Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby - portal DOZ.pl
Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby
Justyna Piekara

Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby

Aktualnie z chorobą Parkinsona zmaga się ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Zespół z Iowa State University dokonał przełomowego odkrycia w badaniach nad tą chorobą. Stworzony przez naukowców prosty test skórny pomoże wcześnie zidentyfikować objawy tego schorzenia. 

Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to skutek zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego. Stopniowe postępowanie tego zaburzenia neurologicznego powoduje sztywność mięśni, spowolnienie ruchów oraz możliwość utraty równowagi. Objawy zwykle obejmują drżenie rąk i niewyraźną mowę, która z czasem się pogarsza. 

Obecnie choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale podanie odpowiednich leków może znacznie złagodzić objawy. W niektórych przypadkach sugeruje się operację, aby wyregulować pewne obszary mózgu i złagodzić skutki zmian neurodegeneracyjnych. Istnieją badania, które wykazały, że regularne ćwiczenia aerobowe oraz spożywanie kofeiny mogą zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona. 

Ciała Levy’ego

Ciała Levy’ego, czyli nieprawidłowe agregaty protein gromadzące się w mózgu są charakterystycznym objawem choroby Parkinsona. Tworzące się złogi białkowe prowadzą do uszkodzenia neuronów, co z kolei powoduje upośledzenie funkcji motorycznych u pacjentów. Obumieranie komórek nerwowych w mózgu wiąże się ze spadkiem przekaźnika chemicznego – dopaminy, co wpływa na nieprawidłową aktywność mózgu. 

Polecane dla Ciebie

Diagnostyka choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania zwłaszcza na wczesnym etapie. Rozwija się przez długi czas, dając jedynie subtelne objawy, które zwykle są brane za zupełnie inne zaburzenia neurologiczne. Przeważnie choroba zostaje ostatecznie potwierdzona dopiero podczas autopsji dokonywanej po śmierci pacjenta. 

W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się wywiad i badanie fizykalne. Następnie uzupełnia się je badaniami diagnostycznymi krwi oraz obrazowymi. Jeżeli istnieją przesłanki na podstawie historii zdrowia rodziny, można przeprowadzić analizy genetyczne. 

Poprawa czułości dokładności klinicznej testów jest bardzo ważna. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i próby spowolnienia postępu choroby. Dotychczasowa wykrywalność choroby we wczesnej fazie obecnie dostępnymi metodami utrzymywała się na poziomie 50–70% faktycznych przypadków. 

Test skórny umożliwia wczesne wykrywanie choroby Parkinsona

Chociaż skupiska koncentrują się w mózgu, autorzy badania, które opublikowano w „Movement Disorders”, twierdzą, że można je również wykryć w próbkach tkanki skórnej. Badanie wykazało, że nowo opracowany test bardzo dobrze wykrywa nagromadzenia białek alfa-synukleiny. To narzędzie diagnostyczne pierwotnie zostało stworzone z myślą o diagnozowaniu choroby szalonych krów. Po pewnych modyfikacjach stało się przydatne w śledzeniu symptomów ludzkiej jednostki chorobowej. 

Naukowcy przeprowadzili badanie 50 próbek skóry dostarczonych przez Arizona Study of Aging and Neurodegenerative Disorders (AZSAN). Połowa z nich została pobrana od osób z chorobą Parkinsona. Za pomocą chemicznego testu białek udało się prawidłowo zdiagnozować aż 99% pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Otrzymane wyniki są bardzo obiecujące. „Wyniki wskazują na niezwykłą czułość i swoistość metody, która jest kluczowa dla testu diagnostycznego” – mówi Charles Adler, profesor neurologii z Mayo Clinic Arizona. 

Inne innowacyjne metody wczesnego wykrywania choroby Parkinsona

Innym innowacyjnym narzędziem diagnostycznym do wykrywania choroby Parkinsona jest skan oka, a dokładniej pomiar grubości siatkówki. Badanie wykonane przez naukowców z Korei Południowej jako pierwsze wykazało korelację między grubością siatkówki a liczbą komórek mózgowych produkujących dopaminę. Eksperyment wykazał wyraźniejsze ścieńczenie siatkówki u osób z chorobą Parkinsona, zwłaszcza w dwóch najbardziej wewnętrznych warstwach siatkówki. 

kuteczną metodę diagnozowania opracowali też naukowcy z RMIT University w Melbourne. Na podstawie próbki pisma ze skutecznością 93% skutecznością byli w stanie wykryć wczesne objawy choroby Parkinsona. Dzięki specjalnie stworzonemu programowi graficznemu i sensorycznymu pisakowi zbadali siłę nacisku, precyzję i sposób stawiania znaków przez pacjentów. Urządzenie jest niezwykle czule i jest w stanie wychwycić drżenia dłoni, które mogą świadczyć o wczesnych jeszcze słabo dostrzegalnych symptomach choroby. Wyniki tej pracy badawczej opublikowano we „Frontiers of Neurology”. 

 1. E. J. Sitek, J. Wójcik, D. Wieczorek, Ocena neuropsychologiczna i neuropsychiatryczna w chorobie Parkinsona – specyfika badania i dobór metod diagnostycznych, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2013, nr 9 (3), s 105–112, [online] https: //journals. viamedica. pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/36264, [dostęp:] 03.11.2020.
 2. S. Manne, N. Hondru. H. Jin, Blinded RT‐QuIC analysis of α‐synuclein biomarker in skin tissue from Parkinson’s disease patients, „Movement Diseases” 2020, nr 7 (8), s 883–1006, [online] https: //doi. org/10.1002/mds. 28242, [dostęp:] 03.11.2020.
 3. J. Ahn, J. Lee, T. Kim, Retinal thinning associates with nigral dopaminergic loss in de novo Parkinson disease, „Neurology” 2018, nr 91 (11), [online], [dostęp:] 03.11.2020.
 4. Parkinson’s disease, „mayoclinic. org” [online], https: //www. mayoclinic. org/diseases–conditions/parkinsons–disease/symptoms–causes/syc–20376055, [dostęp:] 03.11.2020.
 5. C. Melore, Breakthrough skin test detects early signs of Parkinson’s disease with amazing accuracy, „studyfinds. org” [online], https: //www. studyfinds. org/skin–test–early–detection–parkinsons–disease/, [dostęp:] 3.11.2020.
 6. T. Marrquet, Simple eye scan may detect early–stage Parkinson’s disease, „studyfinds. org”, [online] https://www.studyfinds.org/simple–eye–scan–may–detect–early–stage–parkinsons–disease/, [dostęp:] 3.11.2020.
 7. S. Rosenblum, S Zlotnik, M. Samuel, Handwriting as an objective tool for Parkinson’s disease diagnosis, „Journal of Neurology” 2013, 260 (9), [online] https: //www. researchgate. net/deref/http%3A%2F%2Fdx. doi. org%2F10.1007%2Fs00415–013–6996–x, [dostęp:] 3.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij