Sercowa sprawa - cholesterol
Ewa Opiela

Sercowa sprawa - cholesterol

Odpowiednia profilaktyka może uratować nasze serca.

60% dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, z czego ponad połowa nie jest tego świadoma, a wielu wcale nie próbuje z tym walczyć. A to dlatego, że hipercholesterolemia nie boli i nie powoduje zmian w wyglądzie. Niestety, przyspiesza zmiany miażdżycowe, rujnując nasze serce. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Cholesterol

Cholesterol, czyli pokrewna tłuszczom substancja, jest składnikiem każdej ludzkiej komórki. Spełnia wiele funkcji – między innymi:

  • utrzymuje napięcie błony komórkowej,
  • bierze udział w transporcie substancji odżywczych,
  • pomaga w produkcji hormonów i kwasów żółciowych,
  • umożliwia syntezę witaminy D.

Cholesterol jest wytwarzany w naszym organizmie (aż 60–80 % tego związku produkuje wątroba).

Potrzebna równowaga

Cholesterol ma dwie frakcje – dobrą i złą.

„Zły” cholesterol (LDL) odkłada się na powierzchni śródbłonka i wyściełając ściany tętnic gładką warstwą, zaburza jego funkcjonowanie.

Ten „dobry” cholesterol (HDL) działa natomiast odwrotnie: zbiera ten nadmiar i przenosi do wątroby, która przetwarza go na kwas żółciowy i wydala z organizmu.

Polecane dla Ciebie

Konsekwencje braku równowagi

Kiedy jemy dużo produktów bogatych w cholesterol, dostarczamy go więcej, niż nasz organizm może wykorzystać. W tętnicach tworzą się złogi, które są zalążkami blaszek miażdżycowych. Zwężają one światło tętnic wieńcowych i w efekcie do serca dociera mniej krwi i tlenu. To prowadzi do rozwoju miażdżycy.

Konsekwencje mogą być poważne:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • udary mózgu,
  • a nawet zawał serca.

Ważna profilaktyka

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Żeby nie dopuścić do poważnych problemów z układem krążenia, należy przede wszystkim:

  • zmienić nawyki żywieniowe,
  • regularnie się badać,
  • ważny jest także wysiłek fizyczny.

Nasze serce i układ krążenia wspomogą także suplementy diety.

Żeby uniknąć problemów z układem krążenia, należy się poddawać regularnym badaniom. Przede wszystkim mierzyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zwłaszcza że więcej niż połowa dorosłych ma wynik powyżej 190 mg/dl, czyli górnej granicy normy dla cholesterolu całkowitego.

Normy dla obu frakcji cholesterolu wynoszą odpowiednio:

  • HDL („dobry”) – powyżej 45 mg/dl,
  • LDL („zły”) – poniżej 100 mg/dl.

Niepokojąco zmniejsza się odsetek osób z prawidłowym poziomem „dobrego” cholesterolu HDL.

Ważne jest także oznaczenie poziomu trójglicerydów (nie powinien on przekraczać 150 mg/dl) i cukru we krwi.

Idealne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Kiedy jednak osiągnie wartość graniczną, a więc 140/90 mmHg, trzeba udać się do lekarza i podjąć leczenie.

Pomocne sterole

Pamiętajmy, że aż 30 % chorób układu krążenia to skutek zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. W walce o jego obniżenie pomocne będą sterole roślinne - są to naturalne związki, występujące w bardzo małych ilościach (320 do 560 mg/100 g) w olejach roślinnych i nasionach roślin oleistych.

Ich spożywanie w niewielkich dawkach (2–3 g dziennie) może skutecznie zredukować poziom cholesterolu LDL (i to nawet o 10% !), nie zmieniając przy tym poziomu HDL. Jak to możliwe?

Cząsteczki steroli roślinnych mają podobną budowę do cząsteczek cholesterolu i konkurują z nim o dostęp do receptorów. W konsekwencji cholesterol jest wchłaniany w mniejszej ilości z jelit. Same sterole roślinne są usuwane z organizmu.

Problem w tym, że aby zmniejszyć poziom złego cholesterolu, trzeba by codziennie wypić bardzo dużą dawkę oleju, co jest raczej niemożliwe. Dlatego tak ważne jest zażywanie suplementów diety zawierających w swym składzie sterole roślinne. Dzięki nim, a także dzięki zmianie naszego stylu życia ograniczymy kłopoty z układem krążenia, zapobiegając miażdżycy i jej skutkom.

Warto to zrobić, zanim poczujemy się naprawdę źle. Nasze serce na pewno nam się za to odpłaci.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?

    Masz problemy z poranną sztywnością kończyn? Z trudem wstajesz z krzesła i wchodzisz po schodach? Kiedy ruszasz palcami, albo zginasz kolana, słyszysz trzaski i chrupania? Prawdopodobnie masz problemy ze zwyrodnieniem stawów. Żeby poczuć się lepiej, musisz pamiętać o dwóch sprawach: o aktywności ruchowej i odpowiedniej profilaktyce.

  • Sposób na sprawne stawy

    Masz problemy z poruszaniem się i poranną sztywnością kończyn? Bolą cię kolana i kręgosłup? Być może cierpisz na zwyrodnienie stawów. To dość przykra dolegliwość, która może skutecznie utrudniać życie.

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij