Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy
Michał Posmykiewicz

Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może być objawem wielu różnych chorób. Zdarza się, że objaw ten wywołany jest różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, ale także może mieć on związek z zaburzonym przepływem krwi przez naczynia krwionośne oraz z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi. Drętwienie prawej ręki może być różnie nasilone, czasami jest ono naprawdę niewielkie, jednak czasami pacjent odczuwa naprawdę mocno nasilone dolegliwości. Zdarza się bowiem, że drętwienie prawej ręki wywołuje duży dyskomfort pod postacią mrowienia (potocznie mówi się, że "czujemy, jak chodzą nam mrówki"), któremu czasem mogą też towarzyszyć różnie nasilone dolegliwości bólowe.

Jakie zatem mogą być przyczyny drętwienia prawej ręki?

Bardzo często przyczyną drętwienia prawej ręki są różnego rodzaju choroby kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Drętwienie palców u prawej ręki mogą zatem odczuwać pacjenci, u których doszło do dyskopatii. Czym jest dyskopatia? Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. W jej przebiegu dochodzi po prostu do zmiany położenia tego krążka (potocznie mówi się o wypadaniu pacjentowi dysku), a z tego powodu dochodzi z kolei do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym, co powoduje objawy drętwienia ręki prawej, mrowienia prawej ręki oraz cierpnięcia prawej ręki. Ponadto, przyczyną drętwienia prawej ręki mogą też być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przede wszystkim również te, które lokalizują się w jego odcinku szyjnym. W przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych oraz pojawiania się patologicznych zmian w samych częściach kostnych kręgów, co daje uciążliwe dla pacjenta uczucie mrowienia i drętwienia palców prawej ręki. 

Kolejną przyczyną drętwienia ręki prawej może też być zespół cieśni nadgarstka. Na czym polega ten zespół? Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, który przebiega w kanale nadgarstka. Przyczyną powstania zespołu cieśni nadgarstka jest zazwyczaj obrzęk zapalny samego nerwu lub też tkanek go otaczających, jak również zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka często może być chorobą zawodową, może on wystąpić miedzy innymi u osób, które dużo pracują z komputerem i używają myszki, może też on powstać w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu zespołu cieśni nadgarstka pacjent odczuwa drętwienie palców u prawej ręki, cierpniecie prawej ręki i mrowienie w prawej ręce. Ponadto, pacjent bardzo często miewa problem z zaciśnięciem dłoni w pieść. Ograniczona jest również precyzja wykonywania ruchów ręki oraz same ruchy ręki, chory ma również często problem z osłabieniem chwytu ręką. Objawy zespołu cieśni nadgarstka zazwyczaj nasilają się w godzinach nocnych oraz po uniesieniu kończyny do góry, częściowo zaś ustępują i stają się słabiej wyrażone po opuszczeniu kończyny do dołu. 

Inną przyczyną drętwienia prawej ręki i palców u prawej ręki może też być zespół rowka nerwu łokciowego. Zespół ten powstaje na skutek ucisku lub też podrażnienia nerwu łokciowego. Objawem zespołu rowka nerwu łokciowego, poza drętwieniem prawej ręki, czego jest również mrowienie w prawej ręce, cierpniecie prawej ręki, ale także dodatkowo może pojawić się ból, osłabienie mięśni oraz zaburzenia czucia, które mogą być w różny sposób nasilone. Zazwyczaj na początku objawy zespołu rowka nerwu łokciowego obecne są głównie z godzinach nocnych, jednak z biegiem czasu i wraz z rozwojem choroby, mogą być potem obecne także w ciągu dnia. 

Poza przyczynami ortopedycznymi, do drętwienia  ręki prawej mogą też doprowadzić różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne.

Jedną z chorób neurologicznych, która może dawać objawy pod postacią drętwienia prawej ręki, jest udar niedokrwienny mózgu. W jego przebiegu dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu, co jest następstwem znacznego zwężenia lub też całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Objawem udaru niedokrwiennego mózgu jest właśnie drętwienie ręki prawej, ale może też być obecne drętwienie lewej ręki, może też dojść od niedowładu lub nawet paraliżu całej połowy ciała. Ponadto, typowe jest również osłabienie lub całkowite zniesienie czucia po jednej stronie ciała, pojawiają się również zaburzenia mowy lub nawet niezdolność mówienia, a także opadanie kącika ust pacjenta. W przebiegu udaru mózgu mogą być również dodatkowo obecne inne objawy. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta i wymaga on natychmiastowej ingerencji lekarza i hospitalizacji.

Bardzo poważną przyczyną drętwienia ręki prawej są też guzy mózgu. Wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza powoduje różnego rodzaju objawy, miedzy innymi nawracające bóle głowy oraz często drętwienia i mrowienie kończyn. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji.

Bardzo często jednak drętwienie prawej ręki związane jest z błahą przyczyną. Kiedy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, co może spowodować po prostu chwilowy stan mrowienia i cierpnięcia prawej ręki. Takiego stanu tak naprawdę doświadczył na pewno każdy z nas. W takiej sytuacji należy po prostu zmienić pozycje ciała i przez kilka minut wykonywać energiczne ruchy ręką. 

Jak wygląda leczenie drętwienia prawej ręki?

Leczenie drętwienia prawej ręki jest uzależnione od przyczyny, która wywołuje tego typu dolegliwości. Dlatego też najpierw, kiedy odczuwamy nawracające drętwienie prawej ręki oraz jej mrowienie i cierpnięcie, musimy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładany wywiad oraz zbada nas. Na tej postawie zadecyduje, jakie badania należy wykonać celem postawienia ostatecznej diagnozy. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie badań obrazowych takich jak zdjęcie rtg czy tomografia komputerowa. Po uzyskaniu wyników badań lekarz zaleci dalsze postępowanie i pokieruje właściwym leczeniem, może okazać się, że konieczna będzie rehabilitacja, fizykoterapia, a czasami nawet zabieg operacyjny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

  Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

 • Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?

  Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 

 • Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie częstego odbijania po posiłku

  Odbijanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym, które zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Polega na wydaleniu przez usta powietrza znajdującego się w żołądku. Natomiast nadmierne odbijanie może być oznaką np. choroby refluksowej czy nietolerancji pokarmowej. 

 • Chromanie przestankowe – przyczyny, diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

  Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?

 • Zaburzenia równowagi – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie zachwiań równowagi

  Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

 • Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie. Jak postępować podczas ataku kolki nerkowej?

  Kolka nerkowa sama w sobie nie jest chorobą, stanowi natomiast najczęstszy objaw schorzenia polegającego na zamknięciu lub znacznym zwężeniu światła moczowodu i utrudnieniu odpływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Atak kolki nerkowej cechuje niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej, który często nie ustępuje nawet po podaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej obejmują również bolesne parcie na mocz, nudności oraz wymioty. 

 • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

  DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij