Rwa udowa - przyczyny, objawy, leczenie
Ewa Nowacka-Polka

Rwa udowa - przyczyny, objawy, leczenie

Rwa udowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”. Głównym jej objawem jest ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa promieniujący do miejsc unerwianych przez nerw udowy.

Przyczyny

Rwa udowa, a właściwie objawy jej towarzyszące, są spowodowane uciskiem korzeni nerwowych (na wysokości odcinka lędźwiowego- L2-L4) wywołanych zmianami związanymi z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa ww. odcinka. Dokładny mechanizm zwyrodnienia kręgosłupa nie jest w pełni wyjaśniony. Najczęściej przyjmuje się, że zmiany te są związane ze zużyciem wynikającym ze stojącej postawy człowieka i obciążeń z tego wynikających. W skład patologii związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa wchodzi: zwyrodnienie krążka międzykręgowego, uwypuklenie lub wypadnięcie jądra miażdżystego i zmiany w obrębie stawów międzywyrostkowych. Te i inne patologie kręgosłupa mogą występować w różnej kombinacji powodując tzw. „konflikt kręgowo-korzeniowy” (kręgowo-nerwowy). Jest on związany nie tylko z uciskiem korzeni nerwowych okolicy lędźwiowej kręgosłupa, ale także z wtórnego do ucisku nerwów stanu zapalnego, objawiającego się bólem i szeregiem innych dolegliwości występujących w okolicach ciała, które są unerwione przez nerwy objęte procesem chorobowym (w tym dysfunkcja poszczególnych mięśni). Do rwy udowej oprócz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa może doprowadzić uszkodzenie splotu lędźwiowego, a także samego nerwu udowego, do których może doprowadzić cukrzyca, uraz, krwawienie do nerwu, nacieczenie nowotworowe, a także uszkodzenia w czasie zabiegów operacyjnych.

Objawy

Głównym objawem rwy udowej jest ból pojawiający się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa promieniujący do przedniej części uda. W zależności od stopnia zaawansowania procesu chorobowego w mniejszym lub większym nasileniu mogą pojawić się objawy dodatkowe takie jak:

 • wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych,
 • parestezje i drętwienia,
 • unieruchomienie/ograniczenie ruchomości kończyny dolnej, a także jej przykurcze i niedowłady,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • zaburzenia czucia na przedniej powierzchni uda,
 • ograniczenie ruchomości kręgosłupa,
 • osłabienie zdolności prostowania kolana,
 • osłabienie lub zniesienie odruchu kolanowego, 
 • zanik mięśnia czworogłowego uda.

Rozpoznanie

W celu zdiagnozowania problemu rwy udowej, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Wstępne rozpoznanie rwy udowej stawia się bardzo często na podstawie wyżej opisanego zespołu objawów. W badaniu przedmiotowym lekarz stwierdza dodatni objaw Mackiewicza, nazywany również odwróconym objawem Lasega w skład którego wchodzi: ból uda przy biernym zginaniu stawu kolanowego u chorych leżących na brzuchu lub boku. Poza tym bardzo często występują zaburzenia czucia na przedniej powierzchni uda, osłabienie lub zniesienie odruchu kolanowego, czasami dołącza się niedowład, a także zanik mięśnia czworogłowego uda. Bardzo ważne przy stawianiu diagnozy jest różnicowanie z innymi przyczynami „bólów kręgosłupa”. W związku z tym nie tyle po to by potwierdzić postawioną diagnozę ile w celu wykluczenia innych przyczyn bólu kręgosłupa często konieczne jest wykonanie badań dodatkowych takich jak np. RTG, CT czy MRI.

Leczenie

W początkowym okresie ostrego rzutu rwy udowej istotne jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy NLPZ (zarówno doustnie jak i we wstrzyknięciach), a także leków obniżających napięcie mięśniowe. Jeśli powyższe leczenie nie jest skuteczne, po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań, należy rozważyć steroidoterapię. Można również w ostrej fazie choroby stosować metody rozgrzewające, a także rozmaite, dobierane indywidualnie, wyciągi i gorsety. Zabiegi rehabilitacyjne w tym fizykoterapię, kinezyterapię, a także balneoterapię zaleca się stosować w przewlekłej fazie rwy udowej. Wskazaniem do wykonania zabiegu operacyjnego jest potwierdzone w badaniach obrazowych wypadnięcie dysku, z towarzyszącymi silnie nasilonymi objawami (w tym objawami deficytów neurologicznych).

Tylko ścisła współpraca pacjenta z lekarzem może przynieść pożądane efekty. W przypadku kręgosłupa potwierdza się powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć dlatego należy o tym  pamiętać w czasie wykonywania codziennych czynności.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij