Hydrokolonoterapia a odchudzanie
Obecnie niezwykle popularny staje się, głównie w środowisku gwiazd oraz celebrytów, ale i wśród „przeciętnych śmiertelników”, zabieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych oraz renomowanych SPA, jest dość kosztowny – cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. Zabieg opisany zostaje jako „cudowna metoda” oczyszczająca organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczyniająca się do znacznej utraty masy ciała. Czy jest to prawdą?
Zabieg przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak z całą pewnością nie opanuje ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego – w tej sytuacji konieczne jest właściwe leczenie farmakologiczne. Ponadto hydrokolonoterapia nie powoduje długoterminowej utraty masy ciała i schudnięcia – waga spada bezpośrednio po samym zabiegu na skutek usunięcia mas kałowych zalegających w jelicie, po kilku dniach wraca do stanu faktycznego.
Czy zabieg hydrokolonoterapii jest bolesny?
Należy pamiętać, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, niekiedy bolesny, jak zwykła kolonoskopia, którą w gabinetach lekarskich wykonuje się zazwyczaj pod znieczuleniem. Hydrokolonoterapia, przeprowadzona w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obecności anestezjologa.
Czy hydrokolonoterapia jest bezpieczna?
Zabieg wykonywany nie przez lekarza zajmującego się na co dzień endoskopią, a przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, może być niebezpieczny dla zdrowia: niekiedy dochodzi do perforacji (czyli przebicia) ściany jelita, a to z kolei powoduje zapalenie otrzewnej, czyli ostry stan wymagający operacji.
Hydrokolonoterapia nierzadko przyczynia się do powstania zaburzeń wodno-elektrolitowych, które także są niebezpieczne dla zdrowia.