Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat
Justyna Piekara

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Badanie działania szczepionki Comirnaty u dzieci 

Badanie dotyczące działania szczepionki mRNA firmy Pfizer u dzieci objęło 2 268 uczestników w wieku 5-11 lat. Podano im dwie dawki w odstępie 21 dni, zastosowano dawkę 10 mikrogramów. Następnie porównano poziom przeciwciał neutralizujących we krwi z grupą kontrolną, w której znalazły się osoby od 16. do 25. roku życia, którym podano proporcjonalnie większą dawkę – 30 mikrogramów. Są to pierwsze wyniki obserwacji działania amerykańskiej szczepionki przeciwko COVID-19 dla tej grupy wiekowej. Dane nie zostały jeszcze zrecenzowane ani opublikowane.

Preparat był dobrze tolerowany, a skutki uboczne były porównywalne z tymi obserwowanymi u starszych uczestników biorących udział w poprzednich badaniach. Nie stwierdzono poważnych efektów niepożądanych, przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które czasami występuje po drugiej dawce, głównie u młodych mężczyzn. Badanie nie jest jednak wystarczająco duże, aby wykryć niezwykle rzadkie działania niepożądane. Problem ten wymaga jeszcze weryfikacji.

Kiedy będzie można zaszczepić dzieci w wieku 5-11 lat?

Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer, powiedział, że „wyniki badania stanowią solidną podstawę” do ubiegania się o autoryzację preparatu dla młodszej grupy wiekowej. Planuje możliwie jak najszybciej przedłożyć rezultaty badań amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz innym organom regulacyjnym. Do końca miesiąca firma złoży wniosek o zezwolenie na użycie ich preparatu w nagłych wypadkach dla młodszej grupy wiekowej w USA, a wkrótce potem wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Szczepionka Comirnaty prawdopodobnie będzie dostępna dla młodszych dzieci już pod koniec października. Do tego czasu zapewne zostaną też opublikowane dane z badań klinicznych na temat skuteczności i bezpieczeństwa tej szczepionki dla grupy wiekowej 6 miesięcy-5 lat.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

W ostatnim czasie na całym świecie obserwuje się wzrost liczby przypadków COVID-19 wśród dzieci i młodzieży. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który jest nawet 50% łatwiej transmitowany niż wcześniej zidentyfikowane odmiany SARS-CoV-2. Ten wariant atakuje głównie tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, co sprawia, że młodsze dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Chociaż pojawiły się doniesienia o częstszych hospitalizacjach dzieci, lekarze nie mają na ten moment jednoznacznych dowodów na to, że wariant Delta stanowi większe zagrożenie dla najmłodszych.

Eksperci uważają, że szczepienie przeciwko COVID-19 starszych dzieci i młodzieży może mieć kluczowe znaczenie dla powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Obecnie wiele organizacji eksperckich na świecie i w Polsce popiera szczepienia dzieci od 12. roku życia przeciwko COVID-19, ponieważ może ono zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby. Młodzież, która ma przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne, jest bardziej narażona na powikłania zakażenia SARS-CoV-2, dlatego w procesie szczepień powinna stanowić grupę priorytetową.

Choroba COVID-19 u zdecydowanej większości dzieci jest bezobjawowa lub ma łagodny przebieg, jednak u niektórych z nich z czasem rozwija się rzadki, ale poważny stan znany jako wieloukładowy zespół zapalny PIMS-TS (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome: Temporally Associated with SARS-CoV-2).

 1. Pfizer and Biontech announce positive topline results from pivotal trial oc COVID-19 vaccine in children 5 to 11 years, „pfizer.com” [online], htttps: //www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-positive-topline-results, [dostęp: ] 21.09.2021.
 2. K. Sikorski, Pfizer: mamy szczepionkę przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kiedy będzie dostępna?, „polskatimes.pl” [online], https://polskatimes.pl/pfizer-mamy-szczepionke-przeciwko-covid19-dla-dzieci-w-wieku-od-5-do-11-lat-kiedy-bedzie-dostepna/ar/c1-15812988, [dostęp:] 21.09.2021.
 3. Covid-19 vaccine for 5- to 11-year-olds is safe and shows 'robust' antibody response, Pfizer says, „cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/09/20/health/pfizer-child-vaccine-data/index.html, [dostęp:] 21.09.2021.
 4. Pfizer to apply for approval for COVID-19 vaccine to be used for five- to 11-year-old children, „abc.net.au” [online], https://www.abc.net.au/news/2021-09-21/pfizer-covid-19-vaccine-5-to-11-year-old/100478362, [dostęp:] 21.09.2021.
 5. Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 – aktualny stan wiedzy, „naukatolubie.pl [online], https://www.naukatolubie.pl/wp-content/uploads/2021/09/Raport_szczepienie_dzieci_Nauka_To_Lubie.pdf,  [dostęp:] 21.09.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Inhalator – jak wybrać najlepszy? Czym różni się inhalator od nebulizatora?

  Nebulizator to najważniejsza część inhalatora, w której roztwór ze substancją leczniczą jest rozpraszany do mniejszych cząstek, a następnie w postaci aerozolu wdychany do płuc. Wyróżnia się kilka rodzajów inhalatorów: pneumatyczno-tłokowe, mambranowo-siateczkowe, ultradźwiękowe oraz klasyczne. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego inhalatora? Jak prawidłowo przeprowadzać nebulizację?

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Chustonoszenie okiem fizjoterapeuty – jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

  Chustowanie to sposób noszenia niemowląt, który polega na zamotaniu dziecka w specjalnie do tego celu przeznaczoną chustę, za pomocą odpowiednich wiązań. Istnieje kilka rodzajów chusty, najczęściej polecane, zwłaszcza dla początkujących, są chusty długie, tkane splotem skośno-krzyżowym, wykonane z bawełny. Pozwalają ona bowiem uzyskać idealną pozycję dziecka (jest to tzw. pozycja żabki), odciążającą jego kręgosłup i zapewniającą właściwe ułożenie stawów biodrowych. Kiedy można rozpocząć chustonoszenie? Jak prawidłowo zamotać chustę? Jakie istnieją rodzaje wiązań chusty do noszenia dziecka?

 • Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB

  Raport „Nastolatki 3.0” ujawnił, że opiekunowie często nie są świadomi, ile czasu spędzają w Internecie ich podopieczni. Według rodziców, dzieci korzystają z sieci średnio około 3,5 godziny. Jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, jakie są somatyczne symptomy związane są z długim przebywaniem w wirtualnym świecie?

 • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

  Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij