Włosi najzdrowsi na świecie
Katarzyna Szulik

Włosi najzdrowsi na świecie

Agencja Bloomberg przygotowała ranking oceniający zdrowie narodowe według określonych wskaźników. Bloomberg Global Health Index uwzględnia między innymi długość życia, stan zdrowia psychicznego, negatywne konsekwencje wynikające z palenia tytoniu, jakość żywności czy dane na temat ciśnienia krwi i zatrucia środowiska. Według wyliczeń najzdrowszym narodem na świecie są Włosi, wyprzedzając inne kraje słynące z długowieczności. Polska zajęła 39 miejsce w tym rankingu. Jako powód wysokiej lokaty Włochów w zestawieniu podaje się m.in. dietę śródziemnomorską.

Bloomberg Global Health Index to ranking obejmujący swym zasięgiem 163 kraje świata. Włochy, zajmujące w nim tym razem pierwsze miejsce, sukces według mediów zawdzięczają świeżej wysokojakościowej żywności oraz diecie śródziemnomorskiej. Dziennik Corriere della Sera podkreśla, że Włosi swą dobrą kondycję utrzymują mimo trudności wynikających z kryzysu gospodarczego. Wysoka lokata w rankingu oznacza, że naród odznacza się wspomnianą wcześniej wysoką jakością żywności, ponadprzeciętną długością życia, dobrą kondycją zdrowia psychicznego oraz stosunkowo niskim odsetkiem osób palących tytoń i cierpiących na wysokie ciśnienie krwi. Jako pozytywny czynnik prozdrowotny wśród mieszkańców Włoch określono także wskaźnik konsumpcji alkoholu oraz spadek liczby dzieci otyłych. Tendencję wzrostową ma natomiast odsetek osób uprawiających sport. Co ciekawe, Włochy w rankingu wyprzedziły kraje, które znane są długowieczności. Warto wspomnieć tutaj między innymi o Islandii, Szwecji, Japonii, Singapurze, a także Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Francji, Niemczech i Danii.

Zbawienna dieta śródziemnomorska

Wypowiadający się w raporcie ekspert do spraw żywienia z uniwersytetu w Waszyngtonie Adam Drewnowski przekonuje, że receptą na zdrowie jest dieta śródziemnomorska, a zwłaszcza dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb. Zalety tego sposobu odżywiania poruszyli także prof. Wiktor B. Szostak i Aleksandra Cichocka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie na łamach publikacji "Dieta śródziemnomorska w chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycy". Jak mówią, wiele badań potwierdza, że stosowanie diety śródziemnomorskiej sprzyja wysokiej oczekiwanej długości życia i rzadszemu występowaniu chorób przewlekłych. Sposób odżywania stosowany przez Włochów ma także właściwości przeciwmiażdżycowe oraz antynowotworowe. Podstawą diety są świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso i niewielka ilość mięsa czerwonego, umiarkowana ilość nabiału i jajek, a z tłuszczów zalecana jest oliwa z oliwek. Prócz tego warto pamiętać o włączeniu do diety orzechów, a z alkoholu zalecane jest w niewielkiej ilości wino (najlepiej wytrawne, podawane do posiłków w celu poprawy trawienia). Idealnym dopełnieniem kuchni śródziemnomorskiej będą przyprawy, a przede wszystkim świeże zioła. W diecie tej wyklucza się niektóre produkty, popularne zwłaszcza w rodzimych potrawach. Należy do nich między innymi śmietana, wszelkie mączne zasmażki oraz zwyczaj smarowania pieczywa.

Źródła: Rynek Zdrowia, Onet Biznes, Kobieta Onet, Polki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

    Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

  • Piramida Maslowa – co to jest?

    Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

  • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

    Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

  • Dzień Dziecka – pomysły na zdrowe prezenty dla dzieci

    Na Dzień Dziecka nasi milusińscy czekają przez cały rok. Nieważne, czy mają lat kilka, czy kilkanaście – każdy cieszy się z perspektywy otrzymania wymarzonego prezentu. Obdarowujący prezentowych inspiracji szukają z reguły w sklepach z zabawkami. Spójrzmy jednak na to święto z innej strony, a przekonamy się, że prezent na Dzień Dziecka z apteki może być nie tylko ciekawy, ale również przynoszący korzyści zdrowiu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij