Hydrokolonoterapia a odchudzanie

Obecnie coraz bardziej popularny, głównie w środowisku gwiazd i celebrytów, ale także wśród "przeciętnych śmiertelników", staje się zabieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych i renomowanych SPA, jest dość kosztowny - cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. W opisach zabiegu podaje sie, że jest to "cudowna metoda", która oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczynia się do znacznej utraty masy ciała. Czy jest to prawdą?

Czy zabieg hydrokolonoterapii oczyszcza i odchudza?

Otóż nie do końca. Zabieg oczywiście jak najbardziej przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak na pewno nie przyczyni się do opanowania ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego - w tej sytuacji konieczne jest bowiem właściwe leczenie farmakologiczne. Ponadto hydrokolonoterapia nie przyczynia się do długoterminowej utraty masy ciała i schudnięcia - waga spada tylko bezpośrednio po samym zabiegu po prostu na skutek usunięcia mas kałowych zalegających w jelicie, po kilku dniach waga wróci do stanu sprzed zabiegu. 

Czy zabieg hydrokolonoterapii jest bolesny?

Należy pamiętać też o tym, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, może być również bolesny, podobnie jak zwykła kolonoskopia, która w gabinetach lekarskich jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu, natomiast hydrokolonoterapia, wykonywana w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obstawy anestezjologa.

Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?

Zabieg wykonywany nie przez lekarza zajmującego się na co dzień endoskopią, a przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, może być też niebezpieczny dla zdrowia: może dojść bowiem do perforacji (czyli przebicia) ściany jelita, a to z kolei spowoduje zapalenie otrzewnej, czyli ostry stan wymagający operacji. Ponadto hydrokolonoterapia może przyczynić się do powstania zaburzeń wodno-elektrolitowych, które także są niebezpieczne dla zdrowia.

Widać zatem, że hydrokolonoskopia nie jest żadnym cudownym zabiegiem, niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego też lepiej po prostu  zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty i wysypiać się - wtedy nie będzie potrzeby korzystania z zabiegów odchudzających i oczyszczających, bowiem organizm będzie funkcjonował w prawidłowy sposób, a my będziemy cieszyć się zdrowiem i dobrą formą. 

Podziel się: