Hydrokolonoterapia a odchudzanie
Michał Posmykiewicz

Hydrokolonoterapia a odchudzanie

Obecnie niezwykle popularny staje się, głównie w środowisku gwiazd oraz celebrytów, ale i wśród „przeciętnych śmiertelników”, zabieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych oraz renomowanych SPA, jest dość kosztowny – cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. Zabieg opisany zostaje jako „cudowna metoda” oczyszczająca organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczyniająca się do znacznej utraty masy ciała. Czy jest to prawdą?

Zabieg przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak z całą pewnością nie opanuje ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego – w tej sytuacji konieczne jest właściwe leczenie farmakologiczne. Ponadto hydrokolonoterapia nie powoduje długoterminowej utraty masy ciała i schudnięcia – waga spada bezpośrednio po samym zabiegu na skutek usunięcia mas kałowych zalegających w jelicie, po kilku dniach wraca do stanu faktycznego. 

Czy zabieg hydrokolonoterapii jest bolesny?

Należy pamiętać, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, niekiedy bolesny, jak zwykła kolonoskopia, którą w gabinetach lekarskich wykonuje się zazwyczaj pod znieczuleniem. Hydrokolonoterapia, przeprowadzona w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obecności anestezjologa.

Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?

Zabieg wykonywany nie przez lekarza zajmującego się na co dzień endoskopią, a przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, może być niebezpieczny dla zdrowia: niekiedy dochodzi do perforacji (czyli przebicia) ściany jelita, a to z kolei powoduje zapalenie otrzewnej, czyli ostry stan wymagający operacji.

Hydrokolonoterapia nierzadko przyczynia się do powstania zaburzeń wodno-elektrolitowych, które także są niebezpieczne dla zdrowia.

Hydrokolonoskopia nie jest cudownym zabiegiem, niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego lepiej po prostu zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty i przestrzegać higieny snu, organizm zacznie funkcjonować w prawidłowy sposób, a my będziemy cieszyć się zdrowiem oraz dobrą formą. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij