Zastrzyki z testosteronu mogą pomóc z walce z otyłością u mężczyzn
Katarzyna Szulik

Zastrzyki z testosteronu mogą pomóc z walce z otyłością u mężczyzn

W obliczu globalnej epidemii otyłości, poszukiwania metod i leków wspomagających utratę wagi nie ustają na całym świecie. Potencjalnie przełomowego odkrycia w tym względzie dokonał zespół złożony z naukowców z firmy Bayer oraz Gulf Medical University w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z ich badań wynika, że w przypadku mężczyzn zastrzyki z testosteronu mogą być realną alternatywą wobec operacji zmniejszenia żołądka u osób zmagających się z poważną otyłością

Otyłość a niedobór testosteronu

Wspomniany zespół doszedł do swoich wniosków, analizując gromadzone przez 11 lat dane, pochodzące od blisko 500 mężczyzn. Jego wyniki zostały zaprezentowane podczas Europejskiego i Międzynarodowego Kongresu na temat otyłości organizowanego online w dniach 1–4 września 2020. Do badania wyselekcjonowano uczestników cierpiących na otyłość oraz męski hipogonadyzm, charakteryzujący się między innymi niedoborem testosteronu. Wszyscy mężczyźni byli leczeni w niemieckiej klinice urologicznej, a średnia ich wieku wyniosła nieco ponad 61 lat. 

W ramach badania, które rozpoczęło się w roku 2004, nieco ponad połowa mężczyzn co trzy miesiąca otrzymywała zastrzyki z testosteronem. Reszta, która nie wyraziła zgody na ich otrzymywanie, stanowiła grupę kontrolną. Wszystkie zastrzyki odbywały się we wspomnianej klinice, która na bieżąco monitorowała zdrowie badanych i zbierała informacje na ich temat. 

Znaczny spadek wagi u leczonych testosteronem

Po zakończeniu trwającego 11 lat badania okazało się, że mężczyźni otrzymujący zastrzyki z testosteronem schudli średnio 23 kilogramy, odpowiadające około 20 proc. masy ich ciała. W tym samym okresie uczestnicy z grupy kontrolnej przytyli o średnio 6 kilogramów. W przełożeniu na BMI, w grupie z testosteronem jego wskaźnik spadł o ponad 7,6, podczas gdy u mężczyzn nieprzyjmujących zastrzyków wzrósł o 2 punkty. Wskaźnikiem mierzonym w ramach badania był również obwód pasa, ściśle powiązany z otyłością brzuszną będącą jednym z ważniejszych czynników ryzyka w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Mężczyźni na terapii testosteronowej stracili średnio 13 cm w talii, podczas gdy u pozostałych jej obwód zwiększył się o średnio 7 cm. Mężczyznom wykonano także pomiary ilości tkanki tłuszczowej, której również było mniej u tych przyjmujących zastrzyki. 

W grupie leczonej testosteronem na przestrzeni 11 lat nie wystąpiły również żadne poważniejsze epizody zdrowotne powiązane z układem sercowo-naczyniowym, takie jak udar czy zawał. W grupie kontrolnej natomiast zawałów doświadczyło 28 proc. uczestników, a udaru nieco ponad 27 proc. Podobnie było w przypadku cukrzycy typu 2, która rozwinęła się u 20 proc. uczestników grupy kontrolnej i nie wystąpiła wśród mężczyzn leczonych testosteronem. 

Alternatywa dla operacji bariatrycznej

Naukowcy zbierali również dane o wpływie terapii na mężczyzn zakwalifikowanych do operacji bariatrycznej, polegającej na zmniejszeniu żołądka. Jest to bardzo trudna i inwazyjna operacja, polegająca na ograniczeniu pojemności żołądka. Nie jest on zmniejszany fizycznie, poprzez wycięcie części organu, ale odcięcie funkcjonalności jego części. Operacja bariatryczna jest uważana za ostatnią deskę ratunku dla osób z poważną otyłością, jednak wiąże się z dużym ryzykiem i nie daje gwarancji pozytywnych efektów. 

W badanej grupie znalazło się 76 osób zakwalifikowanych do operacji zmniejszenia żołądka na podstawie BMI przekraczającego 40 (u większości było ono bliskie 50). 59 z nich otrzymywało zastrzyki z testosteronem i w okresie badawczym zrzucili średnio 30 kilogramów oraz obniżyli swój wskaźnik BMI o średnio 10 punktów. Dzięki temu część z nich znalazła się poza grupą wymagającą operacji bariatrycznej, a stan ich zdrowia znacząco się poprawił. 

Te dane sugerują, że terapia testosteronem może być realną alternatywą wobec operacji bariatrycznej, niosąc za sobą wysoką skuteczność bez ryzyka komplikacji zagrażających zdrowiu i życiu. Mowa zarówno o mężczyznach, którzy kwalifikują się do zabiegu, jak i tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą go przejść. Takie wnioski można jednak wyciągać wyłącznie w odniesieniu do mężczyzn cierpiących na niedobór testosteronu. O tym, czy terapia tym hormonem może odnieść podobne skutki w przypadku mężczyzn, u których poziom testosteronu jest w normie, muszą zadecydować dalsze badania. 

Z otyłością zmaga się średnio 40 proc. społeczeństwa europejskiego i północnoamerykańskiego, a tak wysoki wskaźnik przekłada się na znacznie wyższą częstotliwość występowania szeregu schorzeń, w tym niewydolności serca i cukrzycy. Wiadomo również, że otyłość jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 i wiele osób hospitalizowanych w wyniku zakażenia to osoby o wysokiej wadze ciała, w dużej mierze właśnie mężczyźni.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij