Szczepienia nieobowiązkowe (zalecane) w pierwszym roku życia dziecka — które warto zrobic?
Anna Posmykiewicz

Szczepienia nieobowiązkowe (zalecane) w pierwszym roku życia dziecka — które warto zrobic?

Obecnie panuje coraz silniejszy trend na nieszczepienie dzieci. Ma to związek z ruchem antyszczepionkowym, wiarą w to, iż szczepienia mogą wywołać u dzieci mnóstwo działań niepożądanych, a przede wszystkim, że mogą doprowadzić do rozwoju autyzmu. Jest to oczywiście nieprawda — szczepienia nie wywołują autyzmu.

Szczepienia są bardzo potrzebne, zabezpieczają bowiem nasze dzieci przed różnego rodzaju groźnymi chorobami zakaźnymi. Aktualnie rodzice mają wybór czy chcą szczepić swoje dzieci tylko szczepionkami obowiązkowymi zawartymi w kalendarzu szczepień, czy też chcą wzbogacić ochronę swoich pociech o szczepienia nieobowiązkowe, zalecane.

Szczepienie przeciw rotawirusom

Jednym ze szczepień zalecanych u dziecka do ukończenia przez nie 16. tygodnia życia (najpóźniej do ukończenia 24. tygodnia życia), jest szczepienie przeciwko rotawirusom, ma ono formę doustnej. Dzięki tej szczepionce maluch zostaje zabezpieczony przed zakażeniem, które może być dla niego bardzo groźne — biegunka rotwirusowa nierzadkobywa tak bardzo nasilona, że może doprowadzić do odwodnienia maluszka. Chore dziecko nie chce pić ani jeść, często wymiotuje oraz przestaje oddawać mocz, przez co nierzadko musi znaleźć się w szpitalu, gdzie będzie miało podawane kroplówki nawadniające. Poza tym przy biegunce rotawirusowej dziecko może też bardzo wysoko gorączkować, co dodatkowo osłabia organizm i powoduje, że szybciej dochodzi do odwodnienia organizmu. Po zaszczepieniu maluszka przeciwko rotawirusom, ryzyko zakażenia spada w znaczący sposób, a jeśli już do niego dojdzie, zawsze przebiega ono łagodniej: dziecko pije, oddaje mocz i dzięki temu nie dochodzi u niego do odwodnienia i nie ma konieczności hospitalizacji.

Szczepienie przeciw meningokokom 

Kolejnym szczepieniem zalecanym jest szczepienie przeciwko meningokokom. Meningokoki to bakterie, które mogą wywoływać u dziecka szereg różnych groźnych chorób. Mogą doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego oraz osierdzia czy też do zapalenie kości i szpiku. Ponadto na skutek zakażenia meningokokami może dojść do zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych oraz do najcięższej postaci choroby meningokokowej, jaką jest posocznica meningokokowa, czyli sepsa. W jej przebiegu typowym wczesnym objawem jest pojawienie się na skórze dziecka wybroczyn, które mogą też być obecne na błonach śluzowych. Następnie dochodzi do niewydolności poszczególnych narządów i układów, w tym do niewydolności układu krążenia i układu oddechowego, co zazwyczaj niestety kończy się śmiercią dziecka. Ostatnio najczęściej dochodzi u dzieci do zakażeń wywołanych meningokokami z grupy B i to one są najbardziej niebezpieczne. Na szczęście na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko temu rodzajowi meningokoków, którą można podać już w wieku niemowlęcym, ewentualnie można nią też zaszczepić starsze dziecko. Aby zapewnić maluchowi jak najlepsze zabezpieczenie przed zakażeniami meningokokowymi, można dodatkowo zaszczepić go przeciwko szczepom A, C, W oraz Y — szczepy te rzadziej wywołują zachorowania, są jednak tak samo groźne.

Powiązane produkty

Szczepienie przeciw ospie wietrznej

Jeszcze jedną szczepionką, zalecaną dla niemowląt od ukończonego 9. miesiąca życia, jest szczepionka przeciwko ospie wietrznej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ospa wietrzna, czyli wiatrówka, także potrafi być groźną chorobą zakaźną. Niekoniecznie bowiem musi przebiegać tylko z charakterystyczną wielopostaciową wysypką, może też dawać wiele innych poważnych powikłań, jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych czy też zapalenie mózgu. Zwłaszcza, jeśli nasze dziecko będzie uczęszczać do żłobka czy przedszkola, warto zaszczepić je przeciwko ospie wietrznej, dzięki czemu uchronimy je nie tylko przed dyskomfortem związanym z wysypką, ale także przed poważnymi ewentualnymi następstwami choroby.

Szczepienie przeciw pneumokokom 

Warto też przy szczepieniach zalecanych wspomnieć o szczepieniu przeciwko pneumokokom. Obecnie jest ono umieszczone w obowiązkowym kalendarzu szczepień, zabezpiecza przeciwko 10 groźnym typom tej bakterii. Dostępne jest jednak alternatywne szczepienie, które chroni przed 13 groźnymi szczepami pneumokoków, a trzeba pamiętać, że akurat te trzy szczepy są naprawdę groźne i to one bardzo często wywołują szereg zachorowań pneumokokowych. A jakie choroby mogą wywoływać pneumokoki? Przede wszystkim pneumokoki wywołują u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym groźne zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, jak również zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych i mózgu czy też nawetposocznicę pneumokokową. Dlatego naprawdę warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zaszczepić dziecko szczepionką trzynastowalentną, albowiem dzięki temu chronimy je przed dodatkowymi, niezwykle groźnymi szczepami bakterii.

Szczepienia zalecane — dlaczego warto szczepić?

Trzeba pamiętać o tym, że szczepienia zalecana, nieobowiązkowe, są naprawdę naszym dzieciom bardzo potrzebne. Dzięki nim bowiem możemy zaoszczędzić maluchom wiele cierpienia, a niekiedy uchronić je nawet przed najgorszym. 

Niestety szczepienia te są dodatkowo płatne, a ich koszt jest stosunkowo wysoki. Jednak w takiej sytuacji zawsze warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważniejsze — czy chęć posiadania nowego przedmiotu, czy też zdrowie (bądź niejednokrotnie nawwet życie naszego dziecka). Odpowiedź jest jednoznaczna. Zatem jeśli kobieta spodziewa się dziecka, warto co miesiąc odkładać do skarbonki po kilkanaście złotych, dzięki temu, kiedy dziecko pojawi się na świecie, potrzebna suma zostanie zebrana i maluch będzie mógł być poddany wszystkim szczepieniom. Będzie to dla niego najlepszy powitalny prezent!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij