Skaling i piaskowanie zębów
Joanna Łuniewska-Rajch

Skaling i piaskowanie zębów

W obecnych czasach dla każdego jedną z najistotniejszych cech uzębienia jest estetyka uśmiechu. Nic w tym dziwnego, ponieważ wygląd naszego uśmiechu ma niepodważalny wpływ na stosunki między ludzkie, ocenę nas przez nowo poznane osoby oraz samoocenę. Stąd też wielu pacjentów odczuwa potrzebę regularnego oczyszczania zębów, do czego są też namawiani przez swoich lekarzy dentystów. Należy jednak pamiętać, że skaling i piaskowanie zębów są bardzo istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie ze względów zdrowotnych – profilaktyki i leczenia chorób przyzębia.

Co powoduje kamień i osady?

Podczas codziennego funkcjonowania jesteśmy narażeni na wiele czynników powodujących powstawanie płytki nazębnej, przebarwień i osadów na naszych zębach. Niestety nie wszystkie z nich jesteśmy w stanie usunąć dzięki codziennej higienie jamie ustnej. Nieusunięta płytka nazębna w efekcie ulega mineralizacji, przez minerały pochodzące z naszej śliny, w efekcie tworząc kamień nazębny. Kamień nazębny powoduje większe gromadzenie się bakterii i uciska dziąsła, a w efekcie sprzyja rozwojowi chorób przyzębia i samych zębów. Dodatkowo przebarwiony, odkładający się głównie w odcinku przednim kamień, zaburza znacznie estetykę uśmiechu. Kamień obecny w jamie ustnej pacjenta powoduje również nieprzyjemny, niekomfortowy zapach z jamy ustnej. 

Osad nazębny pochodzi z wielu różnych składników naszej diety. Osadzaniu się osadów zdecydowanie sprzyjają używki takie jak kawa (szczególnie czarna), herbata (każdy rodzaj herbaty powoduje odkładanie się osadów, również kawa biała i zielone), papierosy. Osady takie są niemożliwe do usunięcia podczas domowych zabiegów higienizacyjnych. 

Na czym właściwie polega skaling?

Skaling, polega na usuwaniu kamienia nazębnego, przy pomocy ręcznych bądź mechanicznych, głównie ultradźwiękowych, skalerów stomatologicznych. Skalery ultradźwiękowe wytwarzają drgania o wysokiej częstotliwości (kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę), które lekarz dentysta przenosi na powierzchnię zęba – lekarz przykłada specjalną końcówkę skalera do ścianki zęba. W efekcie dochodzi do pękania i odpadania kamienia nazębnego. W ten sposób lekarz usuwa nie tylko kamień widoczny dla pacjenta, lecz również bardziej szkodliwy kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąseł. Zabiegowi towarzyszy dosyć nieprzyjemny odgłos, wynikający z generowania ultradźwięków oraz dolegliwości bólowe, o różnych stopniu nasilenia, w zależności od pacjenta. 

Polecane dla Ciebie

Na czym polega piaskowanie zębów? 

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z ich powierzchni osadów, płytki nazębnej czy też powierzchownych przebarwień. Lekarz przy użyciu specjalnej piaskarki stomatologicznej oczyszcza powierzchnię zębów. Piaskarka wytwarza pod wysokim ciśnieniem aerozol wodno-powietrzny zawierający również piasek dentystyczny. W efekcie możliwe jest usunięcie osadów nawet z trudno dostępnych powierzchni, np. powierzchni stycznych stłoczonych zębów. 

Jak często powinno się wykonywać czyszczenie zębów? 

Oczyszczanie zębów z osadów powinno się wykonywać najlepiej dwa razy do roku. Wszystko jednak zależy od diety pacjenta oraz jego skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. U jednego pacjenta kamień będzie wymagał usunięcia już po 3 miesiącach, u drugiego jego ilość po roku nie będzie zbyt duża. 

Co po zabiegu?

Zabiegi usuwania kamienia – skalingu i piaskowania zazwyczaj wykonuje się razem. Często po ich przeprowadzeniu u pacjenta wykonuje się również fluoryzację zębów. Taki zabieg wzmacnia zęby, zmniejsza ryzyko próchnicy oraz nadwrażliwość pozabiegową. Po przeprowadzonym zabiegu piaskowania lekarze dentyści zalecają zachowanie diety białej przez około 3 dni – unikanie w diecie produktów barwiących takich jak buraki, jagody czy czerwone wino. Zalecane jest również unikanie produktów kwaśnych (cytryny, pomarańcze, coca-cola), mogących powodować zwiększoną nadwrażliwość zębów. Polecane jest również stosowanie przez okres nieprzekraczający dwóch tygodni płukanek z chlorheksydyną, które są bardzo pomocne w leczeniu chorób przyzębia. W celu zwiększenia efektu zabiegu piaskowania po jego przeprowadzeniu można stosować wybielające pasty do zębów – skuteczność działania takich past będzie największa właśnie w tym czasie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij