W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?
Justyna Piekara

W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

Ograniczenie kaloryczności posiłków może spowolnić wzrost komórek nowotworowych

Komórki nowotworowe szybko rosną i namnażają się. Potrzebują do tego dużej ilości energii, którą czerpią z glukozy. Dlatego postawiono hipotezę, że diety, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów (np. dieta ketogeniczna, dieta ograniczająca kaloryczność posiłków), mogą spowolnić wzrost guza nowotworowego.

Rezultaty przeprowadzonych wcześniej eksperymentów sprawiły, że naukowcy z MIT zaczęli podejrzewać, że glukoza może jednak nie odgrywać głównej roli w tym procesie. W nowym badaniu zespół przeanalizował te dwa rodzaje diet u myszy z guzami nowotworowymi trzustki. Okazało się, że choć oba sposoby odżywiania wpływają na zmniejszenie ilości cukru we krwi, to jedynie ograniczenie wartości energetycznej pokarmów wiązało się ze zmniejszeniem dostępności kwasów tłuszczowych i faktycznym spowolnieniem wzrostu nowotworu.

Uczeni nie wskazują żadnych zaleceń dietetycznych jako potencjalnego lekarstwa na chorobę nowotworową. Podkreślają, że celem ich pracy było lepsze zrozumienie zachodzących procesów biologicznych. Planują dalsze badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dieta może pomóc pacjentom onkologicznym w walce z chorobą.

Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta podczas chemioterapii.

Jak to wytłumaczyć?

Restrykcyjna dieta sprawia, że guz „głoduje”. Wszelkie deficyty, takie jak np.  niedobór lipidów, które są niezbędne do budowy błon komórkowych, uniemożliwiają jego wzrost i  upośledzają mechanizmy przystosowawcze. Zdaniem Evana Lina z MIT „ta kombinacja naprawdę przyczynia się do zahamowania wzrostu guzów”.

Komórki mogą produkować własne lipidy, ale konieczne jest utrzymanie równowagi nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do ich przemian  niezbędny jest enzym – desaturaza stearoilo-CoA (SCD). Myszy na diecie ketogenicznej czerpały kwasy tłuszczowe z diety, więc nie musiały go wykorzystywać. Z kolei zwierzęta na diecie niskokalorycznej nie mogły pobierać kwasów tłuszczowych z pokarmu, ani wytwarzać własnych lipidów, dlatego wzrost guza postępował w mniejszym tempie.

Powiązane produkty

Związek insuliny z rakiem

Dieta bazująca na produktach spożywczych o niskim indeksie glikemicznym jest zdrowsza pod wieloma względami. Nie tylko obniża prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ale także zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości. Ograniczenie spożycia węglowodanów może znacznie obniżyć poziom glukozy i insuliny we krwi, którym przypisano zdolność promowania wzrostu guza nowotworowego.

Insulina jest też czynnikiem wzrostu. Jej podwyższony poziom powoduje szybszy podział komórek. Choroby metaboliczne charakteryzujące się hiperinsulinemią, takie jak otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca typu drugiego, powiązano z większą częstością zapadania na nowotwory. Poziom insuliny jest związany z najczęstszymi nowotworami złośliwymi u ludzi, w tym raka jelita grubego, raka żołądka, raka wątroby i układu rozrodczego.

Jak naturalnie obniżyć poziom insuliny we krwi?

Niektóre składniki pokarmowe i suplementy diety mogą naturalnie poprawić metabolizm glukozy i wrażliwość na insulinę, a tym samym wpływać na obniżenie jej poziomu we krwi. Potwierdzono działanie hipoglikemizujące m.in. cynamonu, resweratrolu, octu jabłkowego, oleju rybnego, ekstraktu z zielonej herbaty i ekstraktu z żeń-szenia, karczocha, morwy białej. Dodatkowo obniżeniu stężenia cukru we krwi sprzyjają produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego oraz magnez.

 1. How Does Diet Affect the Growth of Tumors?, „technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/cancer-research/news/how-does-diet-affect-growth-of-tumors-354954, [dostęp:] 9.11.2021.
 2. E. C. Lien, A. M. Wester­mark, Y. Zhang, Low glycaemic diets alter lipid metabolism to influence tumour growth, „Nature”, nr 599 2021, s. 302–307,[online] https: //doi. org/10.1038/s41586-021-04049-2, [dostęp:] 9.11.2021.
 3. T. J. Key, K. E. Brad­bury, A. Perez-Cornago, Diet, nutrition, and cancer risk: what do we know and what is the way forward?, „BMJ”, nr 368 2020, [online] doi: 10.1136/bmj. m511, [dostęp:] 9.11.2021.
 4. F. Turati, C. Gale­one, L. S A. Augustin, Glycemic Index, Glycemic Load and Cancer Risk: An Updated Meta Analysis, „Nutrients” 2019, [online] doi: 10.3390/nu­11102342, [dostęp:] 9.11.2021.
 5. R. Vigneri, L. Sciacca, P. Vigneri, Rethinking the Relationship between Insulin and Cancer, „Trends in Endocrinology & Metabolism” 2020, [online] doi: https://doi.org/10.1016/j.tem.2020.05.004, [dostęp:] 9.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

  Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

 • Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

  Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?  

 • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

  Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

 • Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

  Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

 • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

  Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletkami „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

 • Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły

  Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece. 

 • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

  Spożywanie alkoholu, nawet jeśli pojawia się w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, który można by uznać za całkowicie wolny od ryzyka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij