
Dbaj o serce dobrym snem
Zespół naukowców z Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III w Madrycie postanowił sprawdzić, w jaki sposób obiektywnie mierzona ilość snu wpływa na zdrowie serca, a konkretnie na podwyższone ryzyko rozwoju miażdżycy. Taki efekt sugerowały prowadzone wcześniej badania, których wyniki Hiszpanie postanowili zweryfikować.
W przeprowadzonym przez nich badaniu udział wzięły niemal 4 tysiące pracowników banków obojga płci, których średnia wieku wyniosła 47 lat. Uczestnicy nie byli chorzy na żadną chorobę układu sercowo-naczyniowego, a ich zadaniem było spędzenie siedmiu dób z aktygrafem, czyli urządzeniem mierzącym między innymi długość snu, liczbę przebudzeń i ogólny czas aktywności. Te dane skorelowano z wynikami komputerowej tomografii serca.
Zbyt krótki sen grozi rozwojem miażdżycy
Osobne wyliczenia dotyczyły osób, których jakość snu uznano za złą niezależnie od jego długości. Mowa o sytuacjach, gdy nocny odpoczynek przerywały częste przebudzenia, a okres głębokiego snu był stosunkowo krótki. W tym wypadku ryzyko miażdżycy w porównaniu z osobami z dobrym snem wzrastało aż o 34 procent. Krótszy sen i jego gorsza jakość wiązały się między innymi z częstszym spożyciem alkoholu i piciem kawy. Zwiększone ryzyko miażdżycy zaobserwowano też u osób śpiących ponad 8 godzin, aczkolwiek mowa o bardzo niewielkiej liczbie badanych.
Regularny odpoczynek sprzyja sercu
Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham doszli do podobnych wniosków w kontekście snu i serca, przy czym oni wzięli pod lupę przede wszystkim regularność snu. Zbadali oni senne nawyki 2 tysięcy ochotników w wieku od 54. do 93. roku życia. Uczestnicy badania przez siedem dni nosili trackery, które śledziły ich przyzwyczajenia dotyczące snu, a dodatkowo prowadzili własne „senniki”. Celem badaczy było sprawdzenie, czy zachodzi związek między nawykami dotyczącymi snu i markerami ryzyka kardiometabolicznego, a więc zapadnięcia na choroby serca, otyłość, nadciśnienie czy cukrzycę typu 2. Do wspomnianych markerów należą między innymi wysokie stężenie cukru i hemoglobiny A1C we krwi.
Badanie miało wymiar przede wszystkim obserwacyjny – naukowcy nie są w stanie stwierdzić, z jakich przyczyn wypływa relacja między wspomnianymi chorobami a jakością snu. Nie można więc wyciągać daleko idących wniosków, jednak z myślą o własnym zdrowiu warto szanować czas nocnego wypoczynku i starać się chodzić spać o podobnej porze każdego dnia.
Powiązane produkty
Lepiej spać krócej niż dłużej
Wpływ długości snu na zdrowie badał też zespół naukowców z Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach. Zgodnie z profilem kliniki naukowców interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób długość snu przekłada się na kondycję układu krążenia, a tym samym na zdrowie serca. By to zrobić, przeanalizowali wyniki 11 badań opublikowanych na przestrzeni 5 lat, które dotyczyły tego zagadnienia. Obiektem ich zainteresowania były osoby, które spały mniej niż 6, od 6 do 8 i ponad 8 godzin każdej nocy. Jak się okazało, na pracę układu krążenia najlepiej wpływała umiarkowana ilość snu, mieszcząca się w przedziale między 6 a 8 godzin. Ze zdrowotnego punktu widzenia lepiej jednak nie dosypiać niż spędzać we śnie zbyt dużo czasu. Osoby śpiące poniżej 6 godzin na dobę były o 11 procent bardziej zagrożone wystąpieniem chorób układu krążenia w porównaniu z tymi, których długość snu mieściła się we wspomnianej normie. Z kolei regularne przesypianie ponad 8 godzin na dobę zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych schorzeń o nawet 33 procent.