Szczepionka firmy Moderna przeciwko COVID-19 – czy działa tak samo, jak szczepionka Pfizera?
Justyna Piekara

Szczepionka firmy Moderna przeciwko COVID-19 – czy działa tak samo, jak szczepionka Pfizera?

Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki firmy Moderna. Preparat otrzymał też pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków. Czym ten preparat różni się od dostępnego nieco wcześniej produktu Pfizer/BioNtech?

Szczepionka Pfizera i Moderny – czy różnią się działaniem?

Obie szczepionki „z grubsza wydają się być ekwiwalentami” – powiedział dr Paul Offit, członek komitetu doradczego FDA do spraw szczepionek podczas wystąpienia w CNN.

Zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Moderna to tzw. szczepionki genetyczne. Obie są wytwarzane przy użyciu nowej technologii wykorzystującej informacyjne RNA. Mechanizm ich działania jest więc podobny. Oczywiście istnieją niewielkie, ale istotne różnice.

Szczepionka mRNA działa poprzez kodowanie części białka kolca znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2. Cząsteczka mRNA jest planem, który pozwala komórkom tworzyć białka kolców, które są tym, co organizm rozpoznaje jako obce i generuje odpowiedź immunologiczną. Gdy zostaje ona wywołana, zarówno białko, jak i mRNA są eliminowane, podczas gdy przeciwciała pozostają, aby stanowić ochronę przed przyszłymi, potencjalnymi zakażeniami SARS-CoV-2.

Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19: Pfizer vs. Moderna

Fundacja inDemic stworzyła multidyscyplinarny zespół naukowców, lekarzy i epidemiologów, który gromadzi i analizuje dane dotyczące szczepionek i leczenia COVID-19 na świecie.

„Możemy właściwie powiedzieć, że szczepionki są bardzo podobne pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Obie zapobiegają ponad 90% przypadków COVID-19, co jest bardzo zachęcające i najważniejsze, co chcę podkreślić, jest to ponad oczekiwaniami wielu naukowców i to bardzo pozytywna wiadomość” – mówi w wywiadzie dla “Mid-Michigan NOW” dr Sam Sun, dyrektor inDemic.

Barry R. Bloom, profesor zdrowia publicznego na Harvardzie, wypowiadając się dla “New York Times” stwierdził, że wyniki Moderny i Pfizera są „niezwykle porównywalne”, jednak „Moderna to ta szczepionka, którą zabrałaby na obszary wiejskie, do społecznych ośrodków zdrowia i prywatnych gabinetów lekarskich”. Ekspert dodał, że szczepionka Pfizer/BioNTech lepiej sprawdzi się w użytkowaniu w warunkach szpitalnych. Co odróżnia te dwa preparaty?

Czym różni się szczepionka Moderna od szczepionki firmy Pfizer/BioNTech?

 • Skuteczność – skuteczność szczepionki Moderny przeciwko COVID-19 wyniosła 94,1%, podczas gdy Pfizer oferuje 95%.
 • Wiek odbiorców – preparat Pfizera mogą przyjmować osoby od 16. roku życia, szczepionkę Moderny można podawać od 18. roku życia. Różnica ta wynika z wieku osób, które zostały poddane badaniom klinicznym. Firma Pfizer właśnie rozpoczęła badanie dla osób w wieku 12 lat.
 • Dawkowanie – szczepionkę firmy Moderna podaje się w dwóch dawkach po 100 mikrogramów, w odstępie 28 dni, a szczepionkę Pfizera – w dwóch dawkach po 30 mikrogramów, w odstępie 21 dni.
 • Liczba dawek w fiolce – jedna fiolka szczepionki wyprodukowanej przez firmę Moderna zawiera więcej dawek niż produkt Pfizera/BioNTech.
 • Substancje pomocnicze – preparat Moderny zawiera nieznacznie więcej stabilizatorów, co sprawia, że jest łatwiejszy w przechowywaniu.
 • Temperatura i czas przechowywania – szczepionka firmy Moderna nie musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach, producent zaleca przechowywanie w -20 st. C. W związku z tym jest ona łatwiejsza w transporcie, przechowywaniu i obsłudze. Z kolei w przypadku Pfizera jest to -70 st. C. Po wyjęciu z lodówki pierwszy preparat może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C przez 30 dni, a drugi tylko 5 dni.
 • Efekty niepożądane – jeżeli występują, to w obu przypadkach skutki uboczne są częstsze po drugiej dawce. W porównaniu ze szczepionką Pfizer/BioNTech, Moderna częściej powodowała bóle głowy, ból ramion i powiązane skutki uboczne.
 • Prawdopodobieństwo anafilaksji – najnowsze dane CDC sugerują, że anafilaksja występuje z częstością około 2,1 w przypadku Moderny i 6,2 Pfizera na milion dawek szczepionki.
 • Minimalne zamówienie – najmniejsza ilość szczepionki Pfizera, jaką można zamówić w danej lokalizacji to 975 dawek. W przypadku Moderny jest to 100 dawek.
 1. COVID-19 Vaccine Moderna, „ema.europa.eu” [online], https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/covid-19-vaccine-moderna, [dostęp:] 04.02.2021.
 2. H. Branswell, Comparing the Covid-19 vaccines developed by Pfizer, Moderna, and Johnson & Johnson, ”statnews.com” [online], https://www.statnews.com/2021/02/02/comparing-the-covid-19-vaccines-developed-by-pfizer-moderna-and-johnson-johnson/, [dostęp:] 04.02.2021.
 3. E. Levson, J. Howard, What we know about Moderna’s coronavirus vaccine and how it differs from Pfizer’s, „edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2020/12/17/health/moderna-vaccine-what-we-know/index.html, [dostęp:] 04.02.2021.
 4. K, Miller, What are the differences between the Pfizer and Moderna COVID-19 vaccines? Here’s what we know so far, „health.com” [online], https: //www. health. com/condition/infectious-diseases/coronavirus/difference-between-pfizer-moderna-vaccine, [dostęp:] 04.02.2021.
 5. Czym różni się szczepionka Moderny od szczepionki Pfizera? Małe, choć istotne różnice, „businessinsider.com.pl” [online], https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/czym-rozni-sie-szczepionka-moderny-od-szczepionki-pfizera/wsp5vst, [dostęp:] 04.02.2021.
 6. N. Weiland, D. Grady, C. Zimmer, Moderna vaccine is highly protective against Covid-19, the F.D.A. finds, „nytimes. com” [online], https://www.nytimes.com/2020/12/15/health/covid-moderna-vaccine.html, [dostęp:] 04.02.2021.
 7. C. Bennett & L. Kamana, Doctor compares Moderna and Pfizer COVID-19 vaccine, „nbc25news.com” [online], https://nbc25news.com/news/local/doctor-compares-moderna-and-pfizer-covid-19-vaccine, [dostęp:] 04.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij