Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy
Michał Posmykiewicz

Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może być objawem wielu różnych chorób. Zdarza się, że objaw ten wywołany jest różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, ale także może mieć on związek z zaburzonym przepływem krwi przez naczynia krwionośne oraz z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi. Drętwienie prawej ręki może być różnie nasilone, czasami jest ono naprawdę niewielkie, jednak czasami pacjent odczuwa naprawdę mocno nasilone dolegliwości. Zdarza się bowiem, że drętwienie prawej ręki wywołuje duży dyskomfort pod postacią mrowienia (potocznie mówi się, że "czujemy, jak chodzą nam mrówki"), któremu czasem mogą też towarzyszyć różnie nasilone dolegliwości bólowe.

Jakie zatem mogą być przyczyny drętwienia prawej ręki?

Bardzo często przyczyną drętwienia prawej ręki są różnego rodzaju choroby kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Drętwienie palców u prawej ręki mogą zatem odczuwać pacjenci, u których doszło do dyskopatii. Czym jest dyskopatia? Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. W jej przebiegu dochodzi po prostu do zmiany położenia tego krążka (potocznie mówi się o wypadaniu pacjentowi dysku), a z tego powodu dochodzi z kolei do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym, co powoduje objawy drętwienia ręki prawej, mrowienia prawej ręki oraz cierpnięcia prawej ręki. Ponadto, przyczyną drętwienia prawej ręki mogą też być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przede wszystkim również te, które lokalizują się w jego odcinku szyjnym. W przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych oraz pojawiania się patologicznych zmian w samych częściach kostnych kręgów, co daje uciążliwe dla pacjenta uczucie mrowienia i drętwienia palców prawej ręki. 

Kolejną przyczyną drętwienia ręki prawej może też być zespół cieśni nadgarstka. Na czym polega ten zespół? Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, który przebiega w kanale nadgarstka. Przyczyną powstania zespołu cieśni nadgarstka jest zazwyczaj obrzęk zapalny samego nerwu lub też tkanek go otaczających, jak również zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka często może być chorobą zawodową, może on wystąpić miedzy innymi u osób, które dużo pracują z komputerem i używają myszki, może też on powstać w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu zespołu cieśni nadgarstka pacjent odczuwa drętwienie palców u prawej ręki, cierpniecie prawej ręki i mrowienie w prawej ręce. Ponadto, pacjent bardzo często miewa problem z zaciśnięciem dłoni w pieść. Ograniczona jest również precyzja wykonywania ruchów ręki oraz same ruchy ręki, chory ma również często problem z osłabieniem chwytu ręką. Objawy zespołu cieśni nadgarstka zazwyczaj nasilają się w godzinach nocnych oraz po uniesieniu kończyny do góry, częściowo zaś ustępują i stają się słabiej wyrażone po opuszczeniu kończyny do dołu.

Inną przyczyną drętwienia prawej ręki i palców u prawej ręki może też być zespół rowka nerwu łokciowego. Zespół ten powstaje na skutek ucisku lub też podrażnienia nerwu łokciowego. Objawem zespołu rowka nerwu łokciowego, poza drętwieniem prawej ręki, czego jest również mrowienie w prawej ręce, cierpniecie prawej ręki, ale także dodatkowo może pojawić się ból, osłabienie mięśni oraz zaburzenia czucia, które mogą być w różny sposób nasilone. Zazwyczaj na początku objawy zespołu rowka nerwu łokciowego obecne są głównie z godzinach nocnych, jednak z biegiem czasu i wraz z rozwojem choroby, mogą być potem obecne także w ciągu dnia. 

Poza przyczynami ortopedycznymi, do drętwienia  ręki prawej mogą też doprowadzić różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne.

Jedną z chorób neurologicznych, która może dawać objawy pod postacią drętwienia prawej ręki, jest udar niedokrwienny mózgu. W jego przebiegu dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu, co jest następstwem znacznego zwężenia lub też całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Objawem udaru niedokrwiennego mózgu jest właśnie drętwienie ręki prawej, ale może też być obecne drętwienie lewej ręki, może też dojść od niedowładu lub nawet paraliżu całej połowy ciała. Ponadto, typowe jest również osłabienie lub całkowite zniesienie czucia po jednej stronie ciała, pojawiają się również zaburzenia mowy lub nawet niezdolność mówienia, a także opadanie kącika ust pacjenta. W przebiegu udaru mózgu mogą być również dodatkowo obecne inne objawy. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta i wymaga on natychmiastowej ingerencji lekarza i hospitalizacji.

Bardzo poważną przyczyną drętwienia ręki prawej są też guzy mózgu. Wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza powoduje różnego rodzaju objawy, miedzy innymi nawracające bóle głowy oraz często drętwienia i mrowienie kończyn. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji.

Bardzo często jednak drętwienie prawej ręki związane jest z błahą przyczyną. Kiedy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, co może spowodować po prostu chwilowy stan mrowienia i cierpnięcia prawej ręki. Takiego stanu tak naprawdę doświadczył na pewno każdy z nas. W takiej sytuacji należy po prostu zmienić pozycje ciała i przez kilka minut wykonywać energiczne ruchy ręką. 

Jak wygląda leczenie drętwienia prawej ręki?

Leczenie drętwienia prawej ręki jest uzależnione od przyczyny, która wywołuje tego typu dolegliwości. Dlatego też najpierw, kiedy odczuwamy nawracające drętwienie prawej ręki oraz jej mrowienie i cierpnięcie, musimy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładany wywiad oraz zbada nas. Na tej postawie zadecyduje, jakie badania należy wykonać celem postawienia ostatecznej diagnozy. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie badań obrazowych takich jak zdjęcie rtg czy tomografia komputerowa. Po uzyskaniu wyników badań lekarz zaleci dalsze postępowanie i pokieruje właściwym leczeniem, może okazać się, że konieczna będzie rehabilitacja, fizykoterapia, a czasami nawet zabieg operacyjny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból stopy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia na ból śródstopia

  Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.

 • Ból szyi – przyczyny, diagnostyka, leczenie, ćwiczenia

  Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 

 • Ból pięty – jakie mogą być przyczyny bolącej pięty i jak leczy się bóle pięt?

  Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.

 • Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

  Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

 • Mioklonie – przyczyny i leczenie mimowolnych skurczów mięśni

  Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.

 • Domowe sposoby na zaparcia – jak szybko i skutecznie poradzić sobie z problemami z wypróżnianiem? Zioła i leki na zaparcia

  Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).

 • Nadmierne i częste gazy jelitowe – co robić?

  Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  

 • Suchość gardła – czym i jak nawilżać gardło?

  Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij