Depresja poporodowa – objawy, leczenie i przyczyny
Urszula Michałek

Depresja poporodowa – objawy, leczenie i przyczyny

,,To najpiękniejsza chwila twojego życia, ,,Gratuluję jesteś matką, ,,Ty szczęściaro urodziłaś zdrowe, piękne dziecko” często właśnie takie stwierdzenia słyszysz od swoich najbliższych. Pragnęłaś dziecka i z niecierpliwością oczekiwałaś go przez całą ciążę. A mimo tego jest Ci smutno... Dlaczego?

Depresja poporodowa a zwykłe obniżenie samopoczucia

Około połowa kobiet, a często nawet do 80 procent, przez kilka dni po porodzie odczuwa smutek, niepewność, zmęczenie, bóle głowy czy lęk. Te uczucia nazywane są „baby blues” (ang. niemowlęcy smutek). Baby blues pojawia się między 1, a 14 dniem po porodzie, a swoje apogeum osiąga między 3, a 7 dniem. Młode mamy nie mogą spać, nie mają apetytu, są przygnębione i mają zmienny nastrój. Częściowo winą za to możemy obarczyć zmiany hormonalne. W tym czasie spada poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta zaś poziom prolaktyny, odpowiadającej za wytwarzanie pokarmu. Również brak wsparcia ze strony rodziny czy strach, może wprowadzać cię w taki stan.

Powrót do formy psychicznej pomoże Ci osiągnąć pomoc najbliższych: partnera, rodziców czy przyjaciół. Pozwól czasem ojcu wykąpać dziecko lub przygotować mu posiłek. Sama staraj się wypoczywać i zrób rzeczy, na które masz ochotę, idź do kosmetyczki lub przeczytaj ciekawą książkę. Stan ten najczęściej mija sam po kilku dniach, jednak w niektórych przypadkach może rozwinąć się depresja poporodowa.

Objawy depresji poporodowej 

Objawy depresji poporodowej zwykle pojawiają się kilka tygodni po opuszczeniu szpitala. Około 10 do 20 procent kobiet zapada na depresję poporodową o różnym nasileniu. Zazwyczaj jest ona łagodna, jednak u co piątej kobiety z depresją poporodową pojawiają się ciężkie stany depresyjne i wymagają pomocy specjalistów.
Pierwszym objawem depresji poporodowej jest to, że przez większość czasu czujesz się smutna, przygnębiona i zmęczona. Zmęczenie jest odczuciem, które bardzo często towarzyszy matkom, jednak depresja poporodowa może powodować, że czujesz się tak wyczerpana, jak podczas ciężkiej choroby. Nawet gdy jesteś zmęczona, nie możesz zasnąć. Budzisz się bardzo wcześnie rano, nawet jeśli nie musisz wstawać do dziecka. Tracisz apetyt, co kolei może pogłębić twoje problemy ze zmęczeniem i drażliwością, lub wręcz przeciwnie nadmiernie się objadasz. Nie jesteś w stanie cieszyć się z niczego, ani niczym zainteresować. Postrzegasz siebie w negatywnym świetle. Czasami mogą nękać Cię natrętne myśli: ,,Że jesteś sama, że nikt cię nie rozumie, że chcesz umrzeć.” Masz obezwładniające poczucie lęku, martwisz się że gdy tylko dziecko zapłacze to jest poważnie chore. Zamiast czuć bliskość w stosunku do swojego dziecka, czujesz, że się od niego oddalasz. Wydaje Ci się, że jesteś złą matką, gorszą od innych. Towarzyszy ci apatia i uczucie wewnętrznej pustki – tak w skrócie można opisać najbardziej typowe objawy depresji poporodowej. 

Przyczyny depresji poporodowej. Kto najczęściej na nią zapada?

Z przeprowadzonych badań wynika, że szczególnie narażone na depresję po porodzie są kobiety około trzydziestego roku życia, dobrze wykształcone, które podczas ciąży narażone były na stresujące sytuacje.

Często zapadają na nią kobiety pozbawione wsparcia rodzinnego, samotne matki czy pozostające w konflikcie z partnerem. Również bieda, brak pracy czy wczesne macierzyństwo sprzyja depresji. Do grupy ryzyka należą kobiety cierpiące na napięcie przedmiesiączkowe i te, które w ciąży zapadały często na infekcję a także kobiety z patologicznym przebiegiem ciąży, zagrożone poronieniem, urodzeniem wcześniaka, bądź mające już chore dziecko. To również kobiety, które przed ciążą przejawiały skłonność do depresji, w czasie ciąży miały zmienne samopoczucie i wysoki poziom lęku.

Czasem przyczyną depresji poporodowej może być późna ciąża, zwłaszcza u kobiet aktywnych zawodowo, które obawiają się, że dziecko zaszkodzi ich karierze. Według niektórych badaczy, istnieje przekonanie, że ingerencja w czasie porodu jak: nacięcie krocza czy zabieg kleszczowy, może niekorzystnie wpływać na psychikę przyczyniając się do depresji.

Depresja poporodowa a psychoza poporodowa

Najtrudniejszą postacią depresji jest psychoza poporodowa. Jest to bardzo poważna choroba i dotyka 1 na 500 kobiet. Zaczyna się w ciągu pierwszych dni lub tygodni po urodzeniu dziecka. Stan może się bardzo pogorszyć nawet w przeciągu kilku godzin i może zagrażać życiu, w związku z czym wymaga szybkiego leczenia. Objawy psychozy najczęściej zauważą twoi najbliżsi. Zaniedbanie dziecka, ciągła apatia czy myśli samobójcze są szybko wychwytywane przez członków twojej rodziny. Objawy te wymagają pomocy lekarza i dużo cierpliwości i wyrozumiałości ze strony partnera. Spokojna rozmowa, akceptacja, zrozumienie i dużo miłości - tego oczekuję kobieta od partnera w tym trudnym momencie. Chociaż psychoza poporodowa to bardzo poważna choroba, przy prawidłowej terapii można ją całkowicie wyleczyć.

Leczenie depresji poporodowej 

Jeśli mimo wsparcia najbliższych objawy nie ustępują, albo wręcz nasilają się, udaj się po pomoc do specjalisty. Depresja poporodowa jest chorobą i można, a nawet powinno się ją leczyć. Lekarze często do stwierdzenia i oceny depresji używają kwestionariusza - Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (Edinburgh Postnatal Depression Scale). Wypełniając ankietę odpowiadasz na 10 pytań, np. czy myślisz o zrobieniu sobie krzywdy, czy czujesz się nieszczęśliwa bądź czy odczuwasz strach bez powodu. Pozwala to określić aktualny stan depresji poporodowej.

Ważną częścią leczenia depresji poporodowej jest rozmowa ze specjalistą – psychoterapia. Na efekty trzeba czasem poczekać kilka tygodni. Ale często właśnie na tym etapie odnosi się duży sukces i poprawę zdrowia. Psychoterapia jest z reguły bezpieczną metodą terapii. Jednak również i ona może u niektórych osób powodować działania niepożądane, np. nieprzyjemne wspomnienia, które mogą spowodować, że poczujesz się bardziej przygnębiona. Dalszym krokiem w leczeniu depresji jest zażywanie przez pacjentkę preparatów przeciwdepresyjnych, które wpływają na zachowanie niektórych substancji chemicznych w mózgu, głównie serotoniny (5HT) i noradrenaliny. Jeśli karmisz, poinformuj o tym lekarza, by dobrał ci odpowiedni, bezpieczny lek przeciwdepresyjny.

Każde zaburzenie ze strony psychiki rzutuje na więzi z otoczeniem. Ma także wpływ na przyszłe życie dziecka, które narażone jest na zaburzenie rozwoju emocjonalnego. Dlatego istotne jest, aby w przypadku gdy zauważysz u siebie objawy depresji zwróciła się o pomoc do bliskich i do lekarzy.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 – już niebawem będzie można zaczepić dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij