Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby
Justyna Piekara

Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby

Aktualnie z chorobą Parkinsona zmaga się ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Zespół z Iowa State University dokonał przełomowego odkrycia w badaniach nad tą chorobą. Stworzony przez naukowców prosty test skórny pomoże wcześnie zidentyfikować objawy tego schorzenia. 

Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to skutek zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego. Stopniowe postępowanie tego zaburzenia neurologicznego powoduje sztywność mięśni, spowolnienie ruchów oraz możliwość utraty równowagi. Objawy zwykle obejmują drżenie rąk i niewyraźną mowę, która z czasem się pogarsza. 

Obecnie choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale podanie odpowiednich leków może znacznie złagodzić objawy. W niektórych przypadkach sugeruje się operację, aby wyregulować pewne obszary mózgu i złagodzić skutki zmian neurodegeneracyjnych. Istnieją badania, które wykazały, że regularne ćwiczenia aerobowe oraz spożywanie kofeiny mogą zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona. 

Ciała Levy’ego

Ciała Levy’ego, czyli nieprawidłowe agregaty protein gromadzące się w mózgu są charakterystycznym objawem choroby Parkinsona. Tworzące się złogi białkowe prowadzą do uszkodzenia neuronów, co z kolei powoduje upośledzenie funkcji motorycznych u pacjentów. Obumieranie komórek nerwowych w mózgu wiąże się ze spadkiem przekaźnika chemicznego – dopaminy, co wpływa na nieprawidłową aktywność mózgu. 

Polecane dla Ciebie

Diagnostyka choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania zwłaszcza na wczesnym etapie. Rozwija się przez długi czas, dając jedynie subtelne objawy, które zwykle są brane za zupełnie inne zaburzenia neurologiczne. Przeważnie choroba zostaje ostatecznie potwierdzona dopiero podczas autopsji dokonywanej po śmierci pacjenta. 

W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się wywiad i badanie fizykalne. Następnie uzupełnia się je badaniami diagnostycznymi krwi oraz obrazowymi. Jeżeli istnieją przesłanki na podstawie historii zdrowia rodziny, można przeprowadzić analizy genetyczne. 

Poprawa czułości dokładności klinicznej testów jest bardzo ważna. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i próby spowolnienia postępu choroby. Dotychczasowa wykrywalność choroby we wczesnej fazie obecnie dostępnymi metodami utrzymywała się na poziomie 50–70% faktycznych przypadków. 

Test skórny umożliwia wczesne wykrywanie choroby Parkinsona

Chociaż skupiska koncentrują się w mózgu, autorzy badania, które opublikowano w „Movement Disorders”, twierdzą, że można je również wykryć w próbkach tkanki skórnej. Badanie wykazało, że nowo opracowany test bardzo dobrze wykrywa nagromadzenia białek alfa-synukleiny. To narzędzie diagnostyczne pierwotnie zostało stworzone z myślą o diagnozowaniu choroby szalonych krów. Po pewnych modyfikacjach stało się przydatne w śledzeniu symptomów ludzkiej jednostki chorobowej. 

Naukowcy przeprowadzili badanie 50 próbek skóry dostarczonych przez Arizona Study of Aging and Neurodegenerative Disorders (AZSAN). Połowa z nich została pobrana od osób z chorobą Parkinsona. Za pomocą chemicznego testu białek udało się prawidłowo zdiagnozować aż 99% pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Otrzymane wyniki są bardzo obiecujące. „Wyniki wskazują na niezwykłą czułość i swoistość metody, która jest kluczowa dla testu diagnostycznego” – mówi Charles Adler, profesor neurologii z Mayo Clinic Arizona. 

Inne innowacyjne metody wczesnego wykrywania choroby Parkinsona

Innym innowacyjnym narzędziem diagnostycznym do wykrywania choroby Parkinsona jest skan oka, a dokładniej pomiar grubości siatkówki. Badanie wykonane przez naukowców z Korei Południowej jako pierwsze wykazało korelację między grubością siatkówki a liczbą komórek mózgowych produkujących dopaminę. Eksperyment wykazał wyraźniejsze ścieńczenie siatkówki u osób z chorobą Parkinsona, zwłaszcza w dwóch najbardziej wewnętrznych warstwach siatkówki. 

kuteczną metodę diagnozowania opracowali też naukowcy z RMIT University w Melbourne. Na podstawie próbki pisma ze skutecznością 93% skutecznością byli w stanie wykryć wczesne objawy choroby Parkinsona. Dzięki specjalnie stworzonemu programowi graficznemu i sensorycznymu pisakowi zbadali siłę nacisku, precyzję i sposób stawiania znaków przez pacjentów. Urządzenie jest niezwykle czule i jest w stanie wychwycić drżenia dłoni, które mogą świadczyć o wczesnych jeszcze słabo dostrzegalnych symptomach choroby. Wyniki tej pracy badawczej opublikowano we „Frontiers of Neurology”. 

 1. E. J. Sitek, J. Wójcik, D. Wieczorek, Ocena neuropsychologiczna i neuropsychiatryczna w chorobie Parkinsona – specyfika badania i dobór metod diagnostycznych, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2013, nr 9 (3), s 105–112, [online] https: //journals. viamedica. pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/36264, [dostęp:] 03.11.2020.
 2. S. Manne, N. Hondru. H. Jin, Blinded RT‐QuIC analysis of α‐synuclein biomarker in skin tissue from Parkinson’s disease patients, „Movement Diseases” 2020, nr 7 (8), s 883–1006, [online] https: //doi. org/10.1002/mds. 28242, [dostęp:] 03.11.2020.
 3. J. Ahn, J. Lee, T. Kim, Retinal thinning associates with nigral dopaminergic loss in de novo Parkinson disease, „Neurology” 2018, nr 91 (11), [online], [dostęp:] 03.11.2020.
 4. Parkinson’s disease, „mayoclinic. org” [online], https: //www. mayoclinic. org/diseases–conditions/parkinsons–disease/symptoms–causes/syc–20376055, [dostęp:] 03.11.2020.
 5. C. Melore, Breakthrough skin test detects early signs of Parkinson’s disease with amazing accuracy, „studyfinds. org” [online], https: //www. studyfinds. org/skin–test–early–detection–parkinsons–disease/, [dostęp:] 3.11.2020.
 6. T. Marrquet, Simple eye scan may detect early–stage Parkinson’s disease, „studyfinds. org”, [online] https://www.studyfinds.org/simple–eye–scan–may–detect–early–stage–parkinsons–disease/, [dostęp:] 3.11.2020.
 7. S. Rosenblum, S Zlotnik, M. Samuel, Handwriting as an objective tool for Parkinson’s disease diagnosis, „Journal of Neurology” 2013, 260 (9), [online] https: //www. researchgate. net/deref/http%3A%2F%2Fdx. doi. org%2F10.1007%2Fs00415–013–6996–x, [dostęp:] 3.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

  Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

 • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

  Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

 • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

  Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij