Czym jest irygacja?
Anna Posmykiewicz

Czym jest irygacja?

Irygacja to termin, który oznacza przepłukiwanie jam ciała (pochwy, nosa, jamy ustnej, jelit) za pomocą specjalnie do tego celu skonstruowanego urządzenia - irygatora. Do płukania wykorzystuje się wodę lub też specjalne roztwory leków i mieszanki ziołowe, które można kupić w aptece. Bardzo często roztwory przeznaczone do irygacji można od razu kupić w buteleczce będącej irygatorem.

Irygacja nosa

W sytuacji, kiedy mamy problem z częstymi infekcjami kataralnymi, uczuciem zatkanego nosa czy też zapaleniem zatok, co wiąże się zwykle z zaleganiem wydzieliny w zatokach, warto czasami wykonać irygację, czyli przepłukanie nosa. Przed ewentualnym wykonaniem zabiegu należy najpierw skonsultować się osobiście ze swoim lekarzem, aby stwierdził czy nie ma do tego przeciwwskazań. Jeśli lekarz uzna, że można bezpiecznie wykonać irygację, wtedy można zakupić w aptece specjalny zestaw do płukania nosa i zatok.

Jak najlepiej wykonać płukanie nosa? Najlepiej usiąść nad zlewem i nachylić się nad nim pod kątem około 45 stopni. Następnie, końcówkę wypełnionego roztworem irygatora należy umieścić w otworze nosowym, który znajduje się u góry. Następnie należy nacisnąć irygator, aby jego zawartość wlała się do otworu nosowego. Roztwór przedostanie się przez jamę nosową i wydostanie się przez drugi otwór nosowy, wypłukując zalegająca wydzielinę. W czasie przepłukiwania nosa należy mieć otwarte usta i w czasie zabiegu oddychać przez nie, a nie przez nos. Taki zabieg można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W aptekach dostępne są zestawy przeznaczone dla dzieci i dla ludzi dorosłych. W przypadku zalegania dużej ilości wydzieliny wykonanie irygacji powinno przynieść pacjentowi natychmiastową ulgę.   

Irygacja jamy ustnej

Do wykonywania irygacji jamy ustnej służy irygator wodny. Jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów, jednak na końcu irygatora, zamiast końcówki z włosiem, znajduje się dysza, z której wydostaje się woda. Dysza na stałe jest połączona ze zbiornikiem. Irygator wodny jest bardzo łatwy w obsłudze, jego używanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Bardzo dokładnie oczyszcza on jamę ustną, usuwa płytkę nazębną, jak również można nim dokładnie przepłukiwać tzw. kieszonki dziąsłowe. Za pomocą irygatora można też oczyścić bardzo dokładnie przestrzenie międzyzębowe, do których nie można dotrzeć za pomocą nici dentystycznej, jak również przestrzenie pod rożnego rodzaju protezami czy aparatami zębowymi. Irygator wodny jest zalecany przede wszystkim dla osób, które często mają problemy z chorobami przyzębia lub też cierpią z powodu nasilonej próchnicy. Dzięki systematycznemu wykonywaniu irygacji jamy ustnej można naprawdę uniknąć wielu wizyt u stomatologa, choć należy też pamiętać, że na pewno nie można z nich zrezygnować całkowicie. 

Irygacja pochwy

Irygacja dopochwowa to zabieg polegający na płukaniu pochwy. Do tego celu można wykorzystać zarówno wodę, jak i gotowe roztwory, które można kupić w aptekach. Ponadto, czasami do irygacji dopochwowej kobiety wykorzystują mieszanki ziołowe - gotowe oraz takie, które przygotowują samodzielnie w domu.
Czy irygację pochwy powinno się wykonywać czy lepiej unikać takiego zabiegu? Większość ginekologów nie zaleca irygacji pochwy, a nawet ją odradza i zaleca ją tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. po porodzie, kiedy kobieta odczuwa duży dyskomfort dotyczący higieny intymnej. Dlaczego ginekolodzy odradzają irygację? Ma to związek przede wszystkim z tym, że poprzez irygację niszczy się prawidłową florę bakteryjną pochwy, co z kolei może doprowadzać do rożnego rodzaju stanów zapalnych i zakażeń grzybiczych. W sytuacji, kiedy u kobiety stwierdza się wcześniej zakażenie pochwy i zostanie wykonana irygacja, może też dojść do tego, że stan zapalny i infekcja rozprzestrzeni się na narządy rozrodcze położone wyżej (macicę, jajniki, jajowody), a tego rodzaju infekcja jest już bardzo niebezpieczna. Poza tym, w sytuacji, kiedy irygacja jest wykonywana w czasie ciąży, może być to niebezpieczne i doprowadzić do powikłań. Czy to oznacza, że w ogóle nie powinno się wykonywać irygacji pochwy? Nie, można ją wykonywać, jednak na wyraźne zalecenie ginekologa. Ponadto należy do tego celu wykorzystywać irygatory i mieszanki zakupione w aptece.

Irygacja jelit

Irygacja jelit to nic innego jak obecnie popularna hydrokolonoterapia. Zabieg ten polega na przepłukiwaniu jelit. Według powszechnie panującej opinii hydrokolonoterapia ma "oczyścić organizm z toksyn", co ma znacznie poprawić zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Poza tym, wśród celebrytów, zabieg ten jest często stosowany jako metoda odchudzająca. Czy rzeczywiście irygacja jelit może stanowić kurację odchudzającą i "oczyści" organizm? Nie. Po takim zabiegu rzeczywiście na krótko dojdzie do obniżenia masy ciała, jednak jest to stan przejściowy, krtótkotrwały, bowiem w jelitach od nowa zaczną gromadzić się masy kałowe. Na pewno też, w przypadku choroby, hydrokolonoterapia nie "wypłucze" toksyn ani drobnoustrojów z organizmu. Czy zatem w ogóle nie wykonuje się irygacji jelit? Irygację jelita wykonuje się przed rożnego rodzaju zabiegami, np. przed kolonoskopią, zabieg irygacji nazywa się wtedy po prostu lewatywą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij