
Skaling i piaskowanie zębów
Co powoduje kamień i osady?
Podczas codziennego funkcjonowania jesteśmy narażeni na wiele czynników powodujących powstawanie płytki nazębnej, przebarwień i osadów na naszych zębach. Niestety nie wszystkie z nich jesteśmy w stanie usunąć dzięki codziennej higienie jamie ustnej. Nieusunięta płytka nazębna w efekcie ulega mineralizacji, przez minerały pochodzące z naszej śliny, w efekcie tworząc kamień nazębny. Kamień nazębny powoduje większe gromadzenie się bakterii i uciska dziąsła, a w efekcie sprzyja rozwojowi chorób przyzębia i samych zębów. Dodatkowo przebarwiony, odkładający się głównie w odcinku przednim kamień, zaburza znacznie estetykę uśmiechu. Kamień obecny w jamie ustnej pacjenta powoduje również nieprzyjemny, niekomfortowy zapach z jamy ustnej.
Osad nazębny pochodzi z wielu różnych składników naszej diety. Osadzaniu się osadów zdecydowanie sprzyjają używki takie jak kawa (szczególnie czarna), herbata (każdy rodzaj herbaty powoduje odkładanie się osadów, również kawa biała i zielone), papierosy. Osady takie są niemożliwe do usunięcia podczas domowych zabiegów higienizacyjnych.
Na czym właściwie polega skaling?
Skaling, polega na usuwaniu kamienia nazębnego, przy pomocy ręcznych bądź mechanicznych, głównie ultradźwiękowych, skalerów stomatologicznych. Skalery ultradźwiękowe wytwarzają drgania o wysokiej częstotliwości (kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę), które lekarz dentysta przenosi na powierzchnię zęba – lekarz przykłada specjalną końcówkę skalera do ścianki zęba. W efekcie dochodzi do pękania i odpadania kamienia nazębnego. W ten sposób lekarz usuwa nie tylko kamień widoczny dla pacjenta, lecz również bardziej szkodliwy kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąseł. Zabiegowi towarzyszy dosyć nieprzyjemny odgłos, wynikający z generowania ultradźwięków oraz dolegliwości bólowe, o różnych stopniu nasilenia, w zależności od pacjenta.
Polecane dla Ciebie
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z ich powierzchni osadów, płytki nazębnej czy też powierzchownych przebarwień. Lekarz przy użyciu specjalnej piaskarki stomatologicznej oczyszcza powierzchnię zębów. Piaskarka wytwarza pod wysokim ciśnieniem aerozol wodno-powietrzny zawierający również piasek dentystyczny. W efekcie możliwe jest usunięcie osadów nawet z trudno dostępnych powierzchni, np. powierzchni stycznych stłoczonych zębów.
Jak często powinno się wykonywać czyszczenie zębów?
Oczyszczanie zębów z osadów powinno się wykonywać najlepiej dwa razy do roku. Wszystko jednak zależy od diety pacjenta oraz jego skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. U jednego pacjenta kamień będzie wymagał usunięcia już po 3 miesiącach, u drugiego jego ilość po roku nie będzie zbyt duża.
Co po zabiegu?
Zabiegi usuwania kamienia – skalingu i piaskowania zazwyczaj wykonuje się razem. Często po ich przeprowadzeniu u pacjenta wykonuje się również fluoryzację zębów. Taki zabieg wzmacnia zęby, zmniejsza ryzyko próchnicy oraz nadwrażliwość pozabiegową. Po przeprowadzonym zabiegu piaskowania lekarze dentyści zalecają zachowanie diety białej przez około 3 dni – unikanie w diecie produktów barwiących takich jak buraki, jagody czy czerwone wino. Zalecane jest również unikanie produktów kwaśnych (cytryny, pomarańcze, coca-cola), mogących powodować zwiększoną nadwrażliwość zębów. Polecane jest również stosowanie przez okres nieprzekraczający dwóch tygodni płukanek z chlorheksydyną, które są bardzo pomocne w leczeniu chorób przyzębia. W celu zwiększenia efektu zabiegu piaskowania po jego przeprowadzeniu można stosować wybielające pasty do zębów – skuteczność działania takich past będzie największa właśnie w tym czasie.