Zamrożone plemniki zachowują swoją żywotność w warunkach kosmicznych
Katarzyna Szulik

Zamrożone plemniki zachowują swoją żywotność w warunkach kosmicznych

To, co kiedyś wydawało się abstrakcją rodem z filmów pokroju „Seksmisji”, zdaje się mieć podstawy naukowe. Naukowcy z Hiszpanii zbadali, w jaki sposób męskie nasienie będzie funkcjonować w przestrzeni kosmicznej i jak się okazało, jego żywotność nawet w takich warunkach pozostaje nienaruszona.

Wspomniane próbki nie zostały oczywiście wysłane w przestrzeń kosmiczną, ale badanie wykonano w warunkach ją imitujących, stworzonych na Ziemi. W tym celu naukowcy związani z Dexeus Women’s Health w Barcelonie podjęli współpracę z inżynierami z Politechniki w Barcelonie, którzy specjalizują się w zakresie mikrograwitacji. Z kolei członkowie aeroklubu Barcelona-Sabadell wspomogli badanie w kwestii przeprowadzenia tzw. lotów parabolicznych, umożliwiających wytworzenie warunków mikrograwitacji bez konieczności wystrzelenia próbki w kosmos. Badaniu poddano próbki zamrożone, bo również w takiej formie prawdopodobnie zostałyby wysłane w przestrzeń kosmiczną, a jego efekty zostały zaprezentowane podczas 35 corocznego spotkania ESHRE. Powodzenie badania w jasny sposób sugeruje, że transport męskich gamet w przestrzeń kosmiczną jest możliwy, co otwiera zupełnie nowe możliwości. Mowa na przykład  o stworzeniu banku nasienia poza Ziemią z myślą o kolonizacji innych planet, na których warunki do życia już istnieją bądź też mogą zostać stworzone.

Mikrograwitacja i maksi-możliwości

Do przeprowadzenia badania wykorzystany został mały, akrobacyjny samolot szkoleniowy (CAP10), który może zapewnić krótkotrwałą ekspozycję hipograwitacyjną. Po umieszczeniu próbek w maszynie wykonała ona serię 20 manewrów parabolicznych, dzięki czemu w każdej z nich uzyskano warunki mikrograwitacji na dokładnie 8 sekund. W ten sam sposób sprawdzono 10 próbek nasienia pochodzących od 10 w pełni zdrowych mężczyzn.
 
Po sprowadzeniu ich na Ziemię, próbki zostały poddane analizie identycznej z tą, jaką przeprowadza się na nasieniu w celu zbadania męskiej płodności. Naukowcy sprawdzili więc stężenie plemników, ich ruchliwość i witalność, jak również wykonali morfologię i fragmentację DNA. Uzyskane wyniki pod żadnym względem nie odbiegały od tych uzyskanych na próbkach pozostałych na Ziemi. Wystąpiły co najwyżej drobne różnice, które w opinii autorów badania wynikały raczej z faktu, że próbki były niejednorodne, niż ze względu na to, że znajdowały się w różnych warunkach grawitacyjnych.

To badanie uzupełnia już posiadaną wiedzę medyczną na temat zachowania naszego  organizmu w kosmosie o kolejne informacje, tym razem związane ściśle z układem rozrodczym.

Jak dotąd  dowiedziono między innymi, że mikrograwitacja może mieć wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego oraz ośrodkowego układu nerwowego, przy czym wspomnianych obserwacji dokonywano w faktycznych warunkach kosmicznych.

W przypadku badania gamet nie odnotowano również, żeby wpływ na kondycję plemników miał między innymi stan, w jakim trafiłyby one w kosmos.

Badania na „świeżych” plemnikach

Jak twierdzą autorzy badania, analiza zamrożonych plemników to dopiero początek. Naukowcy docelowo chcieliby wykonać podobne analizy na płynnym nasieniu, uwzględniając między innymi dłuższą ekspozycję na warunki mikrograwitacyjne oraz większe ilości materiału badawczego. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście ewentualnej kolonizacji, ale również zdrowia osób przebywających w przestrzeni kosmicznej w kontekście ich płodności. W razie odkrycia negatywnych skutków takiej ekspozycji ta wiedza może pomóc w opracowaniu strategii ochronnych lub postępowania profilaktycznego.

Podstawowym problemem związanym z żywotnością spermy w kosmosie jest wpływ mikrograwitacji na zdolność plemników do przemieszczania się. Jest to konieczne, by w procesie zapłodnienia plemnik dopłynął do komórki jajowej i połączył się z nią. Wcześniejsze badania wykorzystujące nasienie zwierzęce, między innymi pochodzące od byków, pokazały, że mikrograwitacja nie utrudnia aplikacji plemników, jednak znacząco (często nawet do zera) spowalnia ich ruch, co faktycznie uniemożliwia zapłodnienie.

Próbki które trafiły w przestrzeń kosmiczną w roku 2018 zostały połączone ze specjalnymi chemikaliami, których zadaniem jest aktywacja ruchu plemników, co umożliwi ich połączenie z komórką jajową. Na tej podstawie możliwa będzie ocena ruchliwości plemników, a tym samym ich szans na dotarcie do komórki jajowej w warunkach mikrograwitacji.

Naukowcy mogą mówić o pewnym optymizmie, ponieważ do tej pory w warunkach kosmicznych udawało się z sukcesem doprowadzić do zapłodnienia między innymi gadów czy płazów, choć w przypadku ssaków jak dotąd nie uzyskano pozytywnych efektów. Pytaniem otwartym pozostaje również w jaki sposób warunki mikrograwitacji mogłyby wpłynąć na rozwój płodu, zakładając, że ciąża również przebiegałaby w przestrzeni kosmicznej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij