Higiena na urlopie - kilka praktycznych porad dla kobiet
Anna Posmykiewicz

Higiena na urlopie - kilka praktycznych porad dla kobiet

Wakacje! Czekamy na nie przez cały rok. Wymarzony urlop, ciepłe morze lub góry, cisza i spokój. Taka sielanka może jednak zostać zepsuta przez kobiece problemy. Miesiączka w czasie wyjazdu, stany zapalne okolic intymnych i wakacyjna miłość to sprawy, o których myśli prawie każda kobieta. Co zrobić, aby takie problemy nie zepsuły wakacyjnego wypoczynku?

Wystarczy wszystko zaplanować

Nie zawsze uda się tak zaplanować urlop, aby w jego czasie życia nie uprzykrzała miesiączka. Jeśli ma już ona być „towarzyszką” podróży, warto zabrać ze sobą właściwe środki higieniczne. Wiedząc o tym, że dużo czasu będziemy spędzać aktywnie (pływając, chodząc po górach) najlepiej zaopatrzyć się w tampony, które pozwolą w pełni korzystać z uroków urlopu. Ponadto zawsze powinnyśmy zabrać ze sobą specjalne chusteczki do higieny intymnej. Pomogą nam one dbać o czystość w podróży, jak również w czasie pobytu na urlopie.

Co ułatwi urlop?

Łatwiej w czasie krótkiego przystanku w trasie czy w plażowej toalecie użyć chusteczki niż brać prysznic, a taki zabieg higieniczny zapewnia uczucie świeżości i komfortu. Jeśli cierpimy z powodu silnych bóli miesiączkowych, powinnyśmy zaopatrzyć naszą apteczkę w leki przeciwbólowe. Zazwyczaj skuteczne okazują się preparaty paracetamolu lub ibuprofenu, jak również leki rozkurczowe, np. środki z drotaweryną. Jeśli wiemy, ze dolegliwości bólowe są bardzo silne i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, poprośmy lekarza rodzinnego, aby przepisał nam silniej działające leki - dzięki temu nie poddamy się bólowi i nie stracimy cennych chwil z urlopu.

Powiązane produkty

Może jednak wyjazd bez miesiączki?

Kobiety, które stosują hormonalna antykoncepcję, mogą zastanowić się nad możliwością przesunięcia terminu krwawienia miesiączkowego tak, aby nie wystąpiło ono w czasie wyjazdu. Przed wakacjami należy zatem udać się do ginekologa, który dokładnie wyjaśni, jak należy postąpić w przypadku różnych metod antykoncepcyjnych (tabletki, plastry, system dopochwowy). Należy tylko pamiętać o tym, że przesuwając termin miesiączki mogą pojawić się niewielkie plamienia, o których na pewno powie ginekolog w czasie wizyty.

Niechciany problem z grzybicą?

Na wakacjach często korzystamy z publicznych toalet i basenów. Niestety, może się to przyczynić do powstania stanu zapalnego okolic intymnych - najłatwiej bowiem w takich miejscach można zarazić się grzybicą. Nieprzyjemne pieczenie i swędzenie może uprzykrzać życie, dlatego zawsze warto zabrać ze sobą probiotyk ginekologiczny oraz żel do higieny intymnej. Warto także poprosić przed wyjazdem ginekologa o przepisanie dopochwowych globulek, które w razie czego skutecznie pomogą pozbyć się problemu.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Urlop to także czas, w czasie którego samotnym kobietom często szybciej bije serce. Romantyczne wieczorne spacery, wspólne plażowanie i wycieczki sprzyjają wakacyjnej miłości. Warto zatem pamiętać o tym, że taka miłość czasami może być „niebezpieczna”. Nigdy nie wiemy bowiem, jaka jest przeszłość naszego partnera, czy jest on zupełnie zdrowy. Jeśli już dojdzie do zbliżenia, należy pamiętać o tym, że seks musi być bezpieczny. Co to oznacza? Zawsze należy użyć prezerwatywy, bez względu na to czy stosujemy inną metodę antykoncepcyjną.

Zawsze z prezerwatywą

Tylko bowiem prezerwatywa zminimalizuje szanse przede ewentualnym zarażeniem się chorobami wenerycznymi (kiła, rzeżączka, grzybica), wirusami HPV oraz HIV. Pomijając względy zdrowotne, zawsze też trzeba myśleć o ciąży. Zatem nigdy nie zgadzajmy się na seks bez prezerwatywy - najlepiej po prostu mieć ją ze sobą (nie jest to absolutnie żaden wstyd, że kobieta kupuje prezerwatywy), ustrzeże nas to przed niechcianymi niespodziankami. Co jednak, jeśli prezerwatywa pęknie? Oczywiście, w takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie nic zrobić w kierunku ewentualnego zarażenia się chorobami, jednak możemy wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę, jeśli prezerwatywa była jedynym zabezpieczeniem. Należy wówczas zgłosić się do ginekologa lub szpitalnej izby przyjęć - lekarz może wystawić receptę na tzw. „tabletkę po”. Pamiętajmy, że chociaż mamy na jej przyjęcie maksymalnie 120 godzin, to jednak im szybciej zostanie ona zażyta, tym ryzyko zajścia w ciążę jest mniejsze (choć nigdy nie ma stuprocentowej pewności). Kobiety, które stosują dodatkową metodę antykoncepcji poza prezerwatywą, nie muszą oczywiście stosować tego typu środków.

Wszystko z głową, żeby prawdziwie odpocząć

Korzystajmy zatem z uroków wakacji rozsądnie i bądźmy przygotowane na każdą sytuację. Pozwoli nam to milo i przyjemnie spędzić urlop i naprawdę wypocząć przed powrotem do codziennych obowiązków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

    EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.