Podkrążone oczy u dziecka – co mogą oznaczać?
Katarzyna Gmachowska

Podkrążone oczy u dziecka – co mogą oznaczać?

Podkrążone oczy u dziecka mogą być wynikiem braku wystarczającej ilości snu i odpoczynku, a także nieodpowiedniej diety. U dzieci z jasną karnacją zasinienia pod oczami są spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych przez cienką i bladą skórę okolicy oczu. Utrzymujące się cienie pod oczami u dzieci, występujące zwłaszcza z innymi niepokojącymi objawami, mogą oznaczać chorobę. Kiedy worki (sińce) pod oczami u dziecka powinny wzbudzić niepokój? Podpowiadamy. 

Podkrążone oczy u dziecka najczęściej są spowodowane przemęczeniem lub prześwitywaniem naczyń krwionośnych przez cienką i delikatną skórę okolicy oczu. Jednakże pojawienie się cieni (sińców) pod oczami może świadczyć o rozwijających się u dziecka schorzeniach takich jak alergie, zakażenia pasożytnicze, anemia, cukrzyca czy choroby nerek lub wątroby.  

Podkrążone oczy u dziecka, czyli cienie pod oczami  

Podkrążone oczy u dziecka występują często, zwłaszcza u dzieci z bladą karnacją, gdyż naczynia krwionośne prześwitują przez cienką skórę pod oczami. Zazwyczaj cienie pod oczami występują rodzinnie i są wyłącznie defektem kosmetycznym.

Zasinienie pod oczami może pojawić się również u dzieci przemęczonych, odwodnionych lub po nieprzespanej nocy. Jeśli pojawiają się one nagle, towarzyszą im obrzęki powiek albo inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią diagnostykę, aby wykluczyć poważne choroby.  

Podkrążone oczy u dziecka – najczęstsze przyczyny  

Cienie pod oczami u dzieci najczęściej są wywołane prześwitującymi naczyniami krwionośnymi lub przemęczeniem i niedosypianiem dziecka. Kiedy dziecko ma zasinienia pod oczami, można podejrzewać także niektóre choroby. Do innych przyczyn podkrążonych oczu u dzieci zaliczamy: 

  • alergie – atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, alergie na kosmetyki i pokarmy, alergiczne zapalenie spojówek. Cienie pod oczami w chorobach alergicznych powstają na skutek przekrwienia błony śluzowej nosa i spojówek. Zazwyczaj towarzyszą im objawy alergiczne takie jak kichanie, wodnista wydzielina w nosie, a w przypadku alergii pokarmowych bóle brzucha, wymioty, biegunki czy zahamowanie przybierania na wadze. W atopowym zapaleniu skóry u dzieci, oprócz cieni (sińców) pod oczami, mogą się pojawić tzw. fałdy Dennie'go i Morgana (bruzdy na dolnej powiece). Natomiast w przypadku alergicznego zapalenia spojówek najczęstszymi objawami są świąd, przekrwienie i pieczenie spojówek, łzawienie oczu oraz obrzęki powiek.  
  • anemia z niedoboru żelaza – występują objawy takie jak bladość skóry, cienie pod oczami, osłabienie kondycji włosów i paznokci, trudności w nauce i koncentracji, ogólne osłabienie i poczucie ciągłego zmęczenia, brak apetytu, omdlenia, przyspieszenie częstości pracy serca, senność. W przypadku podejrzenia niedokrwistości z niedoboru żelaza podstawą postawienia rozpoznania i wdrożenia leczenia jest wykonanie badań laboratoryjnych z krwi (morfologia, poziom żelaza i ferrytyny).  
  • niedożywienie lub odwodnienie dziecka – sińce pod oczami często pojawiają się u dzieci z biegunką lub wymiotami na skutek zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.  
  • zakażenia pasożytami – u dzieci najczęściej występującymi pasożytami są owsiki, glista ludzka oraz glista kocia i psia (toksokaroza). Zdarzają się także zakażenia tasiemcem czy lambliami. W przypadku zakażeń pasożytami u dzieci występują bóle brzucha, cienie pod oczami, biegunki lub wymioty, świąd w okolicy odbytu w nocy (typowy dla zakażenia owsikami).  
  • choroby nerek lub wątroby – o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego świadczy częstomocz, obecność białka lub krwinek czerwonych w moczu, objawy dyzuryczne (ból podczas mikcji, krwiomocz, nieprzyjemny zapach moczu).  
  • niedoczynność tarczycy – u dzieci występuje stosunkowo rzadko.  
  • cukrzyca – do typowych objawów należy osłabienie, wzmożone pragnienie, utrata masy ciała oraz częste oddawanie moczu.  
  • przewlekłe choroby serca lub płuc.  

Polecane dla Ciebie

Podkrążone oczy u dziecka – kiedy do lekarza?   

Postępowanie w przypadku nagłego pojawienia się sińców pod oczami u dziecka jest zależne od przyczyny, która je spowodowała.

Jeśli u dziecka zasinienia pod oczami utrzymują się one dłuższy czas, nie ustępują po odpoczynku i dbaniu o prawidłową ilość snu lub towarzyszą im objawy sugerujące inne choroby, należy niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Zazwyczaj konieczne jest wówczas wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych z krwi takich jak morfologia, poziom żelaza i glukozy we krwi.

Jeśli występują objawy alergiczne u dziecka należy udać się do lekarza alergologa, gdyż w przypadku nasilonych objawów alergii pomocne może być przeprowadzenie immunoterapii swoistej, potoczenie zwanej odczulaniem.  

Jak zlikwidować worki pod oczami dziecka? 

Jeśli cienie (worki) pod oczami u dziecka są wynikiem braku snu lub przemęczenia, pomocny w ich łagodzeniu może się okazać odpoczynek, dbanie o prawidłową dietę oraz nawodnienie. U dzieci z biegunką lub wymiotami należy pamiętać o podawaniu prawidłowej ilości płynów, najlepiej doustnych preparatów nawadniających (elektrolity dla dzieci), które zapobiegają dalszemu odwadnianiu organizmu.

W przypadku współwystępowania objawów alergicznych, takich jak katar, kichanie, pieczenie i przekrwienie spojówek, pomocne będzie zastosowanie leków antyhistaminowych oraz wykonanie badań alergologicznych, aby określić alergen, który uczula dziecko i zakwalifikować do ewentualnej immunoterapii swoistej.    

  1. J. Popielska, M. Marczyńska, Najczęstsze zakażenia pasożytnicze u dzieci, „Pediatria po Dyplomie”, nr 05 2012. 
  2. R. Pawlicza, Alergologia Kompendium, Termedia 2018. 
  3. S.D. Marks, P.K. Smith, S. Strobel, „Choroby wieku dziecięcego”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij