Rwa udowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Mateusz Burak

Rwa udowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Rwa udowa zaliczana jest do tzw. zespołów korzeniowych. Przyczyną schorzenia jest podrażnienie korzeni nerwowych w okolicy pnia nerwu udowego, czyli kręgów L2, L3, L4. Objawy rwy udowej to najczęściej ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa promieniujący do przedniej części uda, czasami dochodzący aż do stopy, drętwienie kończyny dolnej, niedowład, przykurcze mięśni. Jak długo trwa rwa udowa? Jak przebiegają leczenie i rehabilitacja?

Rwa udowa – na czym polega? 

Rwa udowa, podobnie jak rwa kulszowa, może być wywołana poprzez drażnienie korzeni nerwowych przez przepuklinę jądra miażdżystego. Topografia uszkodzenia oraz występujących objawów jest jednak odmienna.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z rwą udową zmiany dyskowe lokalizują w wysoko w odcinku lędźwiowym – na poziomie L2, L3, L4, czyli w okolicy nerwów tworzących pień nerwu udowego. Topografia prezentowanych dolegliwości obejmuje przednią część uda, przednio-przyśrodkową część kolana, stronę przyśrodkową łydki oraz wewnętrzną krawędź stopy.  

Rwa udowa – przyczyny 

Do przyczyn powstawania dolegliwości w postaci rwy udowej zalicza się głównie przepuklinę jądra miażdżystego oraz inne patologie krążka międzykręgowego spowodowane czynnikami osłabiającymi jego strukturę. Poza tym mogą to być także zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, które mogą powodować drażnienie okolicznych korzeni nerwowych biegnących wysoko w odcinku lędźwiowym.

Niezwykle rzadko przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie nerwu udowego generujące ból neuropatyczny. Taka sytuacja może zaistnieć w przypadku przebytych złamań o obrębie miednicy, cukrzycy czy w rezultacie uszkodzenia przez promieniowanie jonizujące.  

Powiązane produkty

Rwa udowa – objawy 

Objawy rwy udowej mogą być bardzo zróżnicowane, a stopień ich nasilenia zależy od czynnika generującego drażnienie struktur nerwowych oraz rozmiarów ucisku. Najczęściej są to: 

  • ból zlokalizowany na przedniej części uda o charakterze mrowienia, drętwienia, często określany przez pacjentów jako rażenie prądem, 
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny dolnej objawiające się deficytem wyprostu w stawie kolanowym, 
  • ból uda nasilający się przy chodzeniu, 
  • zaburzenia mikcji i defekacji. 

Dolegliwości mogą rozprzestrzeniać się na znaczny obszar kończyny dolnej, zgodny z zakresem unerwienia nerwu udowego. Częściowo podobne dolegliwości może dawać przepuklina pachwinowa, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie wnikliwych procedur diagnostycznych przez specjalistę. 

Rwa udowa – leczenie i rehabilitacja 

Postępowanie lecznicze w przypadku rwy udowej ma charakter objawowy. Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu dolegliwości to kombinacja leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i miorelaksacyjnym.

W sytuacji silnych, narastających dolegliwości i zaawansowanych zmian stosuje się także iniekcje epiduralne w okolicę źródła bólu. Przynosi to ulgę już po upływie kilku dni. Zazwyczaj takie postępowanie połączone z odpoczynkiem i oszczędzającym trybem życia ma korzystny wpływ na nerwy kończyny dolnej i łagodzi objawy zapalenia mięśni uda. Brak skuteczności takiego postępowania lub też poważne uszkodzenie struktur nerwowych może stanowić o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.  

W procesie diagnostycznym wykorzystuje się badania obrazowe, a w przypadku zaburzeń czucia – badanie przewodnictwa nerwowego EMG. Niezwykle charakterystyczne jest prezentowanie przez pacjenta objawu Mackiewicza polegającego na wywołaniu dolegliwości przy rozciąganiu nerwu udowego (objaw rozciągowy nerwu udowego). Objaw Lasegu’a pozostaje negatywny (jego pozytywny wynik świadczy o rwie kulszowej, a nie udowej). 

Rehabilitacja przy rwie udowej polega na edukacji pacjenta w zakresie łagodzenia ostrych objawów rwy udowej, wykorzystując pozycje ułożeniowe. Stosuje się również kinesiotaping, zabiegi osteopatyczne, terapię manualną, masaż oraz różne formy terapii powięziowej. Także przezskórna elektryczna stymulacja nerwów z użyciem prądów TENS czy prądów diadynamicznych mogą zmniejszyć ból. Bardzo istotne jest też wykonywanie indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń na rwę udową.  

Ile trwa rwa udowa? Jest to sprawa mocno indywidualna. Najczęściej od momentu pojawienia się objawów do ich całkowitego wyeliminowania z wykorzystaniem dostępnych środków leczenia mija od 2 do nawet 16 tygodni.  

Rwa udowa – ćwiczenia 

Ćwiczenia na rwę udową są bardzo ważnym elementem postępowania leczniczego i rehabilitacji. Dzięki ich systematycznemu wykonywaniu można nie tylko złagodzić występujące dolegliwości, ale także ograniczyć nawroty epizodów bólowych w przyszłości.

W tym celu warto posiłkować się zaprezentowanym poniżej zestawem ćwiczeń. 

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Jedna kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym i wyprostowana w stawie biodrowym. Ręka pomaga w utrzymywaniu pozycji, trzymając za stopę i przyciągając ją do pośladka. Ruch polega na utrzymywaniu pozycji rozciągającej przednią część uda przez 20-30 sekund. Następnie ćwiczenie należy powtórzyć 4-5 razy.  
  2. Pozycja: siad na piętach, tułów pochylony do przodu, ręce wyprostowane, ułożone płasko na podłożu. Ruch polega na przesuwaniu rąk w przód po podłodze, co wzmaga elongację kręgosłupa i zwiększa przestrzenie międzykręgowe. Jednorazowo utrzymujemy rozciągnięcie 10-20 sekund i powtarzamy ćwiczenie 10 razy. 
  3. Pozycja: leżenie tyłem, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, stopy oparte o podłoże. Ręce wzdłuż tułowia. Ruch polega na wciskaniu odcinka lędźwiowego w podłoże i utrzymywaniu napięcia przez 3-5 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.  
  4. Pozycja: leżenie tyłem, jedna noga wyprostowana i umieszczona na podłożu, druga zgięta w biodrze i kolanie pod kątem 90 stopni i zrotowana razem z miednicą w kierunku nogi wyprostowanej. Górna część tułowia wraz z głową ustawiona w kierunku przeciwnym. Ruch polega na utrzymywaniu takiej pozycji przez 10-20 sekund, co ma pozwolić na rozciągnięcie kręgosłupa i uwolnienie przestrzeni międzykręgowych. Ćwiczenie powtarzamy 5-6 razy na obie strony. 
  5. Rwa udowa to jedno ze schorzeń, które bardzo często dobrze reaguje na ćwiczenia. Dlatego tak ważne jest, aby były one wykonywane systematycznie i dokładnie, w oparciu o konsultację z terapeutą prowadzącym. Może okazać się, że pomoże to uniknąć bardziej inwazyjnych sposobów postępowania leczniczego.  
  1. Nijs J., Malfliet A., Ickmans K. i in., Treatment of central sensitization in patients with 'unexplained' chronic pain: an update, “Expert Opin Pharmacother” 2014, nr 15, s. 1671-683. 
  2. DePalma M. J., Ketchum J. M., Saullo T., What is the source of chronic low back pain and does age play a role?, “Pain Med.” 2011, nr 12, s. 224-233. 
  3. Tessitore E., Molliqaj G., Schatlo B. i in., Clinical evaluation and surgical decision making for patients with lumbar discogenic pain and facet syndrome, “Eur J Radiol.” 2015, nr 84, s. 765-770. 
  4. Vleeming A., Schuenke M. D., Masi A. T. i in., The sacroiliac joint: an overview of its anatomy, function and potential clinical implications, “J Anat.” 2012, nr 221, s. 537-567. 
  5. Helm li S., Deer T. R., Manchikanti L. i in., Effectiveness of thermal annular procedures in treating discogenic low back pain, “Pain Physician.” 2012, nr 15, s. 279-304. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl