Irygacja to termin, który oznacza przepłukiwanie jam ciała (pochwy, nosa, jamy ustnej, jelit) za pomocą specjalnie do tego celu skonstruowanego urządzenia - irygatora. Do płukania wykorzystuje się wodę lub też specjalne roztwory leków i mieszanki ziołowe, które można kupić w aptece. Bardzo często roztwory przeznaczone do irygacji można od razu kupić w buteleczce będącej irygatorem.
Irygacja nosa
W sytuacji, kiedy mamy problem z częstymi infekcjami kataralnymi, uczuciem zatkanego nosa czy też zapaleniem zatok, co wiąże się zwykle z zaleganiem wydzieliny w zatokach, warto czasami wykonać irygację, czyli przepłukanie nosa. Przed ewentualnym wykonaniem zabiegu należy najpierw skonsultować się osobiście ze swoim lekarzem, aby stwierdził czy nie ma do tego przeciwwskazań. Jeśli lekarz uzna, że można bezpiecznie wykonać irygację, wtedy można zakupić w aptece specjalny zestaw do płukania nosa i zatok.
Jak najlepiej wykonać płukanie nosa? Najlepiej usiąść nad zlewem i nachylić się nad nim pod kątem około 45 stopni. Następnie, końcówkę wypełnionego roztworem irygatora należy umieścić w otworze nosowym, który znajduje się u góry. Następnie należy nacisnąć irygator, aby jego zawartość wlała się do otworu nosowego. Roztwór przedostanie się przez jamę nosową i wydostanie się przez drugi otwór nosowy, wypłukując zalegająca wydzielinę. W czasie przepłukiwania nosa należy mieć otwarte usta i w czasie zabiegu oddychać przez nie, a nie przez nos. Taki zabieg można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W aptekach dostępne są zestawy przeznaczone dla dzieci i dla ludzi dorosłych. W przypadku zalegania dużej ilości wydzieliny wykonanie irygacji powinno przynieść pacjentowi natychmiastową ulgę.
Irygacja jamy ustnej
Do wykonywania irygacji jamy ustnej służy irygator wodny. Jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów, jednak na końcu irygatora, zamiast końcówki z włosiem, znajduje się dysza, z której wydostaje się woda. Dysza na stałe jest połączona ze zbiornikiem. Irygator wodny jest bardzo łatwy w obsłudze, jego używanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Bardzo dokładnie oczyszcza on jamę ustną, usuwa płytkę nazębną, jak również można nim dokładnie przepłukiwać tzw. kieszonki dziąsłowe. Za pomocą irygatora można też oczyścić bardzo dokładnie przestrzenie międzyzębowe, do których nie można dotrzeć za pomocą nici dentystycznej, jak również przestrzenie pod rożnego rodzaju protezami czy aparatami zębowymi. Irygator wodny jest zalecany przede wszystkim dla osób, które często mają problemy z chorobami przyzębia lub też cierpią z powodu nasilonej próchnicy. Dzięki systematycznemu wykonywaniu irygacji jamy ustnej można naprawdę uniknąć wielu wizyt u stomatologa, choć należy też pamiętać, że na pewno nie można z nich zrezygnować całkowicie.
Irygacja pochwy
Irygacja dopochwowa to zabieg polegający na płukaniu pochwy. Do tego celu można wykorzystać zarówno wodę, jak i gotowe roztwory, które można kupić w aptekach. Ponadto, czasami do irygacji dopochwowej kobiety wykorzystują mieszanki ziołowe - gotowe oraz takie, które przygotowują samodzielnie w domu.
Czy irygację pochwy powinno się wykonywać czy lepiej unikać takiego zabiegu? Większość ginekologów nie zaleca irygacji pochwy, a nawet ją odradza i zaleca ją tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. po porodzie, kiedy kobieta odczuwa duży dyskomfort dotyczący higieny intymnej. Dlaczego ginekolodzy odradzają irygację? Ma to związek przede wszystkim z tym, że poprzez irygację niszczy się prawidłową florę bakteryjną pochwy, co z kolei może doprowadzać do rożnego rodzaju stanów zapalnych i zakażeń grzybiczych. W sytuacji, kiedy u kobiety stwierdza się wcześniej zakażenie pochwy i zostanie wykonana irygacja, może też dojść do tego, że stan zapalny i infekcja rozprzestrzeni się na narządy rozrodcze położone wyżej (macicę, jajniki, jajowody), a tego rodzaju infekcja jest już bardzo niebezpieczna. Poza tym, w sytuacji, kiedy irygacja jest wykonywana w czasie ciąży, może być to niebezpieczne i doprowadzić do powikłań. Czy to oznacza, że w ogóle nie powinno się wykonywać irygacji pochwy? Nie, można ją wykonywać, jednak na wyraźne zalecenie ginekologa. Ponadto należy do tego celu wykorzystywać irygatory i mieszanki zakupione w aptece.
Irygacja jelit
Irygacja jelit to nic innego jak obecnie popularna hydrokolonoterapia. Zabieg ten polega na przepłukiwaniu jelit. Według powszechnie panującej opinii hydrokolonoterapia ma "oczyścić organizm z toksyn", co ma znacznie poprawić zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Poza tym, wśród celebrytów, zabieg ten jest często stosowany jako
metoda odchudzająca. Czy rzeczywiście irygacja jelit może stanowić kurację odchudzającą i "oczyści" organizm? Nie. Po takim zabiegu rzeczywiście na krótko dojdzie do obniżenia masy ciała, jednak jest to stan przejściowy, krtótkotrwały, bowiem w jelitach od nowa zaczną gromadzić się masy kałowe. Na pewno też, w przypadku choroby, hydrokolonoterapia nie "wypłucze" toksyn ani drobnoustrojów z organizmu. Czy zatem w ogóle nie wykonuje się irygacji jelit? Irygację jelita wykonuje się przed rożnego rodzaju zabiegami, np. przed kolonoskopią, zabieg irygacji nazywa się wtedy po prostu lewatywą.