Kiedy działać, żeby choroba się nie rozwinęła?
Krzysztof Słomiak

Kiedy działać, żeby choroba się nie rozwinęła?

Zaproponowana przez WHO nowa definicja choroby stanowi, że „choroba jest takim stanem organizmu, kiedy to czuje się on źle, a owego złego samopoczucia nie można jednak powiązać z krótkotrwałym, przejściowym uwarunkowaniem psychologicznym lub bytowym, lecz z dolegliwościami wywołanymi przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu. Przez dolegliwości rozumiemy przy tym doznania, które są przejawem nieprawidłowych zmian struktury organizmu lub zaburzeń regulacji funkcji narządów”.

Termin profilaktyki zdrowotnej oznacza działania mające na celu zapobieżenie chorobie poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie. Wyróżniamy następujące fazy profilaktyki:

  • profilaktyka wczesna – utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia;
  • profilaktyka pierwotna (I fazy) – zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka;
  • profilaktyka wtórna (II fazy) – zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie (przesiewowe badanie skriningowe);
  • profilaktyka III fazy – zahamowanie postępu choroby oraz ograniczenie powikłań.

Potrzeba nacisku na prewencję i zapobieganie chorobom oraz nacisk na jakość opieki zdrowotnej to kluczowe potrzeby, które – gdy są zaspokojone – pozwalają osiągnąć wymierne korzyści w budowaniu zdrowia populacji. Profilaktyka chorobowa jest tym, co może spowodować, że choroba się nie rozwinie. Obserwacja wczesnych objawów może dać duże korzyści przy zapobieganiu pełnym symptomom choroby.

Profilaktyka jest skuteczna

Ponad 1,2 miliona ludzi w Europie zmarło w 2013 roku ze względu na choroby i urazy, których można byłoby uniknąć dzięki dostępowi do bardziej efektywnej publicznej opieki zdrowotnej, racjonalnej polityce zdrowotnej kraju lub skróceniu kolejek w lecznictwie publicznym poprzez profilaktykę zdrowotną. Szeroka skala działań prozdrowotnych w kierunku czynników środowiskowych oraz behawioralnych może dać bardzo pozytywne efekty. Otoczenie oraz zwyczaje zdrowotne pacjentów często prowadzą do przedwczesnych zgonów z powodu chorób takich jak zawał serca, rak płuc, śmierć związana z alkoholem i inne choroby, których prewencja jest możliwa.

Rzuć palenie, alkohol i schudnij

Widoczną poprawę zdrowia można obserwować w przypadku zapobiegania chorobom dróg oddechowych. Zredukowanie spożycia nikotyny – poprzez zapobiegawcze kampanie publiczne, regulacje krajowe oraz opodatkowanie wyrobów tytoniowych – skutkuje znaczącą poprawią stanu zdrowia palacza. Bardzo istotne jest zredukowanie spożycia alkoholu oraz zatrzymanie fali otyłości, która atakuje nawet najmłodszych. Są to najszybciej rozwijające się problemy współczesnych czasów, które skutkują rozwojem innych chorób.

Powiązane produkty

Badaj się regularnie

Większość osób zaczyna się badać dopiero w chwili, gdy choroba już się rozwija. Zdarza się, że wdrożenie wtedy terapii jest już niemożliwe albo leczenie danej choroby jest trudne i skomplikowane.

Można temu zapobiec poprzez regularne badania. Dzięki nim szybciej wykryjemy występujące w organizmie nieprawidłowości i na tej podstawie zapobiegniemy rozwojowi choroby lub wyleczymy ją w początkowym stadium. Obecnie przychodnie wychodzą nam naprzeciw, tworząc pakiety badań diagnostycznych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych.

Garść statystyk

Przewidywana długość życia przeciętnego Europejczyka wydłużyła się o około 6 lat od 1990 roku. Średni wzrost tej wartości z poziomu 74,2 lat w 1990 r. do 80,9 lat w 2014 r. świadczy o nieustannej poprawie zdrowia społeczeństwa. Nie ma to jednak odzwierciedlenia i przełożenia na sytuację we wszystkich krajach. Ludzie w Europie Zachodniej – z najdłuższą przewidywaną długością życia – przeżywają średnio o 8 lat dłużej niż mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej. Znaczenie w tym przypadku ma świadomość zdrowotna pacjentów oraz znacząco różna ekspozycja na czynniki chorobotwórcze. Dużą rolę odgrywa również dostęp do służby zdrowia na wysokim poziomie.

Podwyższanie jakości i dostępności świadczeń

Ogólna jakość opieki zdrowotnej poprawiła się na przestrzeni lat. Leczenie się w dobrych placówkach leczniczych i u dobrych lekarzy może poprawić nasz stan zdrowia. Dostając konkretną i precyzyjną informację od lekarza i stosując się do jego zaleceń unikniemy wielu powikłań oraz działań niepożądanych. Dysproporcje pomiędzy krajami wciąż się jednak utrzymują.

Ulepszanie terapii w przypadku stanów zagrażających życiu takich jak zawał, udar czy choroby nowotworowe prowadzi do wzrostu współczynnika przeżywalności, ale widoczna jest wciąż potrzeba i przestrzeń do rozwoju na wielu polach.

Zaadaptowanie najwyższych standardów opieki zdrowotnej na gruncie polskim oraz postępowanie zgodnie z najnowszymi wytycznymi w przypadku chorób przewlekłych i ostrych napadów choroby to przestrzenie, które pozwalają na szybką poprawę stanu zdrowia pacjentów i na nich naukowcy oraz pracownicy służby zdrowia aktualnie się skupiają.

Zadbaj o proste rzeczy

Może zabrzmi to trywialnie, ale wystarczy odrobinę dbać o siebie, aby poprawić swój stan zdrowia. Należy dbać o zróżnicowaną dietę. Posiłki jeść w regularnych porach i nie objadać się na noc. Dbać o aktywność fizyczną. Odpowiednio się nawodnić, wypijając wystarczającą ilość wody każdego dnia. Do tego należałoby zadbać o higienę snu – aż 50% ludzi nie wysypia się odpowiednio. Szczepienia ochronne również są sposobem wzmacniania odporności. W aptece dostępnych jest też kilka preparatów, które mogą pomóc przy osłabionym zdrowiu (tran, aloes, miód, cynk, witamina C). Takie proste zasady wprowadzone w życie spowodują, że nasz organizm się wzmocni. Będzie gotowy na obronę przed chorobą, kiedy ta nadejdzie.

Zgodnie ze starą zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” należy powziąć środki mające na celu niedopuszczenie do rozwoju choroby. Kluczem do tego jest obserwacja siebie wraz z badaniami profilaktycznymi, które wykonywane regularnie pomogą nam w szybkim i precyzyjnym określeniu, czy istnieje ryzyko wystąpienia danej jednostki chorobowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij