Zamrożone plemniki zachowują swoją żywotność w warunkach kosmicznych
Katarzyna Szulik

Zamrożone plemniki zachowują swoją żywotność w warunkach kosmicznych

To, co kiedyś wydawało się abstrakcją rodem z filmów pokroju „Seksmisji”, zdaje się mieć podstawy naukowe. Naukowcy z Hiszpanii zbadali, w jaki sposób męskie nasienie będzie funkcjonować w przestrzeni kosmicznej i jak się okazało, jego żywotność nawet w takich warunkach pozostaje nienaruszona.

Wspomniane próbki nie zostały oczywiście wysłane w przestrzeń kosmiczną, ale badanie wykonano w warunkach ją imitujących, stworzonych na Ziemi. W tym celu naukowcy związani z Dexeus Women’s Health w Barcelonie podjęli współpracę z inżynierami z Politechniki w Barcelonie, którzy specjalizują się w zakresie mikrograwitacji. Z kolei członkowie aeroklubu Barcelona-Sabadell wspomogli badanie w kwestii przeprowadzenia tzw. lotów parabolicznych, umożliwiających wytworzenie warunków mikrograwitacji bez konieczności wystrzelenia próbki w kosmos. Badaniu poddano próbki zamrożone, bo również w takiej formie prawdopodobnie zostałyby wysłane w przestrzeń kosmiczną, a jego efekty zostały zaprezentowane podczas 35 corocznego spotkania ESHRE. Powodzenie badania w jasny sposób sugeruje, że transport męskich gamet w przestrzeń kosmiczną jest możliwy, co otwiera zupełnie nowe możliwości. Mowa na przykład  o stworzeniu banku nasienia poza Ziemią z myślą o kolonizacji innych planet, na których warunki do życia już istnieją bądź też mogą zostać stworzone.

Mikrograwitacja i maksi-możliwości

Do przeprowadzenia badania wykorzystany został mały, akrobacyjny samolot szkoleniowy (CAP10), który może zapewnić krótkotrwałą ekspozycję hipograwitacyjną. Po umieszczeniu próbek w maszynie wykonała ona serię 20 manewrów parabolicznych, dzięki czemu w każdej z nich uzyskano warunki mikrograwitacji na dokładnie 8 sekund. W ten sam sposób sprawdzono 10 próbek nasienia pochodzących od 10 w pełni zdrowych mężczyzn.
 
Po sprowadzeniu ich na Ziemię, próbki zostały poddane analizie identycznej z tą, jaką przeprowadza się na nasieniu w celu zbadania męskiej płodności. Naukowcy sprawdzili więc stężenie plemników, ich ruchliwość i witalność, jak również wykonali morfologię i fragmentację DNA. Uzyskane wyniki pod żadnym względem nie odbiegały od tych uzyskanych na próbkach pozostałych na Ziemi. Wystąpiły co najwyżej drobne różnice, które w opinii autorów badania wynikały raczej z faktu, że próbki były niejednorodne, niż ze względu na to, że znajdowały się w różnych warunkach grawitacyjnych.

To badanie uzupełnia już posiadaną wiedzę medyczną na temat zachowania naszego  organizmu w kosmosie o kolejne informacje, tym razem związane ściśle z układem rozrodczym.

Jak dotąd  dowiedziono między innymi, że mikrograwitacja może mieć wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego oraz ośrodkowego układu nerwowego, przy czym wspomnianych obserwacji dokonywano w faktycznych warunkach kosmicznych.

W przypadku badania gamet nie odnotowano również, żeby wpływ na kondycję plemników miał między innymi stan, w jakim trafiłyby one w kosmos.

Badania na „świeżych” plemnikach

Jak twierdzą autorzy badania, analiza zamrożonych plemników to dopiero początek. Naukowcy docelowo chcieliby wykonać podobne analizy na płynnym nasieniu, uwzględniając między innymi dłuższą ekspozycję na warunki mikrograwitacyjne oraz większe ilości materiału badawczego. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście ewentualnej kolonizacji, ale również zdrowia osób przebywających w przestrzeni kosmicznej w kontekście ich płodności. W razie odkrycia negatywnych skutków takiej ekspozycji ta wiedza może pomóc w opracowaniu strategii ochronnych lub postępowania profilaktycznego.

Podstawowym problemem związanym z żywotnością spermy w kosmosie jest wpływ mikrograwitacji na zdolność plemników do przemieszczania się. Jest to konieczne, by w procesie zapłodnienia plemnik dopłynął do komórki jajowej i połączył się z nią. Wcześniejsze badania wykorzystujące nasienie zwierzęce, między innymi pochodzące od byków, pokazały, że mikrograwitacja nie utrudnia aplikacji plemników, jednak znacząco (często nawet do zera) spowalnia ich ruch, co faktycznie uniemożliwia zapłodnienie.

Próbki które trafiły w przestrzeń kosmiczną w roku 2018 zostały połączone ze specjalnymi chemikaliami, których zadaniem jest aktywacja ruchu plemników, co umożliwi ich połączenie z komórką jajową. Na tej podstawie możliwa będzie ocena ruchliwości plemników, a tym samym ich szans na dotarcie do komórki jajowej w warunkach mikrograwitacji.

Naukowcy mogą mówić o pewnym optymizmie, ponieważ do tej pory w warunkach kosmicznych udawało się z sukcesem doprowadzić do zapłodnienia między innymi gadów czy płazów, choć w przypadku ssaków jak dotąd nie uzyskano pozytywnych efektów. Pytaniem otwartym pozostaje również w jaki sposób warunki mikrograwitacji mogłyby wpłynąć na rozwój płodu, zakładając, że ciąża również przebiegałaby w przestrzeni kosmicznej.

  1. European Society of Human Reproduction and Embryology, Frozen sperm retains its viability in outer space conditions: Human sperm samples exposed to microgravity are just as active and concentrated as on Earth, ScienceDaily [online],  www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190624111440.htm, [dostęp:] 09.07.2019.
  2. C. Bleiker, NASA shoots human sperm into space, „eu.usatoday.com” [online], https://eu.usatoday.com/story/news/world/2018/04/12/nasa-shoots-human-sperm-into-space/510244002/, [dostęp:] 15.07.2019.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij