Infekcje w dzieciństwie mogą wpływać na wyniki w szkole
Katarzyna Szulik

Infekcje w dzieciństwie mogą wpływać na wyniki w szkole

Naukowcy z Danii dostarczają kolejnych niebezpośrednich argumentów za utrzymaniem powszechnego obowiązku szczepień. Wnioski z ich badań prowadzonych na próbie niemal 600 tysięcy dzieci sugerują, że częste i poważne infekcje w dzieciństwie mogą przełożyć się na wyniki w nauce, a w dalszej perspektywie także przyszłość ekonomiczną.

Wyniki badań duńskich naukowców, opublikowane na łamach „Pediatric Infectious Disease Journal”, wskazują na związek między ciężkimi infekcjami przebytymi w dzieciństwie i postępami w nauce w okresie nastoletnim. Gorsze wyniki osiągały przede wszystkim dzieci hospitalizowane w związku z przebytą chorobą. 

Ponad pół miliona badanych

Wspomniane wnioski sformułowano na podstawie badania prowadzonego na grupie niemal 600 tysięcy duńskich dzieci urodzonych między 1987 a 1997 rokiem. Naukowców interesowały dwie kwestie związane z infekcjami przebytymi w dzieciństwie: konieczność hospitalizacji związana ze stopniem nasilenia infekcji oraz otrzymywane recepty na leki przeciwko infekcjom (np. antybiotyki). Dane porównano z informacjami na temat postępów w szkole. Naukowcy skupili się na analizie wyników egzaminów kończących ostatnią (dziewiątą) klasę szkoły podstawowej oraz fakcie ukończenia (bądź nie) nauki na tym poziomie. Dodatkowo w analizie wzięto pod uwagę masę urodzeniową dzieci, ich kondycję fizyczną i psychiczną oraz poziom wykształcenia i stan psychiczny ich rodziców.

Infekcje pogarszają wyniki w nauce

Jak się okazało, jakakolwiek hospitalizacja związana z wystąpieniem infekcji w dzieciństwie zmniejszała prawdopodobieństwo ukończenia szkoły w terminie o 18 procent. Im więcej hospitalizacji przeszło dziecko, tym mniejsze były jego szanse na bezproblemowe zakończenie edukacji na tym poziomie. Gdy liczba pobytów w szpitalu z tytułu infekcji wyniosła pięć lub więcej, ryzyko nieukończenia dziewiątej klasy w terminie rosło do niemal 40 procent. 

Z kolei wśród dzieci, które ukończyły dziewiąta klasę, hospitalizacja związana z infekcjami miała wpływ na ostateczne wyniki egzaminów w niewielkim stopniu. Znaczenie miał tutaj też termin hospitalizacji – największe problemy dotykały dzieci, które przeszły ją w roku poprzedzającym zakończenie nauki.

U dzieci, które w związku z infekcją jedynie przyjmowały leki (bez konieczności hospitalizacji), nie stwierdzono żadnego związku przebytej choroby z wynikami w nauce. Oznacza to, że łagodniejsze infekcje w żaden sposób nie wpływają na dziecięce zdolności kognitywne. 

Polecane dla Ciebie

Szczepienie jako dobry start w przyszłość

Wnioski płynące z badania potwierdzają stawianą od pewnego czasu tezę, która łączy gorsze wyniki w nauce ze zwiększonym ryzykiem niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych i socjoekonomicznych w późniejszym życiu. Nie ulega wątpliwości, że poważne infekcje mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu i tym samym zmniejszać jego możliwości, jednak coraz popularniejsza jest teza, że również te o łagodniejszym charakterze stanowią potencjalne zagrożenie. Wspomniane badanie jest największym jak dotąd analizującym tę kwestię i jasno pokazuje, że obawy mają racjonalne podłoże. Naukowcy sugerują również, że związek między wynikami w szkole a hospitalizacjami z tytułu infekcji prawdopodobnie ma również czysto praktyczne podłoże – częste pobyty w szpitalu wiążą się z nieobecnością w szkole, która z kolei może utrudniać naukę. Autorzy badania przy okazji zwracają uwagę, że na wyniki w nauce i – w dalszej perspektywie – na socjoekonomiczną przyszłość wpływa także obowiązek szczepień. Ochrona przed infekcjami w sposób naturalny przekłada się na zapewnienie dobrej edukacji i wysokich dochodów w przyszłości. 

Antyszczepionkowcy za zniesieniem obowiązku szczepień

Niestety to przekonanie coraz częściej spotyka się z kontrą ze strony przeciwników szczepień, którzy lobbują na rzecz zniesienia obowiązku wykonywania ich również w Polsce. Członkowie stowarzyszenia STOP NOP chcą, by to rodzic mógł decydować o zamiarze szczepienia dziecka. Stowarzyszenie powołało do życia Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach, którego zadaniem będzie zbieranie podpisów pod projektem. Jak informuje kancelaria Sejmu, twórcy projektu złożyli projekt podpisany przez 120 tysięcy osób – są one obecnie weryfikowane.

Zapisy projektu przewidują całkowitą dowolność szczepień poza sytuacjami, kiedy wojewoda bądź minister ogłoszą stan zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii. Kolejnym punktem projektu jest prawo do informacji dotyczącej potencjalnego ryzyka związanego z wykonaniem szczepienia. Jego twórcy chcą, żeby służby medyczne były zobligowane do przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz udzielenia pisemnej informacji o ryzyku wynikającym ze szczepienia przed nim i po wykonaniu go. Ponadto, opiekunowie dzieci mogliby zgłaszać uwagi do zmian w kalendarzu szczepień.

Twórcy ustawy powołują się na ustawodawstwo innych państw Unii Europejskiej, w których szczepienia są nieobowiązkowe. Zgodnie z deklaracjami STOP NOP, mowa o 20 krajach, w tym Niemczech. Wspomniany obowiązek nadal funkcjonuje między innymi w Bułgarii, na Litwie czy na Węgrzech.

Prezes Stowarzyszenia STOP NOP Justyna Socha wskazywała w rozmowie z radiem TOK FM, że ustawa ta jest szansą na lepszy dialog między pacjentami a lekarzami. Podkreśliła także, że w świetle niektórych ustaleń orzecznictwa europejskiego, obowiązkowe szczepienia są niezgodne z Konwencją o Prawach Człowieka. Mówiła także o konsekwencjach wynikających z NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych), w związku z którymi obecnie rodzice nie mogą liczyć na odszkodowania

Źródło: Infectioncontroltoday.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij