Odra – objawy, leczenie i jak wygląda przebieg choroby

Odra jest ostrą chorobą wirusową, przebiegającą z gorączką i wysypką. Choroba szerzy się drogą kropelkową, zaś źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zarazić się może każdy, kto nie przebył wcześniej tej choroby lub jeśli nie był na nią szczepiony. Okres zaraźliwości zaczyna się 5 dni przed wystąpieniem wysypki, zaś kończy 5 dni od jej wystąpienia.

Objawy odry

Objawy kliniczne w przebiegu odry dzieli się na cztery okresy:

Pierwszy okres to tzw. okres  wylęgania, który trwa zazwyczaj 9-11 dni. Przebiega on zwykle bezobjawowo, nie dając podstaw do wczesnego rozpoznania odry. 

Drugi okres związany z objawami odry to tzw. okres zwiastunów. Pojawia się wtedy gorączka, łzawienie oczu, światłowstręt, zapalenie spojówek, niewielki obrzęk powiek, katar i suchy kaszel. Na błonie śluzowej policzków, na łukach podniebiennych, na języczku i tylnej ścianie gardła pojawia się wysypka pod postacią zaczerwienień, które skupiają się w czerwone plamki rożnej wielkości oddzielone od siebie błoną śluzową o barwie naturalnej. Na 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki pojawiają się tzw. plamki Koplika - jest to objaw patognomoniczny dla odry, bowiem występuje tylko w tej chorobie. Plamki Koplika pojawiają się na bocznych ścianach błony śluzowej jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych, koło ujścia ślinianki przyusznej. Są to małe, białe plamki na czerwonym tle. W tych samych miejscach mogą też pojawiać się wybroczynki Peteny'ego. Na dzień przed wysypką wśród dodatkowych objawów odry może pojawić się zapalenie krtani,  pogorszenie samopoczucia, wzrost temp. do 40 st. C. 
 
Kolejny okres objawów odry to okres wysypkowy. Wysypka zazwyczaj pojawia się 14 dni od zakażenia, rozpoczyna się za uszami i wokół ust, na brodzie, następnie przesuwa się na tułów i kończyny. Na początku jest grudkowata, ciemnoróżowa, następnie przybiera barwę ceglastą, rozlewa się łącząc z innymi plamami i pokrywa najczęściej  całą skórę. W końcu, w trzecim lub czwartym dniu, wysypka ustępuje w tej samej kolejności, w jakiej się pojawiła, pozostawiając brudnobrązowe podbarwienia (najmniej na twarzy). 
 
Ostatni okres to okres zdrowienia. Ustępuje gorączka, poprawia się samopoczucie, na skórze twarzy i tułowia pojawia się drobne otrębiaste łuszczenie. 

Powikłania po odrze

W przebiegu odry mogą pojawić się także powikłania. Do najczęstszych należy zapalenie płuc, zapalenie krtani, zapalnie spojówek, które może przejść w zapalenie rogówki i ślepotę. Czasami zdarza się zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby i kłębuszków zapalenie nerek. Do najcięższych powikłań należy zapalenie rdzenia kręgowego oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu. 

Leczenie odry

Jak wygląda leczenie choroby? W przebiegu odry niepowikłanej wykorzystuje się leczenie objawowe: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zaś w przypadku powikłań stosuje się leczenie przyczynowe.

Profilaktyka przeciw odrze

Odrze można się skutecznie przeciwstawić wykonując szczepienia ochronne. Szczepienia te w Polsce przewidziane są jako obowiązkowe w kalendarzu szczepień. Należy pamiętać o tym, aby nie zaniedbywać szczepień, nie być "nadmiernie EKO",  nie wierzyć w pseudomedyczne doniesienia dotyczące negatywnego wpływu szczepień na zdrowie dzieci. Niewykonywanie szczepień przeciwko chorobie z rożnych powodów niestety przyczyniło się do obecnej sytuacji - coraz więcej ludzi choruje na odrę, niedługo będzie można mówić o epidemii. Dlatego jeśli chcemy być zdrowi i jeśli chcemy, aby nasze dzieci nie zostały dotknięte tą niebezpieczną chorobą, wykonujmy szczepienia i uwierzmy w to, że one naprawdę są po to, żeby wyeliminować groźne choroby z codziennego życia. 
 


Podziel się: