Zastrzyki z testosteronu mogą pomóc z walce z otyłością u mężczyzn
Katarzyna Szulik

Zastrzyki z testosteronu mogą pomóc z walce z otyłością u mężczyzn

W obliczu globalnej epidemii otyłości, poszukiwania metod i leków wspomagających utratę wagi nie ustają na całym świecie. Potencjalnie przełomowego odkrycia w tym względzie dokonał zespół złożony z naukowców z firmy Bayer oraz Gulf Medical University w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z ich badań wynika, że w przypadku mężczyzn zastrzyki z testosteronu mogą być realną alternatywą wobec operacji zmniejszenia żołądka u osób zmagających się z poważną otyłością

Otyłość a niedobór testosteronu

Wspomniany zespół doszedł do swoich wniosków, analizując gromadzone przez 11 lat dane, pochodzące od blisko 500 mężczyzn. Jego wyniki zostały zaprezentowane podczas Europejskiego i Międzynarodowego Kongresu na temat otyłości organizowanego online w dniach 1–4 września 2020. Do badania wyselekcjonowano uczestników cierpiących na otyłość oraz męski hipogonadyzm, charakteryzujący się między innymi niedoborem testosteronu. Wszyscy mężczyźni byli leczeni w niemieckiej klinice urologicznej, a średnia ich wieku wyniosła nieco ponad 61 lat. 

W ramach badania, które rozpoczęło się w roku 2004, nieco ponad połowa mężczyzn co trzy miesiąca otrzymywała zastrzyki z testosteronem. Reszta, która nie wyraziła zgody na ich otrzymywanie, stanowiła grupę kontrolną. Wszystkie zastrzyki odbywały się we wspomnianej klinice, która na bieżąco monitorowała zdrowie badanych i zbierała informacje na ich temat. 

Znaczny spadek wagi u leczonych testosteronem

Po zakończeniu trwającego 11 lat badania okazało się, że mężczyźni otrzymujący zastrzyki z testosteronem schudli średnio 23 kilogramy, odpowiadające około 20 proc. masy ich ciała. W tym samym okresie uczestnicy z grupy kontrolnej przytyli o średnio 6 kilogramów. W przełożeniu na BMI, w grupie z testosteronem jego wskaźnik spadł o ponad 7,6, podczas gdy u mężczyzn nieprzyjmujących zastrzyków wzrósł o 2 punkty. Wskaźnikiem mierzonym w ramach badania był również obwód pasa, ściśle powiązany z otyłością brzuszną będącą jednym z ważniejszych czynników ryzyka w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Mężczyźni na terapii testosteronowej stracili średnio 13 cm w talii, podczas gdy u pozostałych jej obwód zwiększył się o średnio 7 cm. Mężczyznom wykonano także pomiary ilości tkanki tłuszczowej, której również było mniej u tych przyjmujących zastrzyki. 

W grupie leczonej testosteronem na przestrzeni 11 lat nie wystąpiły również żadne poważniejsze epizody zdrowotne powiązane z układem sercowo-naczyniowym, takie jak udar czy zawał. W grupie kontrolnej natomiast zawałów doświadczyło 28 proc. uczestników, a udaru nieco ponad 27 proc. Podobnie było w przypadku cukrzycy typu 2, która rozwinęła się u 20 proc. uczestników grupy kontrolnej i nie wystąpiła wśród mężczyzn leczonych testosteronem. 

Alternatywa dla operacji bariatrycznej

Naukowcy zbierali również dane o wpływie terapii na mężczyzn zakwalifikowanych do operacji bariatrycznej, polegającej na zmniejszeniu żołądka. Jest to bardzo trudna i inwazyjna operacja, polegająca na ograniczeniu pojemności żołądka. Nie jest on zmniejszany fizycznie, poprzez wycięcie części organu, ale odcięcie funkcjonalności jego części. Operacja bariatryczna jest uważana za ostatnią deskę ratunku dla osób z poważną otyłością, jednak wiąże się z dużym ryzykiem i nie daje gwarancji pozytywnych efektów. 

W badanej grupie znalazło się 76 osób zakwalifikowanych do operacji zmniejszenia żołądka na podstawie BMI przekraczającego 40 (u większości było ono bliskie 50). 59 z nich otrzymywało zastrzyki z testosteronem i w okresie badawczym zrzucili średnio 30 kilogramów oraz obniżyli swój wskaźnik BMI o średnio 10 punktów. Dzięki temu część z nich znalazła się poza grupą wymagającą operacji bariatrycznej, a stan ich zdrowia znacząco się poprawił. 

Te dane sugerują, że terapia testosteronem może być realną alternatywą wobec operacji bariatrycznej, niosąc za sobą wysoką skuteczność bez ryzyka komplikacji zagrażających zdrowiu i życiu. Mowa zarówno o mężczyznach, którzy kwalifikują się do zabiegu, jak i tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą go przejść. Takie wnioski można jednak wyciągać wyłącznie w odniesieniu do mężczyzn cierpiących na niedobór testosteronu. O tym, czy terapia tym hormonem może odnieść podobne skutki w przypadku mężczyzn, u których poziom testosteronu jest w normie, muszą zadecydować dalsze badania. 

Z otyłością zmaga się średnio 40 proc. społeczeństwa europejskiego i północnoamerykańskiego, a tak wysoki wskaźnik przekłada się na znacznie wyższą częstotliwość występowania szeregu schorzeń, w tym niewydolności serca i cukrzycy. Wiadomo również, że otyłość jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 i wiele osób hospitalizowanych w wyniku zakażenia to osoby o wysokiej wadze ciała, w dużej mierze właśnie mężczyźni.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij