Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?
Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?
Zmęczenie – zaburzony rytm przyczyną nadmiernej senności u dzieci
To najczęstsza przyczyna nadmiernej senności wśród dzieci, zarówno u tych w wieku przedszkolnym, jak i wśród nastolatków. Dzieci mają coraz mniej czasu na odpoczynek i sen. Program szkolny jest tak skonstruowany, że nie daje im chwili wytchnienia. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej mają dużo lekcji i prac domowych. Po powrocie ze szkoły od razu zabierają się za odrabianie zadanych prac – nie mają czasu na to, żeby wyjść na dwór i bawić się z rówieśnikami, a przecież świeże powietrze znakomicie wpływa na organizm i powoduje, że szybko się regeneruje. Poza tym dzieci są obarczone dużą ilością zajęć pozalekcyjnych, co powoduje, że nie wracają do domu od razu po szkole. Dopiero po zajęciach dodatkowych zaczynają odrabiać zadane lekcje i uczyć się do klasówek. To powoduje, że kładą się spać bardzo późno, w związku z tym ich organizm nie ma dostarczanej odpowiedniej dla wieku dawki snu.
Dlatego też bardzo ważną sprawą jest, aby zadbać o właściwy rytm dnia dziecka. Nie można go obarczać zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, należy dbać o to, aby dziecko miało czas na wyjście na dwór oraz aby chodziło spać na tyle wcześnie, żeby rano czuło się wypoczęte.
Niedoczynność tarczycy – zaburzenia hormonalne wpływają na senność u dziecka
Zdarza się, że za nadmierną senność u dzieci odpowiedziane są zaburzenia hormonalne, przede wszystkim problemy związane z tarczycą. Gdy gruczoł tarczowy produkuje zbyt małą ilość hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – dochodzi do niedoczynność tarczycy, której jednym z objawów jest właśnie nadmierna senność. Co dodatkowo może sugerować, że u dziecka mogło dojść do niedoczynność tarczycy? Innym objawem niedoczynności tarczycy, poza nadmierną sennością i przewlekłym zmęczeniem, może być nadmierny przyrost masy ciała – dziecko tyje, pomimo iż jego dieta nie zmieniła się, jak również ma ono zapewnioną właściwą dawkę ruchu.
Kolejnym symptomem niedoczynności tarczycy jest ciągłe uczucie zimna. Poza tym pojawiają się również problemy z włosami i ze skórą: naskórek staje się suchy i szorstki, a włosy stają matowe, łamliwe i wypadają w nadmiernej ilości. Dodatkowo paznokcie stają się kruche i łatwo ulegają złamaniu. Gdy tylko zaobserwujemy takie objawy u dziecka, udajmy się z nim do pediatry, aby specjalista zlecił badanie poziomu hormonów tarczycy.
Niedokrwistość jako przyczyna nadmiernej senności u dziecka
Anemia także powoduje, że dziecko przez cały dzień czuje się nadmiernie senne. Poza sennością, niedokrwistości towarzyszą także jeszcze inne objawy. Przede wszystkim są to: znaczna bladość skóry i błon śluzowych, wypadanie włosów i łamanie się paznokci. Dziecko zwykle szybko się męczy, jak również ma problem z koncentracją i ze skupianiem uwagi w szkole na lekcjach oraz w domu w czasie odrabiania prac domowych. Zdarza się, że obecne jest także szybkie bicie serca, które dziecko może odczuwać jako kołatanie serca.
Jeśli dziecko będzie prezentowało takie obawy, trzeba będzie koniecznie wykonać badanie morfologii krwi i oznaczyć poziom żelaza – być może konieczna będzie jego suplementacja.
Przerost migdałka gardłowego przyczyną nadmiernej senności dziecka
Jest to dość częsta przypadłość dotykająca głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na skutek znacznej ilości infekcji, które maluch przechodzi, migdałek ulega powiększeniu. To powoduje uczucie ciągle niedrożnego nosa i konieczność oddychania przez usta. Poza tym przerośnięty migdałek gardłowy powoduje, że w nocy u dziecka obecne są bezdechy, które powodują krótkotrwałe niedotlenienie i parosekundowe wybudzanie się, co z kolei sprawia, że dziecko od rana jest niewysapane, a zmęczenie będzie narastało przez cały dzień.
Jeśli zaobserwujemy, że nasze dziecko cały czas oddycha przez usta, wtedy koniecznie trzeba udać się do laryngologa, który zdecyduje, w jaki sposób można leczyć przerośnięty migdałek: czy można zrobić to farmakologicznie czy też zajdzie potrzeba jego usunięcia.
Alergia – uciążliwa przyczyna wzmożonej senności u dzieci
Alergiczny nieżyt nosa zazwyczaj powoduje silną blokadę nosa, czasami może towarzyszyć jej również obfity wyciek rzadkiej wydzieliny. Zwykle obecne jest też uczucie ciężkości głowy, a czasami także jej ból. Objawy te sprawiają, że dziecko cały czas czuje się zmęczone: nie może oddychać nosem, cały czas musi wycierać chusteczką nos. Zmęczeniu dodatkowo towarzyszy wzmożona senność. Dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest leczenie alergicznego nieżytu nosa tak, aby objawy były jak najmniej uciążliwe.
Zaburzony rytm dnia, niedoczynność tarczycy, przerost migdałka gardłowego, anemia, alergia – są to najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci. Jeśli widzimy, że nasze dziecko cały czas jest zmęczone i najchętniej spędziłoby w łóżku cały dzień, powinno wzmóc to naszą czujność i skłonić do wizyty u pediatry, aby lekarz stwierdził czy nadmierna senność ma tylko związek ze zmęczeniem czy też może jednak z chorobą, którą trzeba będzie leczyć.