Alkohol i papierosy to fatalna mieszanka dla mózgu
Katarzyna Szulik

Alkohol i papierosy to fatalna mieszanka dla mózgu

O szkodliwości obu wspomnianych używek nie trzeba nikogo przekonywać — tysiące prac naukowych przestrzega przed nadużywaniem alkoholu i tytoniu, równocześnie akcentując korzyści zdrowotne wynikające z ich porzucenia. Niewiele analiz dotyczy jednak wpływu, jaki połączenie ich obu ma na nasz organizm. Jak się okazuje, jednoczesne palenie i picie alkoholu jest wyjątkowo szkodliwe dla neuronów. 

O szkodliwości obu wspomnianych używek nie trzeba nikogo przekonywać — tysiące prac naukowych przestrzega przed nadużywaniem alkoholu i tytoniu, równocześnie akcentując korzyści zdrowotne wynikające z ich porzucenia. Niewiele analiz dotyczy jednak wpływu, jaki połączenie ich obu ma na nasz organizm. Jak się okazuje, jednoczesne palenie i picie alkoholu jest wyjątkowo szkodliwe dla neuronów. 

Tym zagadnieniem zajęli się naukowcy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul w Porto Alegre w Brazylii, a ich wnioski zostały opublikowane na łamach pisma „ACS Chemical Neuroscience”. 

Naukowcy, posiłkując się danymi Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, postawili tezę, że aktywne palenie i nadużywanie alkoholu jest częstym zjawiskiem, jednak jak dotąd nie badano jego konsekwencji. Wiemy wiele na temat wpływu na zdrowie poszczególnych używek, ale brakuje danych o tym, czy ich połączenie daje odmienne efekty w stosunku do działania indywidualnego. Naukowcy postanowili przebadać to zagadnienie w odniesieniu do mózgu, korzystając z modelu zwierzęcego. 

Myszy biorące udział w badaniu zostały podzielone na trzy grupy, które przez cztery tygodnie pozostawały pod wpływem alkoholu, dymu tytoniowego lub obu używek na raz. W grupie kontrolnej znalazły się zwierzęta, które nie były eksponowane na żadną ze wspomnianych substancji. 

Alkohol i tytoń szkodzą mocniej w parze

Jak się okazało, współdziałanie alkoholu i dymu papierosowego potęgowało ich negatywny wpływ na mózg. Naukowcy zaobserwowali, że to połączenie spowodowało zwiększenie poziomu cytokin sprzyjających powstawaniu stanu zapalnego w wyraźnie większym stopniu, niż samodzielnie robią to tytoń bądź alkohol. Dodatkowo, po dokładnej analizie aktywności mózgu zwierząt wyszło na jaw, że myszy poddawane działaniu obu substancji miały niższe poziomy neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, niezbędnego dla przetrwania już istniejących neuronów i wzrostu kolejnych. Jest więc jasne, że współistnienie wspomnianych używek doprowadza do spustoszeń w mózgu i potęguje ich negatywny wpływ na nasz organizm. 

Naukowcy z Brazylii nie są pierwszymi, który analizowali, w jaki sposób jednoczesne przyjmowanie obu używek wpływa na nasze zdrowie. Badanie na ten temat pojawiło się już w 2009 roku, a jego autorami są naukowcy z Veterans Administration Medical Center w San Francisco. Badanie było wprawdzie prowadzone na niewielkiej próbie 50 osób (24 alkoholikach i 26 rzadko spożywających alkohol, część osób z obu grup paliła papierosy), jednak jego wyniki zostały potwierdzone przez Brazylijczyków. 

Uczestnicy eksperymentu zostali przebadani metodą spektrometrii rezonansu magnetycznego, które umożliwia ocenę poziomu stężeń poszczególnych substancji w tkance nerwowej. Dodatkowo ocenie poddano ich zdolności intelektualne i porównywano uzyskane wyniki z ilością wypijanego alkoholu oraz nawykami dietetycznymi. 

Na tej podstawie badacze postawili tezę, że palenie tytoniu potęguje negatywne skutki spożywania alkoholu, siejąc spustoszenie zwłaszcza w płatach czołowych odpowiedzialnych za przebieg podstawowych procesów myślowych, takich jak pamięć krótkotrwała, myślenie abstrakcyjne czy rozwiązywanie problemów. Przy okazji badano również wpływ palenia na mózg.

Jak się okazało, palenie wpływa negatywnie zwłaszcza na śródmózgowie i móżdżek kontrolujące równowagę i koordynację ruchową. 

Dostępne używki gorsze od nielegalnych?

Coraz więcej badań pokazuje także, że spustoszenie zdrowotne, jakie niesie za sobą palenie papierosów i spożywanie alkoholu, jest znacznie większe niż w przypadku narkotyków. Do takich wniosków doszli autorzy analizy, która wzięła pod lupę czynnik określający liczbę lat życia utraconych przez osoby regularnie zażywające wspomniane używki. W przypadku alkoholu i papierosów mowa o nawet ćwierć miliarda lat w skali globalnej, podczas gdy w odniesieniu do narkotyków jest to „zaledwie” kilkadziesiąt milionów lat. 

Wspomniane badania mają znaczenie również w kontekście statystycznym. Dane tego typu dowodzą, że około 80 proc. osób, które nadużywają alkohol bądź są od niego uzależnione, równocześnie pali papierosy. Z kolei papierosy regularnie pali jedna na siedem dorosłych osób, a jedna na pięć upija się przynajmniej raz w miesiącu.

Najwięcej osób nadużywających alkoholu pochodzi z Europy, przy czym w jego konsumpcji przodują mieszkańcy centralnej i wschodniej części kontynentu. W tych rejonach regularne nadużywanie alkoholu dotyczy około 50 proc. mieszkańców. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Terapia EMDR – na czym polega?

    Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

  • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

    Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

  • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

    Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

  • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

    Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

    Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

  • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

    Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij