Ukruszony ząb – przyczyny i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Ukruszony ząb – przyczyny i leczenie

Ułamanie lub ukruszenie fragmentu zęba może być efektem wielu różnych zdarzeń mających miejsce w jamie ustnej. Niezależnie od rozmiaru pęknięcia problemu nie należy lekceważyć, lecz powinno się skonsultować z lekarzem dentystą. Każdy przypadek lekarz rozpatruje oddzielnie, a dalsze leczenie zależy zarówno od rozmiaru urazu, jak i od jego przyczyn.

Ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny 

Najczęstsze przyczyny ułamania fragmentu zęba są różne zależnie od grupy wiekowej. Podczas gdy u młodych pacjentów najczęściej do urazu dochodzi podczas uprawiania sportu lub zabawy (m. in. jazda na rowerze czy rolkach, upadek z huśtawki, sporty drużynowe), u dorosłych przewagę mają sytuacje codzienne, wypadki komunikacyjne lub ułamanie zęba wynikłe z osłabienia jego struktury w trakcie życia. Do skutkujących ukruszeniem sytuacji codziennych można zaliczyć nieszczęśliwe nagryzienie twardych pokarmów (np. na pozór błahe przypadkowe ugryzienie pestek od wiśni w cieście). Wypadki komunikacyjne, takie jak wypadki samochodowe czy rowerowe, niestety często skutkują urazami w obrębie twarzoczaszki, w tym złamaniami koron zębów. Jednak u osób dorosłych najczęściej dochodzi do złamania ścian zęba z powodu jego rozległego zniszczenia przez proces próchnicowy. Podminowana ścianka zęba z czasem ulega tak znacznemu osłabieniu, że nawet podczas spożywania miękkiego posiłku może ulec wyłamaniu. Pacjenci także często za ułamanie kawałka zęba biorą utratę wypełnienia, o którego obecności nie pamiętali. Możliwe jest, że w wyniku utraty takiej odbudowy również dochodzi do odkruszenia fragmentu zęba. W tym przypadku także jedną z częstszych przyczyn jest znaczne zniszczenie próchnicowe korony. 

Dowiedz się czym jest diastema

Na złamania znacznie bardziej podatne są zęby martwe, które były wcześniej leczone kanałowo. Ich ścianki z czasem ulegają osłabieniu i jeżeli pacjent nie decyduje się na odpowiednią odbudowę protetyczną zęba, która często jest zalecana przez lekarza dentystę, z czasem ząb może ulec złamaniu. 

Z pozostałych przyczyn należy wymienić bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami w nocy, które ściera powierzchnię zęba i prowadzi do licznych mikrourazów. Bardziej podatne na złamania będą również zęby osób z niedoborami mineralnymi, spożywających liczne kwaśne napoje rozpuszczające szkliwo (np. coca-cola, soki cytrusowe, napoje energetyczne), cierpiących na częste wymioty, osób po radioterapii czy też biorących narkotyki. Drobne pęknięcia lub ukruszenia zębów mogą być również skutkiem obecności biżuterii w jamie ustnej – kolczyków na języku, wardze czy wewnętrznej stronie policzka. 

Od czego zależy leczenie

Wpływ na plan leczenia ma wiele czynników.
•    Przyczyna ukruszenia – jeśli przyczyną złamania jest wypadek komunikacyjny czy też uraz podczas uprawiania sportu sytuacja jest dosyć prosta. Jednak jeżeli uraz spowodowany jest procesem długotrwałym należy dążyć do eliminacji przyczyny. U pacjentów z bruksizmem konieczne jest skomplikowane leczenie mające na celu zaprzestanie zgrzytania zębami. U osób z nieprawidłowymi nawykami dietetycznymi lub złą higieną konieczna jest zmiana nawyków.
•    Stan zęba – dalsze leczenie w znacznym stopniu zależy od tego czy złamany ząb jest żywy, czy martwy, a w drugim przypadku czy był już leczony endodontycznie. Jeżeli uraz dotyczy zęba żywego, ale dochodzi do miazgi (części żywej zęba) najczęściej konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Wyjątek stanowią takie zdarzenia u dzieci, jeśli malec zgłosi się szybko do gabinetu. Możliwości regeneracyjne młodych zębów są bowiem znacznie większe niż zębów starszych. 
•    Wielkość złamania – jeśli złamanie dotyczy bardzo małego fragmentu zęba lekarz dentysta wykonuje wypełnienie ułamanego fragmentu. W takiej sytuacji koszt odbudowy jest też najmniejszy. Jeżeli jednak odłamany fragment jest rozległy, konieczne może być wzmocnienie protetyczne korony. W zależności od wielkości zachowanych części zęba lekarz dentysta może doradzić wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego (po wcześniejszym przeleczeniu zęba endodontycznie) i następnie odbudowy kompozytowej (wypełnieniem). Jeśli ząb jest znacznie zniszczony zaleca się wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. W niektórych sytuacjach, kiedy ząb ulegnie nieszczęśliwemu złamaniu – złamanie pod kątem, poniżej kości, czy też rozłamanie zęba na dwie części – jedynym rozwiązaniem może być ekstrakcja zęba. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij