Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby
Justyna Piekara

Parkinson – przełomowy test skórny w wykrywaniu wczesnych objawów choroby

Aktualnie z chorobą Parkinsona zmaga się ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Zespół z Iowa State University dokonał przełomowego odkrycia w badaniach nad tą chorobą. Stworzony przez naukowców prosty test skórny pomoże wcześnie zidentyfikować objawy tego schorzenia. 

Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to skutek zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego. Stopniowe postępowanie tego zaburzenia neurologicznego powoduje sztywność mięśni, spowolnienie ruchów oraz możliwość utraty równowagi. Objawy zwykle obejmują drżenie rąk i niewyraźną mowę, która z czasem się pogarsza. 

Obecnie choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale podanie odpowiednich leków może znacznie złagodzić objawy. W niektórych przypadkach sugeruje się operację, aby wyregulować pewne obszary mózgu i złagodzić skutki zmian neurodegeneracyjnych. Istnieją badania, które wykazały, że regularne ćwiczenia aerobowe oraz spożywanie kofeiny mogą zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona. 

Ciała Levy’ego

Ciała Levy’ego, czyli nieprawidłowe agregaty protein gromadzące się w mózgu są charakterystycznym objawem choroby Parkinsona. Tworzące się złogi białkowe prowadzą do uszkodzenia neuronów, co z kolei powoduje upośledzenie funkcji motorycznych u pacjentów. Obumieranie komórek nerwowych w mózgu wiąże się ze spadkiem przekaźnika chemicznego – dopaminy, co wpływa na nieprawidłową aktywność mózgu. 

Diagnostyka choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania zwłaszcza na wczesnym etapie. Rozwija się przez długi czas, dając jedynie subtelne objawy, które zwykle są brane za zupełnie inne zaburzenia neurologiczne. Przeważnie choroba zostaje ostatecznie potwierdzona dopiero podczas autopsji dokonywanej po śmierci pacjenta. 

W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się wywiad i badanie fizykalne. Następnie uzupełnia się je badaniami diagnostycznymi krwi oraz obrazowymi. Jeżeli istnieją przesłanki na podstawie historii zdrowia rodziny, można przeprowadzić analizy genetyczne. 

Poprawa czułości dokładności klinicznej testów jest bardzo ważna. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i próby spowolnienia postępu choroby. Dotychczasowa wykrywalność choroby we wczesnej fazie obecnie dostępnymi metodami utrzymywała się na poziomie 50–70% faktycznych przypadków. 

Test skórny umożliwia wczesne wykrywanie choroby Parkinsona

Chociaż skupiska koncentrują się w mózgu, autorzy badania, które opublikowano w „Movement Disorders”, twierdzą, że można je również wykryć w próbkach tkanki skórnej. Badanie wykazało, że nowo opracowany test bardzo dobrze wykrywa nagromadzenia białek alfa-synukleiny. To narzędzie diagnostyczne pierwotnie zostało stworzone z myślą o diagnozowaniu choroby szalonych krów. Po pewnych modyfikacjach stało się przydatne w śledzeniu symptomów ludzkiej jednostki chorobowej. 

Naukowcy przeprowadzili badanie 50 próbek skóry dostarczonych przez Arizona Study of Aging and Neurodegenerative Disorders (AZSAN). Połowa z nich została pobrana od osób z chorobą Parkinsona. Za pomocą chemicznego testu białek udało się prawidłowo zdiagnozować aż 99% pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Otrzymane wyniki są bardzo obiecujące. „Wyniki wskazują na niezwykłą czułość i swoistość metody, która jest kluczowa dla testu diagnostycznego” – mówi Charles Adler, profesor neurologii z Mayo Clinic Arizona. 

Inne innowacyjne metody wczesnego wykrywania choroby Parkinsona

Innym innowacyjnym narzędziem diagnostycznym do wykrywania choroby Parkinsona jest skan oka, a dokładniej pomiar grubości siatkówki. Badanie wykonane przez naukowców z Korei Południowej jako pierwsze wykazało korelację między grubością siatkówki a liczbą komórek mózgowych produkujących dopaminę. Eksperyment wykazał wyraźniejsze ścieńczenie siatkówki u osób z chorobą Parkinsona, zwłaszcza w dwóch najbardziej wewnętrznych warstwach siatkówki. 

kuteczną metodę diagnozowania opracowali też naukowcy z RMIT University w Melbourne. Na podstawie próbki pisma ze skutecznością 93% skutecznością byli w stanie wykryć wczesne objawy choroby Parkinsona. Dzięki specjalnie stworzonemu programowi graficznemu i sensorycznymu pisakowi zbadali siłę nacisku, precyzję i sposób stawiania znaków przez pacjentów. Urządzenie jest niezwykle czule i jest w stanie wychwycić drżenia dłoni, które mogą świadczyć o wczesnych jeszcze słabo dostrzegalnych symptomach choroby. Wyniki tej pracy badawczej opublikowano we „Frontiers of Neurology”. 

 1. E. J. Sitek, J. Wójcik, D. Wieczorek, Ocena neuropsychologiczna i neuropsychiatryczna w chorobie Parkinsona – specyfika badania i dobór metod diagnostycznych, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2013, nr 9 (3), s 105–112, [online] https: //journals. viamedica. pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/36264, [dostęp:] 03.11.2020.
 2. S. Manne, N. Hondru. H. Jin, Blinded RT‐QuIC analysis of α‐synuclein biomarker in skin tissue from Parkinson’s disease patients, „Movement Diseases” 2020, nr 7 (8), s 883–1006, [online] https: //doi. org/10.1002/mds. 28242, [dostęp:] 03.11.2020.
 3. J. Ahn, J. Lee, T. Kim, Retinal thinning associates with nigral dopaminergic loss in de novo Parkinson disease, „Neurology” 2018, nr 91 (11), [online], [dostęp:] 03.11.2020.
 4. Parkinson’s disease, „mayoclinic. org” [online], https: //www. mayoclinic. org/diseases–conditions/parkinsons–disease/symptoms–causes/syc–20376055, [dostęp:] 03.11.2020.
 5. C. Melore, Breakthrough skin test detects early signs of Parkinson’s disease with amazing accuracy, „studyfinds. org” [online], https: //www. studyfinds. org/skin–test–early–detection–parkinsons–disease/, [dostęp:] 3.11.2020.
 6. T. Marrquet, Simple eye scan may detect early–stage Parkinson’s disease, „studyfinds. org”, [online] https://www.studyfinds.org/simple–eye–scan–may–detect–early–stage–parkinsons–disease/, [dostęp:] 3.11.2020.
 7. S. Rosenblum, S Zlotnik, M. Samuel, Handwriting as an objective tool for Parkinson’s disease diagnosis, „Journal of Neurology” 2013, 260 (9), [online] https: //www. researchgate. net/deref/http%3A%2F%2Fdx. doi. org%2F10.1007%2Fs00415–013–6996–x, [dostęp:] 3.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij