Szczepionka firmy Moderna przeciwko COVID-19 – czy działa tak samo, jak szczepionka Pfizera?
Justyna Piekara

Szczepionka firmy Moderna przeciwko COVID-19 – czy działa tak samo, jak szczepionka Pfizera?

Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki firmy Moderna. Preparat otrzymał też pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków. Czym ten preparat różni się od dostępnego nieco wcześniej produktu Pfizer/BioNtech?

Szczepionka Pfizera i Moderny – czy różnią się działaniem?

Obie szczepionki „z grubsza wydają się być ekwiwalentami” – powiedział dr Paul Offit, członek komitetu doradczego FDA do spraw szczepionek podczas wystąpienia w CNN.

Zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Moderna to tzw. szczepionki genetyczne. Obie są wytwarzane przy użyciu nowej technologii wykorzystującej informacyjne RNA. Mechanizm ich działania jest więc podobny. Oczywiście istnieją niewielkie, ale istotne różnice.

Szczepionka mRNA działa poprzez kodowanie części białka kolca znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2. Cząsteczka mRNA jest planem, który pozwala komórkom tworzyć białka kolców, które są tym, co organizm rozpoznaje jako obce i generuje odpowiedź immunologiczną. Gdy zostaje ona wywołana, zarówno białko, jak i mRNA są eliminowane, podczas gdy przeciwciała pozostają, aby stanowić ochronę przed przyszłymi, potencjalnymi zakażeniami SARS-CoV-2.

Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19: Pfizer vs. Moderna

Fundacja inDemic stworzyła multidyscyplinarny zespół naukowców, lekarzy i epidemiologów, który gromadzi i analizuje dane dotyczące szczepionek i leczenia COVID-19 na świecie.

„Możemy właściwie powiedzieć, że szczepionki są bardzo podobne pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Obie zapobiegają ponad 90% przypadków COVID-19, co jest bardzo zachęcające i najważniejsze, co chcę podkreślić, jest to ponad oczekiwaniami wielu naukowców i to bardzo pozytywna wiadomość” – mówi w wywiadzie dla “Mid-Michigan NOW” dr Sam Sun, dyrektor inDemic.

Barry R. Bloom, profesor zdrowia publicznego na Harvardzie, wypowiadając się dla “New York Times” stwierdził, że wyniki Moderny i Pfizera są „niezwykle porównywalne”, jednak „Moderna to ta szczepionka, którą zabrałaby na obszary wiejskie, do społecznych ośrodków zdrowia i prywatnych gabinetów lekarskich”. Ekspert dodał, że szczepionka Pfizer/BioNTech lepiej sprawdzi się w użytkowaniu w warunkach szpitalnych. Co odróżnia te dwa preparaty?

Powiązane produkty

Czym różni się szczepionka Moderna od szczepionki firmy Pfizer/BioNTech?

 • Skuteczność – skuteczność szczepionki Moderny przeciwko COVID-19 wyniosła 94,1%, podczas gdy Pfizer oferuje 95%.
 • Wiek odbiorców – preparat Pfizera mogą przyjmować osoby od 16. roku życia, szczepionkę Moderny można podawać od 18. roku życia. Różnica ta wynika z wieku osób, które zostały poddane badaniom klinicznym. Firma Pfizer właśnie rozpoczęła badanie dla osób w wieku 12 lat.
 • Dawkowanie – szczepionkę firmy Moderna podaje się w dwóch dawkach po 100 mikrogramów, w odstępie 28 dni, a szczepionkę Pfizera – w dwóch dawkach po 30 mikrogramów, w odstępie 21 dni.
 • Liczba dawek w fiolce – jedna fiolka szczepionki wyprodukowanej przez firmę Moderna zawiera więcej dawek niż produkt Pfizera/BioNTech.
 • Substancje pomocnicze – preparat Moderny zawiera nieznacznie więcej stabilizatorów, co sprawia, że jest łatwiejszy w przechowywaniu.
 • Temperatura i czas przechowywania – szczepionka firmy Moderna nie musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach, producent zaleca przechowywanie w -20 st. C. W związku z tym jest ona łatwiejsza w transporcie, przechowywaniu i obsłudze. Z kolei w przypadku Pfizera jest to -70 st. C. Po wyjęciu z lodówki pierwszy preparat może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C przez 30 dni, a drugi tylko 5 dni.
 • Efekty niepożądane – jeżeli występują, to w obu przypadkach skutki uboczne są częstsze po drugiej dawce. W porównaniu ze szczepionką Pfizer/BioNTech, Moderna częściej powodowała bóle głowy, ból ramion i powiązane skutki uboczne.
 • Prawdopodobieństwo anafilaksji – najnowsze dane CDC sugerują, że anafilaksja występuje z częstością około 2,1 w przypadku Moderny i 6,2 Pfizera na milion dawek szczepionki.
 • Minimalne zamówienie – najmniejsza ilość szczepionki Pfizera, jaką można zamówić w danej lokalizacji to 975 dawek. W przypadku Moderny jest to 100 dawek.
 1. COVID-19 Vaccine Moderna, „ema.europa.eu” [online], https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/covid-19-vaccine-moderna, [dostęp:] 04.02.2021.
 2. H. Branswell, Comparing the Covid-19 vaccines developed by Pfizer, Moderna, and Johnson & Johnson, ”statnews.com” [online], https://www.statnews.com/2021/02/02/comparing-the-covid-19-vaccines-developed-by-pfizer-moderna-and-johnson-johnson/, [dostęp:] 04.02.2021.
 3. E. Levson, J. Howard, What we know about Moderna’s coronavirus vaccine and how it differs from Pfizer’s, „edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2020/12/17/health/moderna-vaccine-what-we-know/index.html, [dostęp:] 04.02.2021.
 4. K, Miller, What are the differences between the Pfizer and Moderna COVID-19 vaccines? Here’s what we know so far, „health.com” [online], https: //www. health. com/condition/infectious-diseases/coronavirus/difference-between-pfizer-moderna-vaccine, [dostęp:] 04.02.2021.
 5. Czym różni się szczepionka Moderny od szczepionki Pfizera? Małe, choć istotne różnice, „businessinsider.com.pl” [online], https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/czym-rozni-sie-szczepionka-moderny-od-szczepionki-pfizera/wsp5vst, [dostęp:] 04.02.2021.
 6. N. Weiland, D. Grady, C. Zimmer, Moderna vaccine is highly protective against Covid-19, the F.D.A. finds, „nytimes. com” [online], https://www.nytimes.com/2020/12/15/health/covid-moderna-vaccine.html, [dostęp:] 04.02.2021.
 7. C. Bennett & L. Kamana, Doctor compares Moderna and Pfizer COVID-19 vaccine, „nbc25news.com” [online], https://nbc25news.com/news/local/doctor-compares-moderna-and-pfizer-covid-19-vaccine, [dostęp:] 04.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij