Szczepienia nieobowiązkowe (zalecane) w pierwszym roku życia dziecka — które warto zrobic?
Obecnie panuje coraz silniejszy trend na nieszczepienie dzieci. Ma to związek z ruchem antyszczepionkowym, wiarą w to, iż szczepienia mogą wywołać u dzieci mnóstwo działań niepożądanych, a przede wszystkim, że mogą doprowadzić do rozwoju autyzmu. Jest to oczywiście nieprawda — szczepienia nie wywołują autyzmu.
Szczepienia są bardzo potrzebne, zabezpieczają bowiem nasze dzieci przed różnego rodzaju groźnymi chorobami zakaźnymi. Aktualnie rodzice mają wybór czy chcą szczepić swoje dzieci tylko szczepionkami obowiązkowymi zawartymi w kalendarzu szczepień, czy też chcą wzbogacić ochronę swoich pociech o szczepienia nieobowiązkowe, zalecane.
Szczepienie przeciw rotawirusom
Jednym ze szczepień zalecanych u dziecka do ukończenia przez nie 16. tygodnia życia (najpóźniej do ukończenia 24. tygodnia życia), jest szczepienie przeciwko rotawirusom, ma ono formę doustnej. Dzięki tej szczepionce maluch zostaje zabezpieczony przed zakażeniem, które może być dla niego bardzo groźne — biegunka rotwirusowa nierzadkobywa tak bardzo nasilona, że może doprowadzić do odwodnienia maluszka. Chore dziecko nie chce pić ani jeść, często wymiotuje oraz przestaje oddawać mocz, przez co nierzadko musi znaleźć się w szpitalu, gdzie będzie miało podawane kroplówki nawadniające. Poza tym przy biegunce rotawirusowej dziecko może też bardzo wysoko gorączkować, co dodatkowo osłabia organizm i powoduje, że szybciej dochodzi do odwodnienia organizmu. Po zaszczepieniu maluszka przeciwko rotawirusom, ryzyko zakażenia spada w znaczący sposób, a jeśli już do niego dojdzie, zawsze przebiega ono łagodniej: dziecko pije, oddaje mocz i dzięki temu nie dochodzi u niego do odwodnienia i nie ma konieczności hospitalizacji.
Szczepienie przeciw meningokokom
Kolejnym szczepieniem zalecanym jest szczepienie przeciwko meningokokom. Meningokoki to bakterie, które mogą wywoływać u dziecka szereg różnych groźnych chorób. Mogą doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego oraz osierdzia czy też do zapalenie kości i szpiku. Ponadto na skutek zakażenia meningokokami może dojść do zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych oraz do najcięższej postaci choroby meningokokowej, jaką jest posocznica meningokokowa, czyli sepsa. W jej przebiegu typowym wczesnym objawem jest pojawienie się na skórze dziecka wybroczyn, które mogą też być obecne na błonach śluzowych. Następnie dochodzi do niewydolności poszczególnych narządów i układów, w tym do niewydolności układu krążenia i układu oddechowego, co zazwyczaj niestety kończy się śmiercią dziecka. Ostatnio najczęściej dochodzi u dzieci do zakażeń wywołanych meningokokami z grupy B i to one są najbardziej niebezpieczne. Na szczęście na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko temu rodzajowi meningokoków, którą można podać już w wieku niemowlęcym, ewentualnie można nią też zaszczepić starsze dziecko. Aby zapewnić maluchowi jak najlepsze zabezpieczenie przed zakażeniami meningokokowymi, można dodatkowo zaszczepić go przeciwko szczepom A, C, W oraz Y — szczepy te rzadziej wywołują zachorowania, są jednak tak samo groźne.
Szczepienie przeciw ospie wietrznej
Jeszcze jedną szczepionką, zalecaną dla niemowląt od ukończonego 9. miesiąca życia, jest szczepionka przeciwko ospie wietrznej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ospa wietrzna, czyli wiatrówka, także potrafi być groźną chorobą zakaźną. Niekoniecznie bowiem musi przebiegać tylko z charakterystyczną wielopostaciową wysypką, może też dawać wiele innych poważnych powikłań, jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych czy też zapalenie mózgu. Zwłaszcza, jeśli nasze dziecko będzie uczęszczać do żłobka czy przedszkola, warto zaszczepić je przeciwko ospie wietrznej, dzięki czemu uchronimy je nie tylko przed dyskomfortem związanym z wysypką, ale także przed poważnymi ewentualnymi następstwami choroby.
Szczepienie przeciw pneumokokom
Warto też przy szczepieniach zalecanych wspomnieć o szczepieniu przeciwko pneumokokom. Obecnie jest ono umieszczone w obowiązkowym kalendarzu szczepień, zabezpiecza przeciwko 10 groźnym typom tej bakterii. Dostępne jest jednak alternatywne szczepienie, które chroni przed 13 groźnymi szczepami pneumokoków, a trzeba pamiętać, że akurat te trzy szczepy są naprawdę groźne i to one bardzo często wywołują szereg zachorowań pneumokokowych. A jakie choroby mogą wywoływać pneumokoki? Przede wszystkim pneumokoki wywołują u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym groźne zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, jak również zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych i mózgu czy też nawetposocznicę pneumokokową. Dlatego naprawdę warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zaszczepić dziecko szczepionką trzynastowalentną, albowiem dzięki temu chronimy je przed dodatkowymi, niezwykle groźnymi szczepami bakterii.
Szczepienia zalecane — dlaczego warto szczepić?
Niestety szczepienia te są dodatkowo płatne, a ich koszt jest stosunkowo wysoki. Jednak w takiej sytuacji zawsze warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważniejsze — czy chęć posiadania nowego przedmiotu, czy też zdrowie (bądź niejednokrotnie nawwet życie naszego dziecka). Odpowiedź jest jednoznaczna. Zatem jeśli kobieta spodziewa się dziecka, warto co miesiąc odkładać do skarbonki po kilkanaście złotych, dzięki temu, kiedy dziecko pojawi się na świecie, potrzebna suma zostanie zebrana i maluch będzie mógł być poddany wszystkim szczepieniom. Będzie to dla niego najlepszy powitalny prezent!