Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi
Justyna Piekara

Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Potrójnie ujemny rak 

Potrójnie ujemny rak piersi (ang. triple-negative breast cancer, TNBC) jest agresywnym podtypem raka piersi, który stanowi około 10% do 20% wszystkich diagnoz (częściej stwierdza się go u młodych kobiet). Jest on bardziej podatny na rozprzestrzenianie się i nawroty po zakończeniu leczenia. Rokowania są niekorzystne.

Charakteryzuje się brakiem receptorów steroidowych oraz brakiem nadeskpresji czynnika wzrostu (HER2). Ten typ raka wymaga zastosowania inwazyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia, mastektomiia, ooforektomiia. Celowane terapie, które są skuteczne w leczeniu innych nowotworów piersi, w przypadku TNBC nie zdają egzaminu. 

Statyny – co to za leki?

Statyny, czyli inhibitory reduktazy HMG-CoA, należą do klasy leków obniżających stężenie lipidów, pierwotnie zostały opracowane na potrzeby leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Działanie statyn polega na hamowaniu enzymu HMG-CoA, który katalizuje biosyntezę cholesterolu. Leki te wykazują działanie przeciwzapalne i przyczyniają się do stabilizacji blaszek miażdżycowych.

W ostatnich dziesięcioleciach stwierdzono jednak, że statyny mają także działanie plejotropowe, co oznacza, że posiadają dodatkowe właściwości, które nie wynikają z głównego mechanizmu działania leku. Największą uwagę skupia się ostatnio na ich funkcjach przeciwnowotworowych. 

Statyny są dobrze tolerowane przez większość pacjentów, jednak u niektórych osób mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak bóle głowy, mięśni i stawów oraz nudności. Poważniejsze działania niepożądane są rzadkie.

Statyny w terapii potrójnie ujemnego raka piersi

Badacze z University of Texas, poinformowali, że jest to pierwszy duży eksperyment, w którym zbadano związek między statynami a agresywnymi postaciami nowotworów. Odkrycie naukowców może mieć istotny wpływ na poprawę rokowań pacjentek zmagających się z tą chorobą. Statyny są tanie, łatwo dostępne i powodują minimalne skutki uboczne, co jest ich dodatkową zaletą.

W badaniu retrospektywnym wybrano osoby włączone do rejestrów dwóch dużych baz danych – SEER-Medicare oraz Texas Cancer Registry. Obejmowały one dane od 23 192 kobiet w wieku powyżej 66 lat z rakiem piersi w stadium I-III. Okazało się, że 2 281 z uczestniczek było przypadkowymi „użytkowniczkami” statyn, co oznacza, że rozpoczęły terapię lekową w ciągu jednego roku od rozpoznania raka piersi.

Kierujący badaniem, dr Kavin Nead, zwrócił uwagę, że istnieje wiele podtypów raka, a wcześniejsze prace nie uwzględniały specyfiki tych schorzeń, uogólniały problem i traktowały je jako jedną chorobę. W ostatnich latach przeprowadzono dużą liczbę badań klinicznych i epidemiologicznych nad statynami, jednak dotychczas dawały one niespójne wyniki.

Jak wypadły wyniki nowego badania?

Naukowcy odnotowali 58% poprawę przeżycia specyficznego dla raka piersi i 30% ogólną poprawę przeżycia przy stosowaniu statyn. Mediana okresu obserwacji wynosiła 3,3 roku dla przeżycia specyficznego dla raka piersi i 4,4 roku dla całkowitego przeżycia. 

Z kolei analiza według zaawansowania choroby sugeruje, że stosowania statyn daje silniejszy efekt u kobiet z wczesnym stadium potrójnie ujemnego raka piersi. Stosowanie leków o wysokiej intensywności miało najsilniejszy wpływ na całkowite przeżycie wśród kobiet z TNBC. Naukowcy odkryli również statystycznie istotny związek między lipo filo-statynami a ogólną poprawą przeżywalności pacjentek.

 1. Statins: Are these cholesterol-lowering drugs right for you?, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/statins/art-20045772, [dostęp:] 10.09.2021.
 2. K. Czechowicz, Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z najbardziej agresywnym rakiem piersi - dowiodły badania z udziałem Polki, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88994%2Cstatyny-poprawiaja-przezywalnosc-pacjentek-z-najbardziej-agresywnym-rakiem, [dostęp:] 10.09.2021.
 3. Statins may improve survival for triple-negative breast cancer patients, „cancerletter.com” [online], https://cancerletter.com/clinical-roundup/20210806_7d/,  [dostęp:] 10.09.2021.
 4. M. K. Nowakowska, X. Lei, M. T. Thompson, Association of statin use with clinical outcomes in patients with triple-negative breast cancer, „Cancer” 2021, [online] https://doi.org/10.1002/cncr.33797, [dostęp:] 10.09.2021.
 5. W. Jiang, J. Hu, X.  He, Statins: a repurposed drug to fight cancer, „Journal of Experimental & Clinical Cancer Research” 2021, nr 40, [online] doi: 10.1186/s13046-021-02041-2 ,  [dostęp:] 10.09.2021.
 6. J. Longo, J. E. van Leeuwen, M. Elbaz, Statins as anticancer agents in the era of precision medicine, „Clinical Cancer Reaserch” 2020, [online] DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-20-1967, nr 22  [dostęp:] 10.09.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij