Przegląd preparatów niebezpiecznych dla kierowców
Sylwia Smolińska-Kunicka

Przegląd preparatów niebezpiecznych dla kierowców

Powszechnie wiadomo, że pod wpływem alkoholu i klasycznych narkotyków oraz popularnych ostatnio dopalaczy bezwzględnie nie wolno prowadzić samochodu. Ale czy wiesz, że pod wpływem substancji obecnych w niektórych lekach – zarówno tych z przepisu lekarza, jak i tych dostępnych bez recepty – również nie możesz prowadzić pojazdów mechanicznych? W wyniku stosowania niektórych leków dochodzi do zaburzenia sprawności motorycznej i koordynacji ruchów, wydłużenia czasu reakcji i nieprawidłowej oceny sytuacji na drodze. Po jakich lekach należy zrezygnować z jazdy samochodem? Jakich leków należy unikać?

Kierowco, uważaj na psychotropy!

Psychotropy to duża grupa leków stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych, przenikająca tzw. barierę krew-mózg i wpływająca na funkcjonowanie układu nerwowego. Zaliczamy do nich leki przeciwdepresyjne, które są stosowane w leczeniu depresji, zaburzeń nastroju i lęku. Najbardziej niebezpieczna jest stara generacja tych leków, czyli nieselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, czyli trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – TLPD, np. amitryptylina, doksepina, klomimpramina czy opipramol.  Leki neuroleptyczne (przeciwpsychotyczne) są stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, np. schizofrenii. Należą do nich chlorprotiksen, olanzapina, klozapina, risperidon czy haloperidol.

Uważać należy też na leki nasenne stosowane u osób mających trudności z zasypaniem czy budzeniem się w nocy. Szczególnie niebezpieczne są beznodiazepiny, np. lorazepam, klonazepam, alprazolam, oksazepam.

Preparaty zawierające w swoim składzie wyżej wymienione substancje są niebezpieczne dla kierowców, ponieważ mogą powodować senność, zaburzenia koncentracji, nadmierne uspokojenie, spowolnienie reakcji, zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jazda samochodem a nadciśnienie

Leki na nadciśnienie są stosowane w celu obniżenia i uregulowania ciśnienia tętniczego krwi. Powodują wiele działań niepożądanych oraz upośledzają zdolność prowadzenia samochodu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na preparaty złożone, zawierające takie substancje czynne jak klopamid, dihydroergokrystyna i rezerpina. W ulotkach znajdują się wyraźne ostrzeżenia o możliwości wystąpienia nadmiernego osłabienia i innych objawów ograniczających zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kolejnym lekiem ograniczającym zdolność do jazdy samochodem, wywołującym objawy niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego takie jak bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia, jest lek moczopędny stosowany w leczeniu nadciśnienia – hydrochlorothiazyd. Preparat ten wpływa także na gospodarkę elektrolitową naszego organizmu, co może doprowadzić do nudności, wymiotów, osłabienia, niepokoju ruchowego, drgawek, dezorientacji, letargu, bólów i skurczy mięśni. Do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej dochodzi także pod wpływem leków oszczędzających potas, np. chlorowodorek amilorydu + hydrochlorotiazyd). Również preparat zawierający w swoim składzie substancję czynną acetazolamid, oprócz typowych objawów zaburzenia czucia, senności, zmęczenia, dezorientacji, wywołuje ataksję – zespół objawów określających zaburzenia koordynacji ruchowej oraz przemijającą krótkowzroczność. Zaburzenia te ustępują po zmniejszeniu dawki leku lub zaprzestaniu stosowania produktu. Jednak mimo wszystko w trakcie leczenia pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów.

Powiązane produkty

Masz cukrzycę? Zachowaj szczególną ostrożność

Zachowaj szczególną ostrożność, gdy chorujesz na cukrzycę typu 1. Nie jest ona przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale niewłaściwie podana dawka insuliny czy zbyt długa przerwa między posiłkami mogą spowodować u kierowcy-diabetyka hiperglikemię (przecukrzenie) lub hipoglikemię (niedocukrzenie), co prowadzi do silnego uczucia głodu, drażliwości i nerwowości, zaburzeń świadomości czy nawet utraty przytomności.

Alergiku, uważaj na leki przeciwhistaminowe!

Jesteś alergikiem i stosujesz leki przeciwhistaminowe? Powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem. Szczególnie niebezpieczna jest I generacja tych leków: klemastyna, ketotifen, prometazyna. Po ich zastosowaniu często występują senność, otępienie, zaburzenia widzenia lub pogorszenie koncentracji.

Lepiej tolerowana przez kierowców i wywołująca mniej działań niepożądanych jest II generacja leków przeciwhistaminowych, słabiej przenikających przez barierę krew-mózg. Zaliczamy do nich np. cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratadynę, desloratydynę, feksofenadynę.

Jesteś przeziębiony? Ogranicz jazdę samochodem

Leki przeciwhistaminowe wchodzą także w skład popularnych preparatów stosowanych w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar i zatkany nos) w przebiegu grypy i przeziębienia. Szczególnie często sięgamy po te leki w okresie jesienno-zimowym. Są one dostępne w aptece bez recepty. Zaliczamy do nich preparaty zawierające połączenie pseudoefedryny z cetyryzyną. Gdy masz suchy uporczywy kaszel bez odkrztuszania wydzieliny, możesz kupić jeden z leków, które łagodzą te objawy. Zawierają one w swoim składzie 2 substancje chemiczne: półwodny fosforan kodeiny oraz sulfagwajakol. Po zastosowaniu takiego leku mogą pojawić się objawy niepożądane – senność, zawroty głowy – mogące zaburzać sprawność psychoruchową i wydłużać czas reakcji.

Leki okulistyczne a jazda samochodem

Występujący w kroplach ocznych siarczan atropiny długotrwale rozszerza źrenicę i jest wykorzystywany w badaniach diagnostycznych oka. Po wkropleniu do worka spojówkowego powoduje długo utrzymujące się zaburzenia widzenia (nawet do 5-7 dni po zastosowaniu). Po zastosowaniu kropli ocznych zawierających w swoim składzie tropikamid, mogą pojawić się światłowstręt oraz zaburzenia widzenia. Należy zrezygnować z jazdy samochodem do czasu prawidłowego widzenia, które następuje po około 6 godzinach od zastosowania produktu.

Czy wiesz, że… Podczas zwykłej wizyty w gabinecie stomatologicznym i zastosowaniu znieczulenia miejscowego w celu usunięcia zęba nie należy prowadzić samochodu przynajmniej 2 godziny po wyjściu od dentysty?

Lista leków, które są przeciwwskazane i niebezpieczne dla kierowcy jest bardzo długa. Aby nie stwarzać zagrożenia na drodze, czytaj uważnie i dokładnie ulotki dołączone do leków. W nich znajdziesz informację, czy po zastosowaniu leku możesz wybrać się w podróż jako kierowca, czy też lepiej przesiąść się na fotel pasażera.

  1. „Wielka Baza ChPL” [online], http://chpl.com.pl.
  2. „Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych” [online], http://leki.urpl.gov.pl.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepionka 5w1 – chakraterystka, cena, skutki uboczne

    Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionki 5w1, których koszt to kilkaset złotych. Jest to szczepionka wielodawkowa, podawana w różnych miesiącach życia niemowlaka lub dziecka. Skutki uboczne szczepienia nie są inwazyjne, często dotycząc jedynie podwyższonej temperatury pacjenta lub niewielkiego obrzęku w miejscu podania szczepionki 5w1. Jak wygląda to obowiązkowe szczepienie, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw pneumokokom – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Pneumokoki są bardzo groźnymi bakteriami, które najczęściej wywołują zapalenie płuc i ucha środkowego, w najcięższych przypadkach infekcję opon mózgowo-rdzeniowych, szpiku, wsierdzia, a nawet sepsę (posocznicę). Szczepionka przeciwko pneumokokom jest obowiązkowa i została umieszczona w Programie Szczepień Obowiązkowych. Oprócz niemowlaków i dzieci nową grupą społeczną, której zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, są osoby po 60 roku życia. Dlaczego to zalecenie dotyczy teraz także seniorów, ile kosztuje szczepionka, czy jest refundowana przez NFZ i czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka DTP – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka DTP znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest obowiązkowa. Preparat stosuje się w celu czynnego uodpornienia pacjenta przeciwko wystąpieniu błonicy, tężca i krztuśca. Szczepionka DTP zalecana jest do podania dzieciom w kilku dawkach między 6 tygodniem życia i przed ukończeniem 2 roku życia. Jaki jest skład szczepionki DTP, ile kosztuje, czy jest refundowana i jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Szczepionki skojrzaone 5w1 i 6w1 – wady i zalety. Którą szczepionkę wybrać?

    Szczepionka 5w1 oraz szczepionka 6w1 zapewniają jednoczesną ochronę przed pięcioma lub sześcioma chorobami zakaźnymi. Preparaty te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeznaczone są dla niemowlaków od 2 miesiąca życia, zaś ostatnią dawkę dziecko przyjmuje zanim skończy 3 lata. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru schematu szczepień i preparatu szczepionkowego, rodzice często zastanawiają się, którą szczepionkę wybrać 5w1 czy 6w1? Czy lepsze są szczepienia skojarzone, czy tradycyjne, jakie są zalety oraz wady szczepionek 6w1 oraz 5w1? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

    Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Witamina E – gdzie występuje? Funkcje w organizmie, suplementacja, niedobór i nadmiar

    Witamina E jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Zapobiega nie tylko starzeniu się komórek, ale również przeciwdziała bezpłodności u mężczyzn. Potwierdzono także jej udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobieganiu powstawianiu miażdżycy, wspomaganiu pracy mięśni oraz korzystnym wpływie na kondycję skóry i włosów. Przez wzgląd na te właściwości często nazywana jest „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”. Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy E, w których produktach się znajduje i czym charakteryzują się niedobory tej witaminy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij