Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby
Aktualnie z chorobą Parkinsona zmaga się ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Zespół z Iowa State University dokonał przełomowego odkrycia w badaniach nad tą chorobą. Stworzony przez naukowców prosty test skórny pomoże wcześnie zidentyfikować objawy tego schorzenia.
Objawy choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona to skutek zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego. Stopniowe postępowanie tego zaburzenia neurologicznego powoduje sztywność mięśni, spowolnienie ruchów oraz możliwość utraty równowagi. Objawy zwykle obejmują drżenie rąk i niewyraźną mowę, która z czasem się pogarsza.
Obecnie choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale podanie odpowiednich leków może znacznie złagodzić objawy. W niektórych przypadkach sugeruje się operację, aby wyregulować pewne obszary mózgu i złagodzić skutki zmian neurodegeneracyjnych. Istnieją badania, które wykazały, że regularne ćwiczenia aerobowe oraz spożywanie kofeiny mogą zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona.
Ciała Levy’ego
Ciała Levy’ego, czyli nieprawidłowe agregaty protein gromadzące się w mózgu są charakterystycznym objawem choroby Parkinsona. Tworzące się złogi białkowe prowadzą do uszkodzenia neuronów, co z kolei powoduje upośledzenie funkcji motorycznych u pacjentów. Obumieranie komórek nerwowych w mózgu wiąże się ze spadkiem przekaźnika chemicznego – dopaminy, co wpływa na nieprawidłową aktywność mózgu.
Diagnostyka choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania zwłaszcza na wczesnym etapie. Rozwija się przez długi czas, dając jedynie subtelne objawy, które zwykle są brane za zupełnie inne zaburzenia neurologiczne. Przeważnie choroba zostaje ostatecznie potwierdzona dopiero podczas autopsji dokonywanej po śmierci pacjenta.
W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się wywiad i badanie fizykalne. Następnie uzupełnia się je badaniami diagnostycznymi krwi oraz obrazowymi. Jeżeli istnieją przesłanki na podstawie historii zdrowia rodziny, można przeprowadzić analizy genetyczne.
Test skórny umożliwia wczesne wykrywanie choroby Parkinsona
Chociaż skupiska koncentrują się w mózgu, autorzy badania, które opublikowano w „Movement Disorders”, twierdzą, że można je również wykryć w próbkach tkanki skórnej. Badanie wykazało, że nowo opracowany test bardzo dobrze wykrywa nagromadzenia białek alfa-synukleiny. To narzędzie diagnostyczne pierwotnie zostało stworzone z myślą o diagnozowaniu choroby szalonych krów. Po pewnych modyfikacjach stało się przydatne w śledzeniu symptomów ludzkiej jednostki chorobowej.
Inne innowacyjne metody wczesnego wykrywania choroby Parkinsona
kuteczną metodę diagnozowania opracowali też naukowcy z RMIT University w Melbourne. Na podstawie próbki pisma ze skutecznością 93% skutecznością byli w stanie wykryć wczesne objawy choroby Parkinsona. Dzięki specjalnie stworzonemu programowi graficznemu i sensorycznymu pisakowi zbadali siłę nacisku, precyzję i sposób stawiania znaków przez pacjentów. Urządzenie jest niezwykle czule i jest w stanie wychwycić drżenia dłoni, które mogą świadczyć o wczesnych jeszcze słabo dostrzegalnych symptomach choroby. Wyniki tej pracy badawczej opublikowano we „Frontiers of Neurology”.