
Sercowa sprawa - cholesterol
60% dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, z czego ponad połowa nie jest tego świadoma, a wielu wcale nie próbuje z tym walczyć. A to dlatego, że hipercholesterolemia nie boli i nie powoduje zmian w wyglądzie. Niestety, przyspiesza zmiany miażdżycowe, rujnując nasze serce. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Cholesterol
Cholesterol, czyli pokrewna tłuszczom substancja, jest składnikiem każdej ludzkiej komórki. Spełnia wiele funkcji – między innymi:
- utrzymuje napięcie błony komórkowej,
- bierze udział w transporcie substancji odżywczych,
- pomaga w produkcji hormonów i kwasów żółciowych,
- umożliwia syntezę witaminy D.
Cholesterol jest wytwarzany w naszym organizmie (aż 60–80 % tego związku produkuje wątroba).
Potrzebna równowaga
Cholesterol ma dwie frakcje – dobrą i złą.
„Zły” cholesterol (LDL) odkłada się na powierzchni śródbłonka i wyściełając ściany tętnic gładką warstwą, zaburza jego funkcjonowanie.
Ten „dobry” cholesterol (HDL) działa natomiast odwrotnie: zbiera ten nadmiar i przenosi do wątroby, która przetwarza go na kwas żółciowy i wydala z organizmu.
Polecane dla Ciebie
Konsekwencje braku równowagi
Kiedy jemy dużo produktów bogatych w cholesterol, dostarczamy go więcej, niż nasz organizm może wykorzystać. W tętnicach tworzą się złogi, które są zalążkami blaszek miażdżycowych. Zwężają one światło tętnic wieńcowych i w efekcie do serca dociera mniej krwi i tlenu. To prowadzi do rozwoju miażdżycy.
Konsekwencje mogą być poważne:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienna serca,
- udary mózgu,
- a nawet zawał serca.
Ważna profilaktyka
Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Żeby nie dopuścić do poważnych problemów z układem krążenia, należy przede wszystkim:
- zmienić nawyki żywieniowe,
- regularnie się badać,
- ważny jest także wysiłek fizyczny.
Nasze serce i układ krążenia wspomogą także suplementy diety.
Żeby uniknąć problemów z układem krążenia, należy się poddawać regularnym badaniom. Przede wszystkim mierzyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zwłaszcza że więcej niż połowa dorosłych ma wynik powyżej 190 mg/dl, czyli górnej granicy normy dla cholesterolu całkowitego.
Normy dla obu frakcji cholesterolu wynoszą odpowiednio:
- HDL („dobry”) – powyżej 45 mg/dl,
- LDL („zły”) – poniżej 100 mg/dl.
Niepokojąco zmniejsza się odsetek osób z prawidłowym poziomem „dobrego” cholesterolu HDL.
Ważne jest także oznaczenie poziomu trójglicerydów (nie powinien on przekraczać 150 mg/dl) i cukru we krwi.
Idealne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Kiedy jednak osiągnie wartość graniczną, a więc 140/90 mmHg, trzeba udać się do lekarza i podjąć leczenie.
Pomocne sterole
Pamiętajmy, że aż 30 % chorób układu krążenia to skutek zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. W walce o jego obniżenie pomocne będą sterole roślinne - są to naturalne związki, występujące w bardzo małych ilościach (320 do 560 mg/100 g) w olejach roślinnych i nasionach roślin oleistych.
Ich spożywanie w niewielkich dawkach (2–3 g dziennie) może skutecznie zredukować poziom cholesterolu LDL (i to nawet o 10% !), nie zmieniając przy tym poziomu HDL. Jak to możliwe?
Cząsteczki steroli roślinnych mają podobną budowę do cząsteczek cholesterolu i konkurują z nim o dostęp do receptorów. W konsekwencji cholesterol jest wchłaniany w mniejszej ilości z jelit. Same sterole roślinne są usuwane z organizmu.
Problem w tym, że aby zmniejszyć poziom złego cholesterolu, trzeba by codziennie wypić bardzo dużą dawkę oleju, co jest raczej niemożliwe. Dlatego tak ważne jest zażywanie suplementów diety zawierających w swym składzie sterole roślinne. Dzięki nim, a także dzięki zmianie naszego stylu życia ograniczymy kłopoty z układem krążenia, zapobiegając miażdżycy i jej skutkom.
Warto to zrobić, zanim poczujemy się naprawdę źle. Nasze serce na pewno nam się za to odpłaci.