Naukowcy odkryli męski gen pożądania
Katarzyna Szulik

Naukowcy odkryli męski gen pożądania

Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

Szczególna rola aromatazy w mózgu

Z badań naukowców wynika, że kluczową rolę w regulacji męskiego pożądania odgrywa proces przekształcania testosteronu w estrogen, do czego konieczny jest enzym o nazwie aromataza, wydzielany przez mózg. Wspomniany enzym jest kodowany przez gen o nazwie Cyp19a1, a jego ekspresja następuje w dwóch miejscach: w jądrach oraz mózgu. Właśnie z tego względu sądzono, że zwierzęta po kastracji, pozbawione aromatazy, wykazują niższą aktywność seksualną. Nie brano jednak pod uwagę drugiego źródła wydzielania hormonu i jego roli w mózgu, czemu przyjrzeli się naukowcy z USA.

W tym celu wyhodowali dwa rodzaje genetycznie zmodyfikowanych myszy. Jeden był całkowicie pozbawiony genu Cyp19a, co oznaczało brak aromatazy w jądrach i mózgu, natomiast zwierzęta drugiego rzędu nie posiadały wspomnianego genu jedynie w mózgu, co oznacza, że aromataza wydzielała się wyłącznie w jądrach. 

Czy odkrycie pomoże w skutecznym leczeniu braku libido?

Następnie samce myszy z jednej i drugiej grupy zostali umieszczeni w klatkach z owulującymi samicami. Myszy całkowicie pozbawione aromatazy nie podejmowały żadnych prób kopulacji z samicami. Z kolei te, u których aromataza wydzielała się jedynie w jądrach, próbowały kryć samice średnio o połowę częściej niż myszy niezmodyfikowane. Ta obserwacja sugeruje, że wydzielanie aromatazy w mózgu może mieć istotne znaczenie dla regulacji popędu u mężczyzn lub też ssaków będących samcami.

Odkrycie to otwiera nowe perspektywy leczenia osób z zaburzeniami libido, ponieważ znacząco poszerza dostępną wiedzę na ten temat. Obecnie mężczyzn z takimi problemami leczy się poprzez zahamowanie wydzielania aroamatazy w całym organizmie, co jednak prowadzi do licznych negatywnych skutków ubocznych. Ograniczanie jej aktywności wyłącznie w mózgu mogłoby pomóc ich uniknąć i równocześnie osiągnąć zamierzony cel terapeutyczny.

Polecane dla Ciebie

Suplementy ulepszające libido nie działają?

Poszukiwanie nowych, skutecznych terapii jest ważne, ponieważ zaburzenia libido na różnych etapach życia dotykają większości mężczyzn. Część z nich w celu zażegnania problemu sięga po suplementy mające zwiększać produkcję testosteronu, jednak, jak pokazują badania, wiele z nich nie spełnia swojej roli. Skuteczność środków tego typu sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, analizując składy 50 produktów mających wspierać działanie testosteronu. Jak się okazało, tylko 25 proc. suplementów zawierało składniki mogące w sposób realny wpłynąć na poziom testosteronu. W większości znalazła się spora dawka witamin i minerałów, często wyższa od zalecanego dziennego spożycia. We wszystkich zbadanych preparatach znaleziono w sumie 109 składników, a wśród występujących najczęściej znalazły się cynk, witamina B6 i ekstrakt z kozieradki. 

Testosteron jest kluczowym męskim hormonem, który umożliwia produkcję spermy w jądrach i wpływa na budowę męskiej sylwetki i jej charakterystyczne cechy, w tym muskulaturę, owłosienie czy obecność jabłka Adama. Po 30. roku życia poziom testosteronu stopniowo maleje, co wywołuje między innymi zaburzenia libido czy problemy z erekcją.

  1. D. C. Brooks, J. S. Coon, C. M. Ercan i in., Brain aromatase and the regulation of sexual activity in male mice, “Endocrinology” 2020, nr 161(10), https://doi.org/10.1210/endocr/bqaa137, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  2. B. Taub, Scientists have pinpointed the gene that regulates sexual desire in men, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-pinpointed-gene-regulates-sexual-desire-men/, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  3. Ch. G. Clemesha, H. Thaker, M. K. Samplaski, ‘Testosterone boosting’ supplements composition and claims are not supported by the academic literature, “The World Journal of Men's Health” 2019, nr 37, DOI: 10.5534/wjmh.190043, [dostęp:] 16.09.2020 r.
  4. University of Southern California – Health Sciences, Are testosterone-boosting supplements effective? Not likely, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190626125034.htm, [dostęp:] 16.09.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

    Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

    Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy to możliwe, że w ogóle się nie pojawi? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania odpowiedzi warto szukać w sprawdzonych źródłach i potwierdzać je badaniami naukowymi.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij