Przegląd preparatów niebezpiecznych dla kierowców
Powszechnie wiadomo, że pod wpływem alkoholu i klasycznych narkotyków oraz popularnych ostatnio dopalaczy bezwzględnie nie wolno prowadzić samochodu. Ale czy wiesz, że pod wpływem substancji obecnych w niektórych lekach – zarówno tych z przepisu lekarza, jak i tych dostępnych bez recepty – również nie możesz prowadzić pojazdów mechanicznych? W wyniku stosowania niektórych leków dochodzi do zaburzenia sprawności motorycznej i koordynacji ruchów, wydłużenia czasu reakcji i nieprawidłowej oceny sytuacji na drodze. Po jakich lekach należy zrezygnować z jazdy samochodem? Jakich leków należy unikać?
Kierowco, uważaj na psychotropy!
Psychotropy to duża grupa leków stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych, przenikająca tzw. barierę krew-mózg i wpływająca na funkcjonowanie układu nerwowego. Zaliczamy do nich leki przeciwdepresyjne, które są stosowane w leczeniu depresji, zaburzeń nastroju i lęku. Najbardziej niebezpieczna jest stara generacja tych leków, czyli nieselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, czyli trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – TLPD, np. amitryptylina, doksepina, klomimpramina czy opipramol. Leki neuroleptyczne (przeciwpsychotyczne) są stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, np. schizofrenii. Należą do nich chlorprotiksen, olanzapina, klozapina, risperidon czy haloperidol.
Preparaty zawierające w swoim składzie wyżej wymienione substancje są niebezpieczne dla kierowców, ponieważ mogą powodować senność, zaburzenia koncentracji, nadmierne uspokojenie, spowolnienie reakcji, zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Jazda samochodem a nadciśnienie
Leki na nadciśnienie są stosowane w celu obniżenia i uregulowania ciśnienia tętniczego krwi. Powodują wiele działań niepożądanych oraz upośledzają zdolność prowadzenia samochodu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na preparaty złożone, zawierające takie substancje czynne jak klopamid, dihydroergokrystyna i rezerpina. W ulotkach znajdują się wyraźne ostrzeżenia o możliwości wystąpienia nadmiernego osłabienia i innych objawów ograniczających zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Kolejnym lekiem ograniczającym zdolność do jazdy samochodem, wywołującym objawy niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego takie jak bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia, jest lek moczopędny stosowany w leczeniu nadciśnienia – hydrochlorothiazyd. Preparat ten wpływa także na gospodarkę elektrolitową naszego organizmu, co może doprowadzić do nudności, wymiotów, osłabienia, niepokoju ruchowego, drgawek, dezorientacji, letargu, bólów i skurczy mięśni. Do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej dochodzi także pod wpływem leków oszczędzających potas, np. chlorowodorek amilorydu + hydrochlorotiazyd). Również preparat zawierający w swoim składzie substancję czynną acetazolamid, oprócz typowych objawów zaburzenia czucia, senności, zmęczenia, dezorientacji, wywołuje ataksję – zespół objawów określających zaburzenia koordynacji ruchowej oraz przemijającą krótkowzroczność. Zaburzenia te ustępują po zmniejszeniu dawki leku lub zaprzestaniu stosowania produktu. Jednak mimo wszystko w trakcie leczenia pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów.
Masz cukrzycę? Zachowaj szczególną ostrożność
Zachowaj szczególną ostrożność, gdy chorujesz na cukrzycę typu 1. Nie jest ona przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale niewłaściwie podana dawka insuliny czy zbyt długa przerwa między posiłkami mogą spowodować u kierowcy-diabetyka hiperglikemię (przecukrzenie) lub hipoglikemię (niedocukrzenie), co prowadzi do silnego uczucia głodu, drażliwości i nerwowości, zaburzeń świadomości czy nawet utraty przytomności.
Alergiku, uważaj na leki przeciwhistaminowe!
Lepiej tolerowana przez kierowców i wywołująca mniej działań niepożądanych jest II generacja leków przeciwhistaminowych, słabiej przenikających przez barierę krew-mózg. Zaliczamy do nich np. cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratadynę, desloratydynę, feksofenadynę.
Jesteś przeziębiony? Ogranicz jazdę samochodem
Leki przeciwhistaminowe wchodzą także w skład popularnych preparatów stosowanych w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar i zatkany nos) w przebiegu grypy i przeziębienia. Szczególnie często sięgamy po te leki w okresie jesienno-zimowym. Są one dostępne w aptece bez recepty. Zaliczamy do nich preparaty zawierające połączenie pseudoefedryny z cetyryzyną. Gdy masz suchy uporczywy kaszel bez odkrztuszania wydzieliny, możesz kupić jeden z leków, które łagodzą te objawy. Zawierają one w swoim składzie 2 substancje chemiczne: półwodny fosforan kodeiny oraz sulfagwajakol. Po zastosowaniu takiego leku mogą pojawić się objawy niepożądane – senność, zawroty głowy – mogące zaburzać sprawność psychoruchową i wydłużać czas reakcji.
Leki okulistyczne a jazda samochodem
Występujący w kroplach ocznych siarczan atropiny długotrwale rozszerza źrenicę i jest wykorzystywany w badaniach diagnostycznych oka. Po wkropleniu do worka spojówkowego powoduje długo utrzymujące się zaburzenia widzenia (nawet do 5-7 dni po zastosowaniu). Po zastosowaniu kropli ocznych zawierających w swoim składzie tropikamid, mogą pojawić się światłowstręt oraz zaburzenia widzenia. Należy zrezygnować z jazdy samochodem do czasu prawidłowego widzenia, które następuje po około 6 godzinach od zastosowania produktu.
Lista leków, które są przeciwwskazane i niebezpieczne dla kierowcy jest bardzo długa. Aby nie stwarzać zagrożenia na drodze, czytaj uważnie i dokładnie ulotki dołączone do leków. W nich znajdziesz informację, czy po zastosowaniu leku możesz wybrać się w podróż jako kierowca, czy też lepiej przesiąść się na fotel pasażera.