Ałun – relikt dawnych czasów czy odkrycie teraźniejszości?
Urszula Krzesiak

Ałun – relikt dawnych czasów czy odkrycie teraźniejszości?

Wydawałoby się, że przedmiotem niniejszego artykułu jest całkiem błahy kosmetyk, nie do końca wpisujący się w dzisiejsze trendy marketingowe z zakresu kosmetyków i kosmetologii razem wziętych. Może i rzeczywiście po części to prawda, natomiast z pewnością ałun zyskał do tej pory spore grono zwolenników (i ciągle zdobywa kolejnych). Sięgają po niego osoby, które w sposób przemyślany i świadomy wybierają proste, nieskomplikowane rozwiązania – a więc ci, którzy w codziennej pielęgnacji pasjonują się produktami naturalnymi, pozbawionymi zbędnej chemii.

Dużo się obecnie pisze o naturalnych składnikach (np. ekstraktach roślinnych) znajdujących się w dostępnych na rynku kosmetykach (drogeryjnych i aptecznych), często zapominamy natomiast o takich specyfikach, które same w sobie stanowią czystą naturę. Jednym z ciekawszych produktów tego typu jest właśnie nasz ałun.

Czym właściwie jest ałun?

Ałun to naturalnie występujący w przyrodzie minerał. Spotyka się go głównie w formie ziarnistych skupień naciekowych, tworzy on naloty i wykwity. Jest kruchy, łatwo rozpuszcza się w wodzie, często zawiera w swoim składzie domieszki innych pierwiastków – sodu, manganu, żelaza i amonu. Jest minerałem szeroko rozpowszechnionym na świecie, w Polsce występuje m.in. na Dolnym Śląsku.

Pierwsze wzmianki o ałunie znaleziono już w starożytnych Chinach i Egipcie, jest to zatem produkt znany od wieków. Posiada właściwości hipoalergiczne, neutralizuje zapach potu, nie barwi. Po zastosowaniu zostawia na skórze niewidzialną warstwę soli mineralnych hamujących rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Dziś ałun możemy kupić we wszystkich aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich na terenie całego kraju.

Popularność ałunu wyniki przede wszystkim z tego, że najczęściej używa się kryształów pochodzących z naturalnych złóż. Kwestią często poruszaną w dyskusjach jest tu jednak obecność soli aluminium, czego zwolennicy całkowicie naturalnych kosmetyków nie do końca są w stanie wybaczyć.

Postaci ałunu

Ałun w kamieniu (kryształ) – może być kostką lub sztyftem, w obu przypadkach używa się go tak samo. Kryształ należy zmoczyć wodą, chwilę poczekać i natrzeć nim wybrane partie ciała, np. pachy lub miejsca po goleniu czy depilacji (twarz, nogi, okolice bikini). Można też zrobić odwrotnie - suchym kryształem potrzeć zwilżone wodą ciało. Po użyciu ponownie płuczemy kryształ i odkładamy tak, by mógł swobodnie wyschnąć. Ałun w sztyfcie był od zawsze środkiem tradycyjnie stosowanym u mężczyzn podczas golenia. Przyłożony do miejsca zacięcia błyskawicznie hamuje krwawienie (aluminium ścina białko i koaguluje krew), podczas gdy jego działanie przeciwbakteryjne sprzyja szybszemu gojeniu się otarć i drobnych ranek.

Ałun w proszku (puder) – najczęściej używany jako talk do stóp lub zasypka. Posypuje się nim skarpetki, wnętrze butów (usuwa nieprzyjemny zapach z obuwia) lub bezpośrednio stopy. Zapobiega poceniu się, uniemożliwia rozwój bakterii. Ałun w proszku można także wsypać do kąpieli, która ma działać antyseptycznie i zmniejszać potliwość, można także płukać takim roztworem jamę ustną, np. przy krwawieniu dziąseł lub aftach.

Ałun w płynie (spray) – bardzo wygodna forma aplikacji ałunu na skórę, jest to roztwór wody i sproszkowanego ałunu. Możemy spryskać nim pachy i inne okolice ciała, podobnie jak dezodorantem.

Powiązane produkty

Właściwości ałunu

Podstawową właściwością, dla której ałun jest tak ceniony, jest jego działanie antybakteryjne. Powoduje ono, że na skórze zaaplikowanej tym środkiem nie rozwiną się żadne niepożądane drobnoustroje. Ałun zapobiega tym samym powstawaniu przykrego zapachu, możemy go zatem spokojnie stosować jako naturalny dezodorant (nie zawiera bowiem szkodliwych parabenów). Jako antyperspirant ałun sprawdza się słabo, choć dla osób, które mało się pocą, może być wystarczający. Mimo że posiada w składzie aluminium, nie ma dodatkowych substancji chemicznych, dzięki czemu możemy zaryzykować stwierdzenie, że jest naturalny. Nie zostawia śladów na ubraniu i – ponieważ jest bezzapachowy – można go swobodnie używać z kosmetykami zapachowymi (perfumami, wodami toaletowymi, mgiełkami odświeżającymi). Dodatkowo ałun nie zatyka porów, dlatego może być pomocny dla osób z tendencją do tworzenia się zapaleń mieszków włosowych. Aby użyć kosmetyku, należy zwilżyć go wodą, żeby nieco rozpuścić kryształ, a następnie nałożyć na skórę.

Reasumując, w domowej kosmetyce ałun ma dwa zastosowania. Po pierwsze stosuje się go jako środek przeciwpotny. Po zwilżeniu kryształu (ałun jest łatwo rozpuszczalny w wodzie) można nim posmarować pachy, a także inne okolice ciała, których pocenia się chcemy uniknąć (dłonie, stopy). Po drugie ałun działa ściągająco, powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejsza pory, a więc tamuje krwawienie.

Ze względu na wspomniane działanie antyseptyczne, kryształ można stosować także w leczeniu wyprysków skórnych i trądziku. Zmniejsza on również zaczerwienienie i swędzenie skóry po ukąszeniu owadów. Sproszkowany ałun wykorzystuje się jako talk do stóp.

Zalety ałunu

Jedną z niekwestionowanych zalet ałunu jest jego wydajność, szczególnie tego w sztyfcie lub krysztale. Może on starczyć nawet na kilka, kilkanaście miesięcy codziennego stosowania. Ponadto ałun jest bezwonny, czyli nie koliduje z zapachami ulubionych perfum czy perfumowanych kosmetyków do pielęgnacji ciała, których na co dzień używamy (balsamu, kremu, mleczka, itp.). Można go także zanurzyć w dowolnym olejku eterycznym, aby „nabrał” ładnego zapachu. Kolejną niewątpliwą zaletą ałunu jest to, że nie zostawia śladów na ubraniu i może być stosowany nawet na bardzo wrażliwą skórę. Co więcej, czas działania i użytkowania ałunu jest dłuższy niż zwykłych dezodorantów. Widzimy więc, że jest to produkt, który warto mieć w swojej kosmetyczce, ponieważ z uwagi na mnogość zastosowań, wcześniej czy później po niego sięgniemy. Można go zatem zdecydowanie okrzyknąć produktem uniwersalnym i ponadczasowym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl