Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat
Justyna Piekara

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Badanie działania szczepionki Comirnaty u dzieci 

Badanie dotyczące działania szczepionki mRNA firmy Pfizer u dzieci objęło 2 268 uczestników w wieku 5-11 lat. Podano im dwie dawki w odstępie 21 dni, zastosowano dawkę 10 mikrogramów. Następnie porównano poziom przeciwciał neutralizujących we krwi z grupą kontrolną, w której znalazły się osoby od 16. do 25. roku życia, którym podano proporcjonalnie większą dawkę – 30 mikrogramów. Są to pierwsze wyniki obserwacji działania amerykańskiej szczepionki przeciwko COVID-19 dla tej grupy wiekowej. Dane nie zostały jeszcze zrecenzowane ani opublikowane.

Preparat był dobrze tolerowany, a skutki uboczne były porównywalne z tymi obserwowanymi u starszych uczestników biorących udział w poprzednich badaniach. Nie stwierdzono poważnych efektów niepożądanych, przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które czasami występuje po drugiej dawce, głównie u młodych mężczyzn. Badanie nie jest jednak wystarczająco duże, aby wykryć niezwykle rzadkie działania niepożądane. Problem ten wymaga jeszcze weryfikacji.

Kiedy będzie można zaszczepić dzieci w wieku 5-11 lat?

Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer, powiedział, że „wyniki badania stanowią solidną podstawę” do ubiegania się o autoryzację preparatu dla młodszej grupy wiekowej. Planuje możliwie jak najszybciej przedłożyć rezultaty badań amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz innym organom regulacyjnym. Do końca miesiąca firma złoży wniosek o zezwolenie na użycie ich preparatu w nagłych wypadkach dla młodszej grupy wiekowej w USA, a wkrótce potem wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Szczepionka Comirnaty prawdopodobnie będzie dostępna dla młodszych dzieci już pod koniec października. Do tego czasu zapewne zostaną też opublikowane dane z badań klinicznych na temat skuteczności i bezpieczeństwa tej szczepionki dla grupy wiekowej 6 miesięcy-5 lat.

Powiązane produkty

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

W ostatnim czasie na całym świecie obserwuje się wzrost liczby przypadków COVID-19 wśród dzieci i młodzieży. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który jest nawet 50% łatwiej transmitowany niż wcześniej zidentyfikowane odmiany SARS-CoV-2. Ten wariant atakuje głównie tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, co sprawia, że młodsze dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Chociaż pojawiły się doniesienia o częstszych hospitalizacjach dzieci, lekarze nie mają na ten moment jednoznacznych dowodów na to, że wariant Delta stanowi większe zagrożenie dla najmłodszych.

Eksperci uważają, że szczepienie przeciwko COVID-19 starszych dzieci i młodzieży może mieć kluczowe znaczenie dla powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Obecnie wiele organizacji eksperckich na świecie i w Polsce popiera szczepienia dzieci od 12. roku życia przeciwko COVID-19, ponieważ może ono zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby. Młodzież, która ma przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne, jest bardziej narażona na powikłania zakażenia SARS-CoV-2, dlatego w procesie szczepień powinna stanowić grupę priorytetową.

Choroba COVID-19 u zdecydowanej większości dzieci jest bezobjawowa lub ma łagodny przebieg, jednak u niektórych z nich z czasem rozwija się rzadki, ale poważny stan znany jako wieloukładowy zespół zapalny PIMS-TS (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome: Temporally Associated with SARS-CoV-2).

  1. Pfizer and Biontech announce positive topline results from pivotal trial oc COVID-19 vaccine in children 5 to 11 years, „pfizer.com” [online], htttps: //www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-positive-topline-results, [dostęp: ] 21.09.2021.
  2. K. Sikorski, Pfizer: mamy szczepionkę przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kiedy będzie dostępna?, „polskatimes.pl” [online], https://polskatimes.pl/pfizer-mamy-szczepionke-przeciwko-covid19-dla-dzieci-w-wieku-od-5-do-11-lat-kiedy-bedzie-dostepna/ar/c1-15812988, [dostęp:] 21.09.2021.
  3. Covid-19 vaccine for 5- to 11-year-olds is safe and shows 'robust' antibody response, Pfizer says, „cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2021/09/20/health/pfizer-child-vaccine-data/index.html, [dostęp:] 21.09.2021.
  4. Pfizer to apply for approval for COVID-19 vaccine to be used for five- to 11-year-old children, „abc.net.au” [online], https://www.abc.net.au/news/2021-09-21/pfizer-covid-19-vaccine-5-to-11-year-old/100478362, [dostęp:] 21.09.2021.
  5. Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 – aktualny stan wiedzy, „naukatolubie.pl [online], https://www.naukatolubie.pl/wp-content/uploads/2021/09/Raport_szczepienie_dzieci_Nauka_To_Lubie.pdf,  [dostęp:] 21.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij