Jakie właściwości ma korzeń lukrecji? Czy spożywanie czarnej lukrecji może być groźne dla zdrowia?
Justyna Piekara

Jakie właściwości ma korzeń lukrecji? Czy spożywanie czarnej lukrecji może być groźne dla zdrowia?

Czy zjedzenie ulubionego cukierka może doprowadzić do śmierci? Okazuje się, że tak. We wrześniu ofiarą nadmiernego spożycia czarnej lukrecji padł 54-letni mężczyzna z Massachusetts. W jaki sposób lukrecja może zagrażać naszemu zdrowiu?

Lukrecja – zastosowanie medyczne

Lukrecja (łac. Glycyrrhiza) ma długą historię stosowania w medycynie wschodniej oraz zachodniej. Z korzenia tej rośliny ekstrahowana jest słodka, aromatyczny substancja czynna, o której zwykło się mawiać, że ma szerokie właściwości zdrowotne. Nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych na to, że lukrecja jest skuteczna w leczeniu wszystkich schorzeń, na które ma być pomocnym środkiem. 

Obecnie korzeń lukrecji jest promowany jako suplement diety w chorobach takich, jak: objawy menopauzy, kaszel, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz problemy trawienne. Dzięki właściwościom bakteriobójczym lukrecja jest również składnikiem niektórych produktów do stosowania miejscowego – nakładanym bezpośrednio na skórę. W medycynie ludowej od dawna lukrecji używa się do leczenia zgagi, niestrawności, wrzodów żołądka i refluksu. 

Czym grozi przedawkowanie czarnej lukrecji?

Odnotowano wiele innych przypadków przedawkowania lukrecji. Wśród nich można wymienić między innymi z historię 10-letniego chłopca, u którego wystąpiło wysokie ciśnienie krwi oraz napady padaczkowe po jedzeniu dużej ilości czarnej lukrecji w ciągu kilka miesięcy. Objawów nadciśnienia doświadczyła też kobieta pijąca osiem filiżanek lukrecjowej herbaty dziennie. 

Natomiast mężczyzna z Massachusetts podczas wizyty w restauracji stracił przytomność, badania diagnostyczne wykazały bardzo niski poziom potasu w organizmie, następnego dnia zmarł w szpitalu z powodu zatrzymania akcji serca. Ustalono, że pacjent jadł codziennie przez trzy tygodnie półtorej paczki cukierków z lukrecji. Przypadek ten opisano dokładniej w „New England Medicine Journal”. 

Lukrecja zwykle nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, jednak, gdy będzie spożywana w zbyt dużej ilości, może powodować niebezpieczne skutki uboczne, jak np. wzrost ciśnienia krwi, arytmia, bóle głowy, bóle mięśni czy obrzęk kończyn, ich drętwienie lub nawet paraliż. 

Powinniśmy mieć na uwadze, że to czy dany składnik stanie się trucizna, zależy przede wszystkim od przyjętej dawki. W przypadku czarnej lukrecji jest to zdaniem WHO 100 mg, a według raportu FDA maksymalnie 57 g dziennie, przez maksymalnie 2 tygodnie. 

Duże ilości lukrecji mogą zakłócać działanie aldosteronu, który jest uwalniany przez nadnercza. Hormon ten odpowiada za kontrolę równowagi elektrolitowej w organizmie, zwiększając wchłanianie sodu przez nerki oraz wydalanie potasu wraz z moczem. Kwas lukrecjowy, który zawiera ekstrakt z korzenia lukrecji, może powodować tzw. pseudoaldosteronizm, z czym wiąże się z zatrzymywanie płynów w wyniku zwiększonego poziomu sodu, co podnosi ciśnienie krwi, obciąża serce i płuca. Z kolei, powstający przy tym niski poziom potasu, może powodować nieprawidłową pracę serca w postaci arytmii. 

Na rynku funkcjonuje już bardziej bezpieczna forma suplementu – deglicyryzowany wyciąg z lukrecji (Deglycyrrhizinated licorice, DGL), pozbawiony składnika aktywnego. Zamiennik ma na celu uniknięcia powikłań związanych z przedawkowanie kwasu lukrecjowego. 

Lukrecja a interakcje z lekami 

Ekstrakt z czarnej lukrecji może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i suplementami diety, dlatego trzeba stosować go umiejętnie i rozważnie. 

Na 254. spotkaniu The American Chemical Society przedstawiło wyniki eksperymentu, który dowodzi, że suplement diety na bazie ekstraktu z czarnej lukrecji, przyjmowany przez kobiety w okresie menopauzalnym, koliduje z metabolizmem leków. Lukrecja zawiera fitoestrogeny, które mogą nasilać działanie leków, w związku z tym, nie nie powinna być stosowana wraz z hormonalną terapią zastępczą oraz lekami antykoncepcyjnymi. 

Kto nie powinien jeść lukrecji?

Każdy, kto ma problemy z sercem i nerkami, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub zaburzenia gospodarki elektrolitowej, nie powinien w ogóle jeść czarnej lukrecji bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży również powinny unikać tego składnika, ponieważ może być szkodliwe dla płodu i wpływać negatywnie na rozwijający się mózg dziecka. 

 1. B. Sullivan, The spooky and dangerous side of black licorice, "iflscience. com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/the-spooky-and-dangerous-side-of-black-licorice/, [dostęp:] 16.11.2020.
 2. Can eating too much black liquorice be bad for you? „nhs. uk”” [online], https: //www. nhs. uk/common-health-questions/food-and-diet/can-eating-too-much-black-liquorice-be-bad-for-you/, [dostęp:] 16.11.2020.
 3. S. Perkins, Dangerous of Black Licorice, ”healthyeating.sfgate.com” [online], https://healthyeating.sfgate.com/dangers-black-licorice-6754.html, [dostęp:] 16.11.2020.
 4. L. Machado, Death by licorice? Rare but all sorts of concern, „healthing.ca” [online], https://www. healthing. ca/wellness/death-by-licorice-rare-but-all-sorts-of-concern, [dostęp:] 16.11.2020.
 5. H. R. Omar, I. Komarova, M. El-Ghonemi, Licorice abuse: time to send a warning message, „Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism” 2012, nr 3 (4), s 125-138 [online], https: //dx. doi. org/10.1177%2F2042018812454322, [dostęp:] 16.10.2020.
 6. Licorice is a hot trend in hot flashes, but could interact with medications, ”siencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily. com/releases/2017/08/170821085705.htm, [dostęp:] 16.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij