Potas — niedobór i nadmiar potasu w diecie, występowanie, dawkowanie
Dominika Bagińska

Potas — niedobór i nadmiar potasu w diecie, występowanie, dawkowanie

Niedobór potasu może powodować kołatanie serca i drżenie mięśni. Jednak częściej grozi nam nadmiar tego pierwiastka. Co ciekawe, zwykle objawia się bardzo podobnie. Dlatego nie wolno ryzykować. Trzeba badać poziom potasu we krwi, zanim sięgniemy po tabletki. 

  1. Potas - funkcja w organizmie
  2. Niedobór potasu 
  3. Nadmiar potasu 
  4. Uzupełnianie potasu

Potas - funkcja w organizmie

Gdy jesteśmy zdrowi, raczej nie musimy się obawiać niedoboru potasu. Dlaczego więc tak często mówi się o konieczności dbania o jego odpowiednią suplementację? Bo potas jest w naszym organizmie bardzo ważnym regulatorem. Podobnie jak sód, jest elektrolitem. A czym są elektrolity? To między innymi bohaterowie napojów izotonicznych dla sportowców.

Odpowiednia zawartość elektrolitów powoduje, że napój ma stężenie składników zbliżone do tego, jakie zawierają płyny ustrojowe naszego ciała. Czyli szybko się wchłania i dobrze nawadnia. Potas w naszym organizmie odgrywa zatem bardzo ważną rolę strażnika ilości i jakości wody. To znany fakt. Wiele osób, słusznie, chętnie sięga po sok pomidorowy — bogaty w potas — by poradzić sobie ze skutkami kaca, który w dużej mierze jest dla nas tak dotkliwy, bo wynika z utraty wody, a więc i elektrolitów. To jednak nie wszystko — potas jest konieczny do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, a także pomaga kontrolować pracę mięśnia sercowego.

Niedobór potasu 

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu, może wystąpić w bardzo określonych sytuacjach: gdy cierpimy na biegunki infekcyjne, nadużywamy leków przeczyszczających oraz stosujemy niektóre diuretyki, czyli leki moczopędne. W takich przypadkach potas ucieka z naszego organizmu razem z moczem lub kałem. Jak objawia się niedobór? Najczęściej są to zaburzenia rytmu serca, osłabienie siły naszych mięśni, ich mrowienie i drętwienie oraz nadpobudliwość czy zaparcia. Łagodna hipokaliemia zwykle przebiega bez objawów, dlatego gdy przyjmujemy leki moczopędne, powinniśmy kontrować stężenie potasu we krwi. Objawy wymienione wyżej, poza nagłymi stanami, gdy dochodzi do ostrego niedoboru potasu, ustępują bardzo szybko po wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych.

Nadmiar potasu 

To inaczej hiperkaliemia. Jest to zaburzenie elektrolitowe, które może mieć nawet śmiertelne następstwa. Poważny nadmiar tego pierwiastka może nawet spowodować silne zaburzenia rytmu serca, które zagrażają życiu. Często hiperkaliemia występuje u osób, które mają schorzenia nerek — następuje wówczas niewłaściwa gospodarka elektrolitowa. Taki problem może także pojawić się u osób, które niewłaściwie suplementowały potas w tabletkach oraz w ciężkich powikłaniach cukrzycy i chorób nowotworowych. Objawy, które dopiero zwiastują hiperkaliemię, to np. kłopoty z wejściem po schodach, uczucie osłabienia. Gdy problem jest poważniejszy, stwierdza się arytmię, niedowład mięśni, a nawet gwałtowne zatrzymanie krążenia krwi. A to oznacza nawet nagły zgon. Jednak problem polega na tym, że często nawet spory nadmiar potasu, gdy narasta stopniowo, nie daje żadnych widocznych objawów. 

Uzupełnianie potasu 

Co robić, by zapewnić sobie właściwy poziom potasu w organizmie? O tym, jak można uzupełnić ewentualny niedobór — lub skorygować nadmiar — zawsze powinien zdecydować lekarz. Objawy niedoboru i nadmiaru potasu mogą być bowiem mylące. Dlatego diagnoza musi być poparta badaniami na poziom stężenia potasu w surowicy krwi. Gdy sytuacja jest już klarowna, możemy dostać zalecenie suplementowania potasu. Z pewnością jednak zażywanie potasu ma sens, gdy cierpimy na nadciśnienie, a szczególnie wtedy, gdy lekarz zapisał nam środki odwadniające (jednak przy stosowaniu niektórych leków suplementacja potasu jest przeciwwskazana, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą). 

Suplementacja potasu jest ordynowana pacjentom cierpiącym na kamienie nerkowe. Pierwiastek ten jest też zalecany osobom starszym, których dieta jest uboga w warzywa i owoce, a one same są w grupie ryzyka osteoporozy. Potas bywa też przepisywany pacjentom po udarze mózgu oraz cierpiącym na arytmię.  

Gdy jednak niedobór potasu jest niewielki, wystarczy stosowanie odpowiedniej diety bogatej w ten pierwiastek. Według najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dobrymi źródłami potasu w diecie są: warzywa strączkowe (fasola, groch), orzechy, szpinak, brokuły, pomidory, suszone owoce oraz większość świeżych owoców (głównie banany, pomarańcze, kiwi). Co ciekawe, głównym źródłem potasu w diecie Polaków są ziemniaki. 

A jak się postępuje, gdy mamy do czynienia z nadmiarem potasu? W sytuacjach nagłych i ostrych w pierwszej kolejności podaje się związki wapnia. Jest także wiele innych leków, które neutralizują działanie potasu. Jednak podaje się je tylko w warunkach szpitalnych. W przypadku łagodnej hiperkaliemii może wystarczyć zmiana diety. Czasem lekarz może też przepisać leki moczopędne oraz wykluczyć takie, które mogły spowodować hiperkaliemię. 

Według polskich naukowców dotychczas nie określono wielkości optymalnego i minimalnego spożycia potasu u osób zdrowych i chorych. Mamy do dyspozycji jedynie nowe wytyczne o dobowym spożyciu tego pierwiastka. W 2013 r. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization — WHO) podała nowe zalecenia: by dobowe spożycie potasu przez osoby zdrowe (tj. z prawidłową czynnością nerek) kształtowało się na mniejszym poziomie >3,51 g/dobę. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak skutecznie schudnąć? 6 zasad mądrego odchudzania

    Dlaczego tak wiele osób nie potrafi skutecznie schudnąć? Być może popełniają podstawowe błędy? Tylko zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z aktywnością fizyczną i rozsądnym podejściem do walki z nadwagą dają szansę na sukces — i życie w stylu fit, a nie fat.

  • Przeziębienie czy grypa? Pomożemy Ci odróżnić!

    Masz wątpliwości, czym mogą się różnić te dwie infekcje? Zastanów się nad intensywnością objawów. Z przeziębieniem, mówiąc wprost, da się żyć. Grypa kładzie do łóżka największych twardzieli. I dobrze, bo to poważna choroba. Co jeszcze odróżnia przeziębienie i grypę? Jak sobie pomóc?

  • Bezpieczny pierwszy spacer z noworodkiem

    To wielki dzień w życiu całej rodziny, gdy nowo przybyły potomek pierwszy raz będzie zabrany na spacer. Mamy wątpliwości: po ilu dniach od porodu jest to możliwe? Jak postępować zimą? Jak sprawdzić, czy dziecko ma zapewniony komfort cieplny? Oto kilka porad.

  • Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?

    Z kokosa, orzechów, pestek, polskich chwastów czy egzotycznych roślin. Zapanowała moda na olejki pielęgnacyjne. I bardzo dobrze, bo mają tak szerokie działanie, że nadają się dla każdego typu cery. I do tego nie zawierają chemii i sztucznych dodatków. Jak właściwie je stosować?

  • Wczesna menopauza – jakie są jej przyczyny i jak sobie pomóc?

    Do ginekologów trafia coraz więcej kobiet, które zbyt wcześnie przestają miesiączkować. Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną tego zjawiska. Mówi się o złym trybie życia, stresie i wszechobecnych chorobach autoimmunologicznych. Oto strategia postępowania, gdyby taka sytuacja zdarzyła się tobie.

  • Przywileje Honorowego Dawcy Krwi w aptece

    Kto oddaje krew, może liczyć na określone przywileje. Poza tymi związanymi z regeneracją i zwrotem kosztów podróży jest jeszcze jeden, z którego korzystamy podczas zakupu leków w aptece. Oto najważniejsze informacje.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl