Sposoby na senność za kierownicą
Michał Posmykiewicz

Sposoby na senność za kierownicą

Każdy kierowca chociaż raz przeżył sytuację, w której, prowadząc samochód, zaczynała ogarniać go senność. Kiedy prowadzimy auto przez wiele godzin, zwłaszcza na autostradzie, na której nic się nie dzieje, zaczynają dopadać nas znużenie i zmęczenie, którego często nie jesteśmy w stanie opanować. Wtedy już jesteśmy tylko o krok od wypadku. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, aby zmęczenie przy prowadzeniu samochodu nas nie dopadało, a także w jaki sposób jesteśmy w stanie opanować senność za kierownicą, kiedy już nas dopadnie.

Jak często powinniśmy robić przerwę, prowadząc samochód?

Ponieważ przyczyną senności za kierownicą jest po prostu zmęczenie i znużenie organizmu, musimy przede wszystkim pamiętać, że prowadząc samochód przez wiele godzin i przez wiele kilometrów, koniecznie powinniśmy robić sobie częste, piętnastominutowe przerwy. Taka przerwa powinna odbywać się co dwie godziny. Powinniśmy wtedy zjechać na parking i wysiąść z samochodu, aby rozprostować nogi oraz zaczerpnąć świeżego powietrza. Najlepiej jest wtedy chwilkę pospacerować – dzięki temu rozruszamy się i nasz organizm się dotleni, a znużenie, które zaczynało nas dopadać, skutecznie się od nas oddali. Niektórzy na pewno powiedzą, że robienie tak częstych przerw w długiej podroży jeszcze bardziej wydłuży czas jej trwania i że w związku z tym takie postoje nie mają żadnego sensu. Jest to jednak błędne myślenie. Dlaczego? Ponieważ osoba, która będzie się zatrzymywać po to, aby chwilę odpocząć, będzie bardziej wypoczęta za kierownicą, w związku z czym będzie mogła znacznie szybciej i sprawniej prowadzić samochód. Natomiast kierowca, który nie będzie odpoczywał w czasie podroży, będzie już tak znużony, że – aby nie spowodować wypadku – będzie zmuszony do bardzo wolnej jazdy, a tym samym podróż i tak bardzo wydłuży się w czasie, będąc dodatkowo niebezpieczną. Dlatego naprawdę warto zatrzymywać się na postoje w czasie jazdy.

Świeże powietrze i odpowiednia temperatura w samochodzie

Kolejną metodą na pokonanie senności w czasie jazdy jest otwieranie okna po to, aby do wnętrza samochodu dostawało się świeże powietrze, które nas orzeźwi. Nie zawsze bowiem istnieją dogodne warunki do tego, aby się można było zatrzymać i otworzenie okna ma na celu choć trochę zastąpić nam krótką przerwę na świeżym powietrzu.

Poza tym, nie chcąc, aby w samochodzie dopadała nas senność, musimy pamiętać o tym, aby panowała w nim odpowiednia temperatura. Dlatego w czasie długiej podróży naprawdę warto zrezygnować z podgrzewania foteli, zaś temperaturę w samochodzie ustawić maksymalnie na dwadzieścia stopni.

Dzięki temu we wnętrzu samochodu będzie panowała przyjemna temperatura i nie zrobi się bardzo gorąco – a przecież wysoka temperatura i duchota powodują, że od razu człowiek się rozleniwia, staje się mniej skoncentrowany i najchętniej od razu położyłby się spać. Jeśli jednak mimo komfortowej temperatury i tak poczujemy się senni podczas jazdy, możemy dodatkowo chociaż na kilka minut puścić na siebie zimny nawiew, dzięki któremu od razu poczujemy się zdecydowanie mniej senni i zmęczeni.

Powiązane produkty

Pobudzająca muzyka dla sennego kierowcy

Na niektórych dobrze działa głośna muzyka – można więc wypróbować również taką metodę. Kiedy poczujemy się za kółkiem senni i zmęczeni, możemy bardzo głośno ustawić radio lub energetyzującą płytę. Wtedy też odruchowo zaczniemy nucić ulubione piosenki, a głośne dźwięki dodatkowo nas rozbudzą i już nie pozwolą nam usnąć w czasie prowadzenia samochodu.

Musimy jednak pamiętać, że kiedy już poczujemy się lepiej, muzykę powinniśmy od razu ściszyć – zbyt głośna muzyka zagłusza bowiem wszelkie inne dźwięki dochodzące ze środka i z zewnątrz samochodu, które powinniśmy słyszeć dla bezpieczeństwa swojego oraz innych (możemy na przykład nie usłyszeć nadjeżdżającej karetki lub tego, że w silniku naszego auta zaczęło coś „terkotać”).

Nic nie działa tak jak drzemka

Doskonałą metodą na regenerację sił za kółkiem jest też po prostu krótka drzemka po zjechaniu z trasy. Jeśli jedziemy już bardzo długo i żadna z powyższych pobudzających metod nie działa, możemy zjechać na stację benzynową lub parking (pamiętajmy, by zawsze wybierać taki parking, na którym stoi wiele innych samochodów) i zdrzemnąć się chwilkę. Wystarczy 15-20 minut snu (możemy nastawić sobie budzik w telefonie), abyśmy poczuli się znacznie lepiej i mogli dalej bezpiecznie prowadzić samochód.

Kawa i energetyki na senność za kierownicą

Jeszcze jedną metodą na senność za kierownicą są napoje i różnego rodzaju preparaty zawierające kofeinę. Kierowcy mają więc do wyboru kawę, napoje energetyzujące oraz środki farmakologiczne w postaci tabletek lub gotowych szotów kofeinowych.

Musimy jednak pamiętać, że zarówno kawę, jak i innego rodzaju „energetyki” powinniśmy przyjmować w rozsądnych ilościach. Przedawkowanie kofeiny oczywiście pomoże nam z sennością, ale może doprowadzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia czynności serca oraz bólu głowy – a prowadzić auta w takim stanie absolutnie nie powinniśmy.

Chcąc spokojnie dojechać do celu, zawsze powinniśmy prowadzić samochód rozsądnie i z głową, myśląc o bezpieczeństwie naszym i innych. Jeśli czujemy się zmęczeni, to naprawdę warto przez chwilę odpocząć i zregenerować swoje siły. Dzięki temu będziemy mogli lepiej skupić się na jeździe, przestaniemy czuć się zmęczeni i będziemy mieć gwarancję, że nie spowodujemy żadnego wypadku.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij