Czy można dietą poprawić kobiecą płodność?
Anna Posmykiewicz

Czy można dietą poprawić kobiecą płodność?

No właśnie — czy dieta może mieć wpływ na płodność kobiety? Czy naprawdę możliwe jest, że to, co jemy ma związek z płodnością i możliwością zajścia przez kobietę w ciążę? Otóż okazuje się, że tak.

Właściwa dieta wywiera ogromny wpływ na masę ciała kobiety. Zarówno nadwaga i otyłość, jak i nadmierna chudość nie są ułatwieniem dla zajścia w ciążę. Dlaczego? Dlatego, że może dochodzić wtedy do różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, na przykład nieodpowiedniego działania tarczycy czy też nadmiernych wahań poziomu insuliny oraz żeńskich hormonów płciowych. 

W związku z tym niesłychanie istotną sprawą w czasie starania się o dziecko jest to, aby masa ciała była na właściwym poziomie, który można uzyskać jedząc w „prawidłowy sposób”.

Jak jeść, aby nie mieć problemów z zajściem w ciążę?

Należy jeść racjonalnie, spożywać pięć posiłków dziennie. Dieta powinna być zbilansowana, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i ilościach, aby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Dzięki niemu kobieta ma siłę do funkcjonowania przez cały dzień, a kalorie przyjęte o tej porze ulegają najszybszemu spaleniu z powodu aktywności ruchowej. Później wskazane jest lekkie drugie śniadanie: kanapka z ciemnego pieczywa, jogurt czy owoc.

Następnym posiłkiem powinien być lekkostrawny obiad. Nie może to być fast food, ponieważ stanowi bombę kaloryczną, która szybko przyczyni się do nadmiernego wzrostu masy ciała. Po obiedzie zalecane jest zjedzenie lekkiego podwieczorku, na przykład w postaci owocu. Kolację składającą się przede wszystkim z warzyw oraz z chudej wędliny i ciemnego pieczywa należy jeść około 2 lub 3 godzin przed snem, a w ciągu dnia pić dużą ilość wody. Warto eliminować wszelkiego rodzaju słodkie, gazowane napoje. Taka racjonalna i zbilansowana dieta pozwoli kobiecie utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie.

Składniki odżywcze w diecie kobiety starającej się o dziecko

Kobieta starająca się o dziecko powinna w swojej diecie mieć dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystnie wpływają na płodność. Gdzie można takie kwasy znaleźć? Nienasycone kwasy tłuszczowe są obecne w morskich rybach. Dużo jest ich również w awokado i różnego rodzaju olejach roślinnych.

Przy diecie poprawiającej płodność należy też wspomnieć o suplementacji żelaza. Jego niedobór jest w stanie doprowadzić do rozwoju anemii, czyli niedokrwistości. Może utrudniać kobiecie zajście w ciążę, a także ogranicza wzrost płodu oraz przyczynia się do tego, że u dziecka od razu po urodzeniu zostanie stwierdzona anemia. Dlatego też, chcąc zapobiegać rozwojowi ewentualnej niedokrwistości, wskazane jest, aby kobieta starająca się o dziecko jadła dużo czerwonego mięsa, owoców i warzyw — buraków, pietruszki, roślin strączkowych oraz suszonych moreli. Warto też suplementować żelazo właściwymi preparatami, jeśli jego poziom w organizmie niebezpiecznie zbliża się do granicy zagrażającej rozwojowi anemii.

Polecane dla Ciebie

Inne istotne elementy niezbędne w diecie kobiety przed zajściem w ciążę

Niesłychanie istotnym elementem diety u kobiet starających się o dziecko jest też kwas foliowy. Dlaczego? Dlatego, że kwas foliowy wpływa na rozwój cewy nerwowej oraz zapobiega ewentualnym wadom układu nerwowego u dziecka.

Gdzie można znaleźć kwas foliowy? Największa ilość kwasu foliowego znajduje się w szpinaku, brokułach i sałacie. Obecny jest też w produktach zbożowych oraz owocach cytrusowych. Zwykle jednak lekarz ginekolog dodatkowo zaleca suplementację kwasu foliowego jeszcze w okresie starań o dziecko oraz w czasie trwania ciąży.

Istotnym elementem diety poprawiającej płodność jest także spożywanie tłustego nabiału. Według badań, to właśnie tłusty nabiał poprawia płodność, zaś chude produkty nabiałowe mogą nawet w niekorzystny sposób oddziaływać na owulację. Dlatego w czasie starania się o dziecko nie jest wskazane spożywanie odtłuszczonych serków czy chudego mleka.

Produkty negatywnie wpływające na płodność

Warto też pamiętać o produktach, których należy unikać w czasie starań o dziecko. Są wśród nich tłuszcze trans, czyli obecne w tłustych, smażonych potrawach, takich jak tłuste mięso, frytki, a także różnego rodzaju wyroby cukiernicze. Poza tym nie zaleca się spożywania dużej ilości węglowodanów prostych, które niekorzystnie działają na wahania poziomu glukozy we krwi, co może doprowadzić do zaburzeń w wydzielaniu insuliny. Zalecane jest unikanie jedzenia słodyczy, białego pieczywa oraz słodkich napojów.

Oczywiście nie wskazany jest też alkohol, który w okresie starań o dziecko należy całkowicie wyeliminować z diety. Wówczas kobieta nie powinna także przesadzać z kofeiną. Według badań jej dopuszczalna dobowa ilość, która nie będzie wywierała negatywnego wpływu na płodność, to 300 mg. Spożywanie kofeiny w większych ilościach może niestety utrudniać poczęcie dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij