Masaż tajski – na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do klasycznego masażu tajskiego?
Mateusz Burak

Masaż tajski – na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do klasycznego masażu tajskiego?

Tradycyjny masaż tajski to sztuka lecznicza zawierająca wpływy zarówno ajurwedy, jak i tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest to rodzaj głębokiego masażu ciała, wykorzystujący rozmaite techniki, m.in. głęboką kompresję mięśni, mobilizację stawów i akupresurę. Terapeuta podczas sesji używa rąk, kolan, nóg oraz stóp i angażuje do pracy całe ciało klienta. Masaż tajski pomaga zniwelować napięcie oraz zwiększyć elastyczność i zakres ruchów.

Masaż tajski – charakterystyka 

Masaż tajski jest rodzajem zabiegu, który wykorzystuje bodziec mechaniczny w postaci chwytów i rękoczynów terapeutycznych, które umożliwiają rozluźnienie ciała. Jest to starożytna praktyka lecznicza wywodząca się z Indii, jej historia sięga około 7000 lat. Technika tego orientalnego masażu w znaczący sposób różni się od tych, stosowanych podczas zabiegu masażu klasycznego czy też masażu shiatsu. W przeciwieństwie do tych wymienionych, gdzie pacjent leży biernie na stole i poddawany jest działaniu rękoczynów terapeutycznych, w masażu tajskim klient aktywnie w nim uczestniczy.  

Masaż tajski – rodzaje  

Tajski masaż wykonywany jest w kilku różnych odmianach. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się m.in. postać klasyczną (masaż tajski klasyczny) polegającą na przeprowadzeniu zabiegu wykonywanego na obszarze całego ciała.

Masaż rozpoczyna się od okolicy pępka, następnie masażysta kieruje swoje ruchy w stronę głowy. Taka kolejność jest podyktowana rozmieszczeniem kanałów energetycznych ("senów"), które według tej filozofii posiadają swoje największe skupisko na brzuchu.  

Innym rodzajem masażu tajskiego jest wykorzystanie przyrządów w postaci tzw. stempli. Są to specjalne, bawełniane sakwy wypełnione mieszanką ziół, które przed użyciem podgrzewa się. W zależności od tego, jakie zioła lub ich mieszanki zastosowano, należy spodziewać się różnego działania na organizm. Przykładowo lawenda zadziała odprężająco i przeciwzapalnie, eukaliptus wykazuje podobne właściwości, a kurkuma oddziałuje antybakteryjnie i antydepresyjnie.  

Kolejnym rodzajem masażu tajskiego jest kompilacja ajurwedyjskiego masażu z uciskami i jednoczesnym stosowaniem aromatycznych olejków wykorzystywanych podczas zabiegu. Główny cel takiego postępowania to usunięcie nagromadzonej w ciele wody oraz poprawa działania mechanizmów odpornościowych.  

Ostatnią odmianą masażu tajskiego jest refleksologia – masaż tajski stóp. Tego rodzaju zabieg polega na uciskaniu punktów na stopie, które według filozofii odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym ciała człowieka. Jest to zarówno sposób na diagnostykę jak i leczenie zaburzeń funkcjonowania poszczególnych organów.  

Powiązane produkty

Masaż tajski – działanie i zasady wykonywania 

Na czym polega masaż tajski? Jego działanie ma wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Mówi się, że właściwie przeprowadzony zabieg tego rodzaju poprawia przepływ energii (cząsteczek powietrza zwanych "lom"), co ma swoje odzwierciedlenie w postaci przypływu witalności po zakończonym masażu. Likwidacja blokad energetycznych sprzyja usprawnieniu funkcjonowaniu układów: trawiennego, limfatycznego, hormonalnego, krwionośnego. Zachodzące procesy detoksykacyjne oraz usprawnienie przemiany materii sprawiają, że poprawia się samopoczucie oraz kondycja narządu ruchu.  

Metodyka masażu tajskiego wygląda nieco odmiennie niż np. masażu klasycznego. Przede wszystkim osoba masowana jest ułożona na specjalnym materacu. Co jest dość istotne, nie wymaga się całkowitego odsłaniania okolic ciała poddawanych zbiegowi. Następnie pacjenta układa się w różnych pozycjach, które zostały zaczerpnięte z postaw tzw. jogi biernej. Jest to leżenie na brzuchu, na plecach, siedzenie, leżenie na boku oraz wykorzystanie postawy odwróconej.

Masażysta używa swoich rąk, łokci, stóp, kciuków i energicznie pracuje swoim ciałem. Starożytna tradycja nakazuje, aby wykonywane podczas masażu uciski połączone z rozciąganiem trwały nie krócej niż 120 minut. Uważa się, że jest to optymalny czas do tego, aby przywrócić właściwy przepływ energii w ciele.  

Masaż tajski – wskazania 

Masaż azjatycki niesie za sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jest wskazany w przypadku: 

  • upośledzenia procesów przemiany materii, 
  • przewlekłej ekspozycji na stres, 
  • obecności stanów napięciowych, 
  • depresji, 
  • napięciowych bólów głowy, 
  • zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, 
  • ograniczenia zakresu ruchomości stawów, 
  • dolegliwości bólowych narządu ruchu, 
  • zaburzenia przepływu płynów ustrojowych. 

Masaż tajski bardzo dobrze sprawdza się u pacjentów w każdym wieku.  

Masaż tajski – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do masażu tajskiego obejmują: 

  • gruźlicę i inne choroby zakaźne, 
  • nowotwory, 
  • gorączkę, 
  • miażdżycę, 
  • choroby serca, 
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, 
  • tętniaki, 
  • osteoporozę, 
  • choroby przebiegające ze znacznym osłabieniem struktur kostnych, 
  • zmiany troficzne skóry oraz przerwanie jej ciągłości. 

Zastosowanie masażu należy skonsultować z lekarzem, gdy mamy do czynienia z wykrytymi wadami serca oraz w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.  

Jak często korzystać z zabiegów masażu tajskiego? 

Nie istnieją wytyczne co do tego, jak często poddawać się zabiegowi masażu azjatyckiego. Codzienne stosowanie technik rozciągania i relaksacji zaczerpniętych z tej metody pomoże utrzymać elastyczność mięśni i stawów oraz przyczyni się do zachowania dobrego samopoczucia. Współpraca z masażystą pozwoli zaplanować regularne sesje i umożliwi wdrożenie technik stosowanych w postaci autoterapii na co dzień. Z założenia wyznacznikiem ilości przeprowadzonych zabiegów niezbędnych do uzyskania optymalnego efektu jest opinia pacjenta i terapeuty. Osiągnięcie zadowalających rezultatów może stanowić czynnik przesądzający o zmniejszeniu częstotliwości spotkań.  

Opinie pacjentów o masażu tajskim są bardzo pozytywne. Jego efekty to m.in. przypływ sił witalnych i energii życiowej czy złagodzenia rozmaitych dolegliwości bólowych. Utrzymywanie w harmonii sfery fizycznej i psychicznej wymaga jednak nieustannej kontroli i unikanie czynników wpływających negatywnie na zdrowie. 

Cena masażu tajskiego zależy od kwalifikacji, doświadczenia masażysty czy czasu trwania pojedynczej sesji. 120 minut masażu to koszt oscylujący w granicach 200–270 zł. 
  1. Kumar S., Beaton K., Hughes T., The effectiveness of massage therapy for the treatment of nonspecific low back pain: a systematic review of systematic reviews, “Int J Gen Med.” 2013, nr 6, s. 733–741. 
  2. Junkatarn Ch., Prasartritha T., Petrakard P., The effectiveness of thai massage and joint mobilization, “Int J Ther Massage Bodywork.” 2017, nr 10, s. 3–8. 
  3. Vandergrift J. L., Gold J. E., Hanlon A., Punnett L., Physical and psychosocial ergonomic risk factors for low back pain in automobile manufacturing workers, “Occup Environ Med.” 2012, nr 69, s. 29–34.  
  4. Mackawan S., Eungpinichpong W., Pantumethakul R. i in., Effects of traditional Thai massage versus joint mobilization on substance P and pain perception in patients with non-specific low back pain, “J Bodyw Mov Ther.” 2007, nr 11, s. 9–16.  
  5. Katz J., Rosenbloom B. N., The golden anniversary of Melzack and Wall’s gate control theory of pain: celebrating 50 years of pain research and management, “Pain Res Manag.” 2015, nr 20, s. 285–286. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl