Korzeń lukrecji może pomóc przy stłuszczeniu wątroby
Katarzyna Szulik

Korzeń lukrecji może pomóc przy stłuszczeniu wątroby

Jedną z wielu negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu jest stłuszczenie wątroby na tle alkoholowym. W poszukiwaniu substancji pomocnych w leczeniu tego schorzenia naukowcy z Korei natrafili na składniki aktywne zawarte w korzeniu lukrecji.

Wcześniejsze badania nad korzeniem lukrecji wykazały jego właściwości przeciwutleniające, pomocne przy leczeniu indukowanego utleniającego uszkodzenia wątroby. Na tej bazie naukowcy z Korei postanowili sprawdzić, czy jest on w stanie pomóc w przypadku stłuszczonej wątroby, korzystając z modelu zwierzęcego.

Wątroba „w ciągu”

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest pierwszym symptomem choroby alkoholowej wątroby polegającej na gromadzeniu znacznych ilości tłuszczu w organie. Na tym etapie postęp choroby można odwrócić, ale nieleczona prowadzi do rozwoju poważniejszej: alkoholowego zapalenia wątroby. Ono natomiast przekształca się w marskość organu, która oznacza zaawansowane stadium choroby alkoholowej wątroby. Na tym etapie uszkodzenia wątroby są znaczne, a część z nich nieodwracalna, co grozi nawet śmiercią.

Lukrecja kontra lipidy

W badaniu uczestniczyły myszy, które przebywały na płynnej diecie alkoholowej przez cztery tygodnie, przy czym jedna z grup dodatkowo otrzymywała ekstrakt z lukrecji. W ten sposób badacze chcieli sprawdzić, czy roślina jest w stanie ochronić wątrobę przed negatywnymi skutkami konsumpcji alkoholu, bazując na markerach stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, charakterystycznych dla stłuszczenia wątroby. U myszy, które nie otrzymywały lukrecji zaobserwowano wysoki poziom akumulacji lipidów, któremu towarzyszyło zwiększenie poziomu składników chemicznych sprzyjających powstawaniu stanu zapalnego oraz zmniejszenie aktywności przeciwutleniaczy. Z kolei u myszy otrzymujących lukrecję udało się zredukować niemal wszystkie negatywne skutki nadużywania alkoholu w odniesieniu do wątroby. Te obserwacje potwierdziły sugerowane wcześniej hepatoprotekcyjne właściwości rośliny, które wynikają z jej przeciwutleniających i przeciwzapalnych właściwości.

Wyniki badania są również dowodem na zdolność lukrecji do ochrony wątroby przed uszkodzeniami, co z kolei można zawdzięczać fitochemikaliom zawartym w roślinie. Szczególną rolę w tej grupie odgrywają kwas glicyryzynowy, likrytyna i likirygenina.

Polecane dla Ciebie

W czym jeszcze pomoże lukrecja?

Ochrona wątroby jest jedną z wielu właściwości prozdrowotnych przypisywanych lukrecji. Choć znamy ją przede wszystkim w formie charakterystycznego czarnego cukierka, w medycynie naturalnej jest cenionym środkiem na kaszel, bóle czy stany zapalne, jak również stosowanym dla kontrolowania wagi. Jej prozdrowotne właściwości wynikają z bogactwa antyoksydantów, którym przypisuje się również działanie przeciwnowotworowe.

Alkohol szkodzi mózgowi

Wśród szeregu negatywnych skutków nadużywania alkoholu, z nowotworami i chorobami układu krążenia na czele, znajduje się także jego negatywny wpływ na mózg. Naukowcy z Portugalii przeprowadzili badania wskazujące, że picie dużych ilości alkoholu w młodości może prowadzić do poważnych zmian w mózgu.

Portugalczycy zaprosili do badania 80 studentów i podzielili ich na dwie grupy – jedną pijąca na akord, a więc duże ilości alkoholu w krótkim czasie, oraz drugą, która nie wykazywała takich zachowań (choć również spożywała alkohol). Następnie wszystkie osoby poddano badaniu aktywności elektrycznej mózgu (EEG), by sprawdzić, czy znacząco różni się w obu grupach. Jak się okazało – u osób, które upijają się w krótkim czasie, zmniejsza się zdolność mózgu do reagowania na bodźce zewnętrzne, a przetwarzanie informacji jest utrudnione. Wszystko to można uznać za wczesne oznaki uszkodzenia mózgu powiązane ze spożywaniem alkoholu. Co więcej, wcześniejsze badania prowadzone na osobach ze zdiagnozowanym alkoholizmem również wykazały bardzo podobne zmiany w aktywności mózgu, co potwierdza udział alkoholu w ich powstawaniu.

Alkoholowy problem Polaków

Zgodnie z danymi z 2012 roku na stłuszczenie i marskość wątroby narażonych jest 12 procent Polaków, którzy alkoholu nadużywają regularnie. We wspomnianej grupie zdecydowanie dominują mężczyźni, ale wśród nadużywających to kobiety obniżają średnią wieku i zawyżają poziom wykształcenia. Ogółem spożywa ponad 80 procent dorosłych Polaków, natomiast w grupie abstynentów znajduje się odpowiednio 10,9% mężczyzn i 25,5% kobiet.

Prawie 12 procent dorosłych Polaków pije alkohol powodując negatywne skutki zdrowotne i społeczne, przy czym w tej grupie znajdują się zarówno osoby nieuzależnione, jak i zdiagnozowani alkoholicy. Problemy z alkoholem zdecydowanie częściej miewają mężczyźni niż kobiety – w pierwszej grupie to ponad 20 procent, a w drugiej zaledwie 3,5 procent. Zdecydowanie odmienne są również społeczne profile pijących. Mężczyźni nadużywający alkoholu najczęściej są starsi, gorzej wykształceni i samotni ze względu na rozwód lub wdowieństwo, natomiast kobiety zazwyczaj są młode, niezamężne i dobrze wykształcone.

Bardzo duże dysproporcje występują również między grupami osób pijących najmniej i najwięcej alkoholu. Do pierwszej zalicza się niemal 50% wszystkich pijących, którzy konsumują w sumie 4,9% całości spożywanego alkoholu. Grupa nadużywających stanowi tylko 7,3% wszystkich konsumentów alkoholu, jednak odpowiada za spożycie 46,1% wszystkich napojów tego typu.

Co gorsza, z alkoholu nie rezygnują nawet kobiety w ciąży, choć zdaniem lekarzy, dla kobiet w tym stanie nie ma bezpiecznej dawki tej używki – nawet kieliszek wina może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu. Mimo to, jak wskazują badania prowadzone w Polsce, aż 33 procent kobiet sięga po alkohol w ciąży. Co więcej, potencjalnie szkodliwe jest nie tylko spożywanie alkoholu w czasie ciąży, ale też w miesiącach ją poprzedzających, zarówno przez ojca, jak i matkę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij