
Oczyszczanie skóry olejami (OCM)
Oczyszczanie skóry olejami (z ang. Oil Cleansing Method, w skrócie OCM) to metoda polegająca na myciu twarzy naturalnymi olejami. Metoda ta może służyć zarówno do demakijażu, jak i codziennego oczyszczania twarzy, zastępując przy tym użycie ogólnie dostępnych środków myjących (mydełka, żele, mleczka, toniki). Do jej zalet niewątpliwie należy dogłębnie oczyszczona i gładka skóra oraz nienaruszony płaszcz lipidowy (zwykłe środki czystości pozbawiają skórę jej naturalnej warstwy ochronnej, przez co staje się ona matowa i przesuszona; taka odwodniona skóra broni się wydzielając większe ilości sebum). OCM opiera się zatem na założeniu, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Do oczyszczania i demakijażu skóry należy używać wyłącznie dobrej jakości naturalnych olejów (bez parafiny), które są bezpieczne dla naszej skóry (metoda może być stosowana nawet przez osoby z cerą łojotokową i trądzikową, trzeba tylko odpowiednio skomponować skład mieszanki). Dodatkowym atutem OCM jest to, że oleje nie zawierają substancji drażniących, np. alkoholu, SLS, SLES, parabenów czy barwników, przywracają właściwe ph skóry i są wydajne w stosowaniu.
Podstawowa mieszanka składa się z oleju rycynowego i oleju bazowego. Olej rycynowy jest najbardziej zbliżony do naszego sebum pod względem struktury i konsystencji, stąd też wymieniany jest w składzie jako pierwszy. Olej rycynowy odgrywa zatem znaczącą rolę w procesie oczyszczania, możemy go zakupić w dowolnej aptece lub sklepie zielarskim (powinien być zamknięty w ciemnej, szklanej buteleczce, aby nie stracił swoich właściwości odżywczych).
Trzeba przy tym pamiętać, aby nie stosować na skórę czystego oleju rycynowego, gdyż może to doprowadzić do jej przesuszenia.
Każda mieszanka olejów powinna być dostosowana indywidualnie do naszych potrzeb. Do składnika głównego (oleju rycynowego) dobrze jest dodać maksymalnie dwa, trzy wybrane oleje (nie ma potrzeby stosowania większej ilości), przy czym w wyborze tym należy się kierować typem naszej cery. Oleje bazowe w mieszance powinny być dobierane właśnie pod kątem rodzaju skóry, wyznacznikiem jest tu konsystencja danego oleju. Skóra tłusta wymaga olejów lekkich, np. ze słodkich migdałów, pestek winogron, pestek malin, pestek truskawek, konopi, krokosza bawarskiego, dzikiej róży. Na skórę suchą możemy aplikować oleje cięższe, np. arganowy, kokosowy, z orzechów makadamia.
W zależności od typu naszej skóry, przyrządzamy mieszankę w następujących proporcjach:
- Skóra sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
- Skóra normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
- Skóra tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
Podział olejów bazowych z uwzględnieniem rodzaju skóry:
- Skóra tłusta: olej jojoba, olej lniany, olej z orzechów włoskich, olej z konopi, olej z bawełny, olej z dzikiej róży, olej z nasion wiesiołka, olej z rokitnika.
- Skóra trądzikowa: olej z krokosza barwierskiego, olej z drzewa herbacianego, olej z czarnuszki, olej laurowy, olej tamanu.
- Skóra normalna: olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek granatu.
- Skóra dojrzała i sucha: olej migdałowy, olej arganowy, olej kokosowy, olej różany, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek winogron, olej z ogórecznika, olej z awokado.
- Skóra naczynkowa: olej z orzechów laskowych, olej z kocanki.
Instrukcja wykonania demakijażu skóry (krok po kroku):
- Rozetrzyj olejek w dłoniach i nałóż go na suchą lub zwilżoną wodą skórę.
- Masuj skórę kolistymi ruchami.
- Zmocz ręcznik w ciepłej wodzie i nałóż go na twarz – pod wpływem temperatury pory się rozszerzą i łatwiej będzie wniknąć substancjom odżywczym w głąb skóry.
- Odczekaj jeszcze chwilę, po czym wypłucz ręcznik, zmocz ponownie i powtórz czynność.
- Na koniec zetrzyj ręcznikiem nadmiar oleju z twarzy (nie trzyj mocno skóry).
- Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i wytrzyj skórę – zamkniesz w ten sposób pory.
Metoda OCM jest fajnym rozwiązaniem dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia, które chcą mieć pewność, że sięgają po dobre jakościowo produkty, a do tego pragną zaoszczędzić czas i pieniądze na źle dobranych kosmetykach. Zapewnia ona jednocześnie skuteczny demakijaż (nawet w przypadku produktów wodoodpornych – tusze do rzęs, cienie do powiek, kredki), nawilżenie i odżywienie skóry, przywracając jej jędrność, gładkość i witalność, a tym samym skutecznie opóźniając procesy starzenia (z uwagi na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych czy witamin).