mężczyzna trzyma się za bolące kolano
Mateusz Burak

Torbiel Bakera – przyczyny, objawy, leczenie cysty Bakera

Torbiel Bakera (nazywana również cystą Bakera lub też torbielą dołu podkolanowego) to zmiana wypełniona płynem stawowym, która przybiera kształt guzka i lokalizuje się w dole podkolanowym. Torbiel ta jest zmianą nienowotworową i nie ulega zezłośliwieniu. Przyczyn powstawania torbieli Bakera może być kilka, np. urazy, stan zapalny czy przewlekłe schorzenia dotyczące stawu kolanowego. Objawy cysty Bakera to m. in. ból z tyłu kolana, obrzęk kolana oraz uczucie dyskomforu podczas zginania nogi w stawie kolanowym.

Torbiel Bakera – przyczyny

Tak naprawdę do końca nie ustalono dokładnych przyczyn, z powodu których dochodzi do rozwoju torbieli dołu podkolanowego. Na pewno jednak zdecydowanie częściej torbiel Bakera powstaje u osób aktywnych fizycznie – można zatem powiązać powstawanie torbieli Bakera z licznymi urazami, kontuzjami czy przeciążeniem kończyny. Ponadto cysta dołu podkolanowego jest też dość typowa dla osób z nadwagą oraz otyłością.

Innymi czynnikami ryzyka rozwoju torbieli Bakera są stany zapalne stawu kolanowego, zapalenie kaletek maziowych w dole podkolanowym, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, jak również przepuklina torebki stawu kolanowego. 

Jakie są objawy obecności torbieli Bakera?

Pierwszym objawem obecności torbieli Bakera jest zwykle pojawienie się w dole podkolanowym guzka. Zazwyczaj jest on niebolesny i pacjent nie odczuwa z jego powodu żadnych przykrych dolegliwości. Zdarza się jednak, że okolica torbieli Bakera staje się nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona, pojawia się też obrzęk stawu kolanowego – cechy te świadczą o stanie zapalnym, wtedy też może pojawić się bolesność kolana.

Z czasem, kiedy torbiel ulega powiększeniu, ból kolana może się nasilać, staje się on najbardziej uciążliwy, zwykle pod wpływem dłuższego chodzenia. Ponadto torbiel Bakera może powodować utrudnione zginanie kończyny dolnej w stawie kolanowym – krótko mówiąc, nie można po prostu „zgiąć nogi do końca”. Zdarza się również, że na skutek obecności torbieli w dole podkolanowym pojawiają się objawy pod postacią drętwienia łydki. Taka sytuacja powstaje na skutek ucisku, przez znacznych rozmiarów torbiel, na otaczające ją nerwy i naczynia krwionośne. 

Powiązane produkty

Rozpoznanie torbieli Bakera

Rozpoznanie torbieli Bakera lekarz stawia na podstawie badania fizykalnego pacjenta, w czasie którego dokładnie ogląda okolice podkolanową oraz palpacyjnie bada zlokalizowany w dole podkolanowym guzek. Celem potwierdzenia diagnozy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zwykle kieruje pacjenta do specjalisty – ortopedy.

Ortopeda ponownie zbada chorego, jak również zaleci usg zlokalizowanej w dole podkolanowym zmiany – po wykonaniu usg diagnozę będzie można już postawić ze stuprocentową pewnością. Czasami jednak, zdarza się, że nawet po usg lekarz może mieć nadal wątpliwości. Wtedy należy poszerzyć diagnostykę. Wykonuje się zatem rezonans magnetyczny kolana, a czasami nawet zachodzi potrzeba wykonania artroskopii

W jaki sposób leczy się torbiel Bakera?

Leczenie torbieli Bakera uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny, z powodu której ona powstała, oraz od wielkości torbieli i objawów, jakie wywołuje. W sytuacji, kiedy do powstania torbieli w dole podkolanowym doprowadziła choroba przewlekła (miedzy innymi reumatoidalne zapalenie stawów czy też dna moczanowa), w pierwszej kolejności należy zająć się leczeniem właśnie jej – w przeciwnej sytuacji, kiedy przyczyna powstania torbieli nie zostanie "wytłumiona", sama torbiel, pomimo leczenia, będzie nawracać. W sytuacji natomiast, kiedy torbiel Bakera powstała niezależnie od chorób przewlekłych, postępowanie jest uzależnione od jej rozmiarów i objawów, które ona wywołuje.

W przypadku małych torbieli, dających jedynie niewielkie objawy, które nie upośledzają codziennego funkcjonowania pacjenta, zalecane jest leczenie zachowawcze. Pacjent musi przede wszystkim oszczędzać kończynę (zatem niewskazane jest w tym okresie uprawianie sportu) – kończynę należy maksymalnie odciążyć, najlepiej, aby przez kilka dni chory spędzał czas w domu z kolanem uniesionym do góry. Ponadto warto jest poddać się zabiegom fizykoterapii.

Czasami też lekarz musi podjąć decyzje o punkcji torbieli – lekarz nakłuwa cystę i odciąga zgromadzony w niej płyn, po takim zabiegu często dodatkowo lekarz wstrzykuje w okolice torbieli podkolanowej lek sterydowy, który będzie działał przeciwzapalnie i tym samym będzie łagodził dolegliwości. Niestety, dość często zdarza się, że po wykonaniu punkcji torbiel odrasta, czasami nawet osiągając rozmiary większe niż miała przed jej nakłuciem. W takiej sytuacji ortopeda decyduje się na wykonaniu zabiegu operacyjnego polegającego na usunięciu torbieli. Po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu zwykle następnego dnia, a po około dwóch tygodniach zwykle musi zgłosić się ponownie do swojego lekarza prowadzącego, aby ten mógł usunąć szwy oraz ocenić, w jakiej kondycji po zabiegu jest kończyna. 

Zabiegi rehabilitacyjne wskazane w przypadku torbieli Bakera

Zabiegi rehabilitacyjne są zwykle zalecane pacjentom we wczesnym stadium choroby, kiedy torbiel jest jeszcze mała i nie daje uciążliwych objawów. Czasami dzięki właściwie prowadzonej fizykoterapii udaje się uniknąć zabiegu operacyjnego w przyszłości.

Należy pamiętać jednak, że właściwie prowadzona rehabilitacja jest również ważna dla pacjentów, u których, niestety, zaszła potrzeba interwencji chirurgicznej.

Bardzo często zatem po zdiagnozowaniu torbieli dołu podkolanowego pacjent ma zlecaną przez swojego lekarza prowadzącego krioterapię, czyli leczenie zimnem. Dzięki krioterapii dochodzi do zmniejszenie ewentualnego bólu, obrzęku i nadmiernego ucieplenia stawu kolanowego – łagodzi objawy stanu zapalnego. Ponadto dość często zalecana jest również jonoforeza, polegająca na podawaniu za pomocą prądu stałego leku działającego przeciwzapalnie.

Czasami też zaleca się laseroterapię, pole magnetyczne czy ultradźwięki – zabiegi te bowiem, przyspieszają regenerację i gojenie. Pacjenci miewają też wykonywane masaże. Ostatnio popularny jest również kinesiotaping, czyli plastrowanie. To oklejanie specjalnymi plastrami (tejpami) okolicy stawu kolanowego, plastry zapewniają lepszą stabilizację stawu, poprawiają procesy gojenia po zabiegu operacyjnym, jak również zmniejszają dolegliwości bólowe.

Sprawdź na DOZ.pl: Tejpy i akcesoria

Ponadto wskazana w rehabilitacji jest również kinezyterapia – rehabilitanci dobierają właściwe ćwiczenia, uzależnione od stanu pacjenta.

  1. J. C. Acebes, O. Sanchez–Pernaute, A. Diaz–Oca, G. Herrero–Beaumont, Ultrasonographic assessment of Baker’s cysts after intra–articular corticosteroid injection in knee osteoarthritis, „J Clin Ultrasound” 2006, nr 34, s. 113–117.
  2. V. Calvisi, S. Lupparelli, P. Giuliani, Arthroscopic all–inside suture of symptomatic Baker’s cysts: a technical option for surgical treatment in adults, „Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc” 2007, nr 15, s. 1452–1460.
  3. T. J. Frush, F. R. Noyes, Baker’s cyst diagnostic and surgical considerations, „Sports Health” 2015, nr 7, s. 359–365.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij