ograniczenie wartości energetycznej pokarmów wiązało się ze zmniejszeniem dostępności kwasów tłuszczowych i faktycznym spowolnieniem wzrostu nowotworu.

Uczeni nie wskazują żadnych zaleceń dietetycznych jako potencjalnego lekarstwa na chorobę nowotworową. Podkreślają, że celem ich pracy było lepsze zrozumienie zachodzących procesów biologicznych. Planują dalsze badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dieta może pomóc pacjentom onkologicznym w walce z chorobą.

Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta podczas chemioterapii.

Jak to wytłumaczyć?

Restrykcyjna dieta sprawia, że guz „głoduje”. Wszelkie deficyty, takie jak np.  niedobór lipidów, które są niezbędne do budowy błon komórkowych, uniemożliwiają jego wzrost i  upośledzają mechanizmy przystosowawcze. Zdaniem Evana Lina z MIT „ta kombinacja naprawdę przyczynia się do zahamowania wzrostu guzów”.

Komórki mogą produkować własne lipidy, ale konieczne jest utrzymanie równowagi nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do ich przemian  niezbędny jest enzym – desaturaza stearoilo-CoA (SCD). Myszy na diecie ketogenicznej czerpały kwasy tłuszczowe z diety, więc nie musiały go wykorzystywać. Z kolei zwierzęta na diecie niskokalorycznej nie mogły pobierać kwasów tłuszczowych z pokarmu, ani wytwarzać własnych lipidów, dlatego wzrost guza postępował w mniejszym tempie.

Polecane dla Ciebie

Związek insuliny z rakiem

Dieta bazująca na produktach spożywczych o niskim indeksie glikemicznym jest zdrowsza pod wieloma względami. Nie tylko obniża prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ale także zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości. Ograniczenie spożycia węglowodanów może znacznie obniżyć poziom glukozy i insuliny we krwi, którym przypisano zdolność promowania wzrostu guza nowotworowego.

Insulina jest też czynnikiem wzrostu. Jej podwyższony poziom powoduje szybszy podział komórek. Choroby metaboliczne charakteryzujące się hiperinsulinemią, takie jak otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca typu drugiego, powiązano z większą częstością zapadania na nowotwory. Poziom insuliny jest związany z najczęstszymi nowotworami złośliwymi u ludzi, w tym raka jelita grubego, raka żołądka, raka wątroby i układu rozrodczego.

Jak naturalnie obniżyć poziom insuliny we krwi?

Niektóre składniki pokarmowe i suplementy diety mogą naturalnie poprawić metabolizm glukozy i wrażliwość na insulinę, a tym samym wpływać na obniżenie jej poziomu we krwi. Potwierdzono działanie hipoglikemizujące m.in. cynamonu, resweratrolu, octu jabłkowego, oleju rybnego, ekstraktu z zielonej herbaty i ekstraktu z żeń-szenia, karczocha, morwy białej. Dodatkowo obniżeniu stężenia cukru we krwi sprzyjają produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego oraz magnez.

 1. How Does Diet Affect the Growth of Tumors?, „technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/cancer-research/news/how-does-diet-affect-growth-of-tumors-354954, [dostęp:] 9.11.2021.
 2. E. C. Lien, A. M. Wester­mark, Y. Zhang, Low glycaemic diets alter lipid metabolism to influence tumour growth, „Nature”, nr 599 2021, s. 302–307,[online] https: //doi. org/10.1038/s41586-021-04049-2, [dostęp:] 9.11.2021.
 3. T. J. Key, K. E. Brad­bury, A. Perez-Cornago, Diet, nutrition, and cancer risk: what do we know and what is the way forward?, „BMJ”, nr 368 2020, [online] doi: 10.1136/bmj. m511, [dostęp:] 9.11.2021.
 4. F. Turati, C. Gale­one, L. S A. Augustin, Glycemic Index, Glycemic Load and Cancer Risk: An Updated Meta Analysis, „Nutrients” 2019, [online] doi: 10.3390/nu­11102342, [dostęp:] 9.11.2021.
 5. R. Vigneri, L. Sciacca, P. Vigneri, Rethinking the Relationship between Insulin and Cancer, „Trends in Endocrinology & Metabolism” 2020, [online] doi: https://doi.org/10.1016/j.tem.2020.05.004, [dostęp:] 9.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij