SARS, MERS i COVID-19 – czym się różnią choroby wywoływane przez koronawirusy o wysokiej patogenności?
Justyna Piekara

SARS, MERS i COVID-19 – czym się różnią choroby wywoływane przez koronawirusy o wysokiej patogenności?

SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 to koronawirusy wywołujące choroby o ciężkim przebiegu, rozprzestrzeniające się głównie drogą kropelkową. Minione epidemie SARS i MERS dostarczyły danych, które są przydatne w lepszym zrozumieniu problemu COVID-19. Sprawdź, czym różnią się od siebie te choroby?

SARS 

SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej, jest poważną postacią wirusowego zapalenia płuc, wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2003 roku i rozprzestrzenił się na 26 krajów w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie i Azji. Od 2004 r. nie zgłoszono żadnych nowych przypadków SARS. Uważa się, że wywołujący chorobę koronawirus pochodzi od nietoperzy, za których sprawą rozprzestrzenił się na inne zwierzęta, najprawdopodobniej cywety, a potem ludzi. 

Przeczytaj więcej na temat tego, czym charakteryzują się koronawirusy.

Objawy SARS są podobne do objawów grypy. Infekcji może towarzyszyć gorączka, suchy kaszel, ból gardła, ból głowy, utrata apetytu, dreszcze i biegunka. Problemy z oddychaniem pojawiają się zwykle po 10 dniach od ekspozycji na wirusa SARS-CoV.

Większość zgonów związanych z SARS wynika z niewydolności oddechowej, jednak choroba może prowadzić również do niewydolności serca i wątroby. Grupą najbardziej narażoną na rozwój powikłań są osoby po 60. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą.

MERS

MERS (Middle East Respiratory Syndrome), czyli bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej, wywołuje zakażenie MERS-CoV. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku, jest wirusem odzwierzęcym. Naukowcy sądzą, że przeniósł się na ludzi z wielbłądów dromaderów, które wcześniej zostały zakażone przez nietoperze. Przypadki MERS zostały zgłoszone w 27 krajach, ale większość z nich zlokalizowano w Arabii Saudyjskiej. Oprócz tego największe epidemie miały miejsce w Emiratach Arabskich i Korei Południowej. Obecnie, chociaż rzadko, nadal pojawiają się ogniska MERS o lokalnym zasięgu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) kontynuują monitorowanie informacji na temat sytuacji MERS-CoV.

Zakażenia MERS-CoV często przebiegają bezobjawowo. Objawy MERS mogą pojawić się w ciągu 2–14 dni po ekspozycji na wirusa, najczęstsze z nich to gorączka, kaszel i duszność oraz problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności lub wymioty.

Częstym powikłaniem jest zapalenie płuc. Osoby z ciężkimi objawami mogą potrzebować hospitalizacji, otrzymując wentylację mechaniczną i intensywną opiekę. Wiele osób, które zmarły z powodu MERS były obarczone chorobami przewlekłymi.

COVID-19

Naukowcy uważają, że koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 mógł zostać przeniesiony z nietoperzy na inne zwierzę, prawdopodobnie węże lub łuskowce, a następnie na ludzi. Transmisja ta prawdopodobnie miała miejsce na otwartym rynku żywności w Wuhan w Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła wybuch pandemii na początku marca 2020 roku, określając ją jako „globalne rozprzestrzenianie się nowej choroby”.

COVID-19 może nie powodować żadnych objawów u niektórych osób. Wiadomo, że od momentu ekspozycji na wirusa może upłynąć od 2 do 14 dni, zanim pojawią się symptomy, takie jak: gorączka, duszność, nasilający się kaszel, dreszcze, ból głowy i mięśni czy poczucie zmęczenia, ale też charakterystyczna utrata smaku i węchu.

Rzadszymi symptomami infekcji SARS-CoV-2 są przebarwienia palców rąk i nóg oraz zapalenie spojówek. Najczęstszą przyczyną zgonów osób z COVID-19 jest ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej.

SARS, MERS i COVID-19 – czym się różnią?

Chociaż wszystkie trzy choroby wywołane przez wysoce patogenne koronawirusy mają podobny obraz kliniczny, to COVID-19 spowodował śmierć u większej liczby osób niż SARS i MERS łącznie, pomimo niższego wskaźnika śmiertelności przypadków (ang. case fatality rate, CFR), który wyraża odsetek potwierdzonych przypadków choroby, które okazały się śmiertelne. Nie ma jednej wartości wskaźnika CFR dla konkretnej choroby, ponieważ różni się on w zależności od lokalizacji i zazwyczaj zmienia się w czasie, ale może pomóc lepiej zrozumieć powagę konsekwencji, z jakimi się wiąże.

Analizy dowiodły, że SARS spowodował śmierć około 10% zakażonych osób. W przypadku MERS zmarło około 35% zgłoszonych pacjentów, ale trzeba uwzględnić, że ogólnie podczas tej epidemii zdiagnozowano mniej przypadków zakażenia niż w przypadku SARS lub COVID-19.

COVID-19 jest najbardziej zakaźny, ponieważ wirus SARS-CoV-2 łatwiej rozprzestrzenia się wśród ludzi, co prowadzi do większej liczby infekcji. Ponieważ wciąż odnotowuje się przypadki infekcji SARS-CoV-2, ostatecznie nie można wyliczyć CFR dla SARS-CoV-2. Pojawiły się sugestie, że konsekwencje kliniczne infekcji SARS-CoV-2 mogą być podobne do sezonowej grypy sezonowej i osiągnąć wartość wskaźnika CFR na poziomie 0,1%. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij