Naukowcy odkryli męski gen pożądania
Katarzyna Szulik

Naukowcy odkryli męski gen pożądania

Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

Szczególna rola aromatazy w mózgu

Z badań naukowców wynika, że kluczową rolę w regulacji męskiego pożądania odgrywa proces przekształcania testosteronu w estrogen, do czego konieczny jest enzym o nazwie aromataza, wydzielany przez mózg. Wspomniany enzym jest kodowany przez gen o nazwie Cyp19a1, a jego ekspresja następuje w dwóch miejscach: w jądrach oraz mózgu. Właśnie z tego względu sądzono, że zwierzęta po kastracji, pozbawione aromatazy, wykazują niższą aktywność seksualną. Nie brano jednak pod uwagę drugiego źródła wydzielania hormonu i jego roli w mózgu, czemu przyjrzeli się naukowcy z USA.

W tym celu wyhodowali dwa rodzaje genetycznie zmodyfikowanych myszy. Jeden był całkowicie pozbawiony genu Cyp19a, co oznaczało brak aromatazy w jądrach i mózgu, natomiast zwierzęta drugiego rzędu nie posiadały wspomnianego genu jedynie w mózgu, co oznacza, że aromataza wydzielała się wyłącznie w jądrach. 

Czy odkrycie pomoże w skutecznym leczeniu braku libido?

Następnie samce myszy z jednej i drugiej grupy zostali umieszczeni w klatkach z owulującymi samicami. Myszy całkowicie pozbawione aromatazy nie podejmowały żadnych prób kopulacji z samicami. Z kolei te, u których aromataza wydzielała się jedynie w jądrach, próbowały kryć samice średnio o połowę częściej niż myszy niezmodyfikowane. Ta obserwacja sugeruje, że wydzielanie aromatazy w mózgu może mieć istotne znaczenie dla regulacji popędu u mężczyzn lub też ssaków będących samcami.

Odkrycie to otwiera nowe perspektywy leczenia osób z zaburzeniami libido, ponieważ znacząco poszerza dostępną wiedzę na ten temat. Obecnie mężczyzn z takimi problemami leczy się poprzez zahamowanie wydzielania aroamatazy w całym organizmie, co jednak prowadzi do licznych negatywnych skutków ubocznych. Ograniczanie jej aktywności wyłącznie w mózgu mogłoby pomóc ich uniknąć i równocześnie osiągnąć zamierzony cel terapeutyczny.

Powiązane produkty

Suplementy ulepszające libido nie działają?

Poszukiwanie nowych, skutecznych terapii jest ważne, ponieważ zaburzenia libido na różnych etapach życia dotykają większości mężczyzn. Część z nich w celu zażegnania problemu sięga po suplementy mające zwiększać produkcję testosteronu, jednak, jak pokazują badania, wiele z nich nie spełnia swojej roli. Skuteczność środków tego typu sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, analizując składy 50 produktów mających wspierać działanie testosteronu. Jak się okazało, tylko 25 proc. suplementów zawierało składniki mogące w sposób realny wpłynąć na poziom testosteronu. W większości znalazła się spora dawka witamin i minerałów, często wyższa od zalecanego dziennego spożycia. We wszystkich zbadanych preparatach znaleziono w sumie 109 składników, a wśród występujących najczęściej znalazły się cynk, witamina B6 i ekstrakt z kozieradki. 

Testosteron jest kluczowym męskim hormonem, który umożliwia produkcję spermy w jądrach i wpływa na budowę męskiej sylwetki i jej charakterystyczne cechy, w tym muskulaturę, owłosienie czy obecność jabłka Adama. Po 30. roku życia poziom testosteronu stopniowo maleje, co wywołuje między innymi zaburzenia libido czy problemy z erekcją.

  1. D. C. Brooks, J. S. Coon, C. M. Ercan i in., Brain aromatase and the regulation of sexual activity in male mice, “Endocrinology” 2020, nr 161(10), https://doi.org/10.1210/endocr/bqaa137, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  2. B. Taub, Scientists have pinpointed the gene that regulates sexual desire in men, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-pinpointed-gene-regulates-sexual-desire-men/, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  3. Ch. G. Clemesha, H. Thaker, M. K. Samplaski, ‘Testosterone boosting’ supplements composition and claims are not supported by the academic literature, “The World Journal of Men's Health” 2019, nr 37, DOI: 10.5534/wjmh.190043, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  4. University of Southern California – Health Sciences, Are testosterone-boosting supplements effective? Not likely, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190626125034.htm, [dostęp:] 16.09.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl