W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?
Justyna Piekara

W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

Ograniczenie kaloryczności posiłków może spowolnić wzrost komórek nowotworowych

Komórki nowotworowe szybko rosną i namnażają się. Potrzebują do tego dużej ilości energii, którą czerpią z glukozy. Dlatego postawiono hipotezę, że diety, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów (np. dieta ketogeniczna, dieta ograniczająca kaloryczność posiłków), mogą spowolnić wzrost guza nowotworowego.

Rezultaty przeprowadzonych wcześniej eksperymentów sprawiły, że naukowcy z MIT zaczęli podejrzewać, że glukoza może jednak nie odgrywać głównej roli w tym procesie. W nowym badaniu zespół przeanalizował te dwa rodzaje diet u myszy z guzami nowotworowymi trzustki. Okazało się, że choć oba sposoby odżywiania wpływają na zmniejszenie ilości cukru we krwi, to jedynie ograniczenie wartości energetycznej pokarmów wiązało się ze zmniejszeniem dostępności kwasów tłuszczowych i faktycznym spowolnieniem wzrostu nowotworu.

Uczeni nie wskazują żadnych zaleceń dietetycznych jako potencjalnego lekarstwa na chorobę nowotworową. Podkreślają, że celem ich pracy było lepsze zrozumienie zachodzących procesów biologicznych. Planują dalsze badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dieta może pomóc pacjentom onkologicznym w walce z chorobą.

Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta podczas chemioterapii.

Jak to wytłumaczyć?

Restrykcyjna dieta sprawia, że guz „głoduje”. Wszelkie deficyty, takie jak np.  niedobór lipidów, które są niezbędne do budowy błon komórkowych, uniemożliwiają jego wzrost i  upośledzają mechanizmy przystosowawcze. Zdaniem Evana Lina z MIT „ta kombinacja naprawdę przyczynia się do zahamowania wzrostu guzów”.

Komórki mogą produkować własne lipidy, ale konieczne jest utrzymanie równowagi nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do ich przemian  niezbędny jest enzym – desaturaza stearoilo-CoA (SCD). Myszy na diecie ketogenicznej czerpały kwasy tłuszczowe z diety, więc nie musiały go wykorzystywać. Z kolei zwierzęta na diecie niskokalorycznej nie mogły pobierać kwasów tłuszczowych z pokarmu, ani wytwarzać własnych lipidów, dlatego wzrost guza postępował w mniejszym tempie.

Powiązane produkty

Związek insuliny z rakiem

Dieta bazująca na produktach spożywczych o niskim indeksie glikemicznym jest zdrowsza pod wieloma względami. Nie tylko obniża prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ale także zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości. Ograniczenie spożycia węglowodanów może znacznie obniżyć poziom glukozy i insuliny we krwi, którym przypisano zdolność promowania wzrostu guza nowotworowego.

Insulina jest też czynnikiem wzrostu. Jej podwyższony poziom powoduje szybszy podział komórek. Choroby metaboliczne charakteryzujące się hiperinsulinemią, takie jak otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca typu drugiego, powiązano z większą częstością zapadania na nowotwory. Poziom insuliny jest związany z najczęstszymi nowotworami złośliwymi u ludzi, w tym raka jelita grubego, raka żołądka, raka wątroby i układu rozrodczego.

Jak naturalnie obniżyć poziom insuliny we krwi?

Niektóre składniki pokarmowe i suplementy diety mogą naturalnie poprawić metabolizm glukozy i wrażliwość na insulinę, a tym samym wpływać na obniżenie jej poziomu we krwi. Potwierdzono działanie hipoglikemizujące m.in. cynamonu, resweratrolu, octu jabłkowego, oleju rybnego, ekstraktu z zielonej herbaty i ekstraktu z żeń-szenia, karczocha, morwy białej. Dodatkowo obniżeniu stężenia cukru we krwi sprzyjają produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego oraz magnez.

 1. How Does Diet Affect the Growth of Tumors?, „technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/cancer-research/news/how-does-diet-affect-growth-of-tumors-354954, [dostęp:] 9.11.2021.
 2. E. C. Lien, A. M. Wester­mark, Y. Zhang, Low glycaemic diets alter lipid metabolism to influence tumour growth, „Nature”, nr 599 2021, s. 302–307,[online] https: //doi. org/10.1038/s41586-021-04049-2, [dostęp:] 9.11.2021.
 3. T. J. Key, K. E. Brad­bury, A. Perez-Cornago, Diet, nutrition, and cancer risk: what do we know and what is the way forward?, „BMJ”, nr 368 2020, [online] doi: 10.1136/bmj. m511, [dostęp:] 9.11.2021.
 4. F. Turati, C. Gale­one, L. S A. Augustin, Glycemic Index, Glycemic Load and Cancer Risk: An Updated Meta Analysis, „Nutrients” 2019, [online] doi: 10.3390/nu­11102342, [dostęp:] 9.11.2021.
 5. R. Vigneri, L. Sciacca, P. Vigneri, Rethinking the Relationship between Insulin and Cancer, „Trends in Endocrinology & Metabolism” 2020, [online] doi: https://doi.org/10.1016/j.tem.2020.05.004, [dostęp:] 9.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij