Medycyna wygrywa z gruźlicą
Katarzyna Szulik

Medycyna wygrywa z gruźlicą

Mimo lat walki i upowszechnienia szczepień, gruźlica pozostaje piątą przyczyną zgonów na świecie. Zgodnie z danymi WHO, w 2014 roku zachorowało na nią w sumie 9,6 miliona osób, z czego w Polsce odnotowano 6698. Tegoroczny Dzień Walki z Gruźlicą, obchodzony 24 marca, upłynie pod hasłem „Zjednoczmy się w walce z gruźlicą”.

Prątki gruźlicy mogą zaatakować wiele narządów, ale zdecydowanie najczęściej występują w płucach – w Polsce w 2014 roku aż 94,2 proc. wszystkich zachorowań dotyczyło tego organu. Najbardziej narażone na wystąpienie gruźlicy są osoby w przedziale wiekowym 45-62 i to w tej grupie działania profilaktyczne powinny być szczególnie intensywne. U dzieci i młodzieży (do 19 roku życia) zachorowania są niezwykle rzadkie – w 2014 roku nie przekroczyły w Polsce160 przypadków.

Gruźlica to również choroba męska – dane z Polski pokazują, że zdecydowana większość zarażonych to mężczyźni (4582 na 6698 przypadków w ogóle w roku 2014).

Liczba chorych systematycznie spada

Systematyczne działania na rzecz zwalczenia epidemii gruźlicy dają coraz lepsze efekty. W Polsce na gruźlicę wszystkich postaci w 2014 roku zachorowało o 7,4 proc. osób mniej, niż w roku 2013 i aż od 28,4 proc. w porównaniu z 2004 rokiem. W tym kontekście jasne jest, że kontrowersje wokół szczepionek wpłynęły na liczbę zachorowań tylko w niewielkim stopniu.

Gruźlica to nie problem Europy

Gruźlica to choroba krajów rozwijających się, związana również z biedą. Zarażeniu sprzyjają złe warunki bytowe, niedożywienie, ubóstwo oraz bezrobocie. Najwyższy poziom zachorowalności odnotowuje się w państwach południa Afryki, a także w Chinach, Indiach oraz Indonezji. W Afryce wysoki odsetek chorych wiąże się z dużą liczbą zarażonych wirusem HIV, który aż o 50 razy zwiększa ryzyko zachorowania na gruźlicę. Najmniej chorych jest w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Choć sytuacja w Polsce się poprawia, wciąż znajdujemy się w grupie europejczyków najczęściej chorujących na gruźlicę. W 2014 roku aż połowa wszystkich przypadków zarażeń na Starym Kontynencie  przypadała na trzy kraje: Polskę, Rumunię oraz Wielką Brytanię.

Chorobę uda się zwalczyć całkowicie?

Mimo to specjaliści przewidują, że jeśli obecna tendencja się utrzyma, za kilkadziesiąt lat gruźlica może na dobrą sprawę zniknąć z Europy. Taką tezę sformułowali uczestnicy Konferencji z okazji Światowego Dnia Gruźlicy, którą zorganizował Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego. To znak ogromnych postępów w leczeniu, ponieważ  jeszcze około 70 lat temu, tuż po II Wojnie Światowej, gruźlica była główną przyczyną zgonów w Polsce. Wprowadzenie szczepionek i badań przesiewowych w  latach 50. diametralnie odmieniło sytuację, powodując ponad dziesięciokrotny spadek zachorowalności na gruźlicę.

Dziś liczba chorych systematycznie spada, a liczba leków przeciwgruźliczych zwiększa się. Tylko w 2014 roku prace nad ośmioma preparatami znajdowały się w fazie testów klinicznych. Były to zarówno leki zupełnie nowe, jak i stosowane do tej pory, dla których gruźlica jest nowym wskazaniem. Obecnie trwają badania nad kolejnymi piętnastoma szczepionkami, przeznaczonymi dla dorosłych i młodzieży.

Źródło: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Rynek zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij