Pranie ręczników i pościeli z mikrobiologicznego punktu widzenia. Jak często to robić?
Justyna Piekara

Pranie ręczników i pościeli z mikrobiologicznego punktu widzenia. Jak często to robić?

Jak często pierzesz pościel, ręczniki kąpielowe i ścierki kuchenne? Czy robisz to poprawnie?  Co na ten temat mówią mikrobiolodzy? Często o tym zapominamy, a warto pamiętać, że są to tzw. przedmioty wysokiego ryzyka, które mogą być inkubatorem wielu patogenów. 

Ręczniki kąpielowe i kuchenne są bardziej brudne, niż sobie wyobrażamy

Charles Gerby i jego zespół z University of Arizona stwierdzili obecność bakterii kałowych, w tym Escherichia coli i Staphylococcus aureus, na 80% ręczników, które były używane przez trzy dni lub dłużej. Dla porównania, wbrew temu co mogłoby się wydawać, deska sedesowa zawierała ich mniej. 

Inne badania mikrobiologów z Arizony wykazało, że bakterie te znajdują się także na 90% ręczników używanych w kuchni. Naukowcy stwierdzili, że są one bardziej podatne na bakterie niż inne artykuły gospodarstwa domowego, ponieważ są używane do wycierania rąk i powierzchni, które mogły mieć kontakt z surowymi produktami mięsnymi.

Dr Susheela D. Biranjia-Hurdoyal, starszy wykładowca na Uniwersytecie Mauritiusa i jej współpracownicy, za pomocą standardowych testów biochemicznych stwierdzili wzrost bakterii na 49% wielofunkcyjnych ścierek kuchennych, które były użytkowane w gospodarstwach domowych przez miesiąc. Wskaźnik tworzenia się kolonii CFU (ang. colony-forming unit), czyli jednostka określająca liczbę mikroorganizmów w badanej próbce, przyjmował wyższe wartości w przypadku zawilgoconych, bawełnianych ręczników kuchennych niż ich jednorazowych odpowiedników. Liczba bakterii rosła wraz z obecnością dzieci i liczebnością rodziny.

Powinniśmy prać nasze ręczniki bardziej regularnie

Według Philipa Tierno, mikrobiologa z New York University School of Medicine, powinniśmy prać ręczniki co trzy lub cztery użycia, przy założeniu, że za każdym razem dobrze je wysuszymy. Zdaniem eksperta „wilgotny ręcznik rośnie”, ponieważ jest idealnym podłożem dla rozwoju drobnoustrojów. Ponadto patogeny mogą rozproszyć się w powietrzu, więc jeśli zostawisz niezamkniętą pokrywę toalety podczas spłukiwania, mogą one trafić na wiszące w łazience ręczniki.

Większość zarazków w naszych gospodarstwach domowych nie jest niebezpieczna, ale jeśli korzystasz z tego samego ręcznika wraz z innymi domownikami, możesz wejść w kontakt z mikroorganizmami, do których twój organizm nie przywykł, co może skończyć się infekcją, szczególnie u osób z problemami skórnymi, ranami i osłabionym układem odpornościowym. Trzeba być świadomym, że drobnoustroje, wydzieliny oraz martwy naskórek osadzają się na tkaninach.

Manal Mohammed, wykładowca mikrobiologii medycznej na University of Westminster w Wielkiej Brytanii, zaleca pranie ręczników co najmniej raz w tygodniu. W wywiadzie dla CNN ekspertka podkreśliła, że podczas pandemii każda osoba zarażona koronawirusem bezwzględnie powinna używać oddzielnych ręczników, ponieważ nie wiadomo, jak długo wirus może przetrwać na ręcznikach. 

Jakie choroby mogą przenosić się poprzez brudne ręczniki?

Wilgotne, brudne ręczniki mogą inkubować wirusy, bakterie i grzyby, które mogą wywoływać:

 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • wysypki,
 • trądzik,
 • brodawki,
 • zaostrzenie egzemy,
 • zaostrzenie atopowego zapalenia skóry,
 • stopę atlety (rodzaj grzybicy),
 • zatrucia pokarmowe,
 • infekcje dróg moczowych,
 • zakażenia pasożytnicze,
 • transmisję choroby wirusowej, np. przeziębienia.

Jak zadbać o higienę miejsca do spania?

Badania wykazały, że typowa poduszka może zawierać 17 różnych gatunków grzybów i miliony ich zarodników oraz kilka tysięcy razy więcej bakterii niż deska klozetowa. 

Zdaniem mikrobiologów, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem, nie powinniśmy zapominać o regularnych zmianach pościeli. Eksperci zalecają pranie prześcieradeł, poszewek na poduszki i kołder co najmniej raz w tygodniu.

W miarę możliwości wysusz je w bezpośrednim świetle słonecznym – promienie UV skutecznie eliminują mikroorganizmy. Każdego ranka możesz odsłonić kołdrę, aby prześcieradło i materac mogły oddychać, dzięki czemu staną się mniej atrakcyjnym miejscem gniazdowania bakterii i roztoczy oraz doskonałym siedliskiem dla grzybów. Dobrym pomysłem jest użycie nakładki na materac, którą można prać w pralce lub alternatywnie dokładne odkurzanie materaca.

Jak prawidłowo prać ręczniki i pościel?

Ręczniki, podobnie jak pościel i bielizna są przedmiotami wysokiego ryzyka. W większości wypadków pranie przedmiotów codziennego użytku detergentem będzie wystarczająco skuteczne i pozwoli wyeliminować ryzyko przeniesienia możliwych infekcji. Ponieważ istnieje szansa, że mogły zostać zakażone chorobotwórczymi drobnoustrojami, należy je prać oddzielnie, w gorącej wodzie (co najmniej 60 °C), która zapewni usunięcie zarazków. Zaleca się też zastosowanie produktu do prania na bazie wybielacza. 

 1. C. Gerba, A. Tamimi, S. Maxwell, Bacterial occurrence in kitchen hand towels, „Food Protection Trends” 2014, nr 34(5), s, 312-317, [dostęp:] 25.10.2021.
 2. Susheela Biranjia-Hurdoyal, M. C. Latouch, Factors affecting microbial load and profile of potential pathogens and food spoilage bacteria from household kitchen tables, [online]  https://doi.org/10.1155/2016/3574149, [dostęp:] 25.10.2021.
 3. Exactly how often you need to wash your towels, from a microbiologist, „healthiknow.com” [online], https://www.healthiknow.com/article/microbiologist-on-how-often-you-should-be-washing-your-towels, [dostęp:] 25.10.2021.
 4. A. Wood, How often should you wash your towels?, „edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/10/02/health/washing-towels-how-often-wellness/index.html, [dostęp:] 25.10.2021.
 5. J. Calderone, The gross truth about your bedsheets, „businessinsider.com.au” [online], https://www.businessinsider.com.au/how-often-you-should-wash-your-bed-sheets-germs-2015-10, [dostęp:] 25.10.2021.
 6. Can clothes and towels spread germs?, „nhs.uk” [online], https://www.nhs.uk/common-health-questions/infections/can-clothes-and-towels-spread-germs/, [dostęp:] 25.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij