Wszawica – jak się jej pozbyć?
Anna Żyła

Wszawica – jak się jej pozbyć?

Wszawicą można się zarazić wszędzie, gdzie ma się kontakt z drugim człowiekiem. W przypadku tej choroby nie ma większego znaczenia dbałość o higienę osobistą czy status społeczny. Mimo to wszawica wciąż jest tematem tabu, mylnie kojarzonym głównie z brudem i ubóstwem.

Jak przenoszą się wszy głowowe?

Do zarażenia tym pasożytami może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub jej rzeczami osobistymi. Wszawicą można zarazić się w każdym wieku, ale najbardziej narażone są na nią dzieci. Przebywanie w dużych skupiskach, brak zachowania odpowiedniego dystansu  (przytulanie się, stykanie głowami), wspólne używanie grzebieni, szczotek, ozdób do włosów, nakryć głowy, ręczników czy bielizny pościelowej stwarza idealne warunki do przenoszenia wszy.

Objawy wszawicy

Wszy pasożytują wyłączenie na owłosionej części skóry i żywią się krwią człowieka. Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd skóry. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Obecność dorosłych osobników można zauważyć gołym okiem, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jaja (gnidy) występują zwykle u nasady włosów. Wyglądem przypominają łupież, jednak w przeciwieństwie do niego trudno je usunąć.

Polecane dla Ciebie

Preparaty na wesz głowową

Preparaty przeciwko wszawicy w formie szamponów, płynów, pianek czy aerozoli dostępne są w aptekach bez recepty. Mogą zawierać w swoim składzie: permetrynę, dimetikon, cyklometikon lub mieszaninę nalewek roślinnych z kwasem octowym. Często dodatkowym składnikiem w tego typu preparatach jest związek, ułatwiający usuwanie martwych gnid przytwierdzonych do włosów.  Pojawiły się także preparaty bazujące na mieszaninie olejków eterycznych, które zaleca się stosować profilaktycznie w celu ochrony przez zarażeniem wszawicą oraz przed jej rozprzestrzenianiem się. Przy wyborze preparatu na wszy należy zwrócić szczególną uwagę dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany preparat. Niektórych środków  nie należy stosować u małych dzieci ani kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jak postępować aby kuracja była skuteczna?

Po pierwsze – postępować zgodnie z załączoną do preparatu instrukcją

Bardzo ważna jest prawidłowa aplikacja preparatu, w odpowiedniej ilości oraz pozostawienie go na włosach przez wskazany w instrukcji okres czasu. Zastosowanie zbyt małej ilości preparatu oraz zbyt krótka aplikacja może skutecznie osłabić działanie środka przeciw wszawicy. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące powtarzania zabiegów. Często powtarzanym w leczeniu wszawicy błędem jest zaniechanie dalszej kuracji po początkowej, szybko następującej poprawie. Bardzo charakterystyczne w takich wypadkach są szybkie nawroty wszawicy. Większość preparatów wymaga powtórzenia kuracji.

Po drugie - wyczesywanie włosów

Zwykle samo zastosowanie środka przeciw wszawicy nie wystarczy, trzeba jeszcze systematycznie wyczesywać wszy i ich jaja bardzo gęstym grzebieniem. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gnid może niestety spowodować nawrót choroby.

Po trzecie – równoczesne leczenie wszystkich zarażonych osób

Wszawica jest chorobą która niestety dość szybko się rozprzestrzenia. Dlatego w przypadku jej wykrycia bardzo ważne jest aby  jednocześnie leczyć wszystkich chorych. Jeżeli u jednego z domowników wykryto wszy trzeba koniecznie skontrolować wszystkich członków rodzinny. Jeżeli problem ten dotyczy dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły trzeba niezwłocznie o tym poinformować o wychowawcę. Tylko takie postępowanie pozwoli  zminimalizować ryzyko powtórnego zarażenia. Rodzice wstydzą się  mówić o wszawicy i niestety właśnie dlatego problem ciągnie się miesiącami. Jeśli choć jedno dziecko będzie miało wszy, inne będą się ciągle od niego na nowo zarażać i cała kuracja straci sens.

Po czwarte – generalne porządki

Grzebienie, szczotki, gumki do włosów najlepiej wyrzucić. Ubrania, pościel, ręczniki, koce zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni lub chemicznie a następnie jeśli to możliwe wyprasować gorącym żelazkiem. Rzeczy których nie można wyprać, a którymi osoba zarażona miała bezpośredni kontakt powinno się zamknąć na 14 dni w szczelnym foliowym worku, tak aby przed ich ponownym użyciem minął cały cykl rozmnażania wszy. Starannie trzeba również odkurzyć meble, dywany a nawet fotele w samochodzie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest meteopatia?

    Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.

  • Woda termalna – ukojenie dla skóry

    W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Najpopularniejszym preparatem jest woda termalna w sprayu. Skąd ten zachwyt wodą termalną? Czy warto ją mieć w swojej kosmetyczce?

  • Uczulenie na detergenty - jak sobie z nim radzić?

    Przypadków alergii jest coraz więcej. W zależności od indywidualnej wrażliwości uczulać może praktycznie wszystko: składniki jedzenia, tworzyw sztucznych, kosmetyków, detergentów, a nawet zwykły kurz. Obecnie wśród jednych z najczęściej wywołujących alergię kontaktową czynników wymieniane są detergenty używane w domu.

  • Problem żywienia podczas choroby u dzieci

    Kiedy nasze dziecko dopada infekcja, gorączka czy ból brzucha, jego niechęć do spożywania posiłków wzrasta równie szybko jak nasz lęk i niepokój. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dietę dziecka w trakcie choroby i zaraz po jej zakończeniu, ponieważ jest bardzo istotna dla prawidłowego przebiegu leczenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij