Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat
Justyna Piekara

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Badanie działania szczepionki Comirnaty u dzieci 

Badanie dotyczące działania szczepionki mRNA firmy Pfizer u dzieci objęło 2 268 uczestników w wieku 5-11 lat. Podano im dwie dawki w odstępie 21 dni, zastosowano dawkę 10 mikrogramów. Następnie porównano poziom przeciwciał neutralizujących we krwi z grupą kontrolną, w której znalazły się osoby od 16. do 25. roku życia, którym podano proporcjonalnie większą dawkę – 30 mikrogramów. Są to pierwsze wyniki obserwacji działania amerykańskiej szczepionki przeciwko COVID-19 dla tej grupy wiekowej. Dane nie zostały jeszcze zrecenzowane ani opublikowane.

Preparat był dobrze tolerowany, a skutki uboczne były porównywalne z tymi obserwowanymi u starszych uczestników biorących udział w poprzednich badaniach. Nie stwierdzono poważnych efektów niepożądanych, przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które czasami występuje po drugiej dawce, głównie u młodych mężczyzn. Badanie nie jest jednak wystarczająco duże, aby wykryć niezwykle rzadkie działania niepożądane. Problem ten wymaga jeszcze weryfikacji.

Kiedy będzie można zaszczepić dzieci w wieku 5-11 lat?

Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer, powiedział, że „wyniki badania stanowią solidną podstawę” do ubiegania się o autoryzację preparatu dla młodszej grupy wiekowej. Planuje możliwie jak najszybciej przedłożyć rezultaty badań amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz innym organom regulacyjnym. Do końca miesiąca firma złoży wniosek o zezwolenie na użycie ich preparatu w nagłych wypadkach dla młodszej grupy wiekowej w USA, a wkrótce potem wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Szczepionka Comirnaty prawdopodobnie będzie dostępna dla młodszych dzieci już pod koniec października. Do tego czasu zapewne zostaną też opublikowane dane z badań klinicznych na temat skuteczności i bezpieczeństwa tej szczepionki dla grupy wiekowej 6 miesięcy-5 lat.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

W ostatnim czasie na całym świecie obserwuje się wzrost liczby przypadków COVID-19 wśród dzieci i młodzieży. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który jest nawet 50% łatwiej transmitowany niż wcześniej zidentyfikowane odmiany SARS-CoV-2. Ten wariant atakuje głównie tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, co sprawia, że młodsze dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Chociaż pojawiły się doniesienia o częstszych hospitalizacjach dzieci, lekarze nie mają na ten moment jednoznacznych dowodów na to, że wariant Delta stanowi większe zagrożenie dla najmłodszych.

Eksperci uważają, że szczepienie przeciwko COVID-19 starszych dzieci i młodzieży może mieć kluczowe znaczenie dla powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Obecnie wiele organizacji eksperckich na świecie i w Polsce popiera szczepienia dzieci od 12. roku życia przeciwko COVID-19, ponieważ może ono zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby. Młodzież, która ma przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne, jest bardziej narażona na powikłania zakażenia SARS-CoV-2, dlatego w procesie szczepień powinna stanowić grupę priorytetową.

Choroba COVID-19 u zdecydowanej większości dzieci jest bezobjawowa lub ma łagodny przebieg, jednak u niektórych z nich z czasem rozwija się rzadki, ale poważny stan znany jako wieloukładowy zespół zapalny PIMS-TS (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome: Temporally Associated with SARS-CoV-2).

 1. Pfizer and Biontech announce positive topline results from pivotal trial oc COVID-19 vaccine in children 5 to 11 years, „pfizer.com” [online], htttps: //www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-positive-topline-results, [dostęp: ] 21.09.2021.
 2. K. Sikorski, Pfizer: mamy szczepionkę przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kiedy będzie dostępna?, „polskatimes.pl” [online], https://polskatimes.pl/pfizer-mamy-szczepionke-przeciwko-covid19-dla-dzieci-w-wieku-od-5-do-11-lat-kiedy-bedzie-dostepna/ar/c1-15812988, [dostęp:] 21.09.2021.
 3. Covid-19 vaccine for 5- to 11-year-olds is safe and shows 'robust' antibody response, Pfizer says, „cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/09/20/health/pfizer-child-vaccine-data/index.html, [dostęp:] 21.09.2021.
 4. Pfizer to apply for approval for COVID-19 vaccine to be used for five- to 11-year-old children, „abc.net.au” [online], https://www.abc.net.au/news/2021-09-21/pfizer-covid-19-vaccine-5-to-11-year-old/100478362, [dostęp:] 21.09.2021.
 5. Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 – aktualny stan wiedzy, „naukatolubie.pl [online], https://www.naukatolubie.pl/wp-content/uploads/2021/09/Raport_szczepienie_dzieci_Nauka_To_Lubie.pdf,  [dostęp:] 21.09.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij