Anizokoria – różnice kształtu i szerokości źrenic
Roman Wodowski

Anizokoria – różnice kształtu i szerokości źrenic

Źrenica jest naturalnym otworem w tęczówce oka, który reguluje strumień światła. Przez ten otwór światło wpada do oka by trafić na podłoże światłoczułej siatkówki. W słoneczny dzień jest go za dużo dla oka, dlatego źrenica ogranicza nadmiar światła zwężając się. Wieczorem, kiedy natężenie światła spada, źrenica, na skutek skurczów mięśni tęczówki, ulega rozszerzeniu. Obie źrenice są zwykle takie same, a odstępstwo od takiego stanu nazywamy anizokorią (nierównością). Czym może być to zjawisko spowodowane i kiedy powinno być powodom do niepokoju?

Prawidłowe źrenice

W warunkach prawidłowych źrenica jest okrągła, a jej średnica wynosi ok. 3-4 mm. Przy maksymalnie rozszerzonej źrenicy jej średnica sięga 8 mm, przy silnym oświetleniu 2 mm. Prosta anizokoria (fizjologiczna, bez podłoża chorobowego) występuje u około jednej piątej zdrowej populacji. Wielkość źrenicy może być zmierzona za pomocą pupilometru. Innym urządzeniem jest pupilograf, który wykorzystuje światło podczerwone do fotograficznego zobrazowania nierozszerzonej, zaadoptowanej do ciemności źrenicy (standardowy błysk mógłby spowodować jej zwężenie). Ani pupilometr, ani pupilograf nie są jednak w okulistyce zbyt powszechnie stosowane.  

Przyczyny nieprawidłowości

Średnica źrenic jest stanem równowagi, która zależy od przeciwstawnego działania współczulnego i przywspółczulnego autonomicznego układu nerwowego. Układ współczulny zaopatruje włókna mięśnia rozwierającego źrenicę, a układ przywspółczulny unerwia mięsień zwieracz źrenicy. Gdy któraś z dróg ulega jednostronnemu uszkodzeniu, przeważa czynność drugiej części układu autonomicznego, czego wyrazem jest anizokoria, czyli różnica pomiędzy średnicą obu źrenic. Nasilenie anizokorii zależy od stopnia uszkodzenia drogi nerwowej (częściowe lub całkowite). Anizokoria może mieć też podłoże toksykologiczne. Poniżej opisane jednostki chorobowe nie wyczerpują oczywiście całości zagadnienia.

Polecane dla Ciebie

Zespół Hornera – źrenica zwężona

Opisany w 1869 r. zespół Claude´a-Bernarda-Hornera (zespół Hornera) cechuje występowanie charakterystycznych objawów klinicznych, na które składają się: zwężenie źrenicy (miosis), opadnięcie powieki górnej (ptosis), zapadnięcie gałki ocznej (enophtalmos) oraz zahamowanie czynności wydzielniczej gruczołów potowych w dotkniętej połowie twarzy i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Powoduje go przerwanie drogi unerwienia współczulnego oka biegnącej od podwzgórza do gałki ocznej.

Szeroka źrenica Adiego

W zespole Adiego występuje nierówność źrenic wynikająca z rozszerzenia chorej źrenicy. W większości przypadków stwierdza się ją jednostronnie. Towarzyszy temu bardzo spowolniała reakcja źrenicy na światło. Zazwyczaj przyczynę stanowi uszkodzenie zwojowych włókien nerwowych, zaopatrujących zwieracz źrenicy, najczęściej poprzez zakażenie wirusowe. 

Diagnostyka zaburzeń źrenicznych

Diagnostyka zaburzeń źrenicznych obejmuje szczegółowe badania okulistyczne oraz neurologiczne. W pierwszej kolejności należy zwrócić się po pomoc do okulisty w rejonie zamieszkania. Jeśli specjalista uzna takie postępowanie za właściwe, diagnostykę uzupełni się o badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową) oraz skieruje pacjenta na konsultację neurologiczną.

Jakie są sposoby leczenia?

Zaburzenia źreniczne nie są samodzielną jednostką chorobową. Stanowią po prostu objaw towarzyszący. Dopiero po zidentyfikowaniu przyczyny można wdrażać standardy właściwe dla terapii rozpoznanej choroby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij