Naukowcy odkryli męski gen pożądania
Katarzyna Szulik

Naukowcy odkryli męski gen pożądania

Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

Szczególna rola aromatazy w mózgu

Z badań naukowców wynika, że kluczową rolę w regulacji męskiego pożądania odgrywa proces przekształcania testosteronu w estrogen, do czego konieczny jest enzym o nazwie aromataza, wydzielany przez mózg. Wspomniany enzym jest kodowany przez gen o nazwie Cyp19a1, a jego ekspresja następuje w dwóch miejscach: w jądrach oraz mózgu. Właśnie z tego względu sądzono, że zwierzęta po kastracji, pozbawione aromatazy, wykazują niższą aktywność seksualną. Nie brano jednak pod uwagę drugiego źródła wydzielania hormonu i jego roli w mózgu, czemu przyjrzeli się naukowcy z USA.

W tym celu wyhodowali dwa rodzaje genetycznie zmodyfikowanych myszy. Jeden był całkowicie pozbawiony genu Cyp19a, co oznaczało brak aromatazy w jądrach i mózgu, natomiast zwierzęta drugiego rzędu nie posiadały wspomnianego genu jedynie w mózgu, co oznacza, że aromataza wydzielała się wyłącznie w jądrach. 

Czy odkrycie pomoże w skutecznym leczeniu braku libido?

Następnie samce myszy z jednej i drugiej grupy zostali umieszczeni w klatkach z owulującymi samicami. Myszy całkowicie pozbawione aromatazy nie podejmowały żadnych prób kopulacji z samicami. Z kolei te, u których aromataza wydzielała się jedynie w jądrach, próbowały kryć samice średnio o połowę częściej niż myszy niezmodyfikowane. Ta obserwacja sugeruje, że wydzielanie aromatazy w mózgu może mieć istotne znaczenie dla regulacji popędu u mężczyzn lub też ssaków będących samcami.

Odkrycie to otwiera nowe perspektywy leczenia osób z zaburzeniami libido, ponieważ znacząco poszerza dostępną wiedzę na ten temat. Obecnie mężczyzn z takimi problemami leczy się poprzez zahamowanie wydzielania aroamatazy w całym organizmie, co jednak prowadzi do licznych negatywnych skutków ubocznych. Ograniczanie jej aktywności wyłącznie w mózgu mogłoby pomóc ich uniknąć i równocześnie osiągnąć zamierzony cel terapeutyczny.

Powiązane produkty

Suplementy ulepszające libido nie działają?

Poszukiwanie nowych, skutecznych terapii jest ważne, ponieważ zaburzenia libido na różnych etapach życia dotykają większości mężczyzn. Część z nich w celu zażegnania problemu sięga po suplementy mające zwiększać produkcję testosteronu, jednak, jak pokazują badania, wiele z nich nie spełnia swojej roli. Skuteczność środków tego typu sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, analizując składy 50 produktów mających wspierać działanie testosteronu. Jak się okazało, tylko 25 proc. suplementów zawierało składniki mogące w sposób realny wpłynąć na poziom testosteronu. W większości znalazła się spora dawka witamin i minerałów, często wyższa od zalecanego dziennego spożycia. We wszystkich zbadanych preparatach znaleziono w sumie 109 składników, a wśród występujących najczęściej znalazły się cynk, witamina B6 i ekstrakt z kozieradki. 

Testosteron jest kluczowym męskim hormonem, który umożliwia produkcję spermy w jądrach i wpływa na budowę męskiej sylwetki i jej charakterystyczne cechy, w tym muskulaturę, owłosienie czy obecność jabłka Adama. Po 30. roku życia poziom testosteronu stopniowo maleje, co wywołuje między innymi zaburzenia libido czy problemy z erekcją.

  1. D. C. Brooks, J. S. Coon, C. M. Ercan i in., Brain aromatase and the regulation of sexual activity in male mice, “Endocrinology” 2020, nr 161(10), https://doi.org/10.1210/endocr/bqaa137, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  2. B. Taub, Scientists have pinpointed the gene that regulates sexual desire in men, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-pinpointed-gene-regulates-sexual-desire-men/, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  3. Ch. G. Clemesha, H. Thaker, M. K. Samplaski, ‘Testosterone boosting’ supplements composition and claims are not supported by the academic literature, “The World Journal of Men's Health” 2019, nr 37, DOI: 10.5534/wjmh.190043, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  4. University of Southern California – Health Sciences, Are testosterone-boosting supplements effective? Not likely, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190626125034.htm, [dostęp:] 16.09.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij