Masaż tajski – na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do klasycznego masażu tajskiego?
Tradycyjny masaż tajski to sztuka lecznicza zawierająca wpływy zarówno ajurwedy, jak i tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest to rodzaj głębokiego masażu ciała, wykorzystujący rozmaite techniki, m.in. głęboką kompresję mięśni, mobilizację stawów i akupresurę. Terapeuta podczas sesji używa rąk, kolan, nóg oraz stóp i angażuje do pracy całe ciało klienta. Masaż tajski pomaga zniwelować napięcie oraz zwiększyć elastyczność i zakres ruchów.
Masaż tajski – charakterystyka
Masaż tajski jest rodzajem zabiegu, który wykorzystuje bodziec mechaniczny w postaci chwytów i rękoczynów terapeutycznych, które umożliwiają rozluźnienie ciała. Jest to starożytna praktyka lecznicza wywodząca się z Indii, jej historia sięga około 7000 lat. Technika tego orientalnego masażu w znaczący sposób różni się od tych, stosowanych podczas zabiegu masażu klasycznego czy też masażu shiatsu. W przeciwieństwie do tych wymienionych, gdzie pacjent leży biernie na stole i poddawany jest działaniu rękoczynów terapeutycznych, w masażu tajskim klient aktywnie w nim uczestniczy.
Masaż tajski – rodzaje
Tajski masaż wykonywany jest w kilku różnych odmianach. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się m.in. postać klasyczną (masaż tajski klasyczny) polegającą na przeprowadzeniu zabiegu wykonywanego na obszarze całego ciała.
Innym rodzajem masażu tajskiego jest wykorzystanie przyrządów w postaci tzw. stempli. Są to specjalne, bawełniane sakwy wypełnione mieszanką ziół, które przed użyciem podgrzewa się. W zależności od tego, jakie zioła lub ich mieszanki zastosowano, należy spodziewać się różnego działania na organizm. Przykładowo lawenda zadziała odprężająco i przeciwzapalnie, eukaliptus wykazuje podobne właściwości, a kurkuma oddziałuje antybakteryjnie i antydepresyjnie.
Kolejnym rodzajem masażu tajskiego jest kompilacja ajurwedyjskiego masażu z uciskami i jednoczesnym stosowaniem aromatycznych olejków wykorzystywanych podczas zabiegu. Główny cel takiego postępowania to usunięcie nagromadzonej w ciele wody oraz poprawa działania mechanizmów odpornościowych.
Ostatnią odmianą masażu tajskiego jest refleksologia – masaż tajski stóp. Tego rodzaju zabieg polega na uciskaniu punktów na stopie, które według filozofii odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym ciała człowieka. Jest to zarówno sposób na diagnostykę jak i leczenie zaburzeń funkcjonowania poszczególnych organów.
Masaż tajski – działanie i zasady wykonywania
Na czym polega masaż tajski? Jego działanie ma wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Mówi się, że właściwie przeprowadzony zabieg tego rodzaju poprawia przepływ energii (cząsteczek powietrza zwanych "lom"), co ma swoje odzwierciedlenie w postaci przypływu witalności po zakończonym masażu. Likwidacja blokad energetycznych sprzyja usprawnieniu funkcjonowaniu układów: trawiennego, limfatycznego, hormonalnego, krwionośnego. Zachodzące procesy detoksykacyjne oraz usprawnienie przemiany materii sprawiają, że poprawia się samopoczucie oraz kondycja narządu ruchu.
Metodyka masażu tajskiego wygląda nieco odmiennie niż np. masażu klasycznego. Przede wszystkim osoba masowana jest ułożona na specjalnym materacu. Co jest dość istotne, nie wymaga się całkowitego odsłaniania okolic ciała poddawanych zbiegowi. Następnie pacjenta układa się w różnych pozycjach, które zostały zaczerpnięte z postaw tzw. jogi biernej. Jest to leżenie na brzuchu, na plecach, siedzenie, leżenie na boku oraz wykorzystanie postawy odwróconej.
Masaż tajski – wskazania
Masaż azjatycki niesie za sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jest wskazany w przypadku:
- upośledzenia procesów przemiany materii,
- przewlekłej ekspozycji na stres,
- obecności stanów napięciowych,
- depresji,
- napięciowych bólów głowy,
- zaburzeń pracy narządów wewnętrznych,
- ograniczenia zakresu ruchomości stawów,
- dolegliwości bólowych narządu ruchu,
- zaburzenia przepływu płynów ustrojowych.
Masaż tajski bardzo dobrze sprawdza się u pacjentów w każdym wieku.
Masaż tajski – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do masażu tajskiego obejmują:
- gruźlicę i inne choroby zakaźne,
- nowotwory,
- gorączkę,
- miażdżycę,
- choroby serca,
- zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic,
- tętniaki,
- osteoporozę,
- choroby przebiegające ze znacznym osłabieniem struktur kostnych,
- zmiany troficzne skóry oraz przerwanie jej ciągłości.
Zastosowanie masażu należy skonsultować z lekarzem, gdy mamy do czynienia z wykrytymi wadami serca oraz w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Jak często korzystać z zabiegów masażu tajskiego?
Nie istnieją wytyczne co do tego, jak często poddawać się zabiegowi masażu azjatyckiego. Codzienne stosowanie technik rozciągania i relaksacji zaczerpniętych z tej metody pomoże utrzymać elastyczność mięśni i stawów oraz przyczyni się do zachowania dobrego samopoczucia. Współpraca z masażystą pozwoli zaplanować regularne sesje i umożliwi wdrożenie technik stosowanych w postaci autoterapii na co dzień. Z założenia wyznacznikiem ilości przeprowadzonych zabiegów niezbędnych do uzyskania optymalnego efektu jest opinia pacjenta i terapeuty. Osiągnięcie zadowalających rezultatów może stanowić czynnik przesądzający o zmniejszeniu częstotliwości spotkań.
Opinie pacjentów o masażu tajskim są bardzo pozytywne. Jego efekty to m.in. przypływ sił witalnych i energii życiowej czy złagodzenia rozmaitych dolegliwości bólowych. Utrzymywanie w harmonii sfery fizycznej i psychicznej wymaga jednak nieustannej kontroli i unikanie czynników wpływających negatywnie na zdrowie.