Szczepienia nieobowiązkowe (zalecane) w pierwszym roku życia dziecka — które warto zrobic?
Anna Posmykiewicz

Szczepienia nieobowiązkowe (zalecane) w pierwszym roku życia dziecka — które warto zrobic?

Obecnie panuje coraz silniejszy trend na nieszczepienie dzieci. Ma to związek z ruchem antyszczepionkowym, wiarą w to, iż szczepienia mogą wywołać u dzieci mnóstwo działań niepożądanych, a przede wszystkim, że mogą doprowadzić do rozwoju autyzmu. Jest to oczywiście nieprawda  szczepienia nie wywołują autyzmu.

Szczepienia są bardzo potrzebne, zabezpieczają bowiem nasze dzieci przed różnego rodzaju groźnymi chorobami zakaźnymi. Aktualnie rodzice mają wybór czy chcą szczepić swoje dzieci tylko szczepionkami obowiązkowymi zawartymi w kalendarzu szczepień, czy też chcą wzbogacić ochronę swoich pociech o szczepienia nieobowiązkowe, zalecane.

Szczepienie przeciw rotawirusom

Jednym ze szczepień zalecanych u dziecka do ukończenia przez nie 16. tygodnia życia (najpóźniej do ukończenia 24. tygodnia życia), jest szczepienie przeciwko rotawirusom, ma ono formę doustnej. Dzięki tej szczepionce maluch zostaje zabezpieczony przed zakażeniem, które może być dla niego bardzo groźne — biegunka rotwirusowa nierzadkobywa tak bardzo nasilona, że może doprowadzić do odwodnienia maluszka. Chore dziecko nie chce pić ani jeść, często wymiotuje oraz przestaje oddawać mocz, przez co nierzadko musi znaleźć się w szpitalu, gdzie będzie miało podawane kroplówki nawadniające. Poza tym przy biegunce rotawirusowej dziecko może też bardzo wysoko gorączkować, co dodatkowo osłabia organizm i powoduje, że szybciej dochodzi do odwodnienia organizmu. Po zaszczepieniu maluszka przeciwko rotawirusom, ryzyko zakażenia spada w znaczący sposób, a jeśli już do niego dojdzie, zawsze przebiega ono łagodniej: dziecko pije, oddaje mocz i dzięki temu nie dochodzi u niego do odwodnienia i nie ma konieczności hospitalizacji.

Szczepienie przeciw meningokokom 

Kolejnym szczepieniem zalecanym jest szczepienie przeciwko meningokokom. Meningokoki to bakterie, które mogą wywoływać u dziecka szereg różnych groźnych chorób. Mogą doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego oraz osierdzia czy też do zapalenie kości i szpiku. Ponadto na skutek zakażenia meningokokami może dojść do zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych oraz do najcięższej postaci choroby meningokokowej, jaką jest posocznica meningokokowa, czyli sepsa. W jej przebiegu typowym wczesnym objawem jest pojawienie się na skórze dziecka wybroczyn, które mogą też być obecne na błonach śluzowych. Następnie dochodzi do niewydolności poszczególnych narządów i układów, w tym do niewydolności układu krążenia i układu oddechowego, co zazwyczaj niestety kończy się śmiercią dziecka. Ostatnio najczęściej dochodzi u dzieci do zakażeń wywołanych meningokokami z grupy B i to one są najbardziej niebezpieczne. Na szczęście na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko temu rodzajowi meningokoków, którą można podać już w wieku niemowlęcym, ewentualnie można nią też zaszczepić starsze dziecko. Aby zapewnić maluchowi jak najlepsze zabezpieczenie przed zakażeniami meningokokowymi, można dodatkowo zaszczepić go przeciwko szczepom A, C, W oraz Y — szczepy te rzadziej wywołują zachorowania, są jednak tak samo groźne.

Powiązane produkty

Szczepienie przeciw ospie wietrznej

Jeszcze jedną szczepionką, zalecaną dla niemowląt od ukończonego 9. miesiąca życia, jest szczepionka przeciwko ospie wietrznej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ospa wietrzna, czyli wiatrówka, także potrafi być groźną chorobą zakaźną. Niekoniecznie bowiem musi przebiegać tylko z charakterystyczną wielopostaciową wysypką, może też dawać wiele innych poważnych powikłań, jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych czy też zapalenie mózgu. Zwłaszcza, jeśli nasze dziecko będzie uczęszczać do żłobka czy przedszkola, warto zaszczepić je przeciwko ospie wietrznej, dzięki czemu uchronimy je nie tylko przed dyskomfortem związanym z wysypką, ale także przed poważnymi ewentualnymi następstwami choroby.

Szczepienie przeciw pneumokokom 

Warto też przy szczepieniach zalecanych wspomnieć o szczepieniu przeciwko pneumokokom. Obecnie jest ono umieszczone w obowiązkowym kalendarzu szczepień, zabezpiecza przeciwko 10 groźnym typom tej bakterii. Dostępne jest jednak alternatywne szczepienie, które chroni przed 13 groźnymi szczepami pneumokoków, a trzeba pamiętać, że akurat te trzy szczepy są naprawdę groźne i to one bardzo często wywołują szereg zachorowań pneumokokowych. A jakie choroby mogą wywoływać pneumokoki? Przede wszystkim pneumokoki wywołują u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym groźne zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, jak również zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych i mózgu czy też nawetposocznicę pneumokokową. Dlatego naprawdę warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zaszczepić dziecko szczepionką trzynastowalentną, albowiem dzięki temu chronimy je przed dodatkowymi, niezwykle groźnymi szczepami bakterii.

Szczepienia zalecane — dlaczego warto szczepić?

Trzeba pamiętać o tym, że szczepienia zalecana, nieobowiązkowe, są naprawdę naszym dzieciom bardzo potrzebne. Dzięki nim bowiem możemy zaoszczędzić maluchom wiele cierpienia, a niekiedy uchronić je nawet przed najgorszym. 

Niestety szczepienia te są dodatkowo płatne, a ich koszt jest stosunkowo wysoki. Jednak w takiej sytuacji zawsze warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważniejsze — czy chęć posiadania nowego przedmiotu, czy też zdrowie (bądź niejednokrotnie nawwet życie naszego dziecka). Odpowiedź jest jednoznaczna. Zatem jeśli kobieta spodziewa się dziecka, warto co miesiąc odkładać do skarbonki po kilkanaście złotych, dzięki temu, kiedy dziecko pojawi się na świecie, potrzebna suma zostanie zebrana i maluch będzie mógł być poddany wszystkim szczepieniom. Będzie to dla niego najlepszy powitalny prezent!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl