Włosi najzdrowsi na świecie
Agencja Bloomberg przygotowała ranking oceniający zdrowie narodowe według określonych wskaźników. Bloomberg Global Health Index uwzględnia między innymi długość życia, stan zdrowia psychicznego, negatywne konsekwencje wynikające z palenia tytoniu, jakość żywności czy dane na temat ciśnienia krwi i zatrucia środowiska. Według wyliczeń najzdrowszym narodem na świecie są Włosi, wyprzedzając inne kraje słynące z długowieczności. Polska zajęła 39 miejsce w tym rankingu. Jako powód wysokiej lokaty Włochów w zestawieniu podaje się m.in. dietę śródziemnomorską.
Bloomberg Global Health Index to ranking obejmujący swym zasięgiem 163 kraje świata. Włochy, zajmujące w nim tym razem pierwsze miejsce, sukces według mediów zawdzięczają świeżej wysokojakościowej żywności oraz diecie śródziemnomorskiej. Dziennik Corriere della Sera podkreśla, że Włosi swą dobrą kondycję utrzymują mimo trudności wynikających z kryzysu gospodarczego. Wysoka lokata w rankingu oznacza, że naród odznacza się wspomnianą wcześniej wysoką jakością żywności, ponadprzeciętną długością życia, dobrą kondycją zdrowia psychicznego oraz stosunkowo niskim odsetkiem osób palących tytoń i cierpiących na wysokie ciśnienie krwi. Jako pozytywny czynnik prozdrowotny wśród mieszkańców Włoch określono także wskaźnik konsumpcji alkoholu oraz spadek liczby dzieci otyłych. Tendencję wzrostową ma natomiast odsetek osób uprawiających sport. Co ciekawe, Włochy w rankingu wyprzedziły kraje, które znane są długowieczności. Warto wspomnieć tutaj między innymi o Islandii, Szwecji, Japonii, Singapurze, a także Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Francji, Niemczech i Danii.
Zbawienna dieta śródziemnomorska
Wypowiadający się w raporcie ekspert do spraw żywienia z uniwersytetu w Waszyngtonie Adam Drewnowski przekonuje, że receptą na zdrowie jest dieta śródziemnomorska, a zwłaszcza dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb. Zalety tego sposobu odżywiania poruszyli także prof. Wiktor B. Szostak i Aleksandra Cichocka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie na łamach publikacji "Dieta śródziemnomorska w chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycy". Jak mówią, wiele badań potwierdza, że stosowanie diety śródziemnomorskiej sprzyja wysokiej oczekiwanej długości życia i rzadszemu występowaniu chorób przewlekłych. Sposób odżywania stosowany przez Włochów ma także właściwości przeciwmiażdżycowe oraz antynowotworowe. Podstawą diety są świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso i niewielka ilość mięsa czerwonego, umiarkowana ilość nabiału i jajek, a z tłuszczów zalecana jest oliwa z oliwek. Prócz tego warto pamiętać o włączeniu do diety orzechów, a z alkoholu zalecane jest w niewielkiej ilości wino (najlepiej wytrawne, podawane do posiłków w celu poprawy trawienia). Idealnym dopełnieniem kuchni śródziemnomorskiej będą przyprawy, a przede wszystkim świeże zioła. W diecie tej wyklucza się niektóre produkty, popularne zwłaszcza w rodzimych potrawach. Należy do nich między innymi śmietana, wszelkie mączne zasmażki oraz zwyczaj smarowania pieczywa.
Źródła: Rynek Zdrowia, Onet Biznes, Kobieta Onet, Polki