Jakie właściwości ma korzeń lukrecji? Czy spożywanie czarnej lukrecji może być groźne dla zdrowia?
Justyna Piekara

Jakie właściwości ma korzeń lukrecji? Czy spożywanie czarnej lukrecji może być groźne dla zdrowia?

Czy zjedzenie ulubionego cukierka może doprowadzić do śmierci? Okazuje się, że tak. We wrześniu ofiarą nadmiernego spożycia czarnej lukrecji padł 54-letni mężczyzna z Massachusetts. W jaki sposób lukrecja może zagrażać naszemu zdrowiu?

Lukrecja – zastosowanie medyczne

Lukrecja (łac. Glycyrrhiza) ma długą historię stosowania w medycynie wschodniej oraz zachodniej. Z korzenia tej rośliny ekstrahowana jest słodka, aromatyczny substancja czynna, o której zwykło się mawiać, że ma szerokie właściwości zdrowotne. Nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych na to, że lukrecja jest skuteczna w leczeniu wszystkich schorzeń, na które ma być pomocnym środkiem. 

Obecnie korzeń lukrecji jest promowany jako suplement diety w chorobach takich, jak: objawy menopauzy, kaszel, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz problemy trawienne. Dzięki właściwościom bakteriobójczym lukrecja jest również składnikiem niektórych produktów do stosowania miejscowego – nakładanym bezpośrednio na skórę. W medycynie ludowej od dawna lukrecji używa się do leczenia zgagi, niestrawności, wrzodów żołądka i refluksu. 

Czym grozi przedawkowanie czarnej lukrecji?

Odnotowano wiele innych przypadków przedawkowania lukrecji. Wśród nich można wymienić między innymi z historię 10-letniego chłopca, u którego wystąpiło wysokie ciśnienie krwi oraz napady padaczkowe po jedzeniu dużej ilości czarnej lukrecji w ciągu kilka miesięcy. Objawów nadciśnienia doświadczyła też kobieta pijąca osiem filiżanek lukrecjowej herbaty dziennie. 

Natomiast mężczyzna z Massachusetts podczas wizyty w restauracji stracił przytomność, badania diagnostyczne wykazały bardzo niski poziom potasu w organizmie, następnego dnia zmarł w szpitalu z powodu zatrzymania akcji serca. Ustalono, że pacjent jadł codziennie przez trzy tygodnie półtorej paczki cukierków z lukrecji. Przypadek ten opisano dokładniej w „New England Medicine Journal”. 

Lukrecja zwykle nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, jednak, gdy będzie spożywana w zbyt dużej ilości, może powodować niebezpieczne skutki uboczne, jak np. wzrost ciśnienia krwi, arytmia, bóle głowy, bóle mięśni czy obrzęk kończyn, ich drętwienie lub nawet paraliż. 

Powinniśmy mieć na uwadze, że to czy dany składnik stanie się trucizna, zależy przede wszystkim od przyjętej dawki. W przypadku czarnej lukrecji jest to zdaniem WHO 100 mg, a według raportu FDA maksymalnie 57 g dziennie, przez maksymalnie 2 tygodnie. 

Duże ilości lukrecji mogą zakłócać działanie aldosteronu, który jest uwalniany przez nadnercza. Hormon ten odpowiada za kontrolę równowagi elektrolitowej w organizmie, zwiększając wchłanianie sodu przez nerki oraz wydalanie potasu wraz z moczem. Kwas lukrecjowy, który zawiera ekstrakt z korzenia lukrecji, może powodować tzw. pseudoaldosteronizm, z czym wiąże się z zatrzymywanie płynów w wyniku zwiększonego poziomu sodu, co podnosi ciśnienie krwi, obciąża serce i płuca. Z kolei, powstający przy tym niski poziom potasu, może powodować nieprawidłową pracę serca w postaci arytmii. 

Na rynku funkcjonuje już bardziej bezpieczna forma suplementu – deglicyryzowany wyciąg z lukrecji (Deglycyrrhizinated licorice, DGL), pozbawiony składnika aktywnego. Zamiennik ma na celu uniknięcia powikłań związanych z przedawkowanie kwasu lukrecjowego. 

Lukrecja a interakcje z lekami 

Ekstrakt z czarnej lukrecji może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i suplementami diety, dlatego trzeba stosować go umiejętnie i rozważnie. 

Na 254. spotkaniu The American Chemical Society przedstawiło wyniki eksperymentu, który dowodzi, że suplement diety na bazie ekstraktu z czarnej lukrecji, przyjmowany przez kobiety w okresie menopauzalnym, koliduje z metabolizmem leków. Lukrecja zawiera fitoestrogeny, które mogą nasilać działanie leków, w związku z tym, nie nie powinna być stosowana wraz z hormonalną terapią zastępczą oraz lekami antykoncepcyjnymi. 

Kto nie powinien jeść lukrecji?

Każdy, kto ma problemy z sercem i nerkami, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub zaburzenia gospodarki elektrolitowej, nie powinien w ogóle jeść czarnej lukrecji bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży również powinny unikać tego składnika, ponieważ może być szkodliwe dla płodu i wpływać negatywnie na rozwijający się mózg dziecka. 

 1. B. Sullivan, The spooky and dangerous side of black licorice, "iflscience. com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/the-spooky-and-dangerous-side-of-black-licorice/, [dostęp:] 16.11.2020.
 2. Can eating too much black liquorice be bad for you? „nhs. uk”” [online], https: //www. nhs. uk/common-health-questions/food-and-diet/can-eating-too-much-black-liquorice-be-bad-for-you/, [dostęp:] 16.11.2020.
 3. S. Perkins, Dangerous of Black Licorice, ”healthyeating.sfgate.com” [online], https://healthyeating.sfgate.com/dangers-black-licorice-6754.html, [dostęp:] 16.11.2020.
 4. L. Machado, Death by licorice? Rare but all sorts of concern, „healthing.ca” [online], https://www. healthing. ca/wellness/death-by-licorice-rare-but-all-sorts-of-concern, [dostęp:] 16.11.2020.
 5. H. R. Omar, I. Komarova, M. El-Ghonemi, Licorice abuse: time to send a warning message, „Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism” 2012, nr 3 (4), s 125-138 [online], https: //dx. doi. org/10.1177%2F2042018812454322, [dostęp:] 16.10.2020.
 6. Licorice is a hot trend in hot flashes, but could interact with medications, ”siencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily. com/releases/2017/08/170821085705.htm, [dostęp:] 16.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij