Szczepionka firmy Moderna przeciwko COVID-19 – czy działa tak samo, jak szczepionka Pfizera?
Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki firmy Moderna. Preparat otrzymał też pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków. Czym ten preparat różni się od dostępnego nieco wcześniej produktu Pfizer/BioNtech?
Szczepionka Pfizera i Moderny – czy różnią się działaniem?
Obie szczepionki „z grubsza wydają się być ekwiwalentami” – powiedział dr Paul Offit, członek komitetu doradczego FDA do spraw szczepionek podczas wystąpienia w CNN.
Szczepionka mRNA działa poprzez kodowanie części białka kolca znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2. Cząsteczka mRNA jest planem, który pozwala komórkom tworzyć białka kolców, które są tym, co organizm rozpoznaje jako obce i generuje odpowiedź immunologiczną. Gdy zostaje ona wywołana, zarówno białko, jak i mRNA są eliminowane, podczas gdy przeciwciała pozostają, aby stanowić ochronę przed przyszłymi, potencjalnymi zakażeniami SARS-CoV-2.
Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19: Pfizer vs. Moderna
Fundacja inDemic stworzyła multidyscyplinarny zespół naukowców, lekarzy i epidemiologów, który gromadzi i analizuje dane dotyczące szczepionek i leczenia COVID-19 na świecie.
Barry R. Bloom, profesor zdrowia publicznego na Harvardzie, wypowiadając się dla “New York Times” stwierdził, że wyniki Moderny i Pfizera są „niezwykle porównywalne”, jednak „Moderna to ta szczepionka, którą zabrałaby na obszary wiejskie, do społecznych ośrodków zdrowia i prywatnych gabinetów lekarskich”. Ekspert dodał, że szczepionka Pfizer/BioNTech lepiej sprawdzi się w użytkowaniu w warunkach szpitalnych. Co odróżnia te dwa preparaty?
Czym różni się szczepionka Moderna od szczepionki firmy Pfizer/BioNTech?
- Skuteczność – skuteczność szczepionki Moderny przeciwko COVID-19 wyniosła 94,1%, podczas gdy Pfizer oferuje 95%.
- Wiek odbiorców – preparat Pfizera mogą przyjmować osoby od 16. roku życia, szczepionkę Moderny można podawać od 18. roku życia. Różnica ta wynika z wieku osób, które zostały poddane badaniom klinicznym. Firma Pfizer właśnie rozpoczęła badanie dla osób w wieku 12 lat.
- Dawkowanie – szczepionkę firmy Moderna podaje się w dwóch dawkach po 100 mikrogramów, w odstępie 28 dni, a szczepionkę Pfizera – w dwóch dawkach po 30 mikrogramów, w odstępie 21 dni.
- Liczba dawek w fiolce – jedna fiolka szczepionki wyprodukowanej przez firmę Moderna zawiera więcej dawek niż produkt Pfizera/BioNTech.
- Substancje pomocnicze – preparat Moderny zawiera nieznacznie więcej stabilizatorów, co sprawia, że jest łatwiejszy w przechowywaniu.
- Temperatura i czas przechowywania – szczepionka firmy Moderna nie musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach, producent zaleca przechowywanie w -20 st. C. W związku z tym jest ona łatwiejsza w transporcie, przechowywaniu i obsłudze. Z kolei w przypadku Pfizera jest to -70 st. C. Po wyjęciu z lodówki pierwszy preparat może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C przez 30 dni, a drugi tylko 5 dni.
- Efekty niepożądane – jeżeli występują, to w obu przypadkach skutki uboczne są częstsze po drugiej dawce. W porównaniu ze szczepionką Pfizer/BioNTech, Moderna częściej powodowała bóle głowy, ból ramion i powiązane skutki uboczne.
- Prawdopodobieństwo anafilaksji – najnowsze dane CDC sugerują, że anafilaksja występuje z częstością około 2,1 w przypadku Moderny i 6,2 Pfizera na milion dawek szczepionki.
- Minimalne zamówienie – najmniejsza ilość szczepionki Pfizera, jaką można zamówić w danej lokalizacji to 975 dawek. W przypadku Moderny jest to 100 dawek.