Włosi najzdrowsi na świecie
Katarzyna Szulik

Włosi najzdrowsi na świecie

Agencja Bloomberg przygotowała ranking oceniający zdrowie narodowe według określonych wskaźników. Bloomberg Global Health Index uwzględnia między innymi długość życia, stan zdrowia psychicznego, negatywne konsekwencje wynikające z palenia tytoniu, jakość żywności czy dane na temat ciśnienia krwi i zatrucia środowiska. Według wyliczeń najzdrowszym narodem na świecie są Włosi, wyprzedzając inne kraje słynące z długowieczności. Polska zajęła 39 miejsce w tym rankingu. Jako powód wysokiej lokaty Włochów w zestawieniu podaje się m.in. dietę śródziemnomorską.

Bloomberg Global Health Index to ranking obejmujący swym zasięgiem 163 kraje świata. Włochy, zajmujące w nim tym razem pierwsze miejsce, sukces według mediów zawdzięczają świeżej wysokojakościowej żywności oraz diecie śródziemnomorskiej. Dziennik Corriere della Sera podkreśla, że Włosi swą dobrą kondycję utrzymują mimo trudności wynikających z kryzysu gospodarczego. Wysoka lokata w rankingu oznacza, że naród odznacza się wspomnianą wcześniej wysoką jakością żywności, ponadprzeciętną długością życia, dobrą kondycją zdrowia psychicznego oraz stosunkowo niskim odsetkiem osób palących tytoń i cierpiących na wysokie ciśnienie krwi. Jako pozytywny czynnik prozdrowotny wśród mieszkańców Włoch określono także wskaźnik konsumpcji alkoholu oraz spadek liczby dzieci otyłych. Tendencję wzrostową ma natomiast odsetek osób uprawiających sport. Co ciekawe, Włochy w rankingu wyprzedziły kraje, które znane są długowieczności. Warto wspomnieć tutaj między innymi o Islandii, Szwecji, Japonii, Singapurze, a także Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Francji, Niemczech i Danii.

Zbawienna dieta śródziemnomorska

Wypowiadający się w raporcie ekspert do spraw żywienia z uniwersytetu w Waszyngtonie Adam Drewnowski przekonuje, że receptą na zdrowie jest dieta śródziemnomorska, a zwłaszcza dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb. Zalety tego sposobu odżywiania poruszyli także prof. Wiktor B. Szostak i Aleksandra Cichocka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie na łamach publikacji "Dieta śródziemnomorska w chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycy". Jak mówią, wiele badań potwierdza, że stosowanie diety śródziemnomorskiej sprzyja wysokiej oczekiwanej długości życia i rzadszemu występowaniu chorób przewlekłych. Sposób odżywania stosowany przez Włochów ma także właściwości przeciwmiażdżycowe oraz antynowotworowe. Podstawą diety są świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso i niewielka ilość mięsa czerwonego, umiarkowana ilość nabiału i jajek, a z tłuszczów zalecana jest oliwa z oliwek. Prócz tego warto pamiętać o włączeniu do diety orzechów, a z alkoholu zalecane jest w niewielkiej ilości wino (najlepiej wytrawne, podawane do posiłków w celu poprawy trawienia). Idealnym dopełnieniem kuchni śródziemnomorskiej będą przyprawy, a przede wszystkim świeże zioła. W diecie tej wyklucza się niektóre produkty, popularne zwłaszcza w rodzimych potrawach. Należy do nich między innymi śmietana, wszelkie mączne zasmażki oraz zwyczaj smarowania pieczywa.

Źródła: Rynek Zdrowia, Onet Biznes, Kobieta Onet, Polki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij