Czy szczepienia na COVID-19 będą przeznaczone dla dzieci?
Justyna Piekara

Czy szczepienia na COVID-19 będą przeznaczone dla dzieci?

Do niedawna niemowlęta i dzieci były wykluczone z dyskusji na temat szczepionek przeciwko COVID-19. Dostępne obecnie preparaty są przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia. Czy i kiedy będzie można zaszczepić dzieci?

Rola dzieci w transmisji SARS-CoV-2 

Według pediatrów, Benjamina Lee i Williama Raszki, rozwiązanie kwestii roli dzieci w transmisji SARS-CoV-2 może być kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących zdrowia publicznego. Chociaż zazwyczaj łagodnie przechodzą one COVID-19, to mogą przenosić wirusa na dorosłych, u których przebieg choroby może być ciężki. 

Nadal nie jest jasne, dlaczego choroba COVID-19 rzadziej dotyczy dzieci, ale dominująca teoria głosi, że mają one mniej receptorów ACE2, dzięki którym koronawirus wnika do organizmu, replikuje i wywołuje objawy choroby.

Co więcej, dzieci częściej infekowane są przez inne koronawirusy, a wcześniejsze przebycie infekcji koronawirusowej daje im pewną ochronę immunologiczną. W świetle najnowszych badań okazuje się, że są tak samo podatne na infekcje oraz, jak wykazał raport Centers for Disease Control and Prevention (CDC), przenoszą koronawirusa z podobnym prawdopodobieństwem jak dorośli.

Trudne do wykrycia objawy koronawirusa u dzieci

Według raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) z października około 11% pacjentów z COVID-19 to dzieci. Badania dowodzą, że zakażenia SARS-CoV-2 u najmłodszych często pozostają niewykryte. Wielu małych pacjentów przechodzi je zupełnie bezobjawowo.

Analiza przeprowadzona w Korei Południowej wykazała, że większość dzieci miała objawy na tyle łagodne, że pozostawały nierozpoznane, a tylko 9% zostało zdiagnozowanych w momencie wystąpienia objawów COVID-19. W Niemczech sprawdzono obecność przeciwciał na koronawirusa wśród blisko 12 tysięcy dzieci. Badanie wykazało, że większość przypadków choroby nie została wykryta. Na podstawie testu wywnioskowano, że zarażeniu ulegają zarówno starsze, jak i młodsze dzieci.

Ogólnie objawy COVID-19 są łagodniejsze u dzieci niż u dorosłych, dlatego łatwo je przeoczyć. Infekcji SARS-CoV-2 u najmłodszych towarzyszy gorączka, zmęczenie i kaszel. U najmłodszych może rozwinąć się również PIMS-TS – postcovidowy wielopokładowy zespół zapalny, który prowadzi do zagrażających życiu problemów z sercem i innymi narządami organizmu, zaburzeń krzepnięcia krwi, a także daje ostre objawy żołądkowo-jelitowe.

Szczepionka na COVID-19 dla dzieci – kiedy będzie dostępna?

Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) wystosowała już do producentów szczepionek na koronawirusa apel o włączenie najmłodszych do badań klinicznych. Opracowanie odpowiednich dawek przeznaczonych dla dzieci może potrwać co najmniej kilka miesięcy.

Najprawdopodobniej szczepionki dla dzieci będą dostępne dopiero latem lub jesienią 2021 roku. Należy jeszcze uwzględnić czas na dystrybucję, więc szacuje się, że szczepionka przeciwko COVID-19 przeznaczona dla dzieci trafi do użytku pod koniec przyszłego roku.

Badania kliniczne w młodszych grupach wiekowych

Na ten moment nie ma szczepionki na COVID-19, która zostałaby przetestowana na grupie dzieci. Działanie szczepionek zazwyczaj sprawdzane jest najpierw wśród dorosłych. Dopiero później analizuje się ich  skuteczność i bezpieczeństwo w badaniach pediatrycznych.

Firma Pfizer niedawno rozpoczęła testowanie swojej szczepionki u dzieci w wieku 12 lat i starszych, Moderna wkrótce zacznie własne badania kliniczne wśród nastolatków od 12. do 17. roku życia, także AstraZeneca, Johnson & Johnson i Novavax planują rozpoczęcie testowania swoich szczepionek wśród dzieci. Kiedy bezpieczeństwo szczepionek zostanie wykazane u starszych dzieci, badaniami będą mogły zostać objęte młodsze grupy wiekowe.

Układ odpornościowy dzieci dopiero się kształtuje, dlatego reakcje ich organizmów na szczepionkę mogą trwać dłużej i być bardziej intensywne, oznaczać bardziej dotkliwy obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, towarzyszenie bólu stawów i wystąpienie gorączki.

 1. Coronavirus outbreak and kids, “health.harvard.edu” [online], https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-outbreak-and-kids, [dostęp:] 23.12.2020. 
 2. Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci?, “msn.com” [online], https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/szczepionka-przeciw-covid-19-dla-dzieci/ar-BB1bJG48?ocid=msedgntp&fullscreen=true#image=1, [dostęp;] 23.12.2020.
 3. J. Ries, When will we get a COVID-19 vaccine for children?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/heres-when-we-may-get-a-covid-19-vaccine-for-children, [dostep:] 23.12.2020
 4. D. Grendy, Moderna to begin testing its coronavirus vaccine in children, “nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/2020/12/02/health/Covid-Moderna-vaccine-children.html, [dostęp:] 23.12.2020. 
 5. Add kids to COVID vaccine trials, pediatricians' group says, “medicalxpress.com” [online], httpps://medicalxpress.com/news/2020-11-kids-covid-vaccine-trials-pediatricians.html, [dostęp:] 23.12.2020. 
 6. L. Vogel, Have we misjudged the role of children in spreading COVID-19?, „CMAJ” 2020, nr 38 (192), [online] https://doi.org/10.1503/cmaj.1095897https://www.cmaj.ca/content/192/38/E1102,  [dostęp:] 23.12.2020. 
 7. Z. Hyde. Children may transmit coronavirus at the same rate as adults: what we now know about schools and COVID-19, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/children-may-transmit-coronavirus-at-the-same-rate-as-adults-what-we-now-know-about-schools-and-covid-19-150523, [dostęp:] 23.12.2020. 
 8. K. Larsen, Doctors discuss when children will get COVID vaccine, possible side effects, “abc7news.com” [online], https://abc7news.com/covid-vaccine-children-babies-teens-priority/8882022/, [dostęp:] 23.12.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij