Czego nie wiemy o nadciśnieniu?
Katarzyna Szulik

Czego nie wiemy o nadciśnieniu?

Na nadciśnienie cierpi co trzeci Polak, coraz częściej rownież osoby młode. O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm Hg, ale przyjmuje się, że dla serca najbezpieczniej jest, gdy wartość ta nie przekracza 120 mm Hg. Gorącym tematem stało się ostatnimi czasy jednak zagadnienie, do jakiej wartości obniżać ciśnienie u chorych.

Organizacja Academy of Medical Royal Colleges stworzyła listę procedur, wśród których widnieje zapis, iż leki obniżająće ciśnienie powinny zażywać osoby, u których ciśnienie krwi przekracza140-160/90-99 mm Hg. Kardiolog Rob Henderson z Nottingham University Hospitals uważa, że stosowanie farmakologii przy niższych wartościach powoduje więcej negatywnych konsekwencji niż pozytywów. Temat budzi dużo kontrowersji i wciąż od nowa jest poruszany na konferencjach i w prasie branżowej. Jak dotąd nie ma jednoznacznych badań dowodzących, że obniżanie ciśnienia znacznie poniżej 140/90 mm Hg przynosiło wiele korzyści. Profesor Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii 
Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii Collegium Medicum 
Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że niezależnie od sporów o idealne wartości, w Polsce podstawowy problem stanowi jednak niska kontrola nadciśnienia. Według statystyk, tylko co czwarta leczona osoba osiąga dobre wyniki, a wiele osób cierpiących na nadciśnienie nawet nie wie o swojej chorobie. 

10 milionów Polaków ciepi na nadciśnienie 

Eksperci alarmują, że już ponad 10 milionów Polaków zmaga się z nadciśnieniem, część z nich zupełnie nieświadomie. Coraz częściej schorzenie dotyka również młodych, według statystyk niespełna 10 procent siedemnastolatków ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Objawy choroby przypisywane są wielu innym chorobom, a do najczęstszych zalicza się nerwowość, zaburzenia snu, ucisk i szumy w głowie, ale i zasłabnięcia i wzmożoną potliwość. Schorzenie przekazywane jest często genetycznie, ale czynnikami sprzyjającymi są dieta bogata w sól oraz przewlekły stres, zazwyczaj towarzyszący uczuciu przepracowania. Co ciekawe, naukowcy obalają mit na temat potrzeby wyeliminowania kawy w diecie osoby zmagającej się z nadciśnieniem. Bardziej szkodliwa jest sól, ukryta także w naturalnie słonych produktach, jak oliwki czy kapary, natomiast 2-3 filiżanki dziennie nie wpłyną na dalszy rozwój nadciśnienia. Warto też wiedzieć, że mniej więcej 5% osób walczących z nadciśnieniem ma do czynienia z tak zwanym nadciśnieniem wtórnym, a więc będącym wynikiem innej dolegliwości. Najczęściej są to zmiany hormonalne lub też wady zastawek w układzie krwionośnym. Kardiolodzy prócz higienicznego trybu życia zalecają osobom obciążonym genetycznie oraz tym w dojrzałym wieku profilaktyczne badanie ciśnienia przynajmniej raz na pół roku. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Zdrowie Senior, RMF, Dziennik Zachodni 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij