Sposoby na ochronę wzroku
Ewa Wojciechowska

Sposoby na ochronę wzroku

Dowiedz się gdzie szukać ratunku, czym jest "zespół suchego oka" oraz jakie ćwiczenia pomogą chronić Twój wzrok.

Czym jest zespół „suchego oka”?

Zespół suchego oka powstaje wtedy, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, ich skład jest nieodpowiedni lub nie są one prawidłowo rozprowadzane po gałce ocznej (co 5-10 sekund). Rogówka jest wówczas słabo nawilżona i niedotleniona. W konsekwencji doprowadza to do stanu zapalnego, który zwiększa ilość toksycznych wolnych rodników, a te w nadmiarze uszkadzają delikatne struktury komórek oka.

Zbyt długa praca przed komputerem zaburza zdolności akomodacyjne oka i osłabia mięśnie gałki ocznej, dlatego, że jego użytkownik przez dłuższy czas, skupia wzrok tylko na jednym obiekcie, zamiast koncentrować go raz na przedmiotach bliższych, a raz na dalszych. Następuje przez to skurcz mięśni rzęskowych regulujących widzenie z bliska i z daleka. Ich rozkurcz jest bardzo utrudniony, co w następstwie powoduje kłopoty z widzeniem bardziej oddalonych przedmiotów. Również zbyt mała odległość od ekranu, duży kontrast i jaskrawość obrazu mogą powodować osłabienie mięśni oczu.

Objawy zespołu suchego oka mogą być zróżnicowane, należą do nich:

 • swędzenie, pieczenie, łzawienie lub wysychanie oczu
 • zaczerwienienie, obrzęk, ból oczu
 • uczucie piasku pod powiekami
 • pogarszająca się ostrość widzenia
 • bóle głowy
 • zamglone widzenie przy patrzeniu w dal i z bliska
 • podwójne widzenie obrazu na ekranie
 • wrażenie ucisku na gałki oczne i skronie
 • gorsze widzenie w ciemności
 • nadwrażliwość na światło

Niekorzystny wpływ na oczy ma także promieniowanie ekranu monitora. Komputer emituje stosunkowo dużo ciepła, co nie tylko zwiększa temperaturę powietrza, ale i zmniejsza jego wilgotność. Istotną informacją jest to, że pole elektrostatyczne jest najsilniejsze w pierwszych 15 minutach pracy monitora, dlatego powinniśmy włączyć komputer na jakiś czas przed planowanym użytkowaniem.

Polecane dla Ciebie

Gdzie szukać ratunku?

W walce z zespołem suchego oka najważniejsze jest zapobieganie. Jeżeli możemy ograniczyć czas pracy przed komputerem, należy to bezzwłocznie uczynić. Jednak, gdy nie jest to możliwe, musimy zwrócić szczególną uwagę na ergonomię pracy. W kodeksie pracy zawarte są obowiązki pracodawców wobec swoich pracowników pracujących przed ekranem monitora. Są oni zobowiązani zapewniać im co najmniej 5-minutowe przerwy, wliczone do czasu pracy, po każdej godzinie spędzanej przed monitorem. Pracodawcy odpowiadają także za profilaktyczną opiekę zdrowotną, a w razie potrzeby okulary korygujące, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Jak prawidłowo przygotować stanowisko pracy?

Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość tak, by całe stopy oparte były na ziemi. Zapobiega to garbieniu się i nadmiernemu napięciu mięśni grzbietu i karku. Blat biurka również musi być na odpowiedniej wysokości, mieć wystarczająco dużą powierzchnię i być matowy, aby nie odbijał światła. Powietrze w pomieszczeniu, w którym pracujemy musi być świeże. Pamiętajmy również o odpowiedniej wilgotność powietrza (min.40%), ponieważ pomieszczenia klimatyzowane mogą nasilać objawy związane z zespołem suchego oka. Równie ważne jest ustawienie monitora. Powinniśmy ustawić komputer tak, aby móc patrzeć poza ekranem, najlepiej za okno lub drzwi. Nie siedźmy w kącie ani twarzą do ściany. Optymalna odległość twarzy od ekranu wynosi 40-75 cm. Jego środek powinien znajdować się 10-22 cm poniżej oczu. Łatwo można to sprawdzić, gdy usiądzie się w pozycji wyprostowanej. Pierwszy wiersz na monitorze powinien znajdować się wtedy nieco poniżej linii wzroku.

Do pracy musimy zagwarantować sobie odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne. Sztuczne musi być wystarczająco silne, ale nieoślepiające. Powinno ono oświetlać ekran monitora, a nie nasze oczy. Dlatego źródło światła nie może być ustawione za monitorem.

Technologia sprzyjająca oczom

Istnieją specjalne monitory, bardziej przyjazne dla oczu. Płaskie monitory ciekłokrystaliczne (LCD) nie migoczą, zapewniają lepszą kontrastowość obrazu i niski stopień odbijania światła.  Powstały nawet specjalne programy komputerowe, pomagające rozplanować czas spędzany przed komputerem. Przypominają o przerwach w pracy, proponują ćwiczenia dla oczu czy pokazują komunikat, by popatrzeć na daleki obiekt.

Sposób pisania na komputerze może również zmniejszyć nasze dolegliwości ze strony oczu. Powinniśmy pisać prostą, dosyć dużą czcionką, nie nadużywać kolorów, które bardziej męczą wzrok i unikać ciemnego tła, a najlepiej pisać „czarno na białym”.

Jednym z najważniejszych parametrów mających wpływ na "przyjazność" monitora dla oczu jest częstotliwość odświeżania obrazu. To ona decyduje o migotaniu ekranu. Należy zwracać uwagę, by nie była mniejsza niż 85 Hz.

Ćwiczenia pomogą chronić nasz wzrok

Podczas pracy powinniśmy wykonywać ćwiczenia oczu, które wzmacniają mięśnie i poprawiają akomodację. Oto niektóre z nich:

 • Oderwij wzrok od komputera i popatrz przez parę chwil w dal, zataczaj oczami ósemki, spójrz na boki pod różnymi kątami.
 • Ułóż dłonie na oczach, aby nie przenikało przez nie światło, otwórz oczy, patrz w ciemność i odpręż się do momentu, aż przestaniesz zauważać migotania a oczy uspokoją się.
 • Zasłoń oczy tak, by nie uciskać gałek ocznych i wyobraź sobie głęboką czerń – wg Williama H. Bates'a  jest to „palming” , czyli stan pełnej relaksacji oka.
 • Masuj palcami punkty bólowe znajdujące się wokół oczu: nad skroniami, w środku kostnego brzegu oczodołu i pomiędzy nasadą nosa a brwiami. 

Podczas pracy należy zwrócić uwagę na częste mruganie.  Kiedy czujemy, że nasze oczy nie są wystarczająco nawilżone, powinniśmy wspomóc się odpowiednimi kroplami nawilżającymi – tak zwanymi „sztucznymi łzami”.  Dzięki częstemu zakraplaniu oczu, zapewniamy im optymalny poziom nawilżenia. Wybierajmy te z preparatów, które nie zawierają konserwantów i występują w jednorazowych pojemniczkach.

Witaminy – wsparcie dla wzroku

Ważne jest również przyjmowanie witamin, takich jak witaminy: A, C i E oraz beta-karoten, a także cynku, selenu, magnezu, choliny, luteiny i zeaksantyny, które pomagają utrzymywać oczy w dobrej formie i poprawiają ostrość wzroku. Najlepiej są przyswajane razem z pożywieniem. Ponadto, w nowoczesnej medycynie stosuje się czarną jagodę, zwaną też borówką czernicą. Występują w nich związki zwane antocyjanami. To właśnie one wpływają na odporność naczyń włosowatych oka, posiadają właściwości przeciwzapalne, poprawiają ukrwienie oka oraz chronią je przed wolnymi rodnikami. Zalecane są zwłaszcza u osób pracujących przy komputerze, kierowców, ludzi starszych z rozpoznaną cukrzycą, miażdżycą czy jaskrą.

Osoba narażona na długotrwałą pracę przed komputerem powinna co najmniej co pół roku skontrolować swój wzrok u okulisty, a w razie potrzeby używać odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych.

U młodych osób, które zwykle zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem występuje znaczne ryzyko wczesnego pojawienia się lub gwałtownego postępu istniejącej już krótkowzroczności. Rolą rodziców jest pilnowanie swoich pociech, aby nie dopuścić do tych powikłań.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W chrypce może pomóc homeopatia

  Wszyscy znamy powiedzenie, że „milczenie jest złotem”, ale na co dzień mowa stanowi podstawowy sposób porozumiewania się, a za jej pomocą wyrażamy emocje, nastroje i artystyczne przeżycia. Dla niektórych głos jest wręcz nieodzownym narzędziem pracy i taki objaw jak chrypka u nauczyciela czy śpiewaka może stać się wielkim problemem zdrowotnym.

 • Jak wygląda badanie wzroku? Kiedy pójść do okulisty?

  68% osób odczuwa dolegliwości, m.in.: zmęczenie, łzawienie, zaburzenie widzenia, pieczenie oka czy zaczerwienie związane z narządem wzroku. W artykule podpowiadamy jak temu zapobiec, jak wygląda wizyta u specjalisty oraz jak często należy się badać.

 • Jakie są przyczyny daltonizmu?

  Skąd się bierze inne widzenie barw? Poznaj rodzaje daltonizmu i dowiedz się na czym dokładnie polega zaburzenie widzenia barwnego.

 • Kalendarium wizyt dziecka u okulisty

  Choroby oczu coraz częściej występują u dzieci. Z badań wynika, że problemy ze wzrokiem ma 20 procent dzieci w wieku od 0-14 lat, a około 60 procent osób po 16. roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku w późniejszym okresie życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij