Czym jest irygacja?
Anna Posmykiewicz

Czym jest irygacja?

Irygacja to termin, który oznacza przepłukiwanie jam ciała (pochwy, nosa, jamy ustnej, jelit) za pomocą specjalnie do tego celu skonstruowanego urządzenia - irygatora. Do płukania wykorzystuje się wodę lub też specjalne roztwory leków i mieszanki ziołowe, które można kupić w aptece. Bardzo często roztwory przeznaczone do irygacji można od razu kupić w buteleczce będącej irygatorem.

Irygacja nosa

W sytuacji, kiedy mamy problem z częstymi infekcjami kataralnymi, uczuciem zatkanego nosa czy też zapaleniem zatok, co wiąże się zwykle z zaleganiem wydzieliny w zatokach, warto czasami wykonać irygację, czyli przepłukanie nosa. Przed ewentualnym wykonaniem zabiegu należy najpierw skonsultować się osobiście ze swoim lekarzem, aby stwierdził czy nie ma do tego przeciwwskazań. Jeśli lekarz uzna, że można bezpiecznie wykonać irygację, wtedy można zakupić w aptece specjalny zestaw do płukania nosa i zatok.

Jak najlepiej wykonać płukanie nosa? Najlepiej usiąść nad zlewem i nachylić się nad nim pod kątem około 45 stopni. Następnie, końcówkę wypełnionego roztworem irygatora należy umieścić w otworze nosowym, który znajduje się u góry. Następnie należy nacisnąć irygator, aby jego zawartość wlała się do otworu nosowego. Roztwór przedostanie się przez jamę nosową i wydostanie się przez drugi otwór nosowy, wypłukując zalegająca wydzielinę. W czasie przepłukiwania nosa należy mieć otwarte usta i w czasie zabiegu oddychać przez nie, a nie przez nos. Taki zabieg można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W aptekach dostępne są zestawy przeznaczone dla dzieci i dla ludzi dorosłych. W przypadku zalegania dużej ilości wydzieliny wykonanie irygacji powinno przynieść pacjentowi natychmiastową ulgę.   

Irygacja jamy ustnej

Do wykonywania irygacji jamy ustnej służy irygator wodny. Jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów, jednak na końcu irygatora, zamiast końcówki z włosiem, znajduje się dysza, z której wydostaje się woda. Dysza na stałe jest połączona ze zbiornikiem. Irygator wodny jest bardzo łatwy w obsłudze, jego używanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Bardzo dokładnie oczyszcza on jamę ustną, usuwa płytkę nazębną, jak również można nim dokładnie przepłukiwać tzw. kieszonki dziąsłowe. Za pomocą irygatora można też oczyścić bardzo dokładnie przestrzenie międzyzębowe, do których nie można dotrzeć za pomocą nici dentystycznej, jak również przestrzenie pod rożnego rodzaju protezami czy aparatami zębowymi. Irygator wodny jest zalecany przede wszystkim dla osób, które często mają problemy z chorobami przyzębia lub też cierpią z powodu nasilonej próchnicy. Dzięki systematycznemu wykonywaniu irygacji jamy ustnej można naprawdę uniknąć wielu wizyt u stomatologa, choć należy też pamiętać, że na pewno nie można z nich zrezygnować całkowicie. 

Powiązane produkty

Irygacja pochwy

Irygacja dopochwowa to zabieg polegający na płukaniu pochwy. Do tego celu można wykorzystać zarówno wodę, jak i gotowe roztwory, które można kupić w aptekach. Ponadto, czasami do irygacji dopochwowej kobiety wykorzystują mieszanki ziołowe - gotowe oraz takie, które przygotowują samodzielnie w domu.
Czy irygację pochwy powinno się wykonywać czy lepiej unikać takiego zabiegu? Większość ginekologów nie zaleca irygacji pochwy, a nawet ją odradza i zaleca ją tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. po porodzie, kiedy kobieta odczuwa duży dyskomfort dotyczący higieny intymnej. Dlaczego ginekolodzy odradzają irygację? Ma to związek przede wszystkim z tym, że poprzez irygację niszczy się prawidłową florę bakteryjną pochwy, co z kolei może doprowadzać do rożnego rodzaju stanów zapalnych i zakażeń grzybiczych. W sytuacji, kiedy u kobiety stwierdza się wcześniej zakażenie pochwy i zostanie wykonana irygacja, może też dojść do tego, że stan zapalny i infekcja rozprzestrzeni się na narządy rozrodcze położone wyżej (macicę, jajniki, jajowody), a tego rodzaju infekcja jest już bardzo niebezpieczna. Poza tym, w sytuacji, kiedy irygacja jest wykonywana w czasie ciąży, może być to niebezpieczne i doprowadzić do powikłań. Czy to oznacza, że w ogóle nie powinno się wykonywać irygacji pochwy? Nie, można ją wykonywać, jednak na wyraźne zalecenie ginekologa. Ponadto należy do tego celu wykorzystywać irygatory i mieszanki zakupione w aptece.

Irygacja jelit

Irygacja jelit to nic innego jak obecnie popularna hydrokolonoterapia. Zabieg ten polega na przepłukiwaniu jelit. Według powszechnie panującej opinii hydrokolonoterapia ma "oczyścić organizm z toksyn", co ma znacznie poprawić zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Poza tym, wśród celebrytów, zabieg ten jest często stosowany jako metoda odchudzająca. Czy rzeczywiście irygacja jelit może stanowić kurację odchudzającą i "oczyści" organizm? Nie. Po takim zabiegu rzeczywiście na krótko dojdzie do obniżenia masy ciała, jednak jest to stan przejściowy, krtótkotrwały, bowiem w jelitach od nowa zaczną gromadzić się masy kałowe. Na pewno też, w przypadku choroby, hydrokolonoterapia nie "wypłucze" toksyn ani drobnoustrojów z organizmu. Czy zatem w ogóle nie wykonuje się irygacji jelit? Irygację jelita wykonuje się przed rożnego rodzaju zabiegami, np. przed kolonoskopią, zabieg irygacji nazywa się wtedy po prostu lewatywą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl