Coraz bliżej pigułki antykoncepcyjnej zażywanej raz w miesiącu
Katarzyna Szulik

Coraz bliżej pigułki antykoncepcyjnej zażywanej raz w miesiącu

Gwarantem działania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest przyjmowanie pigułki codziennie o tej samej porze. Tolerancja na pominięcie pigułki jest niewielka i znacząco podnosi ryzyko zajścia w ciążę. Między innymi to sprawia, że tylko w USA każdego roku w ciążę zachodzi około 9 proc. użytkowniczek pigułek antykoncepcyjnych. Z tego względu naukowcy pracują nad środkami zapobiegającymi ciąży, które mogłyby być zażywane raz w miesiącu, co znacznie ułatwiłoby życie kobietom.

Pigułka antykoncepcyjna z polimeru

Pigułka, którą opisuje badanie opublikowane na łamach pisma Science Transational Medicine stopniowo, na przestrzeni czterech tygodni, uwalnia do organizmu lewonorgestrel (wykazujący działanie podobne do progesteronu), popularny składnik środków antykoncepcyjnych. Wspomniana pigułka ma kształt gwiazdy o sześciu ramionach, w których umieszczono lek. Jej powłoka została wykonana z polimeru skonstruowanego tak, by opierał się działaniu kwasów żołądkowych przez cztery tygodnie, a więc do chwili uwolnienia leku do krwiobiegu w całości. Wspomniany gwieździsty kształt sprawia, że pigułka pozostaje w żołądku i nie przechodzi dalej do układu trawiennego, co umożliwia powolne uwalnianie środka antykoncepcyjnego. Zarówno konstrukcja pigułki, jak i materiał, z którego jest wykonana są kluczowe dla skuteczność środka, dlatego obecnie trwające testy sprawdzają między innymi, w jaki sposób pigułka będzie zachowywać się w odmiennych warunkach, takich jak zmiana pH żołądka, temperatury czy ekspozycja na różne rodzaje chemikaliów. 

Dotychczasowe testy pigułki, wykonywane na świniach, przyniosły obiecujące wyniki. Założenie zostało osiągnięte – lek antykoncepcyjny był uwalniany w stałym tempie przez około dwadzieścia osiem dni i we właściwym stężeniu terapeutycznym. Krew zwierząt była badana pod kątem zawartości leku i okazało się, że było ono tożsame z tym wymaganym w przypadku człowieka przyjmującego lewonorgestrel, zarówno w wymiarze dobowym, jak i miesięcznym. 

Rola pigułki antykoncepcyjnej

Środki antykoncepcyjne pozwalają na świadome i odpowiedzialne planowanie rodziny, dlatego ich rola społeczna jest nie do przecenienia. Poziom świadomości na temat ich stosowania wciąż jest niski – antykoncepcji towarzyszy wiele mitów zdrowotnych, mimo że z punktu widzenia medycyny są najskuteczniejszym środkiem zapobiegania ciąży. W efekcie, zgodnie z danymi WHO, ponad 200 mln kobiet na świecie, które chcą zapobiec ciąży, nie stosuje środków antykoncepcyjnych, w zamian prowadząc na przykład obserwację cyklu, czyli metodę tzw. kalendarzyka. Antykoncepcja doustna jest skuteczna, ale uciążliwa przez konieczność codziennego przyjmowania pigułek, co również zniechęca jej potencjalne użytkowniczki. 

Pigułka antykoncepcyjna, którą stworzyli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Brigham Hospital w Bostonie ma szansę zrewolucjonizować nie tylko doustną antykoncepcję, ale również leczenie innych schorzeń, także wymagających codziennego przyjmowania leków. 

Polecane dla Ciebie

Genowe podłoże skuteczności antykoncepcji

Nie ustają również rozważania nad zwiększeniem skuteczności antykoncepcji hormonalnej, która bywa zawodna nie tylko przez nieuwagę stosujących ją kobiet. Jak pokazały badania naukowców z Uniwersytetu w Kolorado, kobiety, które zaszły w ciąże mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą być nosicielkami genu, który rozkłada hormony obecne w środkach antykoncepcyjnych, uniemożliwiając im właściwe działanie.

Wnioski te płyną z badania, w którym uczestniczyło 350 kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Jak się okazało, 5 proc. z nich było nosicielkami genu CYP3A7*1C, który powstaje na etapie płodowym i przestaje być aktywny tuż przed narodzinami. U niektórych kobiet jednak pozostaje czynny również w życiu dorosłym.  Jak się okazuje, ma on zdolność do rozkładu środków antykoncepcyjnych, przez co stają się nieskuteczne. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet stosujących niskie dawki hormonów. Ta wiedza powinna być podstawą do przeprowadzania testów genetycznych, by móc przepisać kobiecie odpowiednią metodę antykoncepcji.

  1. R. Berman, New birth control pill provides contraception for a month “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327303.php#1, [dostęp:] 18.12.2019 r.
  2. A. Lazorwitz, Ch. L. Aquilante, K. Oreschak i in., Influence of Genetic Variants on Steady-State Etonogestrel Concentrations Among Contraceptive Implant Users, „Obstetrics & Gynecology” 2019; DOI: 10.1097/AOG.0000000000003189.
  3. University of Colorado Anschutz Medical Campus, Study offers clues for why birth control may fail: A genetic component in some women breaks down contraceptive hormones, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190312174757.htm>, [dostęp:] 18.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij