×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może być objawem wielu różnych chorób. Zdarza się, że objaw ten wywołany jest różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, ale także może mieć on związek z zaburzonym przepływem krwi przez naczynia krwionośne oraz z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi. Drętwienie prawej ręki może być różnie nasilone, czasami jest ono naprawdę niewielkie, jednak czasami pacjent odczuwa naprawdę mocno nasilone dolegliwości. Zdarza się bowiem, że drętwienie prawej ręki wywołuje duży dyskomfort pod postacią mrowienia (potocznie mówi się, że "czujemy, jak chodzą nam mrówki"), któremu czasem mogą też towarzyszyć różnie nasilone dolegliwości bólowe.

Jakie zatem mogą być przyczyny drętwienia prawej ręki?

Bardzo często przyczyną drętwienia prawej ręki są różnego rodzaju choroby kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Drętwienie palców u prawej ręki mogą zatem odczuwać pacjenci, u których doszło do dyskopatii. Czym jest dyskopatia? Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. W jej przebiegu dochodzi po prostu do zmiany położenia tego krążka (potocznie mówi się o wypadaniu pacjentowi dysku), a z tego powodu dochodzi z kolei do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym, co powoduje objawy drętwienia ręki prawej, mrowienia prawej ręki oraz cierpnięcia prawej ręki. Ponadto, przyczyną drętwienia prawej ręki mogą też być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przede wszystkim również te, które lokalizują się w jego odcinku szyjnym. W przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych oraz pojawiania się patologicznych zmian w samych częściach kostnych kręgów, co daje uciążliwe dla pacjenta uczucie mrowienia i drętwienia palców prawej ręki. 

Kolejną przyczyną drętwienia ręki prawej może też być zespół cieśni nadgarstka. Na czym polega ten zespół? Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, który przebiega w kanale nadgarstka. Przyczyną powstania zespołu cieśni nadgarstka jest zazwyczaj obrzęk zapalny samego nerwu lub też tkanek go otaczających, jak również zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka często może być chorobą zawodową, może on wystąpić miedzy innymi u osób, które dużo pracują z komputerem i używają myszki, może też on powstać w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu zespołu cieśni nadgarstka pacjent odczuwa drętwienie palców u prawej ręki, cierpniecie prawej ręki i mrowienie w prawej ręce. Ponadto, pacjent bardzo często miewa problem z zaciśnięciem dłoni w pieść. Ograniczona jest również precyzja wykonywania ruchów ręki oraz same ruchy ręki, chory ma również często problem z osłabieniem chwytu ręką. Objawy zespołu cieśni nadgarstka zazwyczaj nasilają się w godzinach nocnych oraz po uniesieniu kończyny do góry, częściowo zaś ustępują i stają się słabiej wyrażone po opuszczeniu kończyny do dołu. 

Inną przyczyną drętwienia prawej ręki i palców u prawej ręki może też być zespół rowka nerwu łokciowego. Zespół ten powstaje na skutek ucisku lub też podrażnienia nerwu łokciowego. Objawem zespołu rowka nerwu łokciowego, poza drętwieniem prawej ręki, czego jest również mrowienie w prawej ręce, cierpniecie prawej ręki, ale także dodatkowo może pojawić się ból, osłabienie mięśni oraz zaburzenia czucia, które mogą być w różny sposób nasilone. Zazwyczaj na początku objawy zespołu rowka nerwu łokciowego obecne są głównie z godzinach nocnych, jednak z biegiem czasu i wraz z rozwojem choroby, mogą być potem obecne także w ciągu dnia. 

Poza przyczynami ortopedycznymi, do drętwienia  ręki prawej mogą też doprowadzić różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne.

Jedną z chorób neurologicznych, która może dawać objawy pod postacią drętwienia prawej ręki, jest udar niedokrwienny mózgu. W jego przebiegu dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu, co jest następstwem znacznego zwężenia lub też całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Objawem udaru niedokrwiennego mózgu jest właśnie drętwienie ręki prawej, ale może też być obecne drętwienie lewej ręki, może też dojść od niedowładu lub nawet paraliżu całej połowy ciała. Ponadto, typowe jest również osłabienie lub całkowite zniesienie czucia po jednej stronie ciała, pojawiają się również zaburzenia mowy lub nawet niezdolność mówienia, a także opadanie kącika ust pacjenta. W przebiegu udaru mózgu mogą być również dodatkowo obecne inne objawy. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta i wymaga on natychmiastowej ingerencji lekarza i hospitalizacji.

Bardzo poważną przyczyną drętwienia ręki prawej są też guzy mózgu. Wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza powoduje różnego rodzaju objawy, miedzy innymi nawracające bóle głowy oraz często drętwienia i mrowienie kończyn. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji.

Bardzo często jednak drętwienie prawej ręki związane jest z błahą przyczyną. Kiedy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, co może spowodować po prostu chwilowy stan mrowienia i cierpnięcia prawej ręki. Takiego stanu tak naprawdę doświadczył na pewno każdy z nas. W takiej sytuacji należy po prostu zmienić pozycje ciała i przez kilka minut wykonywać energiczne ruchy ręką. 

Jak wygląda leczenie drętwienia prawej ręki?

Leczenie drętwienia prawej ręki jest uzależnione od przyczyny, która wywołuje tego typu dolegliwości. Dlatego też najpierw, kiedy odczuwamy nawracające drętwienie prawej ręki oraz jej mrowienie i cierpnięcie, musimy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładany wywiad oraz zbada nas. Na tej postawie zadecyduje, jakie badania należy wykonać celem postawienia ostatecznej diagnozy. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie badań obrazowych takich jak zdjęcie rtg czy tomografia komputerowa. Po uzyskaniu wyników badań lekarz zaleci dalsze postępowanie i pokieruje właściwym leczeniem, może okazać się, że konieczna będzie rehabilitacja, fizykoterapia, a czasami nawet zabieg operacyjny. 


Podziel się: