×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zamrożone plemniki zachowują swoją żywotność w warunkach kosmicznych

Ci, którzy widzą kolonizację kosmosu jako odpowiedź na stałe zagrożenie wyczerpaniem zasobów Ziemi, mogą spać spokojniej ze świadomością, że ludzka sperma zachowuje pełną żywotność w różnych warunkach grawitacyjnych występujących w przestrzeni kosmicznej.

W badaniu opublikowanym na 35 corocznym spotkaniu ESHRE badacze stwierdzili, że brak różnicy w zakresie cech plemników obserwowanych w zamrożonych próbkach nasienia poddanych mikrograwitacji i tych utrzymywanych w warunkach gruntowych otwiera możliwość bezpiecznego transportu męskich gamet do przestrzeni kosmicznej i rozważenie możliwości stworzenia ludzkiego banku nasienia poza Ziemią.

Wyniki wspomnianego badania zaprezentowała w Wiedniu dr Montserrat Boada z Dexeus Women's Health w Barcelonie, której grupa współpracowała z inżynierami mikrograwitacji z Politechniki w Barcelonie. Aeroklub Barcelona-Sabadell w Hiszpanii był odpowiedzialny za loty paraboliczne w celu stworzenia warunków mikrograwitacji.

Mikrograwitacja i maksimożliwości

Jako tło badań dr Boada wyjaśniła, że chociaż wpływ mikrograwitacji na układ sercowo-naczyniowy, mięśniowo-szkieletowy i ośrodkowy układ nerwowy jest dobrze znany i testowany w locie kosmicznym, stosunkowo niewiele wiadomo na temat wpływu różnych środowisk grawitacyjnych na ludzkie plemniki i jajeczka. — Niektóre badania sugerują znaczny spadek ruchliwości ludzkich świeżych próbek nasienia — powiedziała dr Boada. — Ale nie odnotowano nic na temat możliwego wpływu różnic grawitacyjnych na zamrożone ludzkie gamety oraz w jakim stanie byłyby one transportowane z Ziemi w kosmos.

Badanie przeprowadzono przy użyciu małego akrobacyjnego samolotu szkoleniowego (CAP10), który może zapewnić krótkotrwałą ekspozycję hipograwitacyjną. Samolot wykonał serię 20 manewrów parabolicznych, zapewniając 8 sekund mikrograwitacji dla każdej paraboli. Ogólnie rzecz biorąc, dziesięć próbek plemników uzyskanych od dziesięciu zdrowych dawców poddano analizie po ekspozycji na różne mikrograwy występujące w grawitacji przestrzeni i Ziemi.

Analiza nasienia obejmowała pełen zakres pomiarów obecnie wykonywanych w celu badania płodności – stężenie, ruchliwość, witalność, morfologia i fragmentacja DNA – a wyniki nie wykazały żadnej różnicy w żadnym z parametrów między próbkami z przestrzeni mikrograwitacyjnej a próbkami grupy kontrolnej z Ziemi. Rzeczywiście, powiedziała dr Boada, było 100% zgodności w szybkości fragmentacji DNA i witalności oraz 90% zgodności w koncentracji i ruchliwości plemników. Dodała, że te drobne różnice były bardziej związane z niejednorodnością próbki nasienia niż z wpływem ekspozycji na różne warunki grawitacyjne.

Badania na „świeżych” plemnikach

Dr Boada opisała to jako wstępne badanie. Jej grupa planuje przejść do walidacji wyników, a następnie do większych próbek plemników, dłuższych okresów mikrograwitacji, a nawet świeżych plemników. — Musimy mieć pewność — dodała. — Jeśli liczba misji kosmicznych wzrośnie w nadchodzących latach i będzie trwała dłużej, ważne jest, aby zbadać skutki długotrwałej ekspozycji człowieka na przestrzeń kosmiczną, aby stawić im czoła. Nie jest nierozsądne, aby zacząć myśleć o możliwości reprodukcji poza Ziemią.

Autorka badania podkreśliła, że jednym z powodów stosowania mrożonych plemników w tym badaniu był znany wpływ promieniowania na świeże plemniki. Promieniowanie pogarsza jakość i żywotność ludzkich plemników, więc oczekuje się, że wywrze większy wpływ na świeżych plemnikach niż na zamrożonych próbkach, które są kriokonserwowane w specjalnych kriostrawach i transportowane w kriopojemnikach. Zatem pierwszym krokiem naukowców było zbadanie warunków grawitacyjnych i zamrożonych próbek plemników. Aktualnie najlepszą opcją jest więc wykonanie eksperymentu w ramach prawdziwego lotu kosmicznego, ale możliwości tego typu są bardzo ograniczone ze względów praktycznych.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

European Society of Human Reproduction and Embryology, Frozen sperm retains its viability in outer space conditions: Human sperm samples exposed to microgravity are just as active and concentrated as on Earth, ScienceDaily [online],  www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190624111440.htm, [dostęp:] 09.07.2019.


Podziel się: