Oznaczanie amoniaku w moczu
Anna Posmykiewicz

Oznaczanie amoniaku w moczu

Amoniak nie jest parametrem, który jest standardowo oznaczany w badaniu ogólnym moczu. Jeśli lekarz decyduje się, że u danego pacjenta należy oznaczyć w moczu właśnie ten parametr, konieczne jest wykonanie dobowej zbiórki moczu.

Jak wygląda dobowa zbiórka moczu?

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć rano i trzeba kontynuować ją przez okres 24 godzin. W dniu badania pierwszą poranną porcję moczu (tzw. mocz po nocy) należy oddać do toalety, zaś każdą następną oddaną w ciągu całej doby porcję moczu trzeba oddawać do pojemnika do dobowej zbiórki moczu, który trzeba przechowywać w lodówce. W momencie, kiedy rozpoczyna się dobową zbiórkę moczu, należy koniecznie zanotować godzinę jej rozpoczęcia. Jeśli zbiórka dobowa zaczyna się przykładowo w piątek o godzinie 8 rano, to musi ona zakończyć się w sobotę także o 8 rano. Po jej zakończeniu należy z pojemnika, w którym gromadzony był mocz, odlać około 50-100 ml moczu do pojemnika jednorazowego na mocz, pojemnik następnie należy odnieść do laboratorium, należy też dołączyć do niego informacje o godzinie rozpoczęcia i zakończenia dobowej zbiórki moczu.
Czasami dobowa zbiórka moczu wykonywana jest też w warunkach szpitalnych.

Kiedy lekarz zwykle decyduje o konieczności oznaczenia amoniaku w moczu?

Badanie to zlecane jest zazwyczaj w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie, że u pacjenta doszło do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, jak również przy podejrzeniu upośledzonego funkcjonowania nerek.

Polecane dla Ciebie

Kiedy może dojść do wzmożonego wydalania amoniaku w moczu?

Może mieć to miejsce zarówno w warunkach fizjologicznych, jak i w przypadku choroby. W warunkach fizjologicznych zwiększona ilość amoniaku w moczu może mieć związek z dietą nadmiernie bogatą w białko oraz z dietą niskowęglowodanową. Większa ilość amoniaku w moczu może też pojawić się na skutek głodzenia, dochodzi bowiem wtedy do katabolizmu białek. Również w okresie prawidłowej ciąży w pierwszym trymestrze ilość amoniaku w moczu może wzrosnąć. Zwiększona ilość amoniaku w moczu ma też niestety związek z chorobami. Przede wszystkim taki stan może pojawić się w przebiegu cukrzycy, kwasicy metabolicznej i oddechowej, w przypadku odwodnienia, pierwotnego hiperaldosteronizmu oraz w przypadku niedoboru potasu.
Zmiana zapachu moczu może wskazywać na chorobę. Szczególnie niebezpieczny jest zapach acetony, słodka woń i obcność amoniaku w moczu. więcej dowiesz się klikając tutaj.

Kiedy natomiast może dojść do zmniejszonego wydalania amoniaku z moczem?

W warunkach fizjologicznych taka sytuacja ma miejsce w przypadku spożywania dużej ilość jarzyn. Zmniejszona ilość amoniaku w moczu w przypadku stanów chorobowych może zdarzyć się w wyniku zasadowicy metabolicznej, do której może dojść na skutek uporczywych wymiotów oraz stosowania środków alkalizujących (wodorowęglan sodu). Ponadto do zmniejszania ilości amoniaku w moczu dochodzi na skutek kłębuszkowego zapalenia nerek przebiegającego z uszkodzeniem dalszej części nefronu, jak również w przypadku choroby Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy) i kwasicy kanalikowo-dystalnej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kortyzol – norma, badanie, objawy podwyższonego i obniżonego kortyzolu

    Kortyzol (hydrokortyzon) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym w organizmie przez korę nadnerczy. Nazywany jest hormonem stresu. Wywiera bardzo duży wpływ na metabolizm, w tym na stężenie glukozy we krwi, podnosząc jej poziom w reakcji na stres. Stężenie kortyzolu jest zależne od pory dnia – w godzinach porannych jest najwyższe, a w godzinach wieczornych najniższe. Tę zależność należy wziąć pod uwagę podczas interpretacji wyników badania. Czy można zbadać poziom stresu, wykonując oznaczenie poziomu kortyzolu? Odpowiedź w artykule.

  • GGTP – skierowanie, refundacja, cena

    GGTP to enzym pomocny w diagnozowaniu między innymi chorób wątroby, trzustki czy nerek. Jego wysoki poziom obserwuje się również u osób z problemem nadużywania alkoholu. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobom wątroby i dróg żółciowych, które powinny skłonić pacjenta do oznaczenia poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy. Uwagę powinno przykuć chociażby żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, obrzęki i świąd skóry czy ból po prawej stronie brzucha. Jak się przygotować do badania GGTP? Ile kosztuje to oznaczenie i czy do badania należy zgłosić się na czczo? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Badanie poziomu miedzi – wskazania, normy, interpretacja wyników

    Badanie poziomu miedzi we krwi może być przeprowadzone w celu wykrycia lub monitorowania chorób wątroby, niedoborów składników odżywczych, chorób genetycznych (takich jak choroba Wilsona) lub toksyczności miedziowej. Zwykle badanie to wymaga od pacjenta pobrania próbki krwi. Przed badaniem należy poinformować lekarza o jakichkolwiek lekach, suplementach diety lub innych czynnikach, które mogą wpłynąć na wyniki badania. Po otrzymaniu wyników lekarz omówi z pacjentem dalsze kroki, które będą konieczne, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników. Co zrobić, kiedy wynik wskazuje na podwyższony poziom?

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij