Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy
Michał Posmykiewicz

Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może być objawem wielu różnych chorób. Zdarza się, że objaw ten wywołany jest różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, ale także może mieć on związek z zaburzonym przepływem krwi przez naczynia krwionośne oraz z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi. Drętwienie prawej ręki może być różnie nasilone, czasami jest ono naprawdę niewielkie, jednak czasami pacjent odczuwa naprawdę mocno nasilone dolegliwości. Zdarza się bowiem, że drętwienie prawej ręki wywołuje duży dyskomfort pod postacią mrowienia (potocznie mówi się, że "czujemy, jak chodzą nam mrówki"), któremu czasem mogą też towarzyszyć różnie nasilone dolegliwości bólowe.

Jakie zatem mogą być przyczyny drętwienia prawej ręki?

Bardzo często przyczyną drętwienia prawej ręki są różnego rodzaju choroby kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Drętwienie palców u prawej ręki mogą zatem odczuwać pacjenci, u których doszło do dyskopatii. Czym jest dyskopatia? Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. W jej przebiegu dochodzi po prostu do zmiany położenia tego krążka (potocznie mówi się o wypadaniu pacjentowi dysku), a z tego powodu dochodzi z kolei do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym, co powoduje objawy drętwienia ręki prawej, mrowienia prawej ręki oraz cierpnięcia prawej ręki. Ponadto, przyczyną drętwienia prawej ręki mogą też być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przede wszystkim również te, które lokalizują się w jego odcinku szyjnym. W przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych oraz pojawiania się patologicznych zmian w samych częściach kostnych kręgów, co daje uciążliwe dla pacjenta uczucie mrowienia i drętwienia palców prawej ręki. 

Kolejną przyczyną drętwienia ręki prawej może też być zespół cieśni nadgarstka. Na czym polega ten zespół? Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, który przebiega w kanale nadgarstka. Przyczyną powstania zespołu cieśni nadgarstka jest zazwyczaj obrzęk zapalny samego nerwu lub też tkanek go otaczających, jak również zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka często może być chorobą zawodową, może on wystąpić miedzy innymi u osób, które dużo pracują z komputerem i używają myszki, może też on powstać w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu zespołu cieśni nadgarstka pacjent odczuwa drętwienie palców u prawej ręki, cierpniecie prawej ręki i mrowienie w prawej ręce. Ponadto, pacjent bardzo często miewa problem z zaciśnięciem dłoni w pieść. Ograniczona jest również precyzja wykonywania ruchów ręki oraz same ruchy ręki, chory ma również często problem z osłabieniem chwytu ręką. Objawy zespołu cieśni nadgarstka zazwyczaj nasilają się w godzinach nocnych oraz po uniesieniu kończyny do góry, częściowo zaś ustępują i stają się słabiej wyrażone po opuszczeniu kończyny do dołu. 

Inną przyczyną drętwienia prawej ręki i palców u prawej ręki może też być zespół rowka nerwu łokciowego. Zespół ten powstaje na skutek ucisku lub też podrażnienia nerwu łokciowego. Objawem zespołu rowka nerwu łokciowego, poza drętwieniem prawej ręki, czego jest również mrowienie w prawej ręce, cierpniecie prawej ręki, ale także dodatkowo może pojawić się ból, osłabienie mięśni oraz zaburzenia czucia, które mogą być w różny sposób nasilone. Zazwyczaj na początku objawy zespołu rowka nerwu łokciowego obecne są głównie z godzinach nocnych, jednak z biegiem czasu i wraz z rozwojem choroby, mogą być potem obecne także w ciągu dnia. 

Poza przyczynami ortopedycznymi, do drętwienia  ręki prawej mogą też doprowadzić różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne.

Jedną z chorób neurologicznych, która może dawać objawy pod postacią drętwienia prawej ręki, jest udar niedokrwienny mózgu. W jego przebiegu dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu, co jest następstwem znacznego zwężenia lub też całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Objawem udaru niedokrwiennego mózgu jest właśnie drętwienie ręki prawej, ale może też być obecne drętwienie lewej ręki, może też dojść od niedowładu lub nawet paraliżu całej połowy ciała. Ponadto, typowe jest również osłabienie lub całkowite zniesienie czucia po jednej stronie ciała, pojawiają się również zaburzenia mowy lub nawet niezdolność mówienia, a także opadanie kącika ust pacjenta. W przebiegu udaru mózgu mogą być również dodatkowo obecne inne objawy. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta i wymaga on natychmiastowej ingerencji lekarza i hospitalizacji.

Bardzo poważną przyczyną drętwienia ręki prawej są też guzy mózgu. Wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza powoduje różnego rodzaju objawy, miedzy innymi nawracające bóle głowy oraz często drętwienia i mrowienie kończyn. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji.

Bardzo często jednak drętwienie prawej ręki związane jest z błahą przyczyną. Kiedy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, co może spowodować po prostu chwilowy stan mrowienia i cierpnięcia prawej ręki. Takiego stanu tak naprawdę doświadczył na pewno każdy z nas. W takiej sytuacji należy po prostu zmienić pozycje ciała i przez kilka minut wykonywać energiczne ruchy ręką. 

Jak wygląda leczenie drętwienia prawej ręki?

Leczenie drętwienia prawej ręki jest uzależnione od przyczyny, która wywołuje tego typu dolegliwości. Dlatego też najpierw, kiedy odczuwamy nawracające drętwienie prawej ręki oraz jej mrowienie i cierpnięcie, musimy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładany wywiad oraz zbada nas. Na tej postawie zadecyduje, jakie badania należy wykonać celem postawienia ostatecznej diagnozy. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie badań obrazowych takich jak zdjęcie rtg czy tomografia komputerowa. Po uzyskaniu wyników badań lekarz zaleci dalsze postępowanie i pokieruje właściwym leczeniem, może okazać się, że konieczna będzie rehabilitacja, fizykoterapia, a czasami nawet zabieg operacyjny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij