Coraz bliżej pigułki antykoncepcyjnej zażywanej raz w miesiącu
Katarzyna Szulik

Coraz bliżej pigułki antykoncepcyjnej zażywanej raz w miesiącu

Gwarantem działania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest przyjmowanie pigułki codziennie o tej samej porze. Tolerancja na pominięcie pigułki jest niewielka i znacząco podnosi ryzyko zajścia w ciążę. Między innymi to sprawia, że tylko w USA każdego roku w ciążę zachodzi około 9 proc. użytkowniczek pigułek antykoncepcyjnych. Z tego względu naukowcy pracują nad środkami zapobiegającymi ciąży, które mogłyby być zażywane raz w miesiącu, co znacznie ułatwiłoby życie kobietom.

Pigułka antykoncepcyjna z polimeru

Pigułka, którą opisuje badanie opublikowane na łamach pisma Science Transational Medicine stopniowo, na przestrzeni czterech tygodni, uwalnia do organizmu lewonorgestrel (wykazujący działanie podobne do progesteronu), popularny składnik środków antykoncepcyjnych. Wspomniana pigułka ma kształt gwiazdy o sześciu ramionach, w których umieszczono lek. Jej powłoka została wykonana z polimeru skonstruowanego tak, by opierał się działaniu kwasów żołądkowych przez cztery tygodnie, a więc do chwili uwolnienia leku do krwiobiegu w całości. Wspomniany gwieździsty kształt sprawia, że pigułka pozostaje w żołądku i nie przechodzi dalej do układu trawiennego, co umożliwia powolne uwalnianie środka antykoncepcyjnego. Zarówno konstrukcja pigułki, jak i materiał, z którego jest wykonana są kluczowe dla skuteczność środka, dlatego obecnie trwające testy sprawdzają między innymi, w jaki sposób pigułka będzie zachowywać się w odmiennych warunkach, takich jak zmiana pH żołądka, temperatury czy ekspozycja na różne rodzaje chemikaliów. 

Dotychczasowe testy pigułki, wykonywane na świniach, przyniosły obiecujące wyniki. Założenie zostało osiągnięte – lek antykoncepcyjny był uwalniany w stałym tempie przez około dwadzieścia osiem dni i we właściwym stężeniu terapeutycznym. Krew zwierząt była badana pod kątem zawartości leku i okazało się, że było ono tożsame z tym wymaganym w przypadku człowieka przyjmującego lewonorgestrel, zarówno w wymiarze dobowym, jak i miesięcznym. 

Rola pigułki antykoncepcyjnej

Środki antykoncepcyjne pozwalają na świadome i odpowiedzialne planowanie rodziny, dlatego ich rola społeczna jest nie do przecenienia. Poziom świadomości na temat ich stosowania wciąż jest niski – antykoncepcji towarzyszy wiele mitów zdrowotnych, mimo że z punktu widzenia medycyny są najskuteczniejszym środkiem zapobiegania ciąży. W efekcie, zgodnie z danymi WHO, ponad 200 mln kobiet na świecie, które chcą zapobiec ciąży, nie stosuje środków antykoncepcyjnych, w zamian prowadząc na przykład obserwację cyklu, czyli metodę tzw. kalendarzyka. Antykoncepcja doustna jest skuteczna, ale uciążliwa przez konieczność codziennego przyjmowania pigułek, co również zniechęca jej potencjalne użytkowniczki. 

Pigułka antykoncepcyjna, którą stworzyli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Brigham Hospital w Bostonie ma szansę zrewolucjonizować nie tylko doustną antykoncepcję, ale również leczenie innych schorzeń, także wymagających codziennego przyjmowania leków. 

Powiązane produkty

Genowe podłoże skuteczności antykoncepcji

Nie ustają również rozważania nad zwiększeniem skuteczności antykoncepcji hormonalnej, która bywa zawodna nie tylko przez nieuwagę stosujących ją kobiet. Jak pokazały badania naukowców z Uniwersytetu w Kolorado, kobiety, które zaszły w ciąże mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą być nosicielkami genu, który rozkłada hormony obecne w środkach antykoncepcyjnych, uniemożliwiając im właściwe działanie.

Wnioski te płyną z badania, w którym uczestniczyło 350 kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Jak się okazało, 5 proc. z nich było nosicielkami genu CYP3A7*1C, który powstaje na etapie płodowym i przestaje być aktywny tuż przed narodzinami. U niektórych kobiet jednak pozostaje czynny również w życiu dorosłym.  Jak się okazuje, ma on zdolność do rozkładu środków antykoncepcyjnych, przez co stają się nieskuteczne. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet stosujących niskie dawki hormonów. Ta wiedza powinna być podstawą do przeprowadzania testów genetycznych, by móc przepisać kobiecie odpowiednią metodę antykoncepcji.

  1. R. Berman, New birth control pill provides contraception for a month “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327303.php#1, [dostęp:] 18.12.2019 r.
  2. A. Lazorwitz, Ch. L. Aquilante, K. Oreschak i in., Influence of Genetic Variants on Steady-State Etonogestrel Concentrations Among Contraceptive Implant Users, „Obstetrics & Gynecology” 2019; DOI: 10.1097/AOG.0000000000003189.
  3. University of Colorado Anschutz Medical Campus, Study offers clues for why birth control may fail: A genetic component in some women breaks down contraceptive hormones, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190312174757.htm>, [dostęp:] 18.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl