Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?
Anna Posmykiewicz

Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Zmęczenie – zaburzony rytm przyczyną nadmiernej senności u dzieci

To najczęstsza przyczyna nadmiernej senności wśród dzieci, zarówno u tych w wieku przedszkolnym, jak i wśród nastolatków. Dzieci mają coraz mniej czasu na odpoczynek i sen. Program szkolny jest tak skonstruowany, że nie daje im chwili wytchnienia. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej mają dużo lekcji i prac domowych. Po powrocie ze szkoły od razu zabierają się za odrabianie zadanych prac – nie mają czasu na to, żeby wyjść na dwór i bawić się z rówieśnikami, a przecież świeże powietrze znakomicie wpływa na organizm i powoduje, że szybko się regeneruje. Poza tym dzieci są obarczone dużą ilością zajęć pozalekcyjnych, co powoduje, że nie wracają do domu od razu po szkole. Dopiero po zajęciach dodatkowych zaczynają odrabiać zadane lekcje i uczyć się do klasówek. To powoduje, że kładą się spać bardzo późno, w związku z tym ich organizm nie ma dostarczanej odpowiedniej dla wieku dawki snu.

Trzeba pamiętać, że dziecko w szkole podstawowej powinno spać przynajmniej 8 godzin dziennie. Rano, jeśli dzieci śpią zbyt krótko, nie mają chęci wstawać i w zasadzie od momentu wstania z łózka czują się zmęczone i nadmiernie senne. A senność ta będzie narastać w ciągu dnia. 

Dlatego też bardzo ważną sprawą jest, aby zadbać o właściwy rytm dnia dziecka. Nie można go obarczać zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, należy dbać o to, aby dziecko miało czas na wyjście na dwór oraz aby chodziło spać na tyle wcześnie, żeby rano czuło się wypoczęte.

Niedoczynność tarczycy – zaburzenia hormonalne wpływają na senność u dziecka

Zdarza się, że za nadmierną senność u dzieci odpowiedziane są zaburzenia hormonalne, przede wszystkim problemy związane z tarczycą. Gdy gruczoł tarczowy produkuje zbyt małą ilość hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – dochodzi do niedoczynność tarczycy, której jednym z objawów jest właśnie nadmierna senność. Co dodatkowo może sugerować, że u dziecka mogło dojść do niedoczynność tarczycy? Innym objawem niedoczynności tarczycy, poza nadmierną sennością i przewlekłym zmęczeniem, może być nadmierny przyrost masy ciała – dziecko tyje, pomimo iż jego dieta nie zmieniła się, jak również ma ono zapewnioną właściwą dawkę ruchu. 

Kolejnym symptomem niedoczynności tarczycy jest ciągłe uczucie zimna. Poza tym pojawiają się również problemy z włosami i ze skórą: naskórek staje się suchy i szorstki, a włosy stają matowe, łamliwe i wypadają w nadmiernej ilości. Dodatkowo paznokcie stają się kruche i łatwo ulegają złamaniu. Gdy tylko zaobserwujemy takie objawy u dziecka, udajmy się z nim do pediatry, aby specjalista zlecił badanie poziomu hormonów tarczycy.

Powiązane produkty

Niedokrwistość jako przyczyna nadmiernej senności u dziecka

Anemia także powoduje, że dziecko przez cały dzień czuje się nadmiernie senne. Poza sennością, niedokrwistości towarzyszą także jeszcze inne objawy. Przede wszystkim są to: znaczna bladość skóry i błon śluzowych, wypadanie włosów i łamanie się paznokci. Dziecko zwykle szybko się męczy, jak również ma problem z koncentracją i ze skupianiem uwagi w szkole na lekcjach oraz w domu w czasie odrabiania prac domowych. Zdarza się, że obecne jest także szybkie bicie serca, które dziecko może odczuwać jako kołatanie serca. 

Jeśli dziecko będzie prezentowało takie obawy, trzeba będzie koniecznie wykonać badanie morfologii krwi i oznaczyć poziom żelaza – być może konieczna będzie jego suplementacja.

Przerost migdałka gardłowego przyczyną nadmiernej senności dziecka

Jest to dość częsta przypadłość dotykająca głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na skutek znacznej ilości infekcji, które maluch przechodzi, migdałek ulega powiększeniu. To powoduje uczucie ciągle niedrożnego nosa i konieczność oddychania przez usta. Poza tym przerośnięty migdałek gardłowy powoduje, że w nocy u dziecka obecne są bezdechy, które powodują krótkotrwałe niedotlenienie i parosekundowe wybudzanie się, co z kolei sprawia, że dziecko od rana jest niewysapane, a zmęczenie będzie narastało przez cały dzień. 

Jeśli zaobserwujemy, że nasze dziecko cały czas oddycha przez usta, wtedy koniecznie trzeba udać się do laryngologa, który zdecyduje, w jaki sposób można leczyć przerośnięty migdałek: czy można zrobić to farmakologicznie czy też zajdzie potrzeba jego usunięcia.

Alergia – uciążliwa przyczyna wzmożonej senności u dzieci 

Alergiczny nieżyt nosa zazwyczaj powoduje silną blokadę nosa, czasami może towarzyszyć jej również obfity wyciek rzadkiej wydzieliny. Zwykle obecne jest też uczucie ciężkości głowy, a czasami także jej ból. Objawy te sprawiają, że dziecko cały czas czuje się zmęczone: nie może oddychać nosem, cały czas musi wycierać chusteczką nos. Zmęczeniu dodatkowo towarzyszy wzmożona senność. Dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest leczenie alergicznego nieżytu nosa tak, aby objawy były jak najmniej uciążliwe.
 
Zaburzony rytm dnia, niedoczynność tarczycy, przerost migdałka gardłowego, anemia, alergia – są to najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci. Jeśli widzimy, że nasze dziecko cały czas jest zmęczone i najchętniej spędziłoby w łóżku cały dzień, powinno wzmóc to naszą czujność i skłonić do wizyty u pediatry, aby lekarz stwierdził czy nadmierna senność ma tylko związek ze zmęczeniem czy też może jednak z chorobą, którą trzeba będzie leczyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl