Oczyszczanie skóry olejami (OCM)
Urszula Krzesiak

Oczyszczanie skóry olejami (OCM)

Sięgając obecnie po kosmetyki do oczyszczania skóry (twarzy, ciała), oprócz oczywistych ich wyznaczników w postaci składu i właściwości, kierujemy się również aktualną modą, bieżącymi trendami w zakresie pielęgnacji, bardziej zaawansowanymi technologiami produkcji (nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami recepturowymi), wiedzą na temat konkretnego producenta, czy też opiniami znajomych. Powoduje to, że często stajemy przed dylematem, czy dany produkt jest dla nas właściwy i czy sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. Z uwagi na to, że wybór tych środków jest ogromny i ciągle pojawia się coś nowego, warto czasem pomyśleć o powrocie do sprawdzonych, tradycyjnych metod, wzbogaconych rzecz jasna o nowoczesną, fachową wiedzę z dziedziny kosmetologii. Jedną z nich jest właśnie oczyszczanie skóry olejami.

Oczyszczanie skóry olejami (z ang. Oil Cleansing Method, w skrócie OCM) to metoda polegająca na myciu twarzy naturalnymi olejami. Metoda ta może służyć zarówno do demakijażu, jak i codziennego oczyszczania twarzy, zastępując przy tym użycie ogólnie dostępnych środków myjących (mydełka, żele, mleczka, toniki). Do jej zalet niewątpliwie należy dogłębnie oczyszczona i gładka skóra oraz nienaruszony płaszcz lipidowy (zwykłe środki czystości pozbawiają skórę jej naturalnej warstwy ochronnej, przez co staje się ona matowa i przesuszona; taka odwodniona skóra broni się wydzielając większe ilości sebum). OCM opiera się zatem na założeniu, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Do oczyszczania i demakijażu skóry należy używać wyłącznie dobrej jakości naturalnych olejów (bez parafiny), które są bezpieczne dla naszej skóry (metoda może być stosowana nawet przez osoby z cerą łojotokową i trądzikową, trzeba tylko odpowiednio skomponować skład mieszanki). Dodatkowym atutem OCM jest to, że oleje nie zawierają substancji drażniących, np. alkoholu, SLS, SLES, parabenów czy barwników, przywracają właściwe ph skóry i są wydajne w stosowaniu.

Podstawowa mieszanka składa się z oleju rycynowego i oleju bazowego. Olej rycynowy jest najbardziej zbliżony do naszego sebum pod względem struktury i konsystencji, stąd też wymieniany jest w składzie jako pierwszy. Olej rycynowy odgrywa zatem znaczącą rolę w procesie oczyszczania, możemy go zakupić w dowolnej aptece lub sklepie zielarskim (powinien być zamknięty w ciemnej, szklanej buteleczce, aby nie stracił swoich właściwości odżywczych).

Trzeba przy tym pamiętać, aby nie stosować na skórę czystego oleju rycynowego, gdyż może to doprowadzić do jej przesuszenia.

Każda mieszanka olejów powinna być dostosowana indywidualnie do naszych potrzeb. Do składnika głównego (oleju rycynowego) dobrze jest dodać maksymalnie dwa, trzy wybrane oleje (nie ma potrzeby stosowania większej ilości), przy czym w wyborze tym należy się kierować typem naszej cery. Oleje bazowe w mieszance powinny być dobierane właśnie pod kątem rodzaju skóry, wyznacznikiem jest tu konsystencja danego oleju. Skóra tłusta wymaga olejów lekkich, np. ze słodkich migdałów, pestek winogron, pestek malin, pestek truskawek, konopi, krokosza bawarskiego, dzikiej róży. Na skórę suchą możemy aplikować oleje cięższe, np. arganowy, kokosowy, z orzechów makadamia.

W zależności od typu naszej skóry, przyrządzamy mieszankę w następujących proporcjach:

  • Skóra sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
  • Skóra normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
  • Skóra tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego

Podział olejów bazowych z uwzględnieniem rodzaju skóry:

  • Skóra tłusta: olej jojoba, olej lniany, olej z orzechów włoskich, olej z konopi, olej z bawełny, olej z dzikiej róży, olej z nasion wiesiołka, olej z rokitnika.
  • Skóra trądzikowa: olej z krokosza barwierskiego, olej z drzewa herbacianego, olej z czarnuszki, olej laurowy, olej tamanu.
  • Skóra normalna: olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek granatu.
  • Skóra dojrzała i sucha: olej migdałowy, olej arganowy, olej kokosowy, olej różany, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek winogron, olej z ogórecznika, olej z awokado.
  • Skóra naczynkowa: olej z orzechów laskowych, olej z kocanki.

Instrukcja wykonania demakijażu skóry (krok po kroku):

  • Rozetrzyj olejek w dłoniach i nałóż go na suchą lub zwilżoną wodą skórę.
  • Masuj skórę kolistymi ruchami.
  • Zmocz ręcznik w ciepłej wodzie i nałóż go na twarz – pod wpływem temperatury pory się rozszerzą i łatwiej będzie wniknąć substancjom odżywczym w głąb skóry.
  • Odczekaj jeszcze chwilę, po czym wypłucz ręcznik, zmocz ponownie i powtórz czynność.
  • Na koniec zetrzyj ręcznikiem nadmiar oleju z twarzy (nie trzyj mocno skóry).
  • Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i wytrzyj skórę – zamkniesz w ten sposób pory.

Metoda OCM jest fajnym rozwiązaniem dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia, które chcą mieć pewność, że sięgają po dobre jakościowo produkty, a do tego pragną zaoszczędzić czas i pieniądze na źle dobranych kosmetykach. Zapewnia ona jednocześnie skuteczny demakijaż (nawet w przypadku produktów wodoodpornych – tusze do rzęs, cienie do powiek, kredki), nawilżenie i odżywienie skóry, przywracając jej jędrność, gładkość i witalność, a tym samym skutecznie opóźniając procesy starzenia (z uwagi na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych czy witamin).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij