Wpływ rzucenia palenia na masę ciała
Krzysztof Słomiak

Wpływ rzucenia palenia na masę ciała

Uzależnienie to stan psychiczny i fizyczny, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Palenie papierosów to nałóg, który dotyka milionów (12,8%) Polaków i prawie miliard ludzi na całym świecie. Uzależnia przede wszystkim nikotyna, która jest zawarta w papierosach. Uzależniający jest również sam proces palenia, czyli styl życia, który palenie narzuca. Istnieje przekonanie i jednocześnie strach, szczególnie u kobiet, że rzucenie nałogu tytoniowego zawsze musi oznaczać szybkie i niekontrolowane przybieranie na wadze. Czy faktycznie tak jest i jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje?

Czy palenie odchudza?

Palenie nie odchudza bezpośrednio. Odchudzają ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta. Deficyt kaloryczny (przychód w stosunku do wydatku) może doprowadzić u zdrowego pacjenta do utraty wagi. Nikotyna zawarta w papierosach działa trochę inaczej: modyfikuje nasz metabolizm; lekko przyspiesza tempo przemiany materii. Powoduje, że zużywamy więcej energii. Co ciekawe, jednocześnie zmniejsza ona apetyt. Przy pobieraniu mniejszej ilości pokarmu, a jednocześnie przyspieszeniu metabolizmu doprowadzamy do pozornego deficytu energetycznego. Jest to jednak stan powolnego wycieńczania organizmu, gdyż potrzeby mogą być większe niż palaczowi może się wydawać.

Gdy nadchodzi czas odstawienia nikotyny

Osoba paląca, kiedy podejmuje trud rzucenia palenia w trosce o swoje zdrowie, często jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce. Po odstawieniu nikotyny apetyt zdecydowanie rośnie. Palacze wskazują, że mają też potrzebę zajęcia czymś swoich dłoni. Palacze zamieniają papierosy najczęściej na paluszki, podłużne ciastka w kształcie papierosów, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Zespół odstawienny charakteryzuje się również złym samopoczuciem, niepokojem, lękiem czy problemami ze snem. Wiele z tych stanów jest bodźcem do nadmiernego podjadania.

Polecane dla Ciebie

To nie papierosy sprawiają, że chudniemy

Nasze zachowanie tuż po rzuceniu palenia powoduje, że w przeciągu roku byli palacze przybierają na wadze średnio 4-5 kilogramów. Jest to o tyle uciążliwe i zauważalne, że najwyższy wzrost masy ciała występuje w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rzucenia palenia. Dzieje się tak ze względu na bardzo intensywne procesy w naszym ciele i jednocześnie zastępowania jednego nałogu innymi.

Ze statystyk wynika, że 25% osób, które rzuciły palenie ma problem z otyłością. Zwykle palenie doprowadza do takiego stanu. Z czasem obniża się kondycja i chęć wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dodatkowo pojemność oddechowa z czasem się zmniejsza. Trudniej jest zachować formę i sprawność fizyczną, gdy przez lata, paląc papierosy, ją traciliśmy.

Brak nikotyny wpływa na nastrój

Tycie jest spowodowane również pogorszeniem nastroju. Nikotyna ma działanie pobudzające, wpływa na siłę odczuć i wywołuje euforię. Odstawienie papierosów palacze opisują jako coś bardzo przykrego i trudnego do wytrzymania. Z tego też względu tak trudno rzucić palenie. Wszystkie te niekorzystne odczucia mogą stymulować do nadmiernego objadania się. Działanie nikotyny jest po jedzeniu zastępowane działaniem acetylocholiny, dopaminy, serotoniny i endorfin, które wydzielają się po posiłku. Podświadomie organizm wywołuje lukę po uzależnieniu fizycznym i psychicznym innymi – podobnie działającymi – substancjami produkowanymi przez organizm.

Rzucanie palenia nie musi oznaczać przyrostu masy ciała. Znając przyczynę tycia, można zapobiec temu zjawisku z dużą skutecznością. Im dłużej palacz zwleka z rzuceniem palenia, tym trudniej będzie mu zrezygnować z tego nałogu. Jeśli widzimy, że silna wola nie wystarczy warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Pomoc lekarza i/lub dietetyka w tym przypadku może okazać się nieoceniona.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

    Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij