
Naukowcy odkryli męski gen pożądania
Szczególna rola aromatazy w mózgu
Z badań naukowców wynika, że kluczową rolę w regulacji męskiego pożądania odgrywa proces przekształcania testosteronu w estrogen, do czego konieczny jest enzym o nazwie aromataza, wydzielany przez mózg. Wspomniany enzym jest kodowany przez gen o nazwie Cyp19a1, a jego ekspresja następuje w dwóch miejscach: w jądrach oraz mózgu. Właśnie z tego względu sądzono, że zwierzęta po kastracji, pozbawione aromatazy, wykazują niższą aktywność seksualną. Nie brano jednak pod uwagę drugiego źródła wydzielania hormonu i jego roli w mózgu, czemu przyjrzeli się naukowcy z USA.
W tym celu wyhodowali dwa rodzaje genetycznie zmodyfikowanych myszy. Jeden był całkowicie pozbawiony genu Cyp19a, co oznaczało brak aromatazy w jądrach i mózgu, natomiast zwierzęta drugiego rzędu nie posiadały wspomnianego genu jedynie w mózgu, co oznacza, że aromataza wydzielała się wyłącznie w jądrach.
Czy odkrycie pomoże w skutecznym leczeniu braku libido?
Następnie samce myszy z jednej i drugiej grupy zostali umieszczeni w klatkach z owulującymi samicami. Myszy całkowicie pozbawione aromatazy nie podejmowały żadnych prób kopulacji z samicami. Z kolei te, u których aromataza wydzielała się jedynie w jądrach, próbowały kryć samice średnio o połowę częściej niż myszy niezmodyfikowane. Ta obserwacja sugeruje, że wydzielanie aromatazy w mózgu może mieć istotne znaczenie dla regulacji popędu u mężczyzn lub też ssaków będących samcami.
Polecane dla Ciebie
Suplementy ulepszające libido nie działają?
Poszukiwanie nowych, skutecznych terapii jest ważne, ponieważ zaburzenia libido na różnych etapach życia dotykają większości mężczyzn. Część z nich w celu zażegnania problemu sięga po suplementy mające zwiększać produkcję testosteronu, jednak, jak pokazują badania, wiele z nich nie spełnia swojej roli. Skuteczność środków tego typu sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, analizując składy 50 produktów mających wspierać działanie testosteronu. Jak się okazało, tylko 25 proc. suplementów zawierało składniki mogące w sposób realny wpłynąć na poziom testosteronu. W większości znalazła się spora dawka witamin i minerałów, często wyższa od zalecanego dziennego spożycia. We wszystkich zbadanych preparatach znaleziono w sumie 109 składników, a wśród występujących najczęściej znalazły się cynk, witamina B6 i ekstrakt z kozieradki.
Testosteron jest kluczowym męskim hormonem, który umożliwia produkcję spermy w jądrach i wpływa na budowę męskiej sylwetki i jej charakterystyczne cechy, w tym muskulaturę, owłosienie czy obecność jabłka Adama. Po 30. roku życia poziom testosteronu stopniowo maleje, co wywołuje między innymi zaburzenia libido czy problemy z erekcją.