Azorubina (E122) – właściwości i zastosowanie. Czy jest szkodliwa?
Joanna Orzeł

Azorubina (E122) – właściwości i zastosowanie. Czy jest szkodliwa?

Zapach, smak i wygląd to główne cechy żywności, które decydują o tym, czy trafi ona na nasz stół, czy też nie. Producenci żywności bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę i z tego powodu używają np. barwników mających uatrakcyjnić wizualnie produkty, a przez to zwabić nasz wzrok i nakłonić do ich kupna.  Jakie właściwości ma azorubina i jak wpływa na nasze zdrowie? 

Nieustannie rosnąca świadomość konsumentów i dążenie do kupowania produktów zdrowych sprawia, że coraz częściej stosowane są barwniki naturalne. Nie jest to jednak rutyna i nadal w składzie wielu produktów znajdziemy barwniki pochodzenia syntetycznego. Są to substancje bezpieczne dla zdrowia ludzi, jeżeli stosowane są zgodnie z wytycznymi instytucji odpowiadających za jakość żywności. Jednak spożywając żywność przetworzoną, w której barwniki sztuczne są stosowane w najwyższym stopniu, możemy nieświadomie zaszkodzić sobie i naszym bliskim. Dlatego warto wiedzieć, na jakie składniki żywności należy zwrócić szczególną uwagę. Poniżej znajduje się charakterystyka syntetycznego barwnika jakim jest azorubina (E122) odpowiadająca za czerwony kolor wielu produktów.    

Azorubina – czym jest? 

Azorubina jest organicznym związkiem chemicznym. Zaliczana jest do barwników azowych, czyli takich, które w strukturze swojej cząsteczki posiadają atomy azotu połączone ze sobą w charakterystyczny sposób (-N=N-; nazywane wiązaniem azowym). Jest jedną z substancji zaliczanych do niechlubnego grona tzw. „szóstki z Southampton”, czyli barwników mających potencjalnie negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmów dzieci. Pomimo tego azorubina znajduje szerokie zastosowanie podczas wytwarzania produktów spożywczych, leków czy kosmetyków. Jest barwnikiem sztucznym, czyli pozyskiwanym na drodze syntezy chemicznej. 

Azorubinę znajdziemy również pod nazwami: Food Red 3, carmoisine, czy zakodowaną jako E122 lub C.I. 14720. Co ciekawe, dla tego barwnika na świecie stosuje się co najmniej 143 synonimy. 

Właściwośći azorubiny 

W postaci stałej azorubina jest barwy kasztanowo-czerwonej. Handlowo dostępna jest w postaci stałych granulatów, proszków lub ciekłych roztworów wodnych. Jest substancją bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. Jej roztwory wodne przyjmują barwę niebiesko-czerwoną.  

Powiązane produkty

Azorubina (E122) – zastosowanie 

Typowym zastosowaniem azorubiny jest dodatek do produktów w celu uzyskania pożądanej barwy. Największa część światowej produkcji azorubiny jest wykorzystywana przez przemysł spożywczy. E122 znajdziemy w składzie wielu produktów takich jak: napoje alkoholowe i bezalkoholowe, ryby (surowe i wędzone), mięsa, wędliny, suszone owoce, mieszanki przypraw, aromaty, produkty cukiernicze (ciasta, lody, kisiele, budynie, cukierki), puszkowana żywność czy sery. Jest szczególnie intensywnie używana podczas produkcji żywności wysoko przetworzonej.  

Inną gałęzią przemysłu, w której wykorzystuje się azorubinę, jest przemysł farmaceutyczny. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w wielu krajach jej zastosowanie ograniczone jest do formy substancji pomocniczej używanej np. do barwienia powierzchni drażetek lub kapsułek.  

Przemysł kosmetyczny to kolejna branża, w której barwnik ma zastosowanie, głównie do produkcji kosmetyków kolorowych. Właściwości barwiące powodują, że azorubina jest stosowana także do barwienia produktów przemysłu tekstylnego

Regionem świata, w którym azorubinę wykorzystuje się w największym stopniu, jest Europa Zachodnia. Barwnik jest natomiast zakazany do użycia w Europie Wschodniej, Amerykach Północnej i Łacińskiej oraz Japonii. 

Azorubina – szkodliwość 

Barwnik E122 słabo się wchłania w przewodzie pokarmowym, przez co mała ilość dociera do komórek naszego organizmu. Nie ma właściwości kancerogennych (prowadzących do powstania komórek nowotworowych) w stosunku do ludzi, jednak takie właściwości wykazuje w stosunku do zwierząt.  

Działania niepożądane azorubiny są charakterystyczne dla grupy azozwiązków. Może powodować takie skutki uboczne jak wysypki, wzmagać reakcje alergiczne u osób wrażliwych na salicylany (np. aspiryna), nasilać objawy astmy. Według badań przeprowadzonych w 2007 roku w Wielkiej Brytanii azorubina połączona z konserwantem E211 (benzoesanu sodu) może wywoływać u dzieci nadpobudliwość. W związku z tym na każdym produkcie zawierającym ten barwnik powinna widnieć informacja o jego możliwym negatywnym oddziaływaniu na dzieci. Nie jest zalecane spożywanie produktów z azorubiną przez kobiety w ciąży. 

Dzienny limit spożycia E122 wynosi do 4 mg/kg.  

Azorubina jest barwnikiem spożywczym używanym podczas wytwarzania produktów wysoce przetworzonych, dlatego osoby, których dieta jest w tego typu żywność bogata, powinny szczególnie zwracać uwagę na to, aby nie przekraczać bezpiecznej dawki. Przykładowe maksymalne zawartości E122 w produktach kształtują się następująco: napoje bezalkoholowe do 50 mg/L, wina i cydry do 200 mg/L, lody do 50 mg/kg, ser topiony do 100 mg/kg, paluszki surimi do 500 mg/kg. 

  1. Refined exposure assessment for Azorubine/Carmoisine (E 122), EFSA Journal, 2015, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2015.4072 
  2. Scientific Opinion on the re‐evaluation of Azorubine/Carmoisine (E 122) as a food additive, EFSA Journal, 2009, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2009.1332 
  3. Flavoring and Coloring Agents: Health Risks and Potential Problems, [w:] Natural and Artificial Flavoring Agents and Food Dyes, M. Ramesh, A. Muthuraman, 2018.
  4. Food colour additives of synthetic origin, [w:] Colour Additives for Foods and Beverages, J. König, 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Dioksyny – toksyczność, objawy i skutki zatrucia

    Dioksyny należą do chorobotwórczych związków chemicznych, które od lat znajdują się na listach światowych organizacji dbających o zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, a także nadzorujących dobrostan środowiska. To substancje niemające żadnego praktycznego zastosowania, ale za to z długą listę skutków ubocznych ich obecności w organizmie. Czym są dioksyny i dlaczego są groźne?

  • Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

    Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij